Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Maichalka
31.12.2018

Knihu jsem četla v angličtině a do příběhu jsem se zamilovala. Myslím, že tento příběh není úplně pro každého, ale mě samotné pouť Elizabeth Gilbert hodně pomohla :-) k příběhu se ráda vracím

RuWia
29.12.2018 5 z 5

Miluju knihu, film i audioknihu (a to si nikdy necenim filmu na urovni knihy). Kniha me zaujala natolik, ze jsem shanela,co dalsiho autorka napsala. Podpis vsech veci se mi libil, "pokracovani" teto knihy V dobrem i ve zlem jsem se musela nutit a vlastne si ani nepamatuju,jetsli jsem knihu docetla. Ale k Jist, meditovat, milovat se obcas vracim a to malokdy delam.

bosorka78
17.12.2018 5 z 5

Úžasná počteníčko,miluji film ,ale kniha ta je naprosto skvělá,o to víc že jsem zjistila,že vše je podle skutečné události. Bála jsem se že Itálie mě bude nudit,ale nestalo se,v Indii jsem se strašně těšila na Richarda z Texasu a byl úžasnej, takového přitele bych taky chtěla, samozřejmě vyvrcholením bylo setkání s Ketutem. Je to asi kniha pro ty co se snaží jít po duchovní cestě,ty v ní najdou spoustu krásných okamžiků které stojí za zamyšlení. Určitě se budu ke knize vracet.

KejtlinM
05.12.2018

Kniha o sebestředné ženě, která hledá samu sebe, místo, kde může žít, někoho, kdo se o ni postará atd. atd. Chápu, že tuto knihu napsala. Autorka má evidentně mnoho vnitřních démonů = psychických problémů a nedokáže se vyrovnat s žádnou situací a náhlou změnou bez možnosti užívání léků nebo někoho, kdo za ní bude stát a tahat za provázky. Stránku po stránce jsem trpěla. Zpověď člověka, který je dostatečně zahleděný sám do sebe a do svého mystického světa je pro mě moc velké sousto. K autorce se již nevrátím. O pocitech, které tato kniha vyvolává, by se dala napsat kniha...

TerezR
24.09.2018 2 z 5

Cetla jsem v anglictine, z duvodu procviceni jazyka, proto jsem to chtela za kazdou cenu docist do konce. U prostredni casti knihy jsem ale doslova trpela. Vlastne mi ani neni jasne jak je mozne tolik stranek zaplnit pouze komentovanim sveho dusevniho stavu v souvislosti s nabozenstvim a vsemi temi nehmatatelnymi ezo vecmi. Pro me, jako zatvrzeleho ateistu, to proste nebyl dobry vyber.

*Pájuše*
22.09.2018 2 z 5

Jsem z knihy trochu rozčarovaná. Myslela jsem, že to bude něco jiného. Autorka má skvělý smysl pro humor, což je asi jediná věc, kterou na knize oceňuji. Nicméně zbytek je katastrofa. Itálie mě strašně bavila, Indie šla mimo mě (a celkově i to duchovno bylo pro mě moc přitažené za vlasy - tuto část jsem vyloženě přetrpěla!) a Bali, na které jsem se nejvíce těšila, bylo o ničem. Vlastně kombinací Itálie (zábavy) a Indie (hledání osvícení a duchovna). Z prostřední části mám ještě husí kůži, brrr!

vikaa
05.09.2018 3 z 5

Tahle kniha u mě budí poněkud rozporuplné pocity. První část mě bavila a četla se mi snadno, Itálii a její jídlo miluji. Druhá část o Indii mě zajímala, protože mám kamarádku, která v ášrámu v Indii také strávila nějaký čas. Na konci už jsem se ale nutila číst, autorčiny úvahy mě poněkud nudily a knihu jsem dokonce na dva týdny odložila. Třetí část na Bali dostala opět spád a bavila jsem se. Šamanovu meditaci úsměvem považuji za největší duchovní přínos pro mě . V závěru knihy už ale zase převládaly přemoudřelé úvahy, které mě příliš neoslovily. Vyprávění o osudech Elizabeth se mi moc líbilo, ale ta "duchovní" nadstavba mně často neseděla. Oceňuji autorčin humor a dávám 3 hvězdičky.

Meginho
26.08.2018 3 z 5

Strašně jsem se na ni těšila, bohužel nechápu, proč se z této knihy stal bestseller, pro mě průměr.
Vadil mi americký pohled na všechno, hlavně na Itálii, ale třeba tato "americkost" vadí jen mě.
Pokud jsem se oprostila od národnosti autorky, našla jsem si v knížce i hezké pasáže a myšlenky, každopádně se už ale k autorce vracet nebudu.

Isew
22.08.2018 3 z 5

Kdysi v seriálu Teorie velkého třesku, se Rajesh zmínil, že mu tato kniha změnila život. Hm. Tenkrát jsem si říkala, že bych si ji mohla přečíst, ale téma mě nezaujalo. Takový ten pocit něčeho nedokončeného mi však vadil. V rámci čtenářské výzvy na ní konečně došlo. Není to špatná kniha. Zázrak ale také ne. Někdy přinutí k zamyšlení a třeba i ke změně pohledu na pár věcí. Mám odškrtnuto a jdu dál. Jiné knihy autorky asi vyhledávat nebudu.

Lily101
08.08.2018 2 z 5

Očekávala jsem romantiku, které se vyhýbám jak v knihách, tak ve filmu. Není to můj šálek čaje. Bohužel té romantiky bylo v knize hojněji, než jsem čekala. Četba se mi vlekla a čistý rozsah 337 stran jsem četla, s ohledem na své obvyklé tempo, pomalu a současně si přála, ať už se tím prokousám a mohu se dostat k další knize.

Knížka mi velice obecně nastínila, jak se vyrovnat s určitými pocity spjatými s konkrétními situacemi v mém životě. Bohužel natolik obecně, až nevím, jak s tím naložit. Dále mě místy motivovala k meditaci, ačkoliv ji neovládám a mám o ní jen obecné povědomí, tedy žádné praktické zkušenosti. Tento fakt ale podmiňuji také tím, že je meditace v textu opravdu hodně zmiňována, což už z jisté minulé čtenářské zkušenosti vím, že může být důvodem. Snaha poučovat ohledně informací ne vždy nezbytně zajímavých či nutných (např. válečná historie Bali) mě obtěžovala. Působilo to jako vychloubání ve stylu něco mě zajímá, mermocí to podsouvám druhým lidem, a ještě se podivuji nad tím, že to neví (toto ale v knize už nebylo). Překlad knihy vcelku OK, anglicky moc neumím, takže si vážím toho, že mi překladatel zprostředkoval text knihy v mé mateřštině, ale měla bych drobnou, jemnou výtku k syntaxu některých vět, leč nebylo to víc než na co by člověk spočítal na prstech obou ruk a nohou, má-li všechny prsty na horních i dolních končetinách.

Uděluji dvě hvězdičky za snahu autorky napsat knihu, což není úplně jednoduché (zohledňuji u všech autorů, zatím nikdy jsem neudělila jednu hvězdičku) a lehkou duševní osvětu s místy zajímavými myšlenkami, avšak bohužel jich není mnoho vzhledem k celkovému počtu stran. Skoro závěr knihy absolutní úlet (SPOILER): první den muže odmítne s ohledem na svou roční pouť, druhý den s ním nadšeně skočí do postele ještě na základě zcela jasného pokynu muže, co se bude dít dál, jako vážně? A co klišé vztahu s o více než 10let starším mužem? Pokud se toto skutečně stalo, tak poslední větu beru zpět.

Barbora216
31.07.2018 5 z 5

Jíst meditovat milovat - nadchnul mě už název knihy. Věřím, že tato kniha není pro každého, není to nějaké velké literární dílo, ale mě čtení moc bavilo. Oddechové čtení, to je přesně to, co jsem od knihy čekala a taky dostala. Nebo se mi možná tolik líbila jen proto, že ráda jím, medituju a miluju.. :-)

sola_lupa
30.07.2018 4 z 5

Jedná se o jednu z těch knih, která ke mně doputovala v době, kdy jsem ji podle mě potřebovala a mohla jsem si z ní dost odnést. Příběh mladé ženy, která je očividně psychicky ne příliš na výši a začne cestovat a hledat (Boha, sebe, něco víc? Myslím, že v tom sama nemá jasno, i když tvrdí opak.), mě celkem okouzlil. Musím říct, že kniha i film jsou pěkné, ovšem kniha nabízí také tu filozofickou stránku, z níž si můžete odnést nejen příběhovou část.

Eldaren
19.07.2018 4 z 5

Prinosna kniha. Cetla jsem ji v dobe zdravotnich problemu a pomohla mi divat se na veci s nadhledem. Hodne o lifestylu, nabozenstvi. Chapu, ze ne vsem sedne; za me ovsem palec nahoru!

SweetbabyDi
09.07.2018

Kniha mě lákala pár let a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Nejdříve mě vůbec nebavila. Dej byl příliš roztáhlý až po Itálii jsem se začetla. Musela jsem se po knížce podívat i na film. A to jsem neměla dělat. To byla jedna velká kravina. S knihou se nedá srovnat. Nějak nerozumím tomu, proč se točí film podle knižní předlohy ,když dej je rozhodně jiný než v knize. Brrr

MissiPippi
08.07.2018 2 z 5

Další kniha do soukromé řady "Americká literatura pro tebe není". Absolutně jsem se neztotožnila, chaotické vypisování všeho možného. Ona sama ta chvástavá předmluva nevěstila nic dobrého. Co se mi líbilo, bylo rozvržení témat po 36ti kapitolách ve 3 zemích (pomineme-li asi 10 kapitol z Itálie, kde se rozebíral pouze americký rozvod a románek). Ovšem obsah jsem si představovala poněkud jiný, mnohem více obohacující. Něco jsem si odnesla, ale není to nic o seberovnováze apod., ale o zajímavé úvaze, že každý člověk a město se dá specifikovat jedním slovem. Párkrát nad tím určitě pouvažuji po seznámení s někým nebo při cestování. Poslední úsek na Bali byl pro mě nejlépe stavitelný.

Tohru-
06.07.2018 2 z 5

Nemastné neslané. Dej sa len tak vliekol, nebavilo ma to, ani som to nedočítala. Možno, keby som mala pri čítaní inú náladu… No aj tak si radšej prečítam nejaké cestopisy.

Lenka.Vílka
05.06.2018 4 z 5

Historie v knihovně říká, že jsem knihu četla v roce 2010 a hele, já tady nemám hodnocení ani komentář. (Chystám se na další knihu autorky, tak napravuji.)

Kniha se mi líbila (víc než film, kde jsem se ztrácela a nudila s dějem v Indii) a dobře se četla. Dobře popsaná cesta, na kterou se moc lidí neodváží, naplňená kopou mouder. Jenom ta část v Indonésii mě v knize (narozdíl od filmu nebavila). Takže Itálie vyhrála v obou verzích.

t-e-r-k-a
14.05.2018 5 z 5

Od filmu se kniha v některých částech liší, ale líbí se mi asi stejně jako film :-) Je to poučné čtení, ze kterého jsem si určitě některé věci vzala k srdci!

ujira
12.05.2018 4 z 5

Vyplácí se číst knihu, která byla sfilmována, po zhlédnutí filmu. A ještě víc se vyplácí některé knihy poslouchat a ne číst. Kdybych měla tuhle knihu přečíst, neudělala bych to, nyní jsem ráda, že jsem si jí poslechla a došla většího potěšení a dokonce i poučení z knihy.

Shanib
01.05.2018 2 z 5

Nemastné neslané. Děj se táhl jak žvýkačka a k dočtení jsem se nutila. Některé pasáže byly zajímavé, ale to už bych si spíš přečetla nějaký cestopis.

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 478x