Panoptikum Města pražského

Soubor Panoptikum Města pražského je poslední knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum starých kriminálních příběhů a Panoptikum hříšných lidí. Soubor povídek obsahuje případy rady Vacátka a členů mordparty, inspektorů Bouše a Brůžka, kterým občas zaskočí poradit a vypomoci nyní už penzista Mrázek. V každém příběhu díky jemnému humoru a jazykovému mistrovství Jiřího Marka opět ožívá nostalgický svět prvorepublikové Prahy a jejích tehdejších periferií, spolu s řadou osobitých postav, které prožívají všední dramata s nešťastnými, ale někdy i se šťastnými konci. Ilustroval Kamil Lhoták....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47053/panoptikum-mesta-prazskeho-47053.jpg 4.597

Panoptikum 3.

Detektivky, Literatura česká
Vydáno · Československý spisovatel

Kniha Panoptikum Města pražského

lenka9778
03.07.2018

četla jsem jako oddychovku od červené knihovny.

1amu
09.05.2018

Zpočátku, z let 50-tých kariérní spisovatel, podle jehož knihy byl natočen děsivý film Nad námi svítá, to dotáhl až na post GŘ Čs.státního filmu.
Ale já tyto jeho poklesky toleruji. Protože on si postavil touto komentovanou knihou cosi jako pomník ! Měl kliku na ilustrátora - vynikajícího Kamila Lhotáka a druhou kliku, že na dobré věci, tedy i knihy, měl čich i režisér Sequens, pod jehož taktovkou vznikl jeden z nejlepších seriálů ČT, který se klidně může reprízovat každý rok a diváci budou nadšeni. Na rozdíl od kravin typu Žena za (nebo pod) pultem s národní umělkyní J.Š. zde jde a i pokud jde o knihu - o geniální dílo !
Zkrátka: když Jiří Marek (vlastním jménem Josef Jiří Puchwein) chtěl - tak uměl ! Velká poklona !

alnahu
09.02.2018

Díky čtenářské výzvě jsem sáhla po této knize podle které byl natočen velice oblíbený televizní seriál.
V knize si přečteme dvanáct skvělých příběhů z kterých díky autoru na nás dýchne atmosféra prvorepublikové Prahy a její tehdejší periferie.Kniha se mi četla velmi dobře a hlavně proto ,že jsem si vždy vybavila živě hlavní osoby těchto příběhů ,kteří jsou nezapomenutelní- rada Vacátko ( v podání Jaroslava Marvana),inspektor Bouše( Josefa Vinkláře),inspektor Brůžek(Josef Bláha) a samozřejmě inspektor Mrázek( jedinečný František Filipovský).Nejznámější v knize je povídka Pěnička a Paraplíčko- v seriálu stvárněné Jaroslavem Brzobohatým-jako kasař Pěnička a Paraplíčko Jiřinou Bohdalovou ( v seriálu prostitutka zvaná Anča Kulatá).Odpočinkové příjemné počteníčko.

Úryvek z povídky( Ve hře je dragoun)
Byla to tehdy vlastně krásná doba : četníci nosili přilby potažené šedým suknem a pan ministr národní obrany vyhlásil,že zakládá znovu podle slavné tradice pluk českých dragounů,kteří budou zase nosit červené rajtky a žluté výložky,což bylo přijato s nadšením.

Sandik
21.12.2017

Lehkost s níž Marek své detektivky píše je pouze zdánlivá, neboť je za nimi výborná znalost prvorepublikových reálií a také fakt, že příběhy vycházejí ze skutečných případů. Zajímavá je ovšem ještě jedna okolnost. Marek rozhodně nemá potřebu výrazněji torpédovat tehdejší společenské zřízení, to nejnápadněji vynikne ve srovnání s filmovými adaptacemi, v nichž je ideologická linka daleko vyhrocenější (Otec Goriot ze Záběhlic, z předchozího dílu). Naopak se místy dočteme o jakési základní touze po pravdě a spravedlnosti. Zda-li v tom je prozření prvorepublikového komunisty který si uvědomuje, že reální socialismus přinesl jen málo z toho co nabízel, a navíc mnohé zničil, nebo prostě jen sentiment stárnoucího muže, neumím říct. Čte se to ale výborně.

Morgause
19.11.2017

Moc oceňuji krásný popis meziválečné Prahy, autor dokázal čtenáře přenést do jiné doby, kde bylo všechno tak nějak jednodušší, nebo se to tak alespoň zdálo. Policejní vyšetřování mi sice zavání pohledem Hurvínka na válku, ale jako skoro pohádkové příběhy uvádějící čtenáře do nekonečného škádlení policejního oddělení vražd a temné pražské galerky to bylo moc hezké čtení "na dobrou noc".

iška
11.04.2017

Mám ráda jak ty knižní příběhy, tak jejich filmové zpracování. Je pravdou, že jsem je četla již před lety, ale díky knižní výzvě jsem se k některým vrátila a dobrý.

Bumeso
13.07.2016

Kvalita

trudoš
07.07.2016

Oproti předchozím dvěma sbírkám o trochu slabší, především z toho důvodu, že většina povídek je postavená na stejné osnově. Ta trochu shazuje to, co bylo dosud v Panoptiku napsáno, protože vrchní policejní rada Vacátko najednou všechno ví, všechno zná a dává tím mimoděk najevo, jak jsou ostatní kriminalisté neschopní. Přitom každý z jeho detektivů je osobnost sama o sobě a své kvality už mnohokrát prokázali nám i zločincům. Navíc Vacátkova genialita není nijak ohromujícího ražení, spíše se projevuje jako ostřílený znalec lidských duší a většinu „záhad“ by tak mohl odhalit prakticky kdokoliv, kdo strávil nějaký čas mezi pražskou galerkou.
Jiří Marek tentokrát své texty pojal trochu rozmáchle a tam, kde jsem dřív obdivoval jeho umění krátkého příběhu, už občas vystrkuje růžky nezbedná vatařina. Ovšem závěrečné povídky dokazují, že mistr se prostě nezapře a všichni kritici mu mohou být leda pro smích. Klobouk dolů, rozhodně jedna z nejvýraznějších osobností československé detektivky.

rada Vacátko senioři

Jiří Marek (p)