Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

sirah
16.11.2014

Kniha se mi také líbila více než film,ale bohužel jsem jí nemohla dočíst do konce,v některých kapitolách jsem se ztrácela..nicméně jako opravdová zkušenost je to super..
Po filmu, který jsem viděla poprvé v kině jsem nemohla hodinu promluvit, jak některé myšlenky souzněly s mojí duší,pravdou..

bookemma
28.10.2014 4 z 5

Pokud bych měla knihu srovnat s filmovým zpracováním, jednoznačně u mě tištěná podoba vítězí. Ne, že bych si snad neužívala Julii Roberts v hlavní roli a neuměla se kochat krásným Brazilcem, ale knižní podoba na mě zkrátka zapůsobila více. Všechny způsoby meditace i pouť za hledáním rovnováhy mě hluboce oslovily. Každý v životě potřebujeme rovnováhu a skutečně jen velmi málo lidí ji skutečně má. Myslím, že takovouhle roční cestu za sebepoznáním by čas od času potřeboval každý z nás :).

sBety
20.09.2014 3 z 5

Četla jsem ji protože mě zaujal film. Místy vtipné, místy trefné, místy jsem musela přeskakovat, protože se to fakt nedalo.

knihamouder
16.09.2014 3 z 5

Asi jsem čekala víc. No nic, i tak jsem knihu přelouskala. Nedávno jsem shlédla i film. Zajímavá otázka duchovna. Cestování super, poznávání nových lidí fajn. Myšlenka na konci-není vždy důležité být v rovnováze, občas se musí porušit a i přes to budeme šťastni.

Peti
04.08.2014

Ačkoliv nejsem moc duchovně založený člověk, vrhla jsem se do četby této knihy s nadšením. S hlavní hrdinkou jsem soucítila - náročný rozvod a neméně náročný milenecký vztah ji přiměl se sebou něco dělat. Měla ovšem to štěstí, že si mohla dovolit placenou roční dovolenou, kterou se rozhodla strávit hledáním rovnováhy - to jsem ji zas malinko záviděla. První 4 měsíce v Římě jsem putovala s ní, jelikož Řím je moje oblíbené město, naprosto jsem viděla, jak prochází pro mě známými náměstími, kochá se kašnami, učí se italsky a jí všechny ty italské dobroty. Myslím, že 10 kg co přibrala je naprosto vypovídá o tom, jak se začala dávat do kupy. Další 4 měsíce, které strávila v Indii, už mi tak zábavné nepřišly, ale nějaké poznatky jsem si z nich také určitě odnesla. Meditace, meditace, překonání toho co se mi nelíbí, v podstatě zastavení všech světských aktivit - myslím, že pro většinu z nás naprosto nemyslitelný program. A poslední 4 měsíce, Bali a nakonec Gili Meno, další místa, kde jsem byla a ke kterým mám osobní vzpomínky - mě dostali na konec knihy, kde hrdinka nachází nejen rovnováhu, začíná se smát játry, ale i lásku. Knihu rozhodně doporučuji.

Weasley
14.07.2014 3 z 5

U knížky jsem netušila co bych vlastně měla očekávat, rozhodně jsem ale myslela, že příběh bude lepší. První stránky mě vůbec nebavily, ale stále jsem si říkala, že ono se to zlepší. Zlepšilo, ale ne o moc. Konec části 'Itálie' mě konečně začal bavit, ovšem poté začala část 'Indie' jejíž začátek mě opravdu zklamal. Nemůžu si ovšem stěžovat na poslední část knížky a to 'Indonésii', která byla opravdu povedená a já četla jako divá.

Alizon
07.07.2014 3 z 5

Moc jsem od toho nastesti neocekavala. Proste takovy denicek Elisabeth o tom jak pri cestovani hledala sama sebe. "Duchovno a boj s depresi" me moc nepresvedcili. Nejspis i proto, ze cely pribeh zacina v dobe, kdy uz ma Elisabeth to nejhorsi za sebou a az na jeden vecer v Italii, kdy se zacne opet citit depresivne (nebo spis smutne), si pobyt v Italii uziva. V Indii resi problemy s meditaci (tato cast knihy me asi mela "duchovne" oslovit, ale nestalo se), no a v Indonesii se konecne neco zacalo dit. Italska atmosfera byla na jednu stranu vykreslena ve stylu dolce vita - ale pro me (jako milovnici pamatek a historie) tam neco chybelo, nejzajimavejsi - diky postrehum ze zivota mistnich lidi byla nakonec Indonesie. Neni to vylozene brak, ale clovek nema potrebu se ke knize vracet a nejaky velky dojem nebo takovy ten neodbytnou potrebu o knize i po precteni neustale premyslet to ve me nezanechalo.

Telurie
11.05.2014

Je to snad poprvé co musím konstatovat, že film byl o moc lepší.

sarka4699
05.05.2014 2 z 5

S velkými pauzami jsem se dočetla do dvou třetin, dál už jsem se nedonutila. I u mě převládá pocit, že film byl mnohem lépe zpracovaný. Nebo spíš tato literatura není nic pro mě

123katka123
26.02.2014

Docela ušla. Ale film se mi zdál daleko zajímavější než ta kniha. Bohužel.

eLeR
26.02.2014 2 z 5

Druhý z dvoch ? prípadov kedy ma film bavil viac ako kniha.

Yanna0
07.11.2013 3 z 5

Knihu jsem si koupila a přečetla na základě shlédnutého filmu "Jíst, meditovat a milovat" a musím se přiznat, že film byl zpracován lépe, než kniha, což se často nestává.

anett123
08.08.2013 3 z 5

Touha po cestování, volnosti a poznávání nových věcí.

kofee
24.07.2013 5 z 5

Zaseknutý bezhlavě se řítící výtah, který jede ze strašidelného podzemí úzkosti, samoty a lepkavé bolesti, lze otevřít v momentě, kdy je úzkost uvědomělá, vystoupit lze, když přijde odhodlání a statečnost. Pak jíte, meditujete a nakonec zase milujete nebo jste milováni, to je zde to samé,ne? Zcela vědomě se necháváte kolébat štěstím, protože opravdu chcete. Průvodce, psychoterapie, mystika a život sám - all in one. Smějící se Buddha ve formě smailíka, prosím.

proton
06.06.2013 2 z 5

První třetina obstojná, další dvě, nic moc.

Nikol18
05.05.2013 5 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy jsem sama měla menší existenciální a milostné drama. Myslela jsem si, že mi pomůže k jeho překonání hlavně, druhá její část o meditaci v Indickém ašrámu, ale kupodivu mi nejvíce pomohla Itálie a Bali, které se mi líbily nejvíce. Přes střední část se mi horko těžko dostávalo, ale tam mi nejvíce utkvěl zřejmě Richard z Texasu. Udělat za životem takovou tečku je opravdu těžké a musím autorce složit velkou poklonu, že to dokázala, a že to dokázala dokonce i napsat. Osobně bych nerada psala o svých osobních trápeních takovým způsobem, ale právě díky tomu si mě kniha získala a jakmile na ni narazím, jsem rozhodnuta si ji pořídit do knihovny, protože se k ní určitě chci vrátit a přečíst znovu.
Filmové zpracování knihy jsem si pustila až po jejím dočtení, když jsem v sobě měla stále dojmy ze čtení a musím říct, že mě film nadchnul. Je pravda, že tam některé důležité věci chyběly, ale taková kniha musela být pro filmaře dosti zapeklitý oříšek, aby k tomu napsali scénář. Film mě okouzlil a Julia Roberts v něm byla skvělá. Dokonce jsem poznávala jednotlivé repliky z knihy.

kadgam
21.04.2013 3 z 5

Pani spisovateľka mi napísala knihu z duše.
Krásne sa to čítalo, opisy krajín, myšlienkové pochody autorky a jej zrnká skúseností mi dobre padli. Želala by som si síce, aby som bola mohla túto knihu napísať ja...
Študovať tri rôzne svety - pôžitok, pohrúženie do seba a rovnováhu počas jedného roka na plný úväzok.

rose
04.03.2013 4 z 5

Udělat za minulým životem tlustou čáru, sebrat se a zmizet ve světě úplně sama, ...řekla bych, že málokterá žena by to dokázala. Autorka nás provází třemi diametrálně odlišnými světy a v každém si užívá jiných radostí. Knížce trochu chybí větší odpich, no ono třeba o meditaci se asi nedá psát moc akčně. I tak je v knížce spousta krásných myšlenek a úvah, a určitě se to dá číst s trochou závisti a povzdechnutí „tohle bych taky chtěla zkusit“.

Kangarooh
19.11.2012 5 z 5

Tato kniha mne velmi inspirovala,a zanechala ve mě hlubokou stopu.Tak jako autorka hledala samu sebe,svoji duševní rovnováhu,tak i já jsem měl podobnou potřebu,a vlastně stále mám,jen díky této knize je tato potřeba více uchopitelná.Uvědomil jsem si jak může pobyt v indickém ašrámu,každodenní meditace a učení víry pozměnit život ke štastnějším a vyrovnanějším zítřkům.S autorkou tedy díky jejímu hledání jsem se velice ztotožnil,a myslím že v tomto ohledu může komukoliv velmi pomoci,a nebo jej alespon nasměrovat,či vzbudit naděje.Kniha také díky své čtivosti a autorčinýmu stylu psaní působí jako povídání si s dobrou kamarádkou o nedělní kávě.

kika 13
30.10.2012 3 z 5

Děj nic moc,ale dočetla jsem to.

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 479x