Jara.v Jara.v komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Hvězdičky jsem dala zlatou střední cestu. Autorovo plus je barvité popisování krajiny a situaci, kdy vtáhne člověka zcela do daného prostředí nebo situace. Děj se docela vlekl a kniha mě úplně začala bavit až posledních asi pět kapitol, kdy už se konečně začalo něco dít a vše se rozmotávalo. Na další díly si ale udělám čas až po nějaké době.

29.11.2021 2 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Skvělé příběhy, které si rádi přečtěte znovu a znovu. Některé mě bavily víc, ale celkově milé odpočinkové čtení.

27.11.2021 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Ve své knihovně mám tuto knihu už několik let, ale stále jsem ji odkládala. Teď konečně jsem ji přečetla v rámci čtenářské výzvy a bylo to úžasné čtení. Jane Austenová snad nemůže zklamat. Hned jsem dostala chuť na filmové zpracování s Kate Winslet a Alanem Rickmanem a dalšími. Myslím, že v rámci knihy zachovali tu náladu velice věrně.

24.11.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Trochu moc postav a měla jsem v tom zmatky, než jsem dala všechno dohromady, ale jak se děj postupně odvíjel tak to bylo opravdu čtivé a velmi napínavé. Akorát chvílemi dost drsné i z celkového pohledu tématu.

20.11.2021 3 z 5

Panoptikum Města pražského Panoptikum Města pražského Jiří Marek (p)

Skvělé příběhy. Některé slabší, ale přesto mě to bavilo. Pro mě skvělá klasika.

12.11.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Nedokázala jsem se do knihy začíst, jak bych potřebovala, abych dobře vnímala děj. Zdlouhavé pasáže o ničem, které bych z knihy vypustila. Deník Alicie byl napínavý, ale vyprávění z pohledu psychiatra už tak dobré nebylo. Nechala jsem se zlákat anotací a obálkou jako součást čtenářské výzvy.

10.11.2021 1 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Scifi po dlouhé době a hodně příjemné čtení. Nejdřív jsem viděla sice film, ale kniha byla lepší. Děj mě vtáhl tak, že jsem nemohla přestat a knihu jsem zvládla hodně rychle. Určitě zkusím i další díly. I když je to čtení pro teenagery, tak si to mohou přečíst i nadšenci tohoto žánru.

27.10.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nádherný příběh. Trochu jsem se bála do knihy pustit, ale hned od začátku jsem se začetla a celý příběh mě nepřestal bavit. Tahle klasika teď bude ozdobou mé knihovny a budu ji doporučovat. Krásným způsobem napsané ale děj se pořád odvíjí. Sice některé části trochu zdlouhavé, ale nijak na překážku. Konec knihy je nádhernou ukázkou toho, že opravdová láska dělá člověka pro toho druhého tím nejkrásnějším na světě.

22.10.2021 4 z 5

Stážista Stážista Robin Cook

První kniha od Robina Cooka a musím říct, že je to opravdu zajímavé čtení o myšlenkách mladého začínajícího lékaře a jeho cestě roční stáží. Jak se mění jeho chování vůči pacientům. Příjemné čtení až na pár pasáží, které mi přišly příliš zdlouhavé a podrobné.

13.10.2021 3 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Jak nejlépe specifikovat tuhle knihu? Louskala jsem ji týden a není to jen druhem fontu, který byl použit. Jedná se především o styl psaní, kde jsou nejrušivější závorky. Ty dokáží čtenáře dokonale vytrhnout z děje už v tak dost krátkých větách. Těkavé střídání myšlenek u mě způsobovalo, že po odložení knihy jsem ji úplně vypustila z hlavy. Od půlky knihy jsem závorky zcela vynechávala a dalo se to lépe snesitelněji dočíst. Překladateli to dalo určitě hodně zabrat. Všechny tři postavy jsou skutečně propojené, ať už symbolicky nebo skutečně. To však čtenář pochopí až v poslední kapitole. Zajímavé téma o depresivních myšlenkách nad životem a s jakou lehkostí jej lze ukončit nebo mu dát nějaký smysl.

03.10.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy zpětně a téma holokaustu opravdu vůbec nevyhledávám. Kniha mě i přesto zaujala a Mornštajnová napsala knihu opravdu velmi čtivě a čtenář si z vyprávění dokáže velice živě představit ty hrůzy, které se Židům děly ačkoli je to popsané jen okrajově, což jsem opravdu ocenila. Velmi silný, krásný, smutný a dojemný příběh několika generací jedné rodiny a jejich známých.

17.09.2021 4 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

U téhle knihy jsem docela rozpačitá v hodnocení. Byly tam zajímavé pasáže, ze e kterých se člověk i poučí, ale většinou mi to přišlo jako změť dlouhosáhle popisovaných příhod a psychických stavů věčně nevyrovnané Liz. Nejvíce se m iasi líbila část Indie, ale až ta druhá polovina a pak část Indonésie. Bylo zajímavé sledovat v průběhu čtení změny v povaze Liz. Ale spíš jsem se knihou protrápila.

08.09.2021 1 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Opět mě Shari dostala. Další příběh, který se četl jedním dechem. Ten konec byl na její předchozí knihy nezvyklý, ale o to větší zanechala celá kniha neuvěřitelný dojem. Už se těším na další knihu.

04.09.2021 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Malá kniha s velkou duší. Jako milovnice koček jsem se krásně pobavila nad některými vrtochy Sněžné lvice a zároveň uvědomění si daných chyb. Hlavní dominantou této knihy je však poznání vnímání sebe sama a okolí. Krásné příklady s podrobným rozborem chování, činů a posléze následků. Vše co uděláme se vrátí v dobrém, nebo i špatném. Knihu mohu jen doporučit. Stačí se třeba jen na malou chvíli denně zamyslet na tím, co jsme udělali a jak jsme se zachovali...

24.08.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Klasická červená knihovna se zaopatřeným sympaťákem s životní tragédií a chudší naivnější dívkou, kde se nakonec potvrdí pravidlo „a žili šťastně až do smrti“. Slza se sice chtěla vytlačit ven u posledních stránek, ale nakonec se mrška zase vrátila. Dávám jednu hvězdičku navíc za občasné lehce vtipné pasáže.

19.08.2021 2 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Velice milý příběh o terapeutovi, který se snaží pomocí svým pacientům, ale přitom sám hledá smysl svého života. Chvílemi úsměvné a dojemné zároveň. Jeh opacientka Agathe v něm postupně probouzí vůli pokračovat ve své činnosti, aby se neutopil ve vlastní sebelítosti.

15.08.2021 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Ani jsem nečekala, že mě kniha bude tak bavit. Skvělý děj, kde je spousta podezřelých a už si myslíte, že víte. Vše se ale zlomí až posledních asi patnácti kapitolách. Žádné nudné pasáže a na prvotinu spisovatelky je to opravdu dobře propracované.

15.08.2021 4 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Kniha se mi dobře četla a díky zpracování to odsýpalo. Celkově knihu hodnotím dobře a odhalení vraha proběhlo ve správnou chvíli, aby konec nebyla nuda.

12.08.2021 4 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tak tohle mě hodně bavilo. Docela jsem se v tom i viděla. Sice nejsem až tak osedla knihami, ale jak to jen jde, tak mám nějakou v ruce a čtu. Hezké kresby a velice výstižně napsané. Člověk tam ale najde i ponaučení a další tipy na čtení. Ale je fakt, že když má člověk někoho s kým si může o knihách povídat, tak je to veselejší.

05.08.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Dá se to docela dobře srovnat s filmem. Ironickým způsobem psaná kniha, která v mnoha případech hodně pobaví. Popisování činnosti Watneyho na Marsu je sice chvílemi až příliš podrobné, ale když je to celé zakončené vtipně ironickou poznámkou, dá se to odpustit. I reakce lidí na zemi je dobře popsaná. Prostě lidsky psaná kniha.

04.08.2021 3 z 5