Jíst, meditovat, milovat

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21850/jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 3.7610

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia (2006)

Vydáno:, Metafora

KejtlinM
05. prosince

Kniha o sebestředné ženě, která hledá samu sebe, místo, kde může žít, někoho, kdo se o ni postará atd. atd. Chápu, že tuto knihu napsala. Autorka má evidentně mnoho vnitřních démonů = psychických problémů a nedokáže se vyrovnat s žádnou situací a náhlou změnou bez možnosti užívání léků nebo někoho, kdo za ní bude stát a tahat za provázky. Stránku po stránce jsem trpěla. Zpověď člověka, který je dostatečně zahleděný sám do sebe a do svého mystického světa je pro mě moc velké sousto. K autorce se již nevrátím. O pocitech, které tato kniha vyvolává, by se dala napsat kniha...

TerezR

Cetla jsem v anglictine, z duvodu procviceni jazyka, proto jsem to chtela za kazdou cenu docist do konce. U prostredni casti knihy jsem ale doslova trpela. Vlastne mi ani neni jasne jak je mozne tolik stranek zaplnit pouze komentovanim sveho dusevniho stavu v souvislosti s nabozenstvim a vsemi temi nehmatatelnymi ezo vecmi. Pro me, jako zatvrzeleho ateistu, to proste nebyl dobry vyber.

*Pájuše*

Jsem z knihy trochu rozčarovaná. Myslela jsem, že to bude něco jiného. Autorka má skvělý smysl pro humor, což je asi jediná věc, kterou na knize oceňuji. Nicméně zbytek je katastrofa. Itálie mě strašně bavila, Indie šla mimo mě (a celkově i to duchovno bylo pro mě moc přitažené za vlasy - tuto část jsem vyloženě přetrpěla!) a Bali, na které jsem se nejvíce těšila, bylo o ničem. Vlastně kombinací Itálie (zábavy) a Indie (hledání osvícení a duchovna). Z prostřední části mám ještě husí kůži, brrr!

vikaa

Tahle kniha u mě budí poněkud rozporuplné pocity. První část mě bavila a četla se mi snadno, Itálii a její jídlo miluji. Druhá část o Indii mě zajímala, protože mám kamarádku, která v ášrámu v Indii také strávila nějaký čas. Na konci už jsem se ale nutila číst, autorčiny úvahy mě poněkud nudily a knihu jsem dokonce na dva týdny odložila. Třetí část na Bali dostala opět spád a bavila jsem se. Šamanovu meditaci úsměvem považuji za největší duchovní přínos pro mě . V závěru knihy už ale zase převládaly přemoudřelé úvahy, které mě příliš neoslovily. Vyprávění o osudech Elizabeth se mi moc líbilo, ale ta "duchovní" nadstavba mně často neseděla. Oceňuji autorčin humor a dávám 3 hvězdičky.

Meginho

Strašně jsem se na ni těšila, bohužel nechápu, proč se z této knihy stal bestseller, pro mě průměr.
Vadil mi americký pohled na všechno, hlavně na Itálii, ale třeba tato "americkost" vadí jen mě.
Pokud jsem se oprostila od národnosti autorky, našla jsem si v knížce i hezké pasáže a myšlenky, každopádně se už ale k autorce vracet nebudu.

Isew

Kdysi v seriálu Teorie velkého třesku, se Rajesh zmínil, že mu tato kniha změnila život. Hm. Tenkrát jsem si říkala, že bych si ji mohla přečíst, ale téma mě nezaujalo. Takový ten pocit něčeho nedokončeného mi však vadil. V rámci čtenářské výzvy na ní konečně došlo. Není to špatná kniha. Zázrak ale také ne. Někdy přinutí k zamyšlení a třeba i ke změně pohledu na pár věcí. Mám odškrtnuto a jdu dál. Jiné knihy autorky asi vyhledávat nebudu.

Lily101

Očekávala jsem romantiku, které se vyhýbám jak v knihách, tak ve filmu. Není to můj šálek čaje. Bohužel té romantiky bylo v knize hojněji, než jsem čekala. Četba se mi vlekla a čistý rozsah 337 stran jsem četla, s ohledem na své obvyklé tempo, pomalu a současně si přála, ať už se tím prokousám a mohu se dostat k další knize.

Knížka mi velice obecně nastínila, jak se vyrovnat s určitými pocity spjatými s konkrétními situacemi v mém životě. Bohužel natolik obecně, až nevím, jak s tím naložit. Dále mě místy motivovala k meditaci, ačkoliv ji neovládám a mám o ní jen obecné povědomí, tedy žádné praktické zkušenosti. Tento fakt ale podmiňuji také tím, že je meditace v textu opravdu hodně zmiňována, což už z jisté minulé čtenářské zkušenosti vím, že může být důvodem. Snaha poučovat ohledně informací ne vždy nezbytně zajímavých či nutných (např. válečná historie Bali) mě obtěžovala. Působilo to jako vychloubání ve stylu něco mě zajímá, mermocí to podsouvám druhým lidem, a ještě se podivuji nad tím, že to neví (toto ale v knize už nebylo). Překlad knihy vcelku OK, anglicky moc neumím, takže si vážím toho, že mi překladatel zprostředkoval text knihy v mé mateřštině, ale měla bych drobnou, jemnou výtku k syntaxu některých vět, leč nebylo to víc než na co by člověk spočítal na prstech obou ruk a nohou, má-li všechny prsty na horních i dolních končetinách.

Uděluji dvě hvězdičky za snahu autorky napsat knihu, což není úplně jednoduché (zohledňuji u všech autorů, zatím nikdy jsem neudělila jednu hvězdičku) a lehkou duševní osvětu s místy zajímavými myšlenkami, avšak bohužel jich není mnoho vzhledem k celkovému počtu stran. Skoro závěr knihy absolutní úlet (SPOILER): první den muže odmítne s ohledem na svou roční pouť, druhý den s ním nadšeně skočí do postele ještě na základě zcela jasného pokynu muže, co se bude dít dál, jako vážně? A co klišé vztahu s o více než 10let starším mužem? Pokud se toto skutečně stalo, tak poslední větu beru zpět.

Barbora216

Jíst meditovat milovat - nadchnul mě už název knihy. Věřím, že tato kniha není pro každého, není to nějaké velké literární dílo, ale mě čtení moc bavilo. Oddechové čtení, to je přesně to, co jsem od knihy čekala a taky dostala. Nebo se mi možná tolik líbila jen proto, že ráda jím, medituju a miluju.. :-)

sola_lupa

Jedná se o jednu z těch knih, která ke mně doputovala v době, kdy jsem ji podle mě potřebovala a mohla jsem si z ní dost odnést. Příběh mladé ženy, která je očividně psychicky ne příliš na výši a začne cestovat a hledat (Boha, sebe, něco víc? Myslím, že v tom sama nemá jasno, i když tvrdí opak.), mě celkem okouzlil. Musím říct, že kniha i film jsou pěkné, ovšem kniha nabízí také tu filozofickou stránku, z níž si můžete odnést nejen příběhovou část.

Eldaren

Prinosna kniha. Cetla jsem ji v dobe zdravotnich problemu a pomohla mi divat se na veci s nadhledem. Hodne o lifestylu, nabozenstvi. Chapu, ze ne vsem sedne; za me ovsem palec nahoru!

SweetbabyDi

Kniha mě lákala pár let a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Nejdříve mě vůbec nebavila. Dej byl příliš roztáhlý až po Itálii jsem se začetla. Musela jsem se po knížce podívat i na film. A to jsem neměla dělat. To byla jedna velká kravina. S knihou se nedá srovnat. Nějak nerozumím tomu, proč se točí film podle knižní předlohy ,když dej je rozhodně jiný než v knize. Brrr

MissiPippi

Další kniha do soukromé řady "Americká literatura pro tebe není". Absolutně jsem se neztotožnila, chaotické vypisování všeho možného. Ona sama ta chvástavá předmluva nevěstila nic dobrého. Co se mi líbilo, bylo rozvržení témat po 36ti kapitolách ve 3 zemích (pomineme-li asi 10 kapitol z Itálie, kde se rozebíral pouze americký rozvod a románek). Ovšem obsah jsem si představovala poněkud jiný, mnohem více obohacující. Něco jsem si odnesla, ale není to nic o seberovnováze apod., ale o zajímavé úvaze, že každý člověk a město se dá specifikovat jedním slovem. Párkrát nad tím určitě pouvažuji po seznámení s někým nebo při cestování. Poslední úsek na Bali byl pro mě nejlépe stavitelný.

Tohru-

Nemastné neslané. Dej sa len tak vliekol, nebavilo ma to, ani som to nedočítala. Možno, keby som mala pri čítaní inú náladu… No aj tak si radšej prečítam nejaké cestopisy.

Lenka.Vílka

Historie v knihovně říká, že jsem knihu četla v roce 2010 a hele, já tady nemám hodnocení ani komentář. (Chystám se na další knihu autorky, tak napravuji.)

Kniha se mi líbila (víc než film, kde jsem se ztrácela a nudila s dějem v Indii) a dobře se četla. Dobře popsaná cesta, na kterou se moc lidí neodváží, naplňená kopou mouder. Jenom ta část v Indonésii mě v knize (narozdíl od filmu nebavila). Takže Itálie vyhrála v obou verzích.

t-e-r-k-a

Od filmu se kniha v některých částech liší, ale líbí se mi asi stejně jako film :-) Je to poučné čtení, ze kterého jsem si určitě některé věci vzala k srdci!

ujira

Vyplácí se číst knihu, která byla sfilmována, po zhlédnutí filmu. A ještě víc se vyplácí některé knihy poslouchat a ne číst. Kdybych měla tuhle knihu přečíst, neudělala bych to, nyní jsem ráda, že jsem si jí poslechla a došla většího potěšení a dokonce i poučení z knihy.

Shanib

Nemastné neslané. Děj se táhl jak žvýkačka a k dočtení jsem se nutila. Některé pasáže byly zajímavé, ale to už bych si spíš přečetla nějaký cestopis.

Faila

Ke knize jsem přistupovala velmi skepticky, zvláště po ne příliš pozitivní zkušenosti s filmem. Ale některé pasáže mě nakonec velmi oslovily a celkově jsem ráda, že jsem se do Jíst, meditovat, milovat pustila. Příběh hlavní hrdinky, která se vyrovnává s bolavou minulostí a hledá samu sebe je podáván velmi lidsky, nikoliv příliš pateticky nebo přehnaně. Zajímavé byly rovněž pasáže popisující exotické země a životní styl velmi odlišný od toho našeho. Autorčin styl psaní je velmi čtivý, ačkoliv místy mi přišel až moc líbivý. S některými myšlenkami jsem velmi souhlasila, s jinými vůbec a jiné mě zase donutily se opravdu zamyslet. Oceňuji, že je kniha určena mnoha lidem s rozdílným vkusem. Každý by si v ní mohl najít něco svého.

Vera Silent

Eh, film je stravitelnejsi, vizualne atraktivnejsi a optimistejsi. Nalakal me ke knize, ale dalsi od teto autorky uz nasledovat nebude. Ackoliv to nehodnotim jako odpad, take nad timto dilkem nejasam. Bohuzel z knihy zapacha prumernost a jak uz i byl zminen fakt, ze je napsana na objednavku. Jako by Lis byla sprtka, ktera pise sloh do hodiny anglictiny a dostane za jedna. A to je i muj nejsilnejsi dojem z knihy: na sloh dobry, hodna holka.

Nejpozitivneji hodnotim vypraveni o vztazich. Felipe, Lisin rozvod, David, to vse se cetlo snadno a prirozene. Bylo zajimave ponorit se do zkusenosti jine zeny a nepochopitelnosti citove komplikovanosti vztahu. Ovsem Felipe se zdal "too good to be real", zde trochu podezrivam autorku, ze si tuto postavu proste vysnila, aby alespon literarni Lis dosla dokonalemu stesti. Presto vsak, Felipe je skvela postava.

Vycislit podrobne vse, co me stvalo, by bylo na dlouho. Od zminenych pripadu nehorazneho chovani uradu v USA, pres egoisticke vylevy precitlivele krvacejici duse, po filozoficke rozpravy o nicem. Ano, Indie se vlece nejdele, ale autorka ma tendence k terapeutickym vylevum ve vsech castech knihy. Vlastne se stavate jejich psychologem, sedite na zidli a autorka si vyleva vleze na gauci sve emoce, zatimco vy se snazite tvarit moudre, kyvat hlavou a nezivat. Posledni vrhnuti bahna si dovolim na tradicni vycuc z turisticke reserse k danemu mistu. To mi vzdy pripadalo jako umele prodluzovani dila, aby to dalo na knihu. Historickou a faktickou hodnotu jsem tomu prisoudit nemohla, proc prosim mi Lis prezentuje vysledky sve reserse jako by byla na obhajobe sve bakalarske prace...

Inu, precist se to dalo, ale jsem rada, ze uz je to za mnou.

nikkitta201

fantastická knížka. Sice je zvláštní, že je hlavní postava pořád tak nejistá, ale já miluju cestování a dobrodružství a to všechno v knize je!

Veronicess

Zobrala som si knihu so sebou na dovolenku k moru a prišla mi ako ideálne odpočinkové čítanie. Je pravda že časť v Indii bola trošku pomalá. Ale posledná časť odohrávajúca sa na Bali to zase dobehla, takže by som knihu ako celok hodnotila skôr kladne.

Bobina74

Tak tohle určitě ano. "Milá" knížka, jiné označení mně nenapadá. Patří k mým nejoblíbenějším, ale podotýkám, že jsem ji četla v období single, což zřejmě k této knížce neodmyslitelně patří. Po přečtení zjistíte, že "pro jedno kvítí se slunce nerozsvítí" a máte spoustu skvělých věcí před sebou...Nádavkem dostanete i trochu duchovna.
P.s. : Bohužel paní Elizabeth Gilbertová se pro mně stala autorkou jedné knihy. Ostatní její knížky, které jsem četla byly o dost slabší...škoda :-(

Burák

Před lety jsem viděla stejnojmenný film s mou oblíbenou Julií Roberts a byla jsem tak zklamaná, že seznámit se i s knižní předlohou mě ani nenapadlo.

Po 8 letech se mi ale knížka dostala náhodou do ruky a já ji šanci dala. A jsem za to ráda.
Jíst, meditovat, milovat je typická kniha pro moderní ženu o moderní ženě. Vůbec se nedivím, že patří mezi bestsellery. Příběh totiž začíná tam, kde se spousta žen po třicítce nachází - rozvádí se, v novém vztahu to neklape, touží po něčem jiném než od nich společnost očekává.
Svoji situaci vyřeší hlavní hrdinka (respektive autorka knihy) tím, že se rozhodne dát si na rok pauzu, kterou věnuje jen sama sobě - svému uzdravení, poznávání a přijetí se takové jakou je.

Rozhodně se jedná o velmi inspirativní čtení. Co může hodně čtenářů odradit, je to, že podstatná část knihy se věnuje popisům samotného osobního rozvoje a duševního růstu. něco ve stylu New Age.
Já tohoto žánru vůbec fanynkou nejsem, spíš naopak, a asi bych byla radši, kdyby v tomhle Gilbertová trochu ubrala. Ale neodradilo mě to natolik, abych tu knihu odložila.

Oceňuju, že jsem se v knize dočetla jak přesně fungují pobyty v indickém ášramu nebo na co si dát pozor při pobytu na Bali. Na tom bylo znát, že tohle autorka skutečně prožila a ta autenticita byla z textu dost znát.

Za mě sice nadprůměr, ale určitě bych to nedoporučila každému.

Pro mne docela zklamání. První díl Itálie sice celkem ujde, ale potom už následuje poměrně velká nuda :-(. Dost mne to mrzí, protože jsem se na knihu těšila...

MadamC

Kniha mne velmi bavila. Asi je to také tím, že miluji jógu a zajímám se o podobný styl života jako hlavní hrdinka. Také mi mnohé dala a utvrdila jsem se v názoru, že dělat něco proto, že je to tak podle společenského hlediska správné, je opravdu nesmysl a nic dobrého to člověku nepřinese. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.

Sandalkar

Takový humbuk kolem téhle knihy a já se s ní trápila týdny. Neutíkalo mi to, hlavní hrdinka mi nebyla úplně sympatická. Hvězdičky autorce dávám za vylíčení exotického prostředí...

PavlínaAlžběta

Knihu již mám nějakou dobu a když jsem se kdysi pustila do čtení, odložila ji, dočetla ji nedávno z nudy a prostě nejsem typ čtenářek, které se nad románem, který byl i zfilmován rozplývají. 4tivé to občas je, ale mnohdy mě pasáže nudily, opět pohádka pro dospělé ženy a mladé dívky, občas nereálné. V části Itálie děj se lehce četl, v Indii jsem se začetla o něco více, ale stále žádné uchvácení. Předávání nějakého hlubšího filozofického naplnění nebo energie, totální hloupost. Později jsem dlouhé pro mě nudné pasáže přeskakovala a závěr romantiky všichni znají. Už ne. Ráda čtu romantické romány, ale toto mě nepadlo do oka.

Mixy
28.12.2017

Tato kniha není pro každého. Stačí se podívat na film a hned člověk pozná, jestli si chce přečíst i knihu. Já jsem hned věděla, že tu knihu budu milovat. Není to žádný akčňák. Tenhle příběh se musí prožívat a vychutnávat. Líbí se mi, že je to ve stylu cestopisu. Je poznat, že autorka skutečně pronikla do krás jednotlivých kultur a zjišťovala si různé informace, zejména je to poznat na období prožitém v Indii. Čtenář se musí soustředit, aby vstřebal to množství informací o duchovním světě, které se na něj sypají. Pro mě to bylo moc krásné, motivační a s nadsázkou řeknu i spirituální čtení. Nečekejte žádný klasický romantický biják, je to inspirace.

Anceroh
04.12.2017

Čekala jsem to čtivější. Itálií jsem se musela prokousat, ale Indie se mi moc líbila. Bali také šlo, ale už to bylo trochu zdlouhavé. Film byl pojat o moc lépe.

ddkk
07.11.2017

Nejlepší část je část italská, zbývající už mne příliš nenadchla, ani se mi nechtělo dočíst. Ve srovnání s filmem a Julii to byla místy dost velká nuda...