Stážista

Stážista https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1413/bmid_stazista-8vs-1413.jpg 4 193 32

"Doktore Petersi, pacient přestal dýchat a má nehmatný puls." Slova, která často vytrhla začínajícího lékaře uprostřed noci z přerušovaného spánku... Tento příběh je autentický a až přímočaře realistický. Doktor Peters, v jehož postavě autor zosobnil vlastní poznatky a zkušenosti, ale i mnohé prožitky svých kolegů, absolvuje stáž v běžné městské nemocnici na Havaji. V průběhu jednoho roku po skončení studií nesporně hodně získá: nové lékařské znalosti, praktické návyky, navíc si vytvoří i jakoby objektivní vztah k smrti. Ale důsledkem každodenních setkání s nemocemi, krví, nádory a lidskou marností také mnohé ztrácí: citovost a humánní vztahy přerůstají v apatii, v neosobní a anonymní chování vůči pacientům. Cookova kniha z roku 1973 je pravdivá. Podle autorových slov odráží skličující stav amerického lékařství.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

The Year of the Intern , 1972

Corso
03.08.2023 4 z 5

Doktor Peters (autorovo alterego) a jeho posobenie ako sekundar v zacviku v beznej americkej nemocnici... v tomto pripade sice na Havaji, ale so vsetkymi detailami nemocnicnej masinerie.
Prva kniha Robina Cooka, neskor snad najslavnejsieho autora thrillerov z lekarskeho prostredia, aspon teda u nas. Jedna sa o nie cisto fiktivnu beletriu, skor o akesi spomienky a v podstate ukazkove vybrate reportazne styri dni z prveho roku lekara juniora. Styri dni na roznych oddeleniach a v casovych odstupoch. A je to napisane vyborne, putavo, ze by clovek povedal, ze uz tu sa prejavuje vypisany zrely autor.
Po uvode som musel siahnut po inej podobnej knihe, reku ci nahodou necitam Intern-a od Doktora X. Fakt je to takmer uplne rovnako koncipovana kniha. Inak Intern je jedna z najlepsich knih ake som cital, minimalne teda snad najlepsia z lekarskeho prostredia, a to svojou priamostou, drsnostou, otvorenostou ide este dalej ako Cook. Obe knihy nie su pribehy, su zaznamy kazdodenneho zivota mladych doktorov v zacviku. Intern sa odohrava samozrejme ak sa nemylim, takych 15-20 rokov skor ako Cookov Stazista, pricom Stazista reflektuje nejaky pociatok sedemdesiatych rokov... neviem to potvrdit, lekarske zariadenia a postupy mi pridu morbidne vzdy, uz len zo zavadzania kanyly ma dost mrazi po chrbte. A obcas sa tu spominaju nejake pesnicky, ktore sice s prelozenymi nazvami ale pridu mi ako zname hity z obdobia deti kvetov a vojny vo Vietname.
Taka Koma, Virus, Infekcia, su urcite znamejsie Cookove knihy, a urcite take... jeho "klasiky". Rok Interna sa vymyka z bibliografie. Neskor pisal aj akesi pokusy o sci-fi, historicku fikciu...ale k drsnemu realnemu pohladu na pracu doktora, totalny stres, ucenie sa za pochodu, nespavost, vecne sluzby, rozpad sukromia, permanentny strach zo zlyhania a z neznameho, dost podrobne zobrazenia beznych pacientov, uz neskor zastieral fokus na beletristicky pribeh. Hoci, treba poznamenat, ze drobnych pribehov je tu vela vela. A tym padom ani nemate sancu zacat sa nudit.
Toto bola prvotina, casom sa z Cooka stal autor, bestsellerov. Kniha to urcite nie je pre kazdeho, minimalne citatelia s nabehom k hypochondrii by sa jej mali radsej vyhnut, a to nepisem ako vtip. Po takejto knihe aj palenie zahy budete vnimat s podozrenim. Netreba si to tak brat, treba to citat s odstupom a uzit si to.

Naďa2411
17.05.2023 4 z 5

První kniha tohoto autora se povedla. Seznamuje nás blíže s "americkou" medicínou a jejím systém zcela odlišným než-li u nás. Doktor Peters mi byl velmi sympatický a díky němu jsem poznala, jak se mladý doktor na stáži každým dnem během jednoho roku mění, zdokonaluje ve všech oborech, odolává více a více strachu ze smrti "svých" pacientů. V autentické podobě nám autor ukazuje i stinné stránky tohoto oboru - velmi psychickou a fyzickou zátěž. Překvapila mne i zdůrazňovaná nadřazenost doktorů nejen při pouhém vyšetřování ale i při operacích.

Hakate
03.09.2022 3 z 5

Autorova prvotina, bohužel knihy jsem četla v různém pořadí a tak je znát, že se jedná o prvotinu.
I tak je kniha čtivá, příběh začínajícího lékaře.

petulik330
13.11.2021

Zajímavý nápad: podívat se na jeden rok začínající lékaře, jak se mění jeho hodnoty i samotný přístup k pacientům. I když jsem věděla že studium medicíny je náročné netušila jsem až jak moc.
Mladý stážista D. Peters byl sympatický od samého začátku až do konce. Bylo na něm vidět jak se v průběhu roční stáže mění od idealisty po realistu.
Zajímavý byl i úvod autora i jeho dodatek na konci. To samé málo kdy čtu, ale tentokrát jsem si nemohla nechat ujít. Bylo to stejně zajímavé jako celá kniha.

Jara.v
13.10.2021 3 z 5

První kniha od Robina Cooka a musím říct, že je to opravdu zajímavé čtení o myšlenkách mladého začínajícího lékaře a jeho cestě roční stáží. Jak se mění jeho chování vůči pacientům. Příjemné čtení až na pár pasáží, které mi přišly příliš zdlouhavé a podrobné.

ZuzanaK.
30.09.2021

Čtivý styl, zajímavé téma i zpracování. Jednoduchý příběh složitých situací, do kterých se většina z nás nechce dostat, ani na straně lékaře, ani na straně pacienta.
Pro mne první Cookova kniha a řekla bych, že určitě ne poslední, ale vzhledem k tomu, že většina komentářů je o tom, že to není typický styl, trochu se bojím :)
Hodně by mne zajímalo, jak by kniha působila, kdyby byla napsána dnes, kolik se toho změnilo a jak by vypadalo porovnání s českým prostředím.

Belanna
12.09.2021 3 z 5

Trochu jiný Cook.
Průřez roční praxí mladého lékaře. Veškeré strasti tohoto období, změny životních hodnot i celkové osobnosti. Tuto knížku bych neřadila mezi thrillery.

anája
17.05.2020 2 z 5

Kniha byla jinak psaná než ostatní autorovi knihy.Precetla jsem, ale byl to spíše příběh, takže jiné jeho pro mě byly lepší.

cantona
19.10.2019 4 z 5

Moc pěkný příběh začínajícího lékaře a jeho roční stáž v havajské nemocnici. Tento román v podstatě ukazuje jak je lékařské povolání fyzicky i psychicky náročné a v USA zvláště...

pingu1
08.03.2019 3 z 5

Knížka se mi moc nelíbila, jako by to ani nepsal Robin Cook. Taky mi vadilo, že byla psána v prvním pádě ....

domtcha
29.07.2018 3 z 5

Poslední třetina má pár velmi vtipných momentů, třeba když Petters vysvětluje dívce, se kterou randí, svůj vztah k medicíně. Byl zde i náznak vyšetřování na vlastní pěst, který je pro Cookova díla tak typický, ovšem velmi rychle vyšuměl do ztracena. Na to, jak náročné je téma této knížky, je napsáno velmi poutavě, ale příště už raději zase klasický příběh z dílny mého dvorního mistra.

dagsvob
07.07.2018 3 z 5

Je to něco úplně jiného než na co jsem od Cooka zvyklá a musím říct, že kdybych jako první četla tuto knihu, asi bych se do jeho dalších knih nepustila. Naštěstí to tak není - o hodně bych přišla.

Makoves
11.10.2017 5 z 5

Hodně zajímavé téma. Trochu jiný styl než jsem od Cooka zvyklý, ale to vůbec nevadí.

cipperka
27.05.2017 3 z 5

Zajímavá kniha; moje první od Cooka

prediger
29.10.2016 1 z 5

Knížku jsem ani nedočetl. Možná byla špatná konstelace hvězd, ale děsně jsem se nudil. Je mi líto.

dominikB951
24.10.2016 1 z 5

Snad jediná knížka, která se mně od Cooka nelíbila. Není tam skoro žádný děj. Je to spíš popis, co stážista za celý rok dělá. Takže ode mne jen 1 hvězdičku.

Nikolas0311
25.05.2016 3 z 5

Do půlky docela dobrý, ale pak se to stále opakovalo. Je to jako deník, který si doktor Petersen psal, ale ne přímo thriler, ale ten kdo se chce stát doktorem tak mu doporučuju si tuhle knihu přečíst.

Misha11
23.03.2016 5 z 5

Není to jako jiné Cookovi knihy - příběh na reálném nemocničním pozadí, je to pravdivé vystižení nemocničního prostředí a náhled pro veřejnost, jak to bývá. Určitě to není tak strhující a napínavé, ale pro ty, které tohle prostředí baví a chtějí vědět, jak to chodí jinde, to bude zajímavá knížka. Na to, že jde o prvotinu, tak super.

TheCiko5
17.12.2015 5 z 5

Dokonalá studie a kritika amerického lékařství. Cookovi k tomu stačila jedna hlavní postava a v podstatě tři vedlejší. Čtenář si trochu musí zvykat na tempo četby, které je oproti jiným knížkám podobného tématu volnější, ale absolutně to není na závadu. Obsah je totiž tak šokující a nakrevjdoucí, že mnohdy si některou větu nebo frázi musíte přečíst ještě jednou, protože zkrátka nevěříte vlastním očím. A pak člověk nemá mít strach z doktorů ! Vřele doporučuji přečíst všem, kdo se rozhodnou spojit svůj život s medicínou.

thezelda
24.09.2015 1 z 5

Musím se přiznat, že knihu jsem ani nedočetl. Chyběl mi pro Cooka typický strhující děj a napětí, které nedovolí knihu odložit.

lékařské prostředí

Robin Cook