Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Eli.s
24.10.2012 2 z 5

Nejspíš jsem se příliš nadchla samotnou myšlenkou knihy a rozečetla ji plna očekávání, které jaksi nedosáhlo mých představ, takže jsem po pár dnech od čtení upustila. Věřím, že se v knize určitě daly najít pasáže, které by se mi líbily, ale já se nedokázala dostat přes ten nekončící začátek, který mě dostatečně nepřesvědčil, že těch 350 stran čtení stojí opravdu za to. Škoda.

valentýna
29.08.2012

Knihu mám rozečtenou již 2 měsíce a moc se mi k ní nechce vracet, i když jí určitě dočtu. Film jsem neviděla, cestování po světě miluju, ale tohle čtení mi přijde dost nudné a nezáživné. Jediné co oceňuji je, že se autorka nebála z gruntu změnit svůj život, rozhodla se poznat svět i jinou kulturu a chtěla se učit cizí jazyky, ale tím jak nám vše podává by mě nestrhla k podobnému činu nebo jen k návštěvě popisované země...

Eleanorre
04.07.2012 5 z 5

Pre mňa jedna úžasná kniha, ktorá prišla v pravý čas a ukázala mi, že niekedy je naozaj najlepšie isté veci skončiť a spraviť to, čo chceme. Prečítala som ju raz, dvakrát a verím, že sa k nej budem vracať. Nielen pre jej príbeh, ale pre to, že je plná myšlienok, ktoré dokážu v istých časoch podporiť...

Verrrunka
14.05.2012 4 z 5

Musím uznat, že tahle kniha mě velmi příjemně překvapila. Jsem plná dojmů a plná nadšení a pozitivní energie. Kniha není ani tak suchá romantika, jak by se mohlo zdát, je to příběh cestovatelky a spisovatelky, která je teda kvůli lásce tak trochu nešťastná. Kniha je rozdělena na 3 části, podle zemí, které Liz procestovala. Itálie, Indie a Indonésie.
První část o Itálii byla útokem snad na všechny moje smysly. Při barvitém popisu krás Říma, místního jídla a místních obyvatel mi šla hlava kolem. Kdybych měla trochu víc v prasátku, tak neváhám, balím kufry a rovnou odjíždím!!
Druhá část o Indii byla trochu víc "nudnější". Šlo v ní o meditace, hledání klidu a hledání cesty k Bohu. Má v knize své důležité místo, ale bavila mě poněkud méně.
A nakonec Indonésie, konkrétně Bali. Tady se do knihy začínají více mísit i další postavy a Liz se více zajímá i o jejich životy než jen o svoje pocity, začíná být legrace a na řadu přichází romantika. A mé srdce plesáááá :-)
Opravdu nádherná kniha, plná nádherných myšlenek.
Určitě stojí za shlédnutí i filmové zpracování s Julii Roberts.

LaArdilla
26.04.2012 4 z 5

Tuto knížku jsem začala číst na začátku léta a během dovolené, díky které jsem se rozešla se svým přítelem. Opravdu to bylo skvěle načasované, jako by ta kniha byla taková předzvěst. Ten měsíc, kdy jsem ji četla, jsem to měla jako takový "Lizin rok" v zahraničí. Některé pasáže týkající se Indie se mohou někomu zdát zdlouhavé, ale člověk se tak aspoň dozví něco, k čemu by se třeba ve svém životě nedostal. Po přečtení jsem si stáhla film a ten byl pro mě velké zklamání - hodně věcí úplně jinak než v knížce, hlavně aby to Hollywoodu sypalo.

Stanenka
05.04.2012 5 z 5

Kniha mi pomohla ve chvílích, kdy jsem se necítila psychicky moc dobře. Je pravda, že oblast, zabývající se hlavně meditováním, se mi četla hůř, ale i tak jsem nakonec musela knížku všude vychvalovat a doporučovat :-).
Hned bych se sebrala a odjela na stejnou roční cestu!

Leeslie
29.03.2012 3 z 5

Ačkoliv se jedná o ženský román, nedalo mě to, překonal jsem původní averzi a zahodil předsudek, že by bylo nevhodné, kdyby tohle četl chlap :) ... Jídlo v Itálii bylo chutné, meditování v Indonésii bylo místy uspávající a hledání rovnováhy a pocitu štěstí na Bali bylo tak trochu samoúčelné, ale bavilo. I přes všechny výtky se kniha čte celkem dobře, ačkoliv je již na první pohled patrné, že Elizabeth Gilbert nepatří mezi autorky, které ovládají vytříbený styl psaní - v některých momentech mi přijde, že Elizabeth Gilbert psala spíše populárně naučný článek, či filozofické zamyšlení, než beletristický román. To ovšem nemění nic na faktu, že její vyobrazení kultury v Itálii, Indonésii a na Bali bylo opravdu zajímavé, hned bych si sbalil věci a odjel do všech tří (tolik odlišných) koutů světa na pár týdnů na dovolenou... Kniha rozhodně neurazí, svůj účel splnila... Tři lepší hvězdičky si zaslouží...

Michalala
20.03.2012 4 z 5

prečo má tá kniha tak zlé hodnotenie... skrýva sa v nej veľa... je to vynikajúce letné čítanie... hlavne v pizzérii. :)

muhli74
29.02.2012

Jednoduše řečeno skvělá, vtipná a uklidňující. Doporučuji i V dobrém i ve zlém - velmi poučné

ivorey
07.01.2012 3 z 5

Od knížky jsem měla docela očekávání, jelikož brak by snad nezfilmovali (do té doby jsem film ještě neviděla). Jaké zklamání! Nemohu říct, že se jedná přímo o odpad, jelikož se mi některé pasáže opravdu líbili, ale byly tu kapitoly, které jsem četla jen opravdu se sebezapřením. Děj průměrný, avšak zaujal mě popis všech 3 kultur, ve kterých se hlavní protagonistka nacházela.

Renava
23.11.2011 4 z 5

Z môjho pohľadu - pohodovka, ktorú, priznávam, že hodnotím skôr na základe emócií.
Uletený životný príbeh autorky si určite nájde svojich sympatizantov, ku ktorým som sa tiež zaradila, pretože mi je jednak sympatický štýl, akým ho podala a tiež spôsob, ktorým vyriešila svoje osobné problémy a nezávideniahodnú situáciu. Isto to chce riadnu dávku odvahy urobiť ráznu bodku za svojou minulosťou, zrieknuť sa všetkého (vrtátane majetku), podniknúť odvážne kroky smerom k zmene životného štýlu a vydať sa do neznáma, s celým majetkom zbaleným v jednej cestovnej taške. Nesporne týmto inšpirovala mnohé ženy, ktoré sa nevedia (či boja) vymaniť zo zväzujúceho, frustrujúceho stereotypu a váhajú urobiť prvý krok k životnej zmene. Ako bonus čitateľ získa zasa trošku iný pohľad na krajiny a kultúry, ktorými sa hlavná postava prediera, s ktorými sa postupne zžíva, čerpá atmosféru a silu, čo jedno s druhým zanecháva stopy na jej postupne sa formujúcom sebavedomí a posúva ju ďalej. Happyend sa v tomto prípade akosi nechce veriť, ale isto jej ho všetci doprajeme :-)
Nenáročné, avšak príjemné, osviežujúce čítanie do nepohody.Filmovú verziu zachránila Julia Roberts, ktorá svoju úlohu, ako vždy, zvládla dokonale.

lady
19.11.2011 odpad!

hrozný fůj pane bože.

jaspurha
13.11.2011 3 z 5

Knihu jsem četla sice na 2x, protože jsem si mezitím chtěla přečíst něco, co mně zajímalo více, ale rozhodně vás vtáhne do děje, sice neúplně zpočátku,ale postupem čtení určitě. Doporučuji všem, kteří nejsou nakloněni jen jedné kultuře a brouzdají i v jiných vodách. Nabízí spoustu možností, jak si neotrávit život negativním myšlením a jednáním svého i jiných a posílit své "já". Některé pasáže jsou více podrobnější, ale vhodné pro pochopení podstaty kultur. Navíc má dobrý konec a není to "oby" román,ale ze života.

kroftik
16.10.2011 4 z 5

Moc hezké. Skutečně. Abych se přiznala, když jsem se do čtení pouštěla, měla jsem trošku strach, že pro mě bude knížka občas nestravitelná, obzvláště pasážče týkající se víry, meditace atd., protože jsou to záležitosti, které sice respektuji, avšak nijak se v nich nevyznám. Opak byl pravdou. Celá kniha je o víře a o hledání čehosi nadpozemského, ale je napsaná tak úžasně pozemsky a lidsky, že jí opravdu doporučuji jako velmi příjemné čtení pro ty, kteří nechtějí jen bezbožně přečíst romantickou knihu, ale dozvědět se i něco málo o jiných kulturách, náboženstvích a lidech.

Dora99
07.09.2011 1 z 5

Bohužel jsem ji nedočetla. Nejvíc nudila část o Indii. Sáhodlouhé popisy ničeho!!!

pofka
10.06.2011 4 z 5

Knížka příjemná ke čtení, filosofické myšlenky, které člověka donutí přemýšlet nad sebou samým - kniha pro klidné čtení...

mumin63
01.02.2011 1 z 5

Mně se tedy tahle knížka vůbec nelíbila a zařadila se k těm několika, které jsem nedočetla

Míša Kulička
28.01.2011 4 z 5

Knizka se moc pekne cte a kazda jeji cast Vas nuti snit o miste, kde se zrovna hlavni hrdinka nachazi. Bohuzel filmova verze je nesnesitelna!

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 478x