Honza89 Honza89 komentáře u knih

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Dlouho jsem knížku viděl na čtyři hvězdy, nicméně nakonec jsem stránkami proplul k plnému počtu pěti. Přesvědčilo mě poctivé a krásné zpracování knihy, kdy zejména fotografie jsou opravdovým skvostem. Naopak od příběhů jsem si sliboval mnohem víc, čekal jsem hloubku života v samotě, odpovědi na otázky proč, ale většinou jsem měl pocit, že život tak dotyčným vyplynul, než že by se cíleně vyčlenili a působili svým myšlením jako inspirace. Trochu škoda, téma je skvělé, jen takto jsem měl knihu spíš jako fajn čtení před spaním. Nic to ale nemění na tom, že se mi dílo líbilo a rád bych si přečetl i šumavské samotáře.

21.02.2020 5 z 5

Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Johan Cruijff

Název knížky v tomto případě naprosto sedí, pan Cruyff vylíčil své myšlenky coby hráč i trenér. Takový styl autobiografie se mi líbí a přináší mi obohacení. Co jsem se dočetl, tak mi filozofie pana Cruyffa byla blízká a hlavně jsem rád, že aspoň prostřednictvím knihy jsem prožil jeho nevšední kariéru. Knížka tedy super, jen překlad nebyl místy úplně optimální.

17.02.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Knížka má perfektní myšlenku a celkově je velmi originální, ale bohužel ani mně nesedl styl, jakým je napsaná. Po anotaci a prvotních recenzích jsem čekal víc. Doporučuji opravdu jen ke kávě jako čistě relaxační čtení.

08.02.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Medvědín představuje smyšlený příběh, ale mé vnímání je takové, že velmi přesně vystihuje dnešní společnost. Líbilo se mi, jak autor zabrouzdal do lidských charakterů a vykreslil postavy. Celkově je kniha perfektně napsaná a zasahuje dál než jen do sportu. I když se vymyšleným příběhům vyhýbám, v tomto případě sáhnu i po volném pokračování My proti vám.

22.01.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Běžně čítám zcela odlišné knížky, sám bych po takto zaměřeném příběhu nesáhl, ale jelikož jsem knihu dostal, tak jsem ji přelouskal. Přiznám se, že mi vadil opakovaný děj, tzn. neustálý popis toho, jak se Christiana chtěla zbavit závislosti a pokaždé to nevyšlo. Bylo to na mě zdlouhavé. Jinak jde o zajímavý náhled, člověka místy opravdu mrazí a jak je v recenzích čtenářů uváděno - kniha nutí k přemýšlení. Já jsem si uceloval poznatky zejména směrem k výchově vlastního dítěte.

08.01.2020 3 z 5

Bez práce nejsou bagety aneb Jak Češi žijí ve Francii Bez práce nejsou bagety aneb Jak Češi žijí ve Francii Magdaléna Rejžková

Kniha mě zaujala tématem a anotací, když jsem však po doručení zjistil, že příběhy jsou sepsány formou rozhovorů, byl jsem dost zklamaný. A u prvního příběhu už jsem skoro lámal hůl, protože mi připadal málo obsáhlý. Nakonec jsem ale svůj pohled přehodnotil a s knížkou byl moc spokojený. Byla originální, zábavná, rozhovory byly různorodé a výborně se četly. Stylistiku obzvlášť oceňuji, protože u rozhovorů to bývá kámen úrazu. Za mě dobrá práce a pochvala pro autorku.

27.11.2019 5 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Kniha nabízí dost ojedinělý příběh, ještě jsem se nesetkal s tím, aby nějaký šampion nenáviděl svůj sport. Z tohoto pohledu byla četba hodně zajímavá. Oceňuji i kvalitu zpracování, protože Agassi pitvá kariéru dopodrobna a to není nikdy snadné dát do kupy tolik informací. Zároveň ale musím říct, že mám raději motivační a inspirativní autobiografie, ve kterých aktéři předávají své myšlenky, než zpovědi postavené na pocitech a odhaleních. Chvílemi jsem u knížky ztrácel pozornost. Nic to však nemění na tom, že bylo vidět, jak je Agassi dobrosrdečný člověk, a to je ze všeho nejpodstatnější. Kniha má tedy každopádně velký přínos.

10.10.2019 4 z 5

Naservírujte si vítězství Naservírujte si vítězství Novak Djokovič

Knížku jsem si ze zvědavosti půjčil od kamarádky a víceméně naplnila to, co jsem očekával. Moc mě bavily pasáže, ve kterých Novak Djokovič vyprávěl svůj životní příběh, tam bych dal pět hvězdiček. Jak jsem ho zpočátku vrcholové kariéry nemusel, tak dnes je to pro mě velký sportovec i člověk. V knížce vyjadřuje moc hezky své myšlenky ze života a je zdrojem motivace. Oproti tomu část týkající se stravování jsem věděl, že mi asi nebude sedět. Nebylo to úplně špatné, našel jsem několik užitečných rad, nicméně nabádání ke změně stravy mi dost připomínalo teleshopping. Mám na některé věci jiný názor a pořádně, neomezeně se najíst mi přináší radost do života :-) Knížku však můžu doporučit.

01.09.2019 3 z 5

Jedenáct prstenů: Duše úspěchu Jedenáct prstenů: Duše úspěchu Phil Jackson

Jedná se o jednu z těch autobiografií, které jsou náročnější na čtení, nicméně v tomto případě musím dílo jednoznačně ocenit. Vyprávění úspěšného basketbalového trenéra je precizní, originální, zajímavé i obohacující. Udělalo na mě dojem, že pan Jackson doplňoval vlastní myšlenky úryvky z jiných knih. Prokázal, kolik má načteno, a jen tím podtrhl svou nevšední osobnost. Líbilo se mi taky povídání o největších hvězdách NBA. Celkově jsem si knihu rád přečetl, protože i když mám na basket výšku, tak jsem se o něj nikdy nezajímal. Teď asi začnu o něco víc :-)

25.08.2019 5 z 5

Můj obyčejný život Můj obyčejný život Pavel Nedvěd

Vzhledem k nelichotivým recenzím jsem od autobiografie Pavla Nedvěda nic neočekával, o to příjemnější bylo moje překvapení. Knížku jsem s nadšením přečetl za dva dny. Moc se mi líbilo pojetí autobiografie: decentní vyprávění, avšak velmi věcné a zajímavé. Je moc dobře, že se legendární český fotbalista zaměřil na svůj přístup k fotbalu a k životu, protože tím předal cennou inspiraci. Jediné, co jsem nepochopil, tak proč kromě EURO 1996 nepopsal i další reprezentační šampionáty, především EURO 2004. Každopádně knížku vřele doporučuji.

11.08.2019 5 z 5

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Hezky zpracovaná autobiografie, ve které jsem některé kapitoly hltal s otevřenou pusou, u jiných jsem trochu ztrácel pozornost, ale pokaždé jsem oceňoval upřímnost a otevřenost Petra Koukala. Nabídl svůj reálný pohled a neřešil, že místy může působit nesympaticky. Prostě odkryl karty a nechal na každém, ať si udělá vlastní názor. Já osobně mám raději trochu jiné typy sportovců, neimponuje mi například touha po popularitě, nicméně to není důležité. Podstatné je, že bývalý reprezentant v badmintonu překonal zákeřnou nemoc, pomáhá lidem a má krásný přístup ke svým nejbližším. Vyprávění o Gábině bylo názorné pro všechny chlapy a to nejpěknější, co kniha nabídla. Zapomenout ale nesmím ani na zajímavé zasvěcení do badmintonu, kde by mě nikdy nenapadlo, o jak náročný sport se jedná. Klobouk dolů před Petrem Koukalem za tu dřinu, kterou podstoupil.

05.08.2019 4 z 5

Moje hokejové století Moje hokejové století Luděk Bukač

Ještě nikdy jsem neměl po přečtení knížky tak rozporuplné pocity. Pana Bukače jsem si moc oblíbil, MS 1996 ve Vídni, které jsem jako malý kluk poprvé vnímal, dodnes zůstává mým jedinečným sportovním zážitkem. Uznával jsem pana Bukače za trenérské schopnosti, za vzdělanost a hlavně za to, jakým byl člověkem. Takhle slušných a kvalitních lidí by naše společnost potřebovala víc. Skoro se tedy až stydím, že mám napsat kritické dojmy na jeho dílo. Bohužel mi však knížka nesedla. Z mého pohledu bylo vyprávění příběhu nevhodně proloženo teoretickými kapitolami. Tyto kapitoly jsou pro laika a lidi bez filozofického vzdělání nečitelné a narušují spád knihy. Viděl bych je spíš v příloze nebo v samostatném vydání. Celkově mě kniha chytla asi až na posledních 80 stranách. Vycházím i z určitého porovnání s autobiografiemi Miroslava Fryčera a Bobbyho Orra, které jsem přelouskal předtím. Byly to taky seriózní knihy, ale pro čtenáře poutavější. Nicméně pan Bukač dal na vědomí složitost čtení, cestu náročnějších memoárů si vybral cíleně, takže zpracování nelze úplně rozporovat. Najdou se i čtenáři, kteří budou nadšení. A byť to tak možná nezní, já jsem taky moc rád, že jsem si autobiografii přečetl. Našel jsem se v povahových rysech pana Bukače i v jeho počínání v životě, a hlavně jsem měl jen slova obdivu k jeho kapacitnosti. Je velká škoda, že dnešní prostředí vytěsňuje takové persony jen do osobního prostoru. A především to, že už pan Bukač není mezi námi.

29.07.2019 3 z 5

Orr - Můj příběh Orr - Můj příběh Bobby Orr

Byť jsem Bobby Orra nezažil jako hokejistu, po přečtení působivé knížky si dovedu představit a odůvodnit jeho výjimečnost. Bylo krásně poznat, jakou měl vášeň pro hru, skromnost, pokoru, vítěznou mentalitu, a také jakým byl profíkem. Vlastnosti šampiona i úžasného člověka přirozeně vynikly. Představoval bych si takhle každého vrcholového sportovce. Vše se podle mě odvíjí od výchovy rodičů, která byla právě u Bobby Orra příkladná, a moc se mi líbilo, že rodině věnoval rozsáhlou kapitolu. Celkově je autobiografie pojata nezvykle. Bobby Orr vypráví hloubku svého příběhu, oceňuje lidi kolem sebe a osobní úspěchy jako by se ho ani netýkaly. Tento způsob a nefalšovaný projev skromnosti se mi moc zamlouvají. Knihu bych zavedl jako povinnou četbu pro sportovce, zejména pro ty mladé. Excelentní je především první polovina knihy, pak je četba občas trochu náročnější, ale kvalita zůstává výborná. Vadou na kráse je pouze místy nesrozumitelný překlad.

11.07.2019 5 z 5

Utečenci Utečenci Petr Feldstein

Kniha přináší obrovskou hodnotu. Musím se přiznat, že o řadě uvedených sportovců jsem v životě neslyšel, nebo jen velmi málo. Přitom se v mnoha případech jednalo o medailisty a jejich příběhy byly neskutečné (např. cyklista Ladislav Fouček). V první řadě proto oceňuji obohacující aspekt, kdy se dozvíte spoustu zajímavých informací o našich skvělých sportovcích v minulosti. Ohromující je také síla jednotlivých příběhů. Je pro mě nepředstavitelné, že na základě politiky končili (resp. měli končit) výteční reprezentanti země místo s fanfárami ve vězení apod. Hodně jsem se tedy nad knihou i zamýšlel. A co se týče poutí sportovců za svobodou, stali se pro mě naprostými hrdiny. Stejně tak je hrdinou autor Petr Feldstein, který osudy poskládal dohromady a kvalitně je interpretoval.

04.07.2019 5 z 5

Můj divoký hokejový život Můj divoký hokejový život Luboš Brabec

Před těmito memoáry nezbývá nic jiného než smeknout. Vysoké ohodnocení jsem pochopil už během čtení a je zcela oprávněné! Miroslav Fryčer vypráví svůj životní, a především sportovní příběh tak, že vše prožíváte s ním a jste naprosto ohromeni. Byť za svou velkou jízdu málem zaplatil životem ve 40 letech, říkal jsem si, že se musel cítit krásně naplněný. Dělal to, co miloval, zaznamenal obdivuhodné výsledky, načerpal jedinečné zážitky a užil si spoustu zábavy. Po kritickém okamžiku svého života zase ukázal bezvadný nadhled a krásně zformuloval vnímání života. Velmi jsem s ním souzněl. Celkově je kniha napsána způsobem, jakým si autobiografii představuji - žádný zbytečný bulvár, ale příjemná otevřenost a upřímnost, lidskost, zábava a zdroj obohacení. Doporučil bych ji i těm, co jsou sportem nepolíbení. Já osobně bych se chtěl po přečtení tohoto excelentního díla s panem Fryčerem setkat.

28.06.2019 5 z 5

Mých 25 let v Provenci Mých 25 let v Provenci Peter Mayle

Francie je mou srdeční záležitostí a touto knihou jsem si připomněl prožitky, které mi v zemi způsobovaly stejnou spokojenost jako autorovi. V řádcích zaměřených na krásnou Provence rozdal Peter Mayle radost ze života a naservíroval pěkné, oddechové čtení. Zároveň může jít o inspirující odkaz pro ty, kteří by chtěli změnit hektický styl žití a víc si užívat nádher kolem sebe.

02.05.2019 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Knihu jsem vyhrál na šachovém turnaji a díky tomu jsem zabrouzdal do žánru, který běžně nečtu. Jsem za to rád, fenomén Nesbo mě oslovil. Knížku jsem chtěl číst pořád dál, čili pro čtenáře je nesmírně atraktivní, a to považuji za měřítko nejvyšší kvality.

28.04.2019 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Alex Ferguson

Výjimečná kniha, která poskytuje exkluzivní náhled za oponu fotbalového velkoklubu i samotného manažera Alexe Fergusona. Doporučuji!

23.04.2019 5 z 5

Mercedes: projížďka životem fotbalového baviče Mercedes: projížďka životem fotbalového baviče Monika Býmová Čuhelová

Typický Švanci, plný vtípků a ojedinělých historek, takže člověk se náramně pobaví. Nicméně trochu mi vadí biografie formou rozhovoru, nemám to úplně za hodnotu knihy, navíc místy je struktura otázek dost neurovnaná. Dovedl bych si představit kvalitnější zpracování.

23.04.2019 3 z 5

Kanonýr Lafi Kanonýr Lafi Karel Felt

Kniha je velmi příjemná na čtení. Jen si myslím, že tyto životopisy a profily sportovců by měly vycházet až po ukončení kariéry.

23.04.2019 4 z 5