Justina a Julietta

Dva slavné texty markýze de Sade, Justina, čili Prokletí ctnosti, a Julieta, čili Slasti neřesti, významným způsobem poznamenaly vývoj světové literatury až do jedenadvacátého století. Jejich české překlady jsou oproti originálům sice značně pozměněné, jejich vliv na českou literaturu však nebyl nijak meší. Obscénní a násilnické sexuální scény tak nejsou zdaleka jediným, co četba těchto textů může i dnešnímu čtenáři přinést......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24987/justina-a-julietta-24987.jpg 3.4145

La Nouvelle Justine ou les Malheurs de la vertu / Histoire de Juliette ou les Prospérités du vice

Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno:, Levné knihy

Kniha Justina a Julietta

eraserhead
20.04.2018

"Stud je hloupý předsudek. Záleží právě jen na zvyku. Příroda, jež stvořila muže i ženu nahé, nemůže žádat od nich, aby se proto styděli."
Markýz de Sade je jeden z mých oblíbených filosofů. Je obrovská škoda, že prvorepublikové překlady jeho díla (které jsou i dnes asi nejběžněji k mání), právě tuhle stránku De Sadova díla opomíjeli, obcházeli a orientovali se jen na pornografickou stránku. Podstatně tak autora i dílo samotné deformovali. JUSTINA, příběh o dívce, která měla prostě hrozný pech, ještě dost filosofických stop obsahuje. A ať už s autorovými názory a pohledy souhlasíte nebo ne, musí se jim nechat jistá logika a schopnost zaujmout a alespoň donutit zamyslet se nad vyslovovanými myšlenkami. JULIETTA je pak již spíše čistší pornografií, hodnotných myšlenek obsahuje méně. Zaujme ale jistě obsahová či formální až kontrastní rozdílnost obou děl. Justina utrpení přijímá nedobrovolně, Julietta jej rozdává a působí jako projev rozkoše. Ke cti díla budiž fakt, že i v dnešní době představitelného i nepředstavitelného internetového porna, kdy se během pár kliků dostanete k věcem a "prasárnám", které by vás v životě ani nenapadly, jak Justina tak i Julietta obsahují prvky a pasáže, které dokáží vzrušit a zaujmout. A to nemusíte být ani nějak vysazení či zaměření, prostě to jen dokáže strhnout. A možná to odhalí i nějaké ty vaše skryté stránky. V každém případě, obě díla jistě potěšila Salvadora Dalího. A já pro to mám pochopení.

Lenna75
07.12.2016

Kniha je rozdělená na dva docela rozdílné příběhy - jeden vypráví o Justině a druhý o Juliettě. Obě jsou sobě navzájem sestry, které se v životě na své cestě od sebe rozdělily. Justina prožila svůj život v utrpení kvůli tomu, jak trvala na své ctnosti a čistotě. Julietta se naopak vyžívala v hříchu a neřestech, neb jí obojí zajišťovalo přežití a uspokojení. Především první příběh mne ohromně nadchnul, protože měl v sobě i hodně psychologických a filozofických prvků, které pochopitelně nechyběly ani ve druhém příběhu, ale druhý příběh se věnoval spíše rozličnému zobrazení sadistických potěšení. Přesto je to velice zajímavá kniha na popřemýšlení - pokud se umíte podívat i pod zvrácenou slupku.

Owain
16.07.2015

Oproti 120 dnům sodomy, krásný příběh =) Hlavně povídka s Justinou má i pár veselých příhod, nejen samé prasárny =) Mě se kniha líbila, jelikož jsem věděla do čeho jdu.

FMMMM
04.05.2015

Dílo není špatné,ale tyto poznatky by se měli vyučovat na základní škole, ať ví lidé ví co všechno můžou od života očekávat.

PAVEL z BRNA
29.11.2014

Jako katolík vidím v markýzi především moralistu 18. století, který zobrazuje neřest tak odpudivě, že většina lidí odvrátí tvář, což je prima a humoristi se řehtají, až se za břicho popadají. Justina je tedy skvělé čtení, na které se nezapomíná, at už na něj zareagujeme jakkoli.,

Senza Jenka
09.07.2012

Oproti 120 dnům Sodomy je to veledílo! Jinak mě to moc nebere a to ani když se na to pokusím podívat z různých úhlů různých nadhledů :o)

RudáSonja
12.06.2012

skvělé čtení...vřele doporučuji :-)

Jack Bauer
20.04.2012

První kniha od markýze de Sade, kterou jsem po hladových letech hned po revoluci koupil. Brak. Četl jsem to jen ze zvědavosti díky jeho věhlasnému jménu.

Vat
23.01.2012

Nevím nakolik se lidé po přečtení této knihy zabývájí otázkou, jak moc je toto dílo reflexí společenských mravů oné doby. Myslím, že tahle úvaha po přečtení Justiny a Julliety není úplně na místě. Rozhodně ne tehdy, když máte v ruce vydání z první republiky, které je nejrozšířenější, ve kterém veškeré filozofické pasáže byly vypuštěny, a není tudíž možné nějak objektivně zhodnotit kvalitu sdělování obsahu prostřednictvím této knihy. Když jsem jí dočetl neuvažoval jsem předně o tom, jak moc perverzní byl Sade, ale spíš o tom, jak velká byla prvorepubliková poptávka po perverzi.

JP
06.10.2011

Brak, který nemusí nic řešit a přitom umělecký kus, který chce být zcela svébytně chápán. Prima knížka. De Sade rozhodně nezaškobrtnul, ani nezvolnil, De Sade je prostě svůj. Rád jeho tvorbu popisuju jako 'aristokratické porno', jeho neuvěřitelná slovní hravost v oblasti sexuality byla definitivně nejednou zdrojem smíchu. Je mi líto slepiček, které ho nejsou schopny pochopit a tak ho jen kritizují a odsuzují a přitom pořád čtou obdobné výplachy, s větším nádechem faleše, stejně jako jsem rád za lidi, kteří se u toho prostě a jednoduše baví, občas zamyslí a víc neřeší. Neřešme porno, nehřešme porno.

Hellboy
18.05.2011

Především první část o ranách osudu dopadajících na ctnostnou Justinu je nesmírně vtipné čtení při jehož psaní využil markýz de Sade značné vynalézavosti. Druhá část je mnohem jednotvárnější a nudnější příběh ženy, která to přes vraždění a sodomii dotáhla na samotný vrchol pozemských slastí, ale tady už se markýz prostě moc opakuje a svým pojetím už se mnohem více jedná o sadistickou erotickou literaturu, než zamýšlení nad chodem společnosti. I tak se jedná, stejně jako v případě první části, o výbornou kritiku církve, politiky založené na korupci a celkově nespravedlnosti světa. Celkově mám dojem, že Justina a Julietta je o něco lepší dílko, než "profláklých" 120 dní Sodomy. 75%

Jeanette
29.04.2011odpad!

Hrůza! Vždyť tam se jen znásilňuje a vraždí! Po prvních 50 stránkách to zavírám a už to nikdy nechci vidět!

knedlik
09.04.2011

Vážně nevím, kolik dát této knize hvězdiček. Čte se téměř sama, ačkoliv tam v podstatě neustále jen někoho sexuálně znásilňují a týrají a zábíjí nevinně žebráky. Řekla bych, že je to skvělý odraz společnosti dané doby. Po přečtení Justiny jsem musela zkonstatovat, že má autor buď vážně zvrácený smysl pro humor anebo opravdu velmi svérázný a specifický způsob, jak sdělit lidu, že žít ctnostně se opravdu nevyplácí. Přesto obdivuji jeho fantazii, ačkoliv se mnohdy různé zvrhlosti opakují. Myslím, že je to určitě dílo, které stojí za přečtení, ač nějaké rozšířenější vydání (myslím rozšířenější o filozofické pasáže) by mohlo být snad lepší volbou.