Moje filozofie fotbalu - Autobiografie

Moje filozofie fotbalu - Autobiografie https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360170/mid_moje-filozofie-fotbalu-autobiografi-Iy8-360170.jpg 5 13 5

Johan Cruyff byl jedním z největších hráčů fotbalové historie. Stal se synonymem totálního fotbalu a jeho filozofie fotbalu legendou. V autobiografii Moje filozofie fotbalu Cruyff vypráví příběh svého života od fotbalu na ulici po příchod do Ajaxu v deseti letech přes tři vítězství v Poháru mistrů evropských zemí až po přestup do Barcelony v roce 1973 za rekordní sumu. Poté přišlo vítězství v La Lize hned v první sezoně a Zlatý míč pro nejlepšího evropského hráče. Celkově získal Cruyff toto ocenění třikrát a přivedl nizozemskou fotbalovou reprezentaci do finále mistrovství světa v roce 1974. Po ukončení kariéry v roce 1984 se stal mimořádně úspěšným trenérem Ajaxu a poté Barcelony, kterou dovedl k prvnímu titulu v Lize mistrů v klubové historii. V roce 1999 byl Cruyff vyhlášen nejlepším evropským fotbalistou století a druhým nejlepším fotbalistou světa hned po Pelém. Později založil Cruyffovu nadaci, jejímž smyslem bylo poskytnout dětem možnost sportovat. Zatímco na hřišti či na lavičce měl Cruyff všechno z velké části pod kontrolou, život mimo fotbal byl výrazně bouřlivější – nevyhnul se bankrotu či pokusu o únos. O tom všem hovoří Johan Cruyff v této knize se svým typickým humorem a upřímností. Cruyffova smrt v březnu roku 2016 zarmoutila celý fotbalový svět a vyvolala nevídaný výbuch emocí. Johan Cruyff byl brilantní učitel a výřečný analytik fotbalu, který tolik miloval a trvale ovlivnil. Tato kniha je svědectvím jeho úžasného dědictví.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Timy Partners

My Turn: The Autobiography , 2016

jprst
22.04.2021 5 z 5

Autobiografie hvězd, nejen těch sportovních, bývají většinou přikrášlené tak, aby dotyčného vykreslovaly v co nejlepším světle. Tato Cruyffova se od obvyklého schématu výrazně liší už jen proto, že se nevyhýbá i ožehavým otázkám tehdejšího fotbalového dění. Pro fotbalové fandy kniha,která stojí za přečtení.

Honza89
17.02.2020 5 z 5

Název knížky v tomto případě naprosto sedí, pan Cruyff vylíčil své myšlenky coby hráč i trenér. Takový styl autobiografie se mi líbí a přináší mi obohacení. Co jsem se dočetl, tak mi filozofie pana Cruyffa byla blízká a hlavně jsem rád, že aspoň prostřednictvím knihy jsem prožil jeho nevšední kariéru. Knížka tedy super, jen překlad nebyl místy úplně optimální.

n.ezn.amy
21.05.2019 5 z 5

fenomenální hráč a skvělý trenér, člověk co opravdu rozuměl fotbalu a šel si vždy za svojí pravdou

silvia6227
12.10.2018 4 z 5

Kniha sa ku mne dostala veľmi náhodou. Tak isto niesom veľký fanúšik futbalu,čiže prv som nevedela o koho ide,ale začiatok ma celkom upútal. Je to zaujímavé čítanie, hlavne tie časti, kde Cruyff opisuje ako to funguje "tam hore" ...

hammond
30.01.2018 4 z 5

Veľmi zaujímavý náhľad do kariéry a osobnej filozofie jedného z najlepších futbalistov všetkých čias. Prvá polka knihy venujúca sa Cruyffovej hráčskej a trénerskej kariére je podľa mňa skvelým čítaním pre každého futbalového fanúšika a navyše viacero pohľadov na taktiku, či vnímanie hry môže pôsobiť aj do veľkej miery ako inšpirácia.

Keď sa však dostávame viac k funkcionárskej práci z posledného obdobia, chýba mi tu autorov odstup. Tak ako sa mohol pri spomínaní na sedemdesiate roky pokojne zamerať na väčšie detaily a ísť viac do hĺbky, tu sa mi žiadala oveľa väčšia stručnosť. Bolo tu naozaj vidieť, že Cruyffa všetky aktuálne otázky veľmi trápili a preto sa nevyhol častému opakovaniu jednej veci a zachádzaniu do priveľkých, často zbytočných, detailov.

* Čitateľská výzva 2018 - kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy

Johan Cruijff