Panoptikum starých kriminálních příběhů

Soubor sedmnácti kriminálních příběhů z doby první republiky, napsaných na základě skutečných událostí, které se kdysi staly senzacemi. Kniha, která jakoby v mnohém navazovala na dva známé soubory Čapkových detektivních povídek, je v nich podobná lidská chápavost a laskavost, vtip, humor a dar živého slova. Soubor Panoptikum starých kriminálních příběhů je první knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum hříšných lidí a Panoptikum Města pražského. Soubor povídek obsahuje více či méně slavné případy vrchního policejního rady Knotka, jeho nástupce rady Vacátka a členů mordparty. V každém příběhu díky jemnému humoru a jazykovému mistrovství Jiřího Marka ožívá především nostalgický svět prvorepublikové Prahy a jejích tehdejších periferií, spolu s řadou osobitých postav, které prožívají všední dramata s nešťastnými, ale někdy i se šťastnými konci. Většina povídek z tohoto souboru se dočkala seriálové či filmové podoby. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40726/panoptikum-starych-kriminalnich-pribehu-40726.jpg 4.598

Panoptikum 1.

Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Panoptikum starých kriminálních příběhů

stanza
27.12.2018

Jakožto milovnice úžasného, kultovního seriálu jsem přečetla původní příběhy a našla v nich tu krásnou, jedinečnou atmosféru první republiky. Věřím že i dnes si příběhy své vděčné čtenáře najdou.

Sandik
20.12.2018

Subjektivně slabší než obě mladší pokračování. "Panoptikum" skutečně víc připomíná původní Pitavalovu sbírku kriminálních případů, zatímco obě mladší pokračování jsou už výrazněji navázána na "mordpartu" rady Vacátka a díky tomu jsou jaksi ucelenější. Celkový dojem: 75%

Kaleigh
25.06.2018

Soubor Panoptikum miluji! Jako mladší jsem koukala na seriál a o pár let později jsem se přiměla přečíst si předlohu. Příběhy jsou skvěle napsané, humorné i smutné, ale neskutečně čtivé. Jazyk a způsob vyprávění Vás vtáhne do doby 20. - 30. let 20. století. Jako byste tam byli s celou detektívnou :))

princesse
23.06.2018

Jsem ráda, že jsem se v rámci Čtenářské výzvy rozhodla právě pro tuto knížečku. Připomněla jsem si epizody z mého oblíbeného seriálu, který jsem již viděla vícekrát.

Karcoolka2210
24.10.2017

Velmi dobra knizka. Pribehy miestami vtipne, miestami vazne. Posledny ma teda dostal. Priznam sa, ze niektore ceske slova ma potrapili,ale inac odporucam :)

Maiky211
15.10.2017

Odjakživa mám ráda detektivky a tyto kriminální příběhy jsou velmi čtivé, perfektně zpracované. K tomu obrázek staré Prahy a doba První republiky. Prostě skvělé. Doporučuji.

Bumeso
27.05.2016

Kniha, kterou jsem přečetl samostatně jako PRVNÍ a stále ji zbožňuji. Zbožňuji též krásný způsob vyjadřování Jiřího Marka

trudoš
25.08.2015

Některé knihy mají nevídanou životnost. Bravurně střižené postavy Jiřího Marka sice v dnešní době mohou působit archaicky, přesto fungují živě a uvěřitelně. Autor věrně vypráví o dobách minulých, aniž by čtenář byť jen na chvilku pochyboval o autenticitě prostředí. Zároveň umí strhnout výtečnou stylistikou, jazykovou malebností i nostalgickou atmosférou. Přitom zdaleka ne všechny povídky jsou čistě detektivní, často jde jen o vypointovaný kraťas, beroucí si na paškál nějaký ten lidský hříšek.
Na to, že Panoptikum starých kriminálních příběhů vzniklo v roce 1968, je až fascinující, s jakou nonšalancí překonává prakticky kohokoliv na poli současné české kriminální tvorby. A to není kasání zakřiknutého staromilce, to je prostý fakt. Nakolik je to ovlivněno podvědomou láskou k televizním adaptacím, to říct nedokážu. Pravdou ale je, že i přes povšechné vzpomínání na seriál jsem si čtení užil se vším všudy, aniž by mě nějak rušila znalost, jak která povídka skončí.

Sněžný měsíc
Sněžný měsíc
Velhartické pastorále, Vražda v lázních
Velhartické pastorále, Vražda v lázních
Dýka s hadem
Dýka s hadem
Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců
Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců

detektivní povídky 1. pol. 20. století rada Vacátko první republika, 1918-1938 senioři

Jiří Marek (p)
česká, 1914 - 1994

všech 46 knih autora

Kniha Panoptikum starých kriminálních příběhů je v

dalších seznamech1x