Můj divoký hokejový život

Můj divoký hokejový život https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348023/bmid_muj-divoky-hokejovy-zivot-7TJ-348023.jpg 5 53 12

Životní příběh hokejového bouřliváka Miroslava Fryčera (1959). Jeho velkým snem bylo hrát v Kanadě, ale na počátku 80. let měl jedinou možnost, jak si ho splnit. Emigrovat. Stal se jedním z prvních Čechů v NHL, kde poznával nejen drsný hokej v divokých časech, ale taky osud nevítaného Evropana. Přesto se dokázal prosadit. Zahrál si All Star Game a byl hvězdou klubu Toronto Maple Leafs. V zámoří strávil pozoruhodných osm sezon. V nebývale otevřené autobiografii Fryčer vzpomíná na léta ve Vítkovicích a útěk z Československa, na velké zápasy, slavné spoluhráče i svérázný svět za oponou NHL. Bez ostychu vypráví také o pozdějších problémech s alkoholem a novém životě po transplantaci jater. „Můj divoký hokejový život“ je poutavá kniha, která potěší každého fanouška téhle krásné hry.... celý text

Komentáře (12)


jan.para
jan.para
14.09.2022 5 z 5

Skvěle zpracovaný životopis. Člověk až žasne, co se v NHL v 80. letech dělo. Autor to odnesl transplantací jater. Doporučuji všem, co se zajímají o lední hokej.

Jack93
Jack93
27.07.2021 5 z 5

Vzrušující čtení nejen o divokých 80. letech v NHL, ale i o životě u nás (nespravedlivě) méně známého hokejisty, což má na svědomí především režim, v němž Fryčer strávil prvních 22 let svého života (a také zjevně jeho povaha, když pozornost médií po obratu v roce 1989 nevyhledával).
Skvělá ukázka dobře napsaného životopisu. Fryčerovo vyprávění je přímočaré, otevřené a upřímné. Na rozdíl od jiných autobiografií Fryčer nehází špínu na druhé, ale sám k sobě je kritický. Zcela bez pochyb mohl zajít do ještě větších detailů, protože například o jeho rodinném životě se dozvídáme minimum. Na druhou stranu gró díla pro mě spočívá především v popisu jeho cesty do NHL a následné kariéry v nejlepší sportovní soutěži na světě. A toho jsem se nasytil bohatě.


Honza89
Honza89
28.06.2019 5 z 5

Před těmito memoáry nezbývá nic jiného než smeknout. Vysoké ohodnocení jsem pochopil už během čtení a je zcela oprávněné! Miroslav Fryčer vypráví svůj životní, a především sportovní příběh tak, že vše prožíváte s ním a jste naprosto ohromeni. Byť za svou velkou jízdu málem zaplatil životem ve 40 letech, říkal jsem si, že se musel cítit krásně naplněný. Dělal to, co miloval, zaznamenal obdivuhodné výsledky, načerpal jedinečné zážitky a užil si spoustu zábavy. Po kritickém okamžiku svého života zase ukázal bezvadný nadhled a krásně zformuloval vnímání života. Velmi jsem s ním souzněl. Celkově je kniha napsána způsobem, jakým si autobiografii představuji - žádný zbytečný bulvár, ale příjemná otevřenost a upřímnost, lidskost, zábava a zdroj obohacení. Doporučil bych ji i těm, co jsou sportem nepolíbení. Já osobně bych se chtěl po přečtení tohoto excelentního díla s panem Fryčerem setkat.

Mufka
Mufka
16.01.2019 5 z 5

Výborná kniha, nečekala jsem, že se bude tak dobře číst a že se u ní tolik pobavím. Můžu jen doporučit :-)

Desmond04
Desmond04
21.11.2018 5 z 5

Knihu jsem přelouskal během pár dnů, což je sama o sobě ta nejlepší recenze. Pan Fryčer nebyl žádný svatoušek, to je ostatně dobře, protože jinak by to byla docela nuda. Je to taková cesta životem jednoho karvinského mladíka, od prvních krůčků na ledě, přes eskapády s komunisty a následnou emigrací až po chvíle slávy v největší hokejové lize světa. Velice si cením způsobu jakým je kniha psána. Člověk z toho má pocit, jako kdyby opravdu seděl s "Frigem" na kafi, nebo spíše na karafě vina a poslouchal jeho vyprávění, které je opravdu barvité. Gretzky, Fuhr, Salming, Sather, bratři Šťastní...zážitky z kabiny, ze zápasů, z večírků, nebo i z emigraci... co víc si přát? Bláznivý osmdesátky zkrátka táhnou. Pozitivním dojmem hodnotím i určitou uzavřenost, co se týče osobního života. V knize dostávají prostor pouze jeho zdravotní eskapády, což je pochopitelné, avšak stranou zůstávají nějaké rodinné romance a podobně, které by akorát nabourávali dobře budovanou atmosféru.
Knihu tedy rozhodně doporučuji, zvláště fanouškům nejen českého ale i světového hokeje, které nezajímá jen postmoderní NHL v čele s Crosbym či Ovečkinem, ale i její divočejší a zajímavější minulost.

ThomasRuhe
ThomasRuhe
17.10.2018 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se docela těšil. Miroslav Fryčer je zajímavá osobnost, a přečíst si o jeho životě bylo lákavé. Asi nejzajímavější kapitoly, jsou ty o emigraci a kariéře v NHL. Vše je napsáno otevřeně a bez obvyklých sportovních klišé. 70%.

Patrikcz
Patrikcz
07.05.2018 5 z 5

Naprosto skvělá knížka určená pro každého hokejového fanouška. Naleznete zde výborné a napínavé pasáže, pan Fryčer je dobrý vypravěč - nebojí se věci říct naplno, je hrdý na to co dokázal, bere věci s nadhledem a humorem.... super čtení.

Jakubicek
Jakubicek
10.03.2018 5 z 5

Originální a upřímné vyprávění o jednom ne příliš známém hokejovém osudu. Nechybí vtípky, osobní poznámky, silné okamžiky a především desítky velkých i menších příběhů z Československa, Kanady nebo Itálie. Je tam nespočet pasáží ze zákulisí kabiny, ze života týmů Vítkovic a Toronta a příběh se často dotýká i důležitých momentů a osobností české hokejové historie. Je to vlastně tak trochu hokejový dějepis očima jednoho kluka z Karviné. Nejvíc mě bavila Fryčerova kariéra v NHL a moc se mi líbilo, že často přiznal vlastní chyby. Tenhle příběh se čte na jeden nádech a rozhodně ho doporučuju každému fanouškovi.

slina
slina
04.01.2018 5 z 5

Po přečtení knížky jsem absolutně nadšen. Jedna z nejlepších sportovních knih, jakou jsem kdy četl.

MildeZ
MildeZ
13.12.2017 5 z 5

Pana Fryčera jsem do doby, než jsem vzal knihu do ruky neznal a ani náznakem netušil, což se již nedalo říct o mém otci, který mě utvrdil v tom, že kniha bude určitě stát za přečtení. A nemýlil se, mnoho jmen zmiňovaných v knize za doby jeho působení v NHL si ještě pamatuji, když jsem sbíral fenomén 90.let hokejové karty a tak to byla velmi příjemná sonda a nahlédnutí pod pokličku, přičemž pan Fryčer knihou provázel jako zdatný vypravěč. Pro nejen hokejové fanoušky mohu doporučit ;-)

Killingjoke
Killingjoke
29.11.2017 5 z 5

Hokej je moje vášeň a legální droga. Ten vítkovický pak celoživotní láskou. Ač tedy životopisy čtu jen poskromnu, nemohl jsem si nechat ujít autobiografii člověka, který s Vítkovicemi vyhrál zatím (!) jejich poslední titul a byl jedním z lodivodů tohoto úspěchu. Tenkrát jsem byl ještě na houbách a Mirka Fryčera jsem jako hráče nikdy hrát neviděl. Jeho jméno se ale u nás doma, za mého dětství, často v souvislosti s Vítkovicemi a reprezentací skloňovalo. Hold ten hokej mi byl do žil vléván od chvíle, co si dokážu vzpomenout :)

Miroslav Fryčer popisuje svůj život od prvních hokejových krůčků, přes léta ve Vítkovicích, úspěchy v reprezentaci ČSR, útěku do Kanady, kde hrál za věhlasné kluby Quebecu, Toronta, Detroitu a Edmontonu, až po návrat do Evropy a trenérskou kariéru. Nevyhýbá se ani ožehavým tématům jako byla jeho prášky a alkoholem zničená játra. Mimo jeho život je tu tak výborně popsána atmosféra doby a českého hokeje 70. a 80. let, poměry v nejprestižnější soutěži NHL v 80. let a znovu atmosféra v hokeji v Evropě od revoluce do dnešní doby. A protože se jedná o autobiografii, mohl si dovolit autor napsat i vlastní zkušenosti s jinými slavnými hokejisty. Občas jsem se divil, protože v mých očích se vždy někteří jevili trošku jinak. Což ovšem neznamená, že bych na základě téhle knihy nad někým hned lámal hůl, či jiného začal milovat. Mirek Fryčer je ve svém vyprávění velmi otevřený a nesnaží se zakrývat jaký byl a je on, či lidé o kterých se zmiňuje. Proto jsem rád za tuhle knihu. Pan Miroslav Fryčer je pro mne pořád legendou, nyní však již díky jeho knize, mýtu zbavenou...

kubal18
kubal18
20.10.2017 5 z 5

Super.