harena harena komentáře u knih

Děti nikoho Děti nikoho Hana Hindráková

Hanka Hindráková je výborná vypravěčka, která ví, o čem píše. Román je inspirován skutečným příběhem jejího přítele Davida, kterému je také věnován a který je jedním z hlavních dětských hrdinů. Opravdu čtivým způsobem popisuje osudy afrických obyvatel, zvlášť se zaměřuje na osiřelé a opuštěné děti a románovou formou nám zpřístupňuje jejich nelehký život ve slamu, dětské gangy,popisuje ohavný zvyk obřízky děvčat atd. Ale je to také román o lásce a přátelství. Kniha se čte sama, žádné hluché místo a okamžitě se ocitnete v Keni, kde vše prožíváte s hlavními hrdiny . A závěrečný epilog?

"Někdy se zdá, že už nemůže být hůř. Když člověk ztratí všechny své blízké, přijde o střechu nad hlavou a neví, co bude zítra. Nemá peníze na jídlo ani na lékaře..............................
I když to v ten moment člověku nepřijde, vždycky existuje naděje. Světlo na konci tunelu. Přesně tak, jak David napsal ve své knize - a jeho příběh zakládající se na pravdě je toho důkazem."
Potěšilo mě, že je to česká spisovatelka, určitě doporučuji k přečtení a jdu na další její knížky.

16.04.2017 4 z 5

Spáčův hrad Spáčův hrad Barbara Erskine

Je mi to líto, ale opravdu tato kniha je snad nejslabší ze všech, co Barbara Erskinová napsala. Kdyby to nebyla moje oblíbená spisovatelka, dala bych snad je dvě *. A úplně by postačil na celý děj poloviční počet stran. Rozvláčné, nic zvláštního se neděje, jen hrdinka, když usne, přenese se do 15. století na hrad, kde žije Catrin s otcem a probíhá válka mezi Welšany a Angličany. Pro trochu akce je v 21. století ještě Rhona, ale to působilo celkově hrozně divným dojmem. Jakoby tam byla navíc. Škoda.

16.04.2017 3 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Po třech knihách o válce, které jsem právě dočetla, to bylo velice příjemná, oddechová, osvěžující četba. Zpočátku malinko zdlouhavé, ale nakonec jsem knížku dočetla za jediný den a ano, na konci jsem se usmívala. Proč ne? Venku prší a toto byl s knížkou příjemně prožitý den. A určitě si něco od Sandry Brown ještě přečtu.

13.04.2017 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

O Slavíkovi lze říct, že je to nezapomenutelný román. Emotivní, sugestivní a profesionálně napsaný román o druhé světové válce, o životě žen ve Francii mezi německou armádou a SS. O jejich statečnosti. O jejich láskách. O jejich bolesti. Někdy o tak velké bolesti, že to ani nešlo unést. . Je to těžká kniha. Ne na čtení, čte se lehce, ale těžká , jak z ní bolí srdce. Netušila jsem, že byly některé koncentrační tábory také jen pro ženy a děti.
Jsem ráda, že Kristin Hannahová nenapsala jen tuto jednu knihu, určitě si přečtu i její další. A tuto skvělou knihu učitě doporučuji k přečtení.

12.04.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice krásná kniha. Když jsem dočetla na stranu 100, už mně bylo líto, že kniha má jen 300 stránek. Jak dokáže spisovatelka popsat tolik bolesti, lásky, utrpení i radosti. Skutečně silné téma. Nedokážu si představit tu strašlivou tíhu viny, kterou Hana nesla. Dojemný, emotivní, laskavý,čtivý román od paní Mornštajnové, stejně dokonalý jako její Slepá mapa. Těším se na její třetí knihu a doufám, že bude pokračovat ve psaní dál.

08.04.2017 5 z 5

Přistižen Přistižen Harlan Coben

Je pravda, že kniha se čte úplně sama - děj napínavý, dobré téma. Odpustit, neodpustit, nenávidět nebo začít žít ? Ano, v současné době díky internetu můžeme člověku během dvou - tří dnů zcela zničit život. A konec. Napravit to téměř nejde. Coben je můj oblíbený autor, mám ráda jeho styl psaní, a těším se na jeho další knihu.

02.04.2017 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak to je knížka mého srdce. Hluboce lidská , emotivní, vlídná, čtivá a ke konci jsem napětím přestávala dýchat. Strhující románový příběh života tří generací a sledující zejména drama života babičky, matky a dcery. Žila jsem s každou postavou, prožívala jejich ztrátu, bolest a spadl mi kámen ze srdce, když to dobře dopadlo. Část té doby jsem také prožila a vím, že to tak opravdu bylo.
A děkuji moc za krásný a optimistický závěr knihy. Slepá mapa patří k nejkrásnějším knihám, které jsem četla. Za mne je to šest hvězdiček.

31.03.2017 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Minier počtvrté a opět přečteno na jeden zátah. Vlastně na dva, kniha má 600 stran, ostatně jako všechny jeho předchozí thrillery. Začnete číst a jedete. Příval slov, akce, napětí, prostě takový dobrý, čtivý thriller, kde už od poloviny knihy víte, kdo vraždí. Ale to je omyl, vlastně bych řekla šok ke konci knihy, kdy je vše vlastně úplně jinak, než se zdálo. Jestli uhodnete vraha dřív, než si to přečtete, tak jste skvělí. . A poslední kapitola geniální. Střídání času a příběhu nevadilo, vše do sebe časem zapadalo.

A neměl by být přehlédnut také doslov Miniera, kde (zkráceně) píše

"Co se týče námětu této knihy, konce soukromého života, hrozby vztahující se na naši svobodu, rozvoje všech azimutů internetu a způsobu, jakým se z nástroje planetární emancipace může stát instrument kontroly, o níž se dohadují vlády, fanatici i obyčejní lidé, netýká se jen postav této knihy.
Týká se nás všech.

25.03.2017 4 z 5

Jericho Jericho Christopher Hyde

Vzpomínám, jak jsem před lety četla skvělé katastrofické romány od Scortia a Robinsona, např Prométheus v plamenech atd. Právě i ty trošku zažloutlé listy knihy mi navodily vzpomínku, jak jsem tento žánr milovala. I kniha Jericho je čtivá, akční, napínavá, opravdu slušný katastrofický román. Užijete si, dobré odpočinkové čtení.

20.03.2017 4 z 5

100 dní štěstí 100 dní štěstí Fausto Brizzi

Kniha o lásce, o klopýtnutích, o rodině, o přátelství. Krásná, vtipná, smutná, laskavá, k zamyšlení. Nezapomenutelná. Opravdu jsem se nahlas smála a ač jsem nechtěla, tak i slzy tekly. Vtipné dialogy, např. když syn vypáčil skříňku s chemikáliemi ve škole a oba nevědí, jak to sdělit matce:
Řeknu jí to já , prohlásím s výrazem obhájce.
Paolin jekot byl slyšet až na římský obchvat.
Nitroglycetin? Tvůj syn si vyráběl jen tak pro zábavu nitroglycerin?
Když říká "tvůj syn", je fakticky hodně naprdnutá.

Napadlo mě, jestli Brizzi sám neumírá, že je kniha tak sugestivně napsaná.
"Potom.
Slovo, které vyslovíme během života tisíckrát. Zavolám ti potom.
Je nějaké potom?
O potom už vím všechno, je to jediné skutečné uspokojení, které máte, když umíráte dřív, než vaši přátelé.
Potom není zlé. Ale užívejte si teď, to je lepší."

19.03.2017 5 z 5

Jedlá soda - Unikátní přírodní léčba Jedlá soda - Unikátní přírodní léčba Mark Sircus

Zajímavé. Inspirující. Logické. Pakliže bych já nebo někdo z blízkých měl zdravotní obtíže, myslím, že znovu otevřu tuto knihu. A leccos z ní vyzkouším už teď. . Autor má veškerá tvrzení podložená citacemi z odborných studií a své teorie opírá o nejnovější vědecké poznatky a výzkumy.
Rozhodně doporučuji k přečtení

18.03.2017 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Gillian Flynnová dokáže naprosto mistrně popsat děsivý stres, který ovládá všechny členy této těžce psychicky postižené rodiny. Víme o tom, že tam byly vraždy a není vyloučeno, že vraždění bude pokračovat, ale to není to hlavní v této knize. Münchhausenův syndrom- takoví lidé opravdu existují mezi námi . Není to žádná laciná zápletka a laciný příběh, já jsem byla naprosto zničená tím psychickým utrpením každéh o člena (nebo ne každého ?) .Budete číst a číst a dostávat čím dál větší strach, budete i znechuceni každou osobou i hlavní hrdinkou, ale budete číst a zase číst, kniha vás vtáhne a nepustí.

Dlouho jsem byla přesvědčená, že vím, kdo je vrah ale ono to pak bylo ještě spletitější.

Stephen King napsal:" Přistihl jsem se, že se hrozím posledních třiceti stran, ale nedokázal jsem přestat obracet listy. Když se pak setmělo, ten příběh prodléval v mé hlavě, syčel tam jako had stočený v jeskyni."

17.03.2017 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Dramatický životní příběh Larse Turmse se odehrává v 5. století před Kristem v Malé Asii. Z počátku knihy popisuje Waltari život námořníků a boje na moři pod vedením piráta Dionýsiose, drsný život válečníků v bojích, ale většinou je to vyprávění o jeho cestě až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha je dlouhá a opravdu se pomalu čte a také jsem hledala ve starých mapách, kudy vlastně Turms chodil. Ale čtení si užíváte, té akce kromě bojů tam moc není, ale je to krásné čtení, během kterého rádi uvěříte, že věci i lidé mohou být i nesmrtelní. a bohové vám klidně mohou celý život dávat znamení, kterých si nevšimneme. Řekové porazí v námořní bitvě Tyrhény (Etrusky) a ti tak ztratí svůj vliv na moři. Poslední věc, kterou musí lukumo Turms vykonat, je připravit hrob pro své smrtelné tělo.
Skvělý překlad, těšila jsem se na každé otevření knihy.

16.03.2017 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Občas vtip, styl ušel, hodně lásky, až je přecukrováno, čtivá, svižně napsaná a ke konci i trocha akce a napětí. I námět dobrý, ale prvních 200 stran bych zkrátila přinejmenším na polovinu. Ale vzhledem k tomu, že je neděle, odpočívám s mírnou virózou na gauči, bylo to docela vhodné počtení.

12.03.2017 3 z 5

Ultimatum Ultimatum Anders de la Motte

Mnohem lepší, než první díl. Opět se setkáváme s Davidem Saracem, na kterém se podepsal masakr v prvním díle a je hospitalizován na psychiatrické klinice. Bohužel jen krátce. A hlavní postavy v této knize? Tady nejsou "hodní" a "zlí" , je to jako v životě a hlavně "nikomu nevěř, všichni lžou". Vyšetřování je čím dál zamotanější, nikdo není v bezpečí, série nečekaných zvratů, napětí a adrenalin stoupá ve vašem těle až do poslední stránky, kdy údivem zůstanete s otevřenýma očima zírat .

Napínavý román z prostředí organizovaného zločinu, autor ví, o čem píše, čerpá ze svých zkušeností a tím je to zajímavější. Doufám, že Anders už sedí u svého počítače a píše další svůj příběh. Určitě doporučuji k přečtení.

12.03.2017 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Krásné, laskavé povídky, okouzlující atmosféra, jako bych seděla na chalupě u babičky u kamen a poslouchala vyprávění o lidech kolem. Popravdě musím říct, že i mne začátek zaskočil, mnoho lidí a najednou zmizeli, přeskakování z času do času a najednou se mluví o naprosto jiných lidech. Pak jsem si přečetla v anotaci , že se jedná o soubor osmi povídek. A lidé se v dalších povídkách opět setkávají,postupně se odkrývají příčiny jejich konání a celý příběh se skládá dohromady. Krásný sloh, neuvěřitelně veliká slovní zásoba a hlavně celá kniha je jako život sám. Vlídně a s láskou popsaný. Jozova Hanule se mi ale líbila víc, ta byla naprosto dokonalá. Obě moc doporučuji k přečtení.

11.03.2017 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Už je to dávno, co jsem knihu četla poprvé. Vím, že se mi moc líbila, nedalo mi to a knihu znovu otevřela. Zajímavá knížka, nevím, jestli je možné ji označit za dobrodružný post-apokalyptický román. Až na počáteční úvod velice čtivá, neboť Robert Merle je skvělý vypravěč.
Od katastrofy je příběh dynamický a je kombinovaný úvahami, jak by lidé reagovali na takovou katastrofu v oblasti sociální, materiální a duchovní. Výtečná atmosféta, která nutí k zamyšlení. Klasika ve svém žánru a dle mého názoru jedna z nejlepších postapo knih.

08.03.2017 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherné. Neuvěřitelně krásná kniha a já se obávám, že nenajdu ta správná slova, abych o ní napsala. Citlivá, hluboce dojemná, láskyplná, dechberoucí novela. Myslím, že si ji brzy přečtu ještě jednou, a pak znovu ještě jednou a hodně pomalu, abych si ji užila. Je to pro mne jedna z nejhezčích knih, jednoduchý, silný a určitě nezapomenutelný příběh. Těším se, že si od Květy Legátové přečtu co nejdřív i další knihy. Já dávám tedy šest *.

04.03.2017 5 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Pan Mankel je spisovatel, od kterého budu mít za chvíli přečtené všechny knihy, Mám moc ráda jeho styl psaní, propracovaný děj, klidný styl vyšetřování. O komisaři Wallanderovi už vím, jak dokáže být znenáhla vzteklý, vím , jak vyšetřuje - jakoby to byl už můj starý známý.Trošku je to teď víc o jeho dceři Lindě, ale nijak to nevadilo. Opravdu velká škoda, že Henning Mankel před rokem zemřel. Jeho knihy určitě doporučuji.

04.03.2017 5 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Já Joy Fieldingovou prostě miluju, dlouho jsem se těšila, až na mě přijde řada v knihovně a snad možná proto nejsem až tak nadšená na pět hvězdiček. Moc velké očekávání? Četlo se to výborně, děj promyšlený, styl psaní Fieldingové mám moc ráda. Tak 4 1/2 hvězdiček, ale díky za knížku, těším se na další.

03.03.2017 4 z 5