Želary

Želary jsou ucelený cyklus osmi povídek, který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky. Většina postav se následně objevuje v pozdějším autorčině opusu (vydaném v Pasece o rok později), v knize Jozova Hanule, která ovšem byla zfilmována pod názvem Želary, čímž byl odstartován zmatek, trvající dodnes. Dokonce i ministerstvo kultury ČR při nedávném autorčině umrtí na svém webu chybně uvedlo, že film Želary je filmovou verzí stejnojmenného románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5720/big_zelary-prB-5720.jpg 4.5716

Kniha Želary

Adla173
15. listopadu

Neuvěřitelně propojené povídky, které se vzájemně doplňují. Skvěle napsané a chytlavé.

Teseme
12. listopadu

Nádherná kniha!

marie3541
02. listopadu

Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst, i když jsem se na ní těšila. Viděla jsem film a ten se mi líbil. Proto jsem zklamaná. Nemám ve zvyku knížku odložit, když se nezačtu, ale tady jsem to opravdu nedala. Snad se ke knížce ještě jednou vrátím.....

Janadvorackova

Nadšení se nekoná, bohužel.
Film se mi líbil, kniha mi připadala neosobní, přestože měla být právě opačná.
Možná špatná doba na čtení.

Márrrty

Naprostá pecka! Jeden z nejlepších počinů od Českého autora, které jsem kdy četla. Atmosféra neskutečná, a propojení povídek dohromady naprosto famózní. Čím dál jsem četla, a čím více se mi to začalo všechno propojovat, tím jsem byla nadšenější. Vykreslení postav a unikátnost prostředí a celková uvěřitelnost příběhu mě naprosto uchvátily.

ut.la

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Bylo pro mě trochu obtížné sledovat postavy a neztrácet se v nich - poměrně často jsem se vracela o stránku, nebo víc, abych si ujasnila, o čem se vlastně píše. Ale to prostředí, postavy, i styl psaní, mě prostě vtáhly. Je to taková ta knížka, kterou když čtete, tak jste v ní.

peeetta

Povídky, které dokreslují příběh postav, které znám ze stejnojmenného filmu. Je potřeba se pořádně začíst, občas jsem nedokázala najít přetrženou niť.

Aya81

Nečekala jsem, že to bude až tak dobré... úžasný styl psaní, pohlcujici atmosfera, propletene vesměs horkosladke osudy zapadlé vesničky, kde musel být život drsný i malebný zároveň..