Iki1 Iki1 komentáře u knih

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tento autor detektivky opravdu psát umí. Velmi oceňuji perfektně promyšlené zápletky, které vkládá do knihy tak, aby čtenáře zmátl. Občas mě svedl na scestí a připadlo mi, že vrahem musí být někdo jiný. K tomu skvělý humor, napětí, které pomalu nedovolí knihu odložit. Hlavní představitel Harry je vykreslen jako realistická postava, takže konec románu s proudy krve mně přišel, jako bych četl úplně jiný žánr. To je ale v podstatě jediná malá výhrada.

23.06.2022 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Kniha mě zaujala od prvních stránek. Líbil se mi napínavý, stupňující se děj, který přináší dostatek napětí. Autorka píše velmi čtivě, takže příběh čtenáře opravdu zaujme, dokáže jemně vykreslit a zesílit momenty strachu a zvyšujícího se napětí. K tomu jednoznačně charakterizuje pozitivní i negativní postavy, většinu charakterizace přidá prostřednictvím děje - tedy jejich skutky. Na druhou stranu autorka dokázala uvolnit napětí pomocí dialogů mezi členy vyšetřovacího týmu, ty jsou velmi hravé.

02.08.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tahle kniha je fakt jízda. Sledujeme jednoduchou dějovou linkou, která nám v postavě hlavní postavy představí hrůzy dokopávající rudé diktatury v Rumunsku. Doplnil jsem si vzdělání, tohle mi fakt uniklo. Asi takhle by to dopadlo i u nás, pokud by naši milicionáři opravdu nastoupili podobně jako v šedesátém devátém. Silný příběh je navíc zesílen jazykovými prostředky, které autorka využila, rumunskými obraty i číslováním kapitol. Také charakteristika postav je postupně doplňována, nádherně vystihnut je i jejich vývoj a chápání reality, ve které jsou nuceni žít. Téměř jsem se od ní nedokázal odtrhnout.
"Ceausescu nám ukradl naše vlastní já a přivlastnil si je. Zlomil duši Rumunska a proměnil krásnou krajinu v postapokalyptickou pustinu ztracených."

06.04.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Kniha mě zaujala, na její večerní čtení jsem se těšil, což se o mnohých českých detektivkách opravdu nedá napsat. Autorka zvolila téměř přímočarý děj s nemnoha odbočkami. Jak jsem v jejích knihách vypozoroval, oblíbila si líčení opakovaných výslechů, takže se čtenář několikrát ocitne ve stejném domě domnělého pachatele. Méně či více sympatičtí vyšetřovatelé na nás vybalí své osobní problémy, zamotáme se v jejich reálných či předstíraných vztazích. Ale ano, proč ne? Za mě tu je tedy trošku nedotažený závěr, spíše v oblasti vysvětlení důvodů vraha, byly-li jaké... A měl bych se také nejspíš zeptat nějakého učitele ZUŠ, zda zde dospělý žák mívá žákovskou, do které vyučující píše hodnocení a přehled probíraného učiva. Ale to jen tak na okraj.

19.12.2022 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Detektivka se hodně pomalu rozbíhá, proto jsem se do ní hůře začítal. Navíc se děj rozeběhne do stran, do toho více postav s méně ujasněnými vztahy. Na druhou stranu perfektně vylíčené prostředí - tak to jsem viděl před očima, cítil slané moře, slyšel bičovat mořské vlny o břeh na pozadí šedé oblohy... Br... Závěr jsem se snažil odhadovat, ale nakonec překvapení! Fajn oddychovka.

23.12.2021 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Skvělá čtenářská jízda. Napínavě šponovaný děj má několik zvratů, takže jsem byl po celou dobu držen v napětí. Tak aspoň ten konec přinesl kýžený oddech. Napínavému ději napomáhá použitá forma vyprávění v první osobě jakoby s lehkostí mezi obědem a dezertem. Do toho parádní charakteristiky hlavních postav a děj jako roztříštěné zrcátko, které postupně skládáme dohromady. Pro mě super čtenářský zážitek.

04.02.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Příjemné letní počtení. Skvělý popis života ve středověké Praze i fungování řemeslných cechů. K tomu několik dějových linií - jedna hlavní s mnoha zápletkami a vedlejší sloužících ke zvýšení napětí. A možná právě to trochu rozostřuje celkové vyznění. Ale jako středověké dobrodružné vyprávění s ukázkou tehdejšího vyšetřování a boje proti zločinu říznuté kapkou mužské romanťárny je kniha zdařilá.

30.07.2022 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělý thriller. Napínavě vygradovaný děj, perfektně vykreslené postavy. Autorova jazyka jsem si po delší době fakt užil.

17.02.2021 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Báječné nostalgické čtení. Téměř jsem se nemohl odtrhnout. Ano, jako pamětník konstatuji, že studium střední školy za socíku je zde přesně vykresleno. Tehdy jsem to díky mládí tak nevnímal, ale dnes s odstupem... Atmosféra i charakteristiky postav přesně sedí. A studentské třeštění... Přesný.

02.11.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Autorka v knize upřednostnila množství popisných detailů, hodnocení povah lidí před pořádným posunem děje, takže mi to připomnělo sovětské filmy, které jsme jako školáci byli nuceni v kině sledovat. Velmi dobře hodnotím autorčin jazyk a obecněji její písemné vyjadřování. Z kvalitně popsané přírody i lidských vztahů čtenář získá kvalitní náhled na norský venkov a život zdejších lidí. A škoda, že nejsem rybář...

18.08.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Komplikovaný, ale bezvadně propracovaný příběh mě zaujal hned od počátku. Hodně se mi líbilo, jak autor kličkuje a mé odhady týkající se děje zase nevycházejí. Do toho zajímavé prostředí, prokreslené postavy i jejich vztahy v Armádě spásy. Tak zase pěkný čtenářský zážitek u řemeslně perfektně propracované knihy.

27.02.2023 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hodně působivá kniha. Takovýchto exkurzí do dob naštěstí (ne)dávno minulých není nikdy dost. Autorovo působivé vykreslení prostředí, lidských charakterů a jejich vzájemných vztahů mě od počátku chytlo a pomalu nedovolilo oddechnout. Hájíčkův vypravěčský styl je prostě můj šálek kávy. A hlavně zanechá příjemný pocit ve čtenářově nitru. Zapůsobilo na mě i vzájemné prolínání různých časových linek, to jsem si hned vybavil vlastní rvaní s tehdejším životem. A nakonec pěkné sednutí děje. Osobně promíjím na některých místech menší rozvláčnost děje a pomalejší vyprávění.

11.05.2022 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Hodně mysteriózní a psychologická kniha, se dvěma dějovými linkami, které se navzájem protnou. Autor disponuje výborným jazykovým umem, dokáže psát hodně poutavě. I když tu sem tam byla hluchá místa, celkově mě kniha zaujala a líbila se mi, až na trochu za vlasy přitažený konec. Hodně kladně hodnotím parádní charakteristiku lidového politika. Jak moc se hodí i do našich luhů a hájů...

17.02.2023 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Příběh, který vlastně ani není příběhem, vyhřezlé city, které vlastně ani nejsou city, oddechovka, která vlastně ani není oddechovkou. Rudišův styl psaní je hodně syrový, ale k tomuto vyprávění prostě patří. Můžeme diskutovat o tom, jestli je nám hlavní představitel sympatický či nikoliv, ale právě takovéto typy najdeme téměř ve všech sídlištních hospodách. Navíc je autor velmi dobře charakterizuje v krátkých úsečných větách, což knize dodává výbornou dynamiku. A přesah k vlastnímu nitru, vědomí, svědomí a víře v závěrečné pointě je takovou třešničkou na dortu.

25.08.2022 4 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Ano, i takhle se dá napsat detektivka. Lehká zápletka, nic moc děje, ale... Perfektně vykreslení týpkové, co jsou schodu okolností hlavními postavami. Spousta humorných situací, které ti týpkové řeší jaksi okrajově, mávnutím ruky. A hlavně řeč, která opravdu pochází a hlavně charakterizuje prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Četba knihy pak plyne hodně příjemně a sám jsem se divil, že už je konec. Paráda.

25.07.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Takovéhle postřehy z cest mě prostě baví. Subjektivní, plné humoru, i když určitě mnohdy na cestách nejde vše tak, jak by si autor představoval. I když se jedná spíše o črty, nechybí patřičný závěr s překvapením. Proto autorovy knihy beru do ruky rád pro chvíle odpočinku a relaxace. A kvituji s povděkem, že tu nechybí "boxíky" s vysvětlivkami.

09.11.2021 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Výborné počtení, které čtenáři rozšiřuje obzory. Autorka zpracovala na osudech několika postav dlouhé období života řeckých spoluobyvatel na našem území. Jejich zážitky po občanské válce v Řecku a po jejich útěku do Československa krásně vykreslují tehdejší dobu komunistické šedi, udavačství a bezvýchodnosti. Autorčin strohý jazyk jakoby imitoval naučnou literaturu, ale živost prožitků řeckých protagonistů, jejich vnitřní svět i zjevná odlišnost jsou skvělým protipólem strohosti. Líbilo se mi střídání vyprávění postav, prolínání jejich životů i téměř závěrečný kontrast šedi Československa a barevnosti Řecka.

11.05.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Další díl spíše romantického vyprávění jsem opět přečetl s chutí. Hlavní postava vše ze svého oboru umí, takže není třeba dalšího popisu. Speciální schopnosti jí zůstávají, přibyli přátelé, ubyli nepřátelé. Autor píše ve svém velmi dobrém stylu. Chápu, že je těžké něco dalšího vymyslet, co by děj posunulo, takže děj zůstává přímočarý bez dalších dějových linek. Celkově tedy fajn letní počtení bez překvapení.

06.08.2022 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Povídkové romány Jiřího Hájíčka mi sedí a čtu je rád. Obdivuji především autorův jazyk, jeho schopnost vyjádřit takřka neuchopitelné. Jeho ponory do nedávné minulosti českého venkova jsou, myslím, nenapodobitelné. To vše je obsaženo i v této knize. Tady mi však hodně vadila nepřítomnost hlavní dějové linky, tedy absence smyslu toho, co nám chce autor představit, kam nás chce zavést. Několik motivů tu sice je, ale než se stihnou rozvinout, zakrní. A tak jsem tiše sledoval hlavní představitelku na jejích cestách, v jejím tápání a hledání dalšího smyslu života. Postupně mi to přišlo značně nekonečné. Takže: každý z nás se několikrát ocitá na křižovatce života a musí řešit co dál. Každý z nás má kolem sebe lidi a musí řešit vztahy s nimi. A ano, každý z nás je v mnohých chvílích sám. Tak snad jsem poselství knihy pochopil správně.

26.07.2022 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Takhle nějak si představuji parádně zpracovanou historii. Konkrétní osoby, konkrétní osudy, chápu i trochu té přidané romantiky a hodně emocí. Líbí se mi, že autorka naprosto drsně a nekompromisně reflektuje tehdejší dobu. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na proplétání vyprávění jednotlivých hlavních postav, ale nakonec, mělo to co do sebe a celý příběh to jen umocnilo. Jako bonusovou reflexi mě zaujalo popisované chování Rusů. Je patrno, že jejich chování se vůbec nezměnilo (absence dodržování jakýchkoliv konvencí, v současnosti vůči Ukrajincům). Celkově se jedná o velmi dobře napsanou knihu, která při čtení přinese hodně možností k zamyšlení a podnětů k dalšímu pátrání o osudu německých uprchlíků na konci světové války.

11.09.2023 5 z 5