JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Safra, safra, začala jsem číst a zdá se mi, že je to pokračování Dívky, která spadla z nebe. Nedá se nic dělat, musím si ji přečíst znova. Mám radost. Dívka se mi moc líbila a dost mě tehdy rozčilovalo, že nevím, co bude dál. Tak teď se to s radostí dozvím.

(já tedy na pokračování tak trochu čekám, zatím dočítám Dívku...)

Hm. Trochu zklamání. "Tyhlety" hrdinky, fatální ženy, moc nemusím.

24.03.2016 2 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Příběh se mi líbil, dobře se četl. Nicméně doporučuji všem, kterým se líbilo tohle téma, knihu Simona Mawera - Dívka, která spadla z nebe.
Vždycky jsem tak ráda, že nemusím činit zásadová, život-beroucí rozhodnutí, protože fakt netuším, jak moc bych dokázala být odvážná. Lepší je, si o odvaze číst.

21.03.2016 4 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

"Ježkovo voči", chudáci děti, říkala jsem si celou dobu, kdy jsem knihu četla.
Jak někdo může takhle žít a tím myslím OBA rodiče. Dětí mi bylo moc líto.
Příběh je to krásný, i když tak drsný.

18.03.2016 5 z 5

Má cesta zpátky do života Má cesta zpátky do života Therese Schwarzenberg

Mám rozečteno, ale paní Theresa se mi zdá poněkud málo snesitelná.
"Spadla jsem z hrušky" se mi líbilo mnohem víc.
Dočetla jsem, ale moje sympatie "hrdinka" nemá. Možná chodí, možná je šťastná, ale my čtenáři víme, že umí chodit i přes mrtvoly.

12.03.2016 2 z 5

Angličtí pasažéři Angličtí pasažéři Matthew Kneale

Výborná kniha, neuvěřitelný příběh, který mě ohromil. Oceňuji vrstevnatost děje, různé pohledy na stejnou situaci. Každý má své důvody a účel fakt prostředky nesvětí.
Jak já jsem se styděla za svou bílou kůži. Ach co jsme to zase provedli...

11.03.2016 5 z 5

Pod kůží Pod kůží Sabine Durrant

To bylo ale překvapení, že jo? Kousek závěru jsem odhadnout dokázala, ale zásadní obrat v ději ani náhodou.
Úplně skvěle sem se četbou bavila půlku večerů mého lyžařského týdne.

02.03.2016 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Nakonec mám rozporné pocity. Škoda toho lehkého přilakování na růžovo.

Ale pořád si myslím, že ztrácet sám sebe je strašné, těžké a k nepřežití. Při čtení mi bylo líto i smutno.

02.03.2016 4 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Byla jsem z té knihy paf. Výborný příběh, výborně napsaný. Rozvíjející se děj a Theův osud mě rozčiloval a nutil se jím zabývat i když jsem nečetla. Vůbec jsem nedokázala odhadnout kam bude další vývoj směřovat a to mě vždycky hodně baví.
Nelehký osud, život plný překážek, osamělost, chyby. Nepomíjivé výtvarno to též velmi oceňuji. Skvělá četba i když ne veselá a lehká.
A nejspíš si obstarám reprodukci "toho" obrazu.

17.02.2016 5 z 5

Božská Coco Božská Coco C. W. Gortner

Teda Coco, byla jsi děsná mrcha. "Móda nemóda". V tvé blízkosti nejspíš nezůstal žádný "nevytěžený" muž.
Bezva napsané, hodně dobře se to čte. A mě to v konečném důsledku navádí ke koupi dalšího životopisu, který už nebude tak románový.
Jedna hvězda chybí - byla to fakt potvora. :-)

28.01.2016 4 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Ach jo. Ado-Avo, kam jsi rozum dala?
Příběh se odvíjí a poměrně lehce se čte. Já ho považuji za literaturu pro ženy, která ovšem hranici červené knihovny nepřekročí. Má svá překvapení a také poměrně logické a racionální vyústění. Jako v životě a nikoliv jako v ženských románech. :-) Oceňuji, že se autorka vyhnula moralizování a jen vyprávěla. Díky tomu, že si odpustila srdcervoucí tragické scény, to bylo uvěřitelné.
Přečetla jsem za jednu noc a kus dopoledne.

17.01.2016 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Z téhle knihy jsem byla celá pryč stejně jako třeba ze Sophiiny volby.
I když mi Gerta nijak zvlášť sympatická nebyla, její osud je tragický až do konce jejích dnů. Krom toho, co se po válce dělo, mě strašně zasáhlo zjištění, že ať si šla každá žena svou cestou, šťastná nebyla ani jedna z nich. Asi nebylo možné najít dobré řešení, asi nebylo možné zbavit se tíhy a být šťastný. Strašná doba, strašné osudy. Na něco holt světská spravedlnost nedosáhne.
Díky autorce za její dílo. Už nikdy nebudu na odsun nahlížet stejně, jako "před tím".
PS. Nedávno se mi náhodou do ruky dostala autorčina kniha Fabrika. Aniž bych tušila, kdo text napsal, začetla jsem se a říkala jsem si, jak je to dobře napsané, kdopak je asi původce textu. Otočila jsem na obálku a už jsem se nedivila.

08.01.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Přečetla jsem tenhle román už před mnoha lety. Zakousl se do mě a nejspíš nikdy nepustí. Silný, až surový a syrový příběh.

Knihu jsem přečetla jen jednou a víckrát se týrat neplánuji. Film vidět nechci, ze stejného důvodu.

08.01.2016 5 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

Hodně dobře jsem se bavila. Za mě - bezva vystavěný příběh, vtipný a dost originální. Je mi jedno, jestli věrohodný a nebo ne.
Nemám moc ráda "veselé knihy". Tohle je výjimka. Určitě stojí za pozornost a za přečtení. A doufat, že jednou "něco úžasného přijde", to můžeme vždycky, ne?

07.01.2016 4 z 5

Láska dobré ženy Láska dobré ženy Alice Munro

Skvělé čtení. Mám Alici Munro ráda už hodně let. Baví mě její lehce tragické povídky, které někdy (většinou?) nekončí happyendem.
Tak nějak se mi zdá, že hlavní postavy jsou vždycky ženy a přitom to není žádné "holčičí čtení".
Konečně dostal Nobelovu cenu za literaturu někdo, jehož knížky fakt čtu. :-)

07.01.2016 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Pevně doufám, že těch dílů bude ještě hodně. Baví mě všechny a moc se mi nelíbí, čekat vždycky tak dlouho na další kousek.
Sebastian mě od začátku bezva rozčiluje. Stále čekám, kdy se napraví a zatím nic moc.

A všimla jsem si, že pod seriálem Broen (škoda, že ho nelze taky přečíst) je uvedený Hans Rosenfeldt. Asi to nebude náhoda....

07.01.2016 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Čtu si (kdo si čte, tak nezlobí), bavím se vtipnými dialogy a krimi zápletkou. A říkám si, že mít štěstí, není od věci.
Vzkaz v láhvi je docela drsný příběh a určitě ho vyvažují (ředí) rozpracované postavy a jejich osudy. Mě ty figurky baví. A po románu "Jsou světla, která nevidíme" je to svým způsobem relax. Bezva čtení.
Škoda, že se nedá přečíst i seriál Broen. :-)

07.01.2016 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Neuvěřitelný příběh. Četla jsem a žila jsem tam s nimi. Nad postavami jsem brečela. Bože, kolik takových osudů válka poznamenala. Skvěle vymyšlené, čtivě napsané. Postava vypravěče je vážně pecka a mrazilo mě z ní v zádech.
Čte se to fakt jedním dechem. Nejdřív jsem si knihu půjčila v knihovně, po prvních pěti stránkách jsem už věděla, že ji musím mít. Půjčenou jsem vrátila a koupila si svou. Pak jsem jich koupila ještě pár svým kamarádkám....
Vrtá mi hlavou, jak mladý autor ze sebe takhle silný příběh "dostane".

Film je, podle mě, naprosto trapný odvar. A i tahle zkušenost posiluje můj pevný letitý názor, nejdřív číst! a na filmy podle mých oblíbených knih nechodit. :-)

28.12.2015 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvělý příběh, skvělé zpracování. Krátké kapitoly se mi líbily. Vidím za nimi autorovu hru s námi čtenáři. Vnímala jsem, že běhám po řádcích přesně tak, jak on píská. A to se mi vždycky líbí. Všechny postavy měly svoje osudy i naplnění. Pro mě je to mimořádná kniha, která mě okouzlila a dostala. Každá postava s osudem a příběhem, jejda, to se pak tak krásně čte.
Dokud jsem četla, stále jsem na ně na všechny myslela. :-)

04.12.2015 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Opět moc zajímavé a čtivé. Mě třeba vedlo k překvapujícím úvahám, jak složitou situaci měl John Kennedy ve vnitřní politice. Tohle mě až dosud fakt nenapadlo. Ale zajímavých momentů je v příběhu mnohem víc.
Trochu jsem se bála, že třetí díl bude nejslabší, a jsem ráda, že jsem se dočista spletla.

Za trilogii - celé 20. století je tu otevřené a já jen zírám, jakou cestu Evropa ušla. I když v ní už dost let taky žiju, leckteré souvislosti jsem neviděla.
Jsem hodně nadšená a je mi líto, že pro mě za chvíli příběh skončí.

19.10.2015 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Souhlas s Cetriolem. Neuvěřitelný příběh.

19.10.2015 5 z 5