Jara.v

HanaHanaAlena Mornštajnová

Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy zpětně a téma holokaustu opravdu vůbec nevyhledávám. Kniha mě i přesto zaujala a Mornštajnová napsala knihu opravdu velmi čtivě a čtenář si z vyprávění dokáže velice živě představit ty hrůzy, které se Židům děly ačkoli je to popsané jen okrajově, což jsem opravdu ocenila. Velmi silný, krásný, smutný a dojemný příběh několika generací jedné rodiny a jejich známých.

dnes

Jíst, meditovat, milovatJíst, meditovat, milovatElizabeth Gilbert

U téhle knihy jsem docela rozpačitá v hodnocení. Byly tam zajímavé pasáže, ze e kterých se člověk i poučí, ale většinou mi to přišlo jako změť dlouhosáhle popisovaných příhod a psychických stavů věčně nevyrovnané Liz. Nejvíce se m iasi líbila část Indie, ale až ta druhá polovina a pak část Indonésie. Bylo zajímavé sledovat v průběhu čtení změny v povaze Liz. Ale spíš jsem se knihou protrápila.

Její konecJejí konecShari Lapena

Opět mě Shari dostala. Další příběh, který se četl jedním dechem. Ten konec byl na její předchozí knihy nezvyklý, ale o to větší zanechala celá kniha neuvěřitelný dojem. Už se těším na další knihu.

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Malá kniha s velkou duší. Jako milovnice koček jsem se krásně pobavila nad některými vrtochy Sněžné lvice a zároveň uvědomění si daných chyb. Hlavní dominantou této knihy je však poznání vnímání sebe sama a okolí. Krásné příklady s podrobným rozborem chování, činů a posléze následků. Vše co uděláme se vrátí v dobrém, nebo i špatném. Knihu mohu jen doporučit. Stačí se třeba jen na malou chvíli denně zamyslet na tím, co jsme udělali a jak jsme se zachovali...

Odvrácená tvář láskyOdvrácená tvář láskyColleen Hoover

Klasická červená knihovna se zaopatřeným sympaťákem s životní tragédií a chudší naivnější dívkou, kde se nakonec potvrdí pravidlo „a žili šťastně až do smrti“. Slza se sice chtěla vytlačit ven u posledních stránek, ale nakonec se mrška zase vrátila. Dávám jednu hvězdičku navíc za občasné lehce vtipné pasáže.

AgatheAgatheAnne Cathrine Bomann

Velice milý příběh o terapeutovi, který se snaží pomocí svým pacientům, ale přitom sám hledá smysl svého života. Chvílemi úsměvné a dojemné zároveň. Jeh opacientka Agathe v něm postupně probouzí vůli pokračovat ve své činnosti, aby se neutopil ve vlastní sebelítosti.

FámaFámaLesley Kara

Ani jsem nečekala, že mě kniha bude tak bavit. Skvělý děj, kde je spousta podezřelých a už si myslíte, že víte. Vše se ale zlomí až posledních asi patnácti kapitolách. Žádné nudné pasáže a na prvotinu spisovatelky je to opravdu dobře propracované.

Dívky ve voděDívky ve voděVictoria Jenkins

Kniha se mi dobře četla a díky zpracování to odsýpalo. Celkově knihu hodnotím dobře a odhalení vraha proběhlo ve správnou chvíli, aby konec nebyla nuda.

Ze života knihomolkyZe života knihomolkyD. Tung (pseudonym)

Tak tohle mě hodně bavilo. Docela jsem se v tom i viděla. Sice nejsem až tak osedla knihami, ale jak to jen jde, tak mám nějakou v ruce a čtu. Hezké kresby a velice výstižně napsané. Člověk tam ale najde i ponaučení a další tipy na čtení. Ale je fakt, že když má člověk někoho s kým si může o knihách povídat, tak je to veselejší.

MarťanMarťanAndy Weir

Dá se to docela dobře srovnat s filmem. Ironickým způsobem psaná kniha, která v mnoha případech hodně pobaví. Popisování činnosti Watneyho na Marsu je sice chvílemi až příliš podrobné, ale když je to celé zakončené vtipně ironickou poznámkou, dá se to odpustit. I reakce lidí na zemi je dobře popsaná. Prostě lidsky psaná kniha.

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Krásný dojemný a velmi poučný příběh. Knihu jsem přečetla zpětně do čtenářské výzvy do roku 2016 a rozhodně jsem tomu ráda. Stařec, který se snaží si znovu vydobýt svou ztracenou úctu a hrdost. Hodně mi to připomíná náboženskou symboliku. Stařec je v podstatě potrestán za to, že překročil jistou hranici. Když drží lano, které se mu zarývá do zad, tak mi to připomíná Ježíše, který táhnul svůj kříž a musel podstoupit bolest. Zároveň i trochu boj Davida s Goliášem. Je v tom však i krásný příklad toho, jak spolu lidé dokáží držet a vzájemně si pomáhat. A také odhodlání starce nevzdát se, a ačkoli je na pokraji sil, stále vidí naději a jakýkoli problém se dá vyřešit. Jen se stačí soustředit a chtít. Nejdůležitější je úcta k vlastnímu životu a úcta k jinému. To vše, ale i víc je v tomto příběhu.

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

S čím kdo zachází...

Námluvy s kocouremNámluvy s kocouremMelinda Metz

Oddychovka s humorem. Jako milovnice koček jsem si MacGyvera a jeho lumpárny užívala. Celkově milý příběh na letní čtení nebo na zimní víkend.

Radovan LukavskýRadovan LukavskýZuzana Sílová

Velice složitým ale podrobným způsobem napsaná kniha. PAN HEREC měl velice těžký život od dětství, ale jeho nepřekonatelná láska k hraní ho zcela naplňovala. Skvělá kniha o skvělém člověku, jehož hlas dokáže pohladit duši.

Ti druzíTi druzíC. J. Tudor

Ani mrazivé, ani děsivé, ani neodložitelné. Spíš jen šíleně zamotané a čekala jsem více té duchařiny. Kniha mě docela zklamala. Příběh byl zajímavě vystavěný s dobrým napadem, ale chtělo by ho trochu dopilovat a více rozepsat. To, že má kniha velká písmena a širší řádkování je předzvěst, že se jen snažili udělat knihu o více stranách, aby to vypadalo. Přesto na autorku nezanevřu. Snad bude další román lepší.

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Důmyslně vymyšlený příběh, kde pravý vrah umí skvěle skrýt své úmysly. A skvěle popsané chování obětí, které čekají na smrt. Vědět, že určitě zemřete a přitom jasně uvažovat, abyste se to pokusili zvrátit? Mistrovské dílo Agathy Christie. Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník dobrých detektivek.

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Kdyby byla možnost dát víc hvězdiček, tak neváhám. Fantastické, strhující, dech beroucí čtení. Skvěle napsaný příběh o silné vůli a odhodlání, sebezapření, komunikaci mezi lidmi a nehynoucí lásce. Fantasticky popsaný děj bez zdlouhavých pasáží. Na konci jsem i brečela u posledních asi pěti kapitol – dojemné a smutné zároveň. Nechtěla bych to prožít na vlastní kůži, ale pravděpodobně si knihu přečtu za nějaký čas znovu. Zanechala opravdu neuvěřitelný dojem.

LabyrintLabyrintKate Mosse

Velice silná kniha, která předznamenávala kvalitní čtení, ale hodně pasáží bylo tak zdlouhavých, že mě kniha začala chvílemi nudit. Nakonec jsem ale dočetla a nelituji.

DíloDíloWilliam Shakespeare

Tohle má 100 procent za mě. Krásně zpracované ve skvělém překladu profesora Hilského. Kniha je sice na čtení dost těžká, ale to se dá přežít, když si přečtete vybrané dílo od Shakespeara. Nádherný design dělá z knihy výstavní kus v knihovně, který jen tak neschováte.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny CenturyDrž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny CenturyRobert Fulghum

Tohle čtení mě bavilo, až mě mrzelo, že už kniha končí. Krátká a rychle přečtená s velmi milým i úsměvným vyprávěním.

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Když mi kamarádka půjčila tuhle knihu, že se u ní pobavím na použitými výrazy, netušila jsem, že se mi do ruky dostalo psané historické porno. Velké překvapení, ale přečíst se to dalo. Jednou ale stačilo.

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Oddechová kniha, která se velmi dobře čte. Je tam několik úsměvných scén a to dává knize nějaké ty body navíc.

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

Tak tohle bylo docela zklamání. Zkombinovali tam něco, co snad ani do celkového příběhu nezapadá. Sice jsem si ji koupila do série, ale klidně bych se bez ní obešla.

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

Skvělé završení příběhu. Temný a plný smrti, ale ne všechny příběhy musí skončit „Žili šťastně až navěky“. Velice emotivní a poučné. Škoda, že už to končí.

Harry Potter a princ dvojí krveHarry Potter a princ dvojí krveJ. K. Rowling (pseudonym)

Tak u téhle knihy jsem málem nedočetla konec, ale byl to dojemný příběh. Sice v celém průběhu trochu slabší než ty předešlé díly, ale za celkový dojem dávám plný počet hvězd.

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

Velice dopodrobna popsaný Fénixův řád dostává Harryho do temnějších časů. Jak Harry stárne, tak už to není tak nevinné čtení pro děti. Ale pořád je to strhující příběh.

Harry Potter a Ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohárJ. K. Rowling (pseudonym)

Začíná přituhovat jak Harry stárne a Rowlingová stále drží laťku vysoko. Český překlad tomu také přikládá tu správnou atmosféru.

Harry Potter a vězeň z AzkabanuHarry Potter a vězeň z AzkabanuJ. K. Rowling (pseudonym)

Plných pět hvězdiček za skvělé čtení. Víc k tomu asi nelze dodat.

Harry Potter a Tajemná komnataHarry Potter a Tajemná komnataJ. K. Rowling (pseudonym)

Opět poutavé čtení a k tomu není snad ani co dodat. Druhý díl neztratil nic na kvalitě toho prvního.

Harry Potter a kámen mudrcůHarry Potter a kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Vymyslet takto skvělý příběh se všemi detaily to se Rowlingové opravdu povedlo. Skvělá kniha, která musí chytit snad každého. Při čtení mě kniha dostala do jiného světa mimo realitu a bylo to pro mě příjemné zpestření a uvolnění.