Jara.v

Přečtené 268Profesor
červen 2022 (14.-19.)
Profesor 2010, Charlotte Brontë

Kniha mě chytla hned od začátku. Líbilo se mi vyprávění Williama a hlavně části, kdy promlouvá přímo ke čtenáři. Děj krásně vtáhl do problematiky doby a chování lidí. Moc jsem neočekávala, ale o to lepší zážitek jsem z knihy měla.


Tisíce metrů ode dna
červen 2022 (10.-13.)
Tisíce metrů ode dna 2022, Jasmin Schreiber

Tak jsem právě dobrečela tuto knihu. Velice čtivý příběh plný smutných vzpomínek a vyrovnávání se smrtí. Je to vlastně zpověď dvou lidí, kteří ztratili někoho velmi blízkého a cítí odpovědnost. Ale na druhou stranu tam bylo i několik velmi vtipných scén, které celý příběh odlehčily. Jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla.


Wedgův gambit
květen - červen 2022
Wedgův gambit 2012, Michael A. Stackpole

Skvěle navázané pokračování. Sice trochu míň akce, ale o to více postav, mezi kterými jsem se chvílemi ztrácela, ale poslední třetina knihy se rozjela a rozhodně jsem se nenudila. Co nejdřív se pustím do dalšího dílu.


Rezistence
březen - červen 2022
Rezistence 2012, Veronica Roth

Za mě je pokračování lepší než první díl. Celý byl napínavý a jde víc do hloubky ohledně myšlenek Tris a toho co prožívá. Vývoj její osobnosti a poznání. Všechno ve velmi krátké době. Těším se na třetí díl.


Román pro muže
? - červen 2022
Román pro muže 2008, Michal Viewegh

odpad!


Návrat
březen - květen 2022
Návrat 2021, Anne Jacobs

Jako vždy napsáno velmi čtivě, ale tohle pokračování mě úplně nezaujalo. Možná tím, kam to všechno směřuje. Nejtemnější období německé historie v podobě Hitlera a nenávist k židům. Tohle období nemám ráda a ovlivňuje to i moji náladu při čtení. Ale už mám doma předchozí díly a tak chci mít sérii úplnou.


Vražda v Orient-expresu
květen 2022 (19.-24.)
Vražda v Orient-expresu 2003, Agatha Christie

Agatha Christie mě snad nikdy nezklame. Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Poirot je skvělý a jeho šedé buňky mozkové mě prostě baví. I přes větší počet postav se v nich dá lehce zorientovat díky výpovědím a děj krásně plyne a nic se tam zdlouhavě neopakuje.


Za zavřenými dveřmi
květen 2022 (18.-19.)
Za zavřenými dveřmi 2017, B. A. Paris (pseudonym)

Úchvatné, dechberouci, napínavé. Nedokázala jsem to odložit. Velmi čtivé. Víc k tomu snad nelze dodat.


Čekání na kocoura
18. květen 2022
Čekání na kocoura 2012, Michaela Klevisová

Kniha byla taková milá jednohubka. Některé příběhy mě hodně bavily, ale jiné zase vůbec. Ale jako velká milovnice koček hodnotím knihu za celkem povedenou.


Bretaňské poměry
květen 2022 (14.-18.)
Bretaňské poměry 2014, J. Bannalec (pseudonym)

Pohodová kriminálka s krásným popisem Bretaně. Bavila mě atmosféra, styl vyšetřování Dupina a jeho závislost na kofeinu. Skvělej maník a přečtu si i další pokračování.


Kulti
květen 2022 (05.-14.)
Kulti 2019, Mariana Zapata

Tak tenhle příběh mě bavil hned od začátku. Brala jsem knihu jako oddechovku a vyplatilo se. Dokonce jsem se i dostatečně nasmála. Nemohla jsem se odtrhnout. Špičjování Kultiho a Sal bylo úžasné a některé hlášky typu nerozeznám rozdíl ve výrazu obličeje, jestli je to nadšení nebo zácpa mě dostaly. Určitě si přečtu i další knihy od autorky.


Stín větru
duben - květen 2022
Stín větru 2018, Carlos Ruiz Zafón

Nevím, co k této knize napsat. Moc jsem se na ni těšila, ale vůbec mě nebavila. Možná trochu jen první část knihy. Další díly už určitě číst nebudu.


Anatomie strachu
duben 2022 (22.-25.)
Anatomie strachu 2011, B. Black (pseudonym)

Další kniha do čtenářské výzvy, ale taková nemastná, neslaná. Styl psaní mi nevadil. Četlo se mi to docela dobře, ale celý ten případ byl takový já nevím. Nezaujalo mě to.


Kočičí kavárna
duben 2022 (20.-25.)
Kočičí kavárna 2021, Charlie Jonas

Jako velká milovnice koček jsem se těšila, ale kolem koček tam toho bylo napsáno více asi jen na začátku. Spíše se v knize řeší vztahy lidí. Ale jinak velmi milé a oddechové čtení se zajímavými recepty na konci jako bonusem, které určitě vyzkouším.


Volání Kukačky
duben 2022 (08.-20.)
Volání Kukačky 2014, R. Galbraith (pseudonym)

Kniha se mi celkově docela líbila a Strike s Robin mi byli sympatičtí. Bohužel musím vytknout zbytečně květnaté rozepisování nepořádku, vzhledu místností, situací a postav, které neměly zdánlivě nic společného s vyřešením případu. Odpoutávalo to pozornost od děje a čtení se tak více táhlo. Trochu mě to odrazuje od čtení dalších dílů.


1984
duben 2022 (04.-08.)
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Je až děsivé, jak nadčasová tahle kniha je. V každé době v ní člověk může čerpat podobnost s tím, co právě probíhá. Ať už jde o potlačování svobodného myšlení nebo vnucování nějaké pravdy. Je tam toho hodně na zamyšlení.


Poslední lov
březen - duben 2022
Poslední lov 2021, Deon Meyer

Moje první kniha od autora a věřím, že ne poslední. Hned od první kapitoly mě kniha chytla svou formou a děj se dobře vyvíjel a neustále gradoval. Ve dvou nebo třech případech mě lehce nudily pasáže se vzpomínkami a psychickým rozpoložením Dereka, ale celkově to do sebe zapadalo a vlastně nebylo až do konce jasné, jak to dopadne. Případ zůstal částečně otevřený. Za mě opravdu skvělá kniha.


Rozmarné léto
31. březen 2022
Rozmarné léto 2015, Vladislav Vančura

Kniha napsaná krásným to jazykem českým doby starší, tak rozmarně dostává čtenáře do doby své a vtipnou svou formou vypráví příběh zdánlivě banální, ale i krásný svým běžným životem pomálu lidí. Příjemně strávená to chvíle čtením.


Jak jsem vyhrál válku
březen 2022 (22.-28.)
Jak jsem vyhrál válku 1970, Patrick Ryan

"Bůh nám pomáhej. " Ten Goodbody je příručkové pako. Jeho doslovné dodržování pravidel, je akorát na škodu a nebýt mušketýrů, kterým taky leze na nervy, kdo ví, jak by skončil. V několika případech jsem se doslova odbourala smíchy, ale jinak vyprávění tak nějak příjemně plynulo. Dobrá kniha na pobavení a odpočinek.


451 stupňů Fahrenheita
březen 2022 (17.-22.)
451 stupňů Fahrenheita 2001, Raymond Douglas Bradbury

Nadčasová úžasná kniha. Ovlivňování myšlení lidí a dělání z nich loutky. Tupý přetechnizovaný život, kdy se lidé jen baví, ale vlastně nic neví. Neuvědomují si strach ani radost nebo štěstí. Prostě jen žijí, ale jak. Úžasně popsané procitnutí do reality, se kterou si vlastně ani nevíte rady. Více snad ani netřeba komentovat.


Cesta
březen 2022 (16.-17.)
Cesta 2008, Cormac McCarthy

Z tohohle budu mít ještě dlouho noční můry. Skvělý příběh a fantasticky napsané. Zaujalo mě to tak, že jsem se nemohla odtrhnout. Ale ten příběh sám o sobě je děsivý a depresivní.


Tři plus jedna
? - březen 2022
Tři plus jedna 2014, Danka Šárková

odpad!

Přečteno kvůli čtenářské výzvě, ale jinak zbytečnost.


Jezero
březen 2022 (09.-12.)
Jezero 2016, Bianca Bellová


Manon Lescaut
09. březen 2022
Manon Lescaut 2001, Vítězslav Nezval

Poslechla jsem jako audioknihu s přímo hvězdným obsazením. Šafránková, Preis, Hrušínský, Cupák a další. Krásné dílo. Chápu, že patří mezi klasiky.


Hodnej kluk
únor - březen 2022
Hodnej kluk 2018, Elle Kennedy

Ze začátku mě kniha moc nebavila, ale pak jsem se začetla a musím říct, že jsem se i nasmála. Příjemné čtení jako oddechovka mezi klasikami.


Poslední případy slečny Marplové
březen 2022 (03.-06.)
Poslední případy slečny Marplové 2014, Agatha Christie

Agatha Christie nikdy nezklame. Tyto povídky se slečnou Marplovou mě hrozně bavily. I ty dvě duchařské bez ní byly skvělé. Mrzelo mě jen, že jsem knihu přečetla tak rychle.


Vánoční koleda
březen 2022 (03.-04.)
Vánoční koleda 2019, Charles Dickens

Krásný a doslova duchaplný příběh, který musí oslovit opravdu každého. Kniha má navíc nádherné ilustrace. Jsem ráda, že ji mám v knihovně a konečně jsem ji přečetla. Všem vřele doporučuji.


Falešná kočička
únor - březen 2022
Falešná kočička 2012, Naďa Horáková

Tři příjemné a dobře propracované kriminální případy z Brna, které spojují vyšetřovatelé z jedné služebny. Bavily mě všechny tři a klidně bych zvládla ještě další. Ani jsem nečekala, že to bude tak příjemné čtení.


Říjnový seznam
únor 2022 (17.-25.)
Říjnový seznam 2015, Jeffery Deaver

Moje první kniha od autora a to díky čtenářské výzvě. Nejdřív jsem si říkala, že to nedám, že tu knihu začnu číst odzadu. Nakonec jsem jsem to ale četla tak, jak to bylo napsané. Byla to prostě pecka. Je potřeba to číst důkladně a pamatovat si, co bylo v předešlých kapitolách, ale to rozuzlení to jsem nečekala. Mistrně propracovaný plán napsaný odzadu. Myslíte si, že už vás nic nepřekvapí, ale všechno je vlastně úplně jinak.


Pokání
únor 2022 (07.-16.)
Pokání 2008, Ian McEwan

Tato kniha mi moc nesedla. Zdlouhavé a nepříliš záživné.


Tajný život stromů
leden - únor 2022
Tajný život stromů 2016, Peter Wohlleben

Doporučuji přečíst každému. Tolik úžasných informací o stromech, které normálně ani nevnímáme, když kolem nich procházíme. Poslechla jsem jako audioknihu a byl to velice příjemný poslech.


Kniha pěti kruhů
? - únor 2022
Kniha pěti kruhů 2005, Mijamoto Musaši


Kudy šel anděl
? - únor 2022
Kudy šel anděl 2003, Jan Balabán

Tahle kniha se mi četla dost těžko. Vybrala jsem si ji do čtenářské výzvy, ale normálně bych po ní nesáhla. Příběh se dá pochopit, ale louskat ty věty.


Mráz pod kůží
leden - únor 2022
Mráz pod kůží 2020, Allie Reynolds

Dokonale čtivá a absolutně neodložitelná bomba. Skvěle navazující děj Před deseti lety a Nyní. Strhující vyprávění, které mě nenechalo vydechnout a při čtení jsem se chvílemi až mrazivě bála. Vše se odkrývá až do poslední stránky, do poslední věty.


Smrt na Nilu
leden 2022 (12.-29.)
Smrt na Nilu 2004, Agatha Christie

Úchvatná Christie. Nevím ani co dodat. Skvěle promyšlený děj, a kdybych neznala filmové verze, tak by bylo velmi těžké rozpoznat vraha. Pár vodítek tam je, ale...


Aranella, dcera piráta
leden 2022 (25.-28.)
Aranella, dcera piráta 1988, Aino Pervik

Pěkný a napínavý příběh. Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy a bylo to i pro dospělého člověka napínavé, poučné, ale také roztomilé. Jsem ráda, že tu knihu mám.


Divočina
leden 2022 (18.-24.)
Divočina 2015, Cheryl Strayed

I když přečteno zpětně, děkuji za čtenářskou výzvu. Jedna z knih o které vím, ale běžné bych po ní nesáhla. Ať už jsem u ní ronila slzy nebo se smála, či snad vrtěla hlavou nepochopením nebo přikyvovala pochopením, je to jedna z knih, která stojí za přečtení. Kniha alespoň zláká čtenáře, aby třeba jen našel PCT na mapě, když už se neodváží na ni vyrazit.


Kocour Bob
leden 2022 (13.-18.)
Kocour Bob 2013, James Bowen

Čekala jsem něco smutného, a takové knihy moc nemusim, ale byla jsem zcela okouzlená. Krásný příběh plný naděje a odpovědnosti za svůj život a také za němou tvář. Vzestup ze dna zpět do lepšího zítřka. Rozhodně by si tuto knihu měl přečíst každý a už se těším na další díly.


Kočičí host
13. leden 2022
Kočičí host 2016, Takaši Hiraide

Jako milovnice koček jsem se na knihu těšila, ale nijak zvlášť mě nezaujala. Velice melancholické...


Poslední let
leden 2022 (02.-13.)
Poslední let 2021, Julie Clark

Za mě velice povedená kniha. Není sice úplně top, ale byla velmi čtivá. Někdy těsně před půlkou mě trošku nudila, ale pak se vše rozjelo a nenechala mě oddechnout. To jak se příběh postupně rozvíjel a jak se obě ženy vypořádávají se svým údělem a jak se snaží eliminovat a zároveň přijmout následky, to mě drželo až do konce. Nebyl tam sice žádný super zvrat, ale je tam spousta věcí na zamyšlení a hlavně až na úplném konci se teprve čtenář dozví zda nastoupila nebo nenastoupila do letadla.


1 ...