Želary

Želary jsou ucelený cyklus osmi povídek, který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky. Většina postav se následně objevuje v pozdějším autorčině opusu (vydaném v Pasece o rok později), v knize Jozova Hanule, která ovšem byla zfilmována pod názvem Želary, čímž byl odstartován zmatek, trvající dodnes. Dokonce i ministerstvo kultury ČR při nedávném autorčině umrtí na svém webu chybně uvedlo, že film Želary je filmovou verzí stejnojmenného románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5720/big_zelary-prB-5720.jpg 4.5791

Kniha Želary

leny.wood

Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou Lenkou Vlasákovou - brilantní!

absa2611
17.12.2022

Jdu proti proudu, ale opravdu nemůžu hodnotit jinak. Kniha se mi četla velice špatně a vůbec mě neoslovila. Přitom knihy s podobným zaměřením mám tak ráda. Asi mi nesedl styl autorky, nevím... Teď ještě přečíst Jozovu Hanuli a pak se konečně (za odměnu?) opět podívám na film, který mám moc ráda.

VladkaBU
01.12.2022

... krásné příběhy lidí ze stejnojmenné vesnice. Ve všech kapitolách se jednotlivé postavy prolínají. Občas jsem se trochu ztrácela v tom, kdo ke komu patří. Těším se na Jozovu hanuli, která je zfilmovaná.

Amanita
19.08.2022

Krásně napsaná kniha povídek, které vzájemně propojují jednotlivé postavy. Mám moc ráda stejnojmenný film (na motivy knihy Jozova Hanule) a kniha mi dala blíže nahlédnout do osudů jednotlivých postav, které se v něm objevují. Přečtení jsem dlouho odkládala, měla jsem trochu strach, že to bude náročné, ale kniha je tak nádherně napsaná, že se čte jedním dechem.

meluzena
07.08.2022

Puzzle vysoké obtížnosti.
Předně bych knihu neoznačila jako soubor povídek, ale zalidněný román. Hned v prvním příběhu se vysype spousta postav zjevně provázaných komplikovanými vztahy, následné příběhy se zaměřují vždy na pár z nich a čtenáři se vždy dostane pár střípků do mozaiky, takže věci do sebe začínají víc a víc zapadat.
To, že autorka umí psát, výborně psát, že se neomylně trefuje do podstaty a jde až na dřeň, vím už z jiných jejích knih a není o tom pochyb. Tady jsem ale rozpačitá – celou dobu jsem si připadala jako bych začala sledovat seriál od desátého dílu a potřebovala bych zasvětit, kdo s kým a proč se přátelí, mlátí či (při)zabíjí. Občas zazněla nějaká věta, která narážela na něco z minulosti, bez dalšího vysvětlování. O pár desítek stran později se k tomu třeba autorka vrátila a tu příhodu popsala, jenže pro mě už bylo obtížné zpětně najít to správné místečko, kam onen střípek má zapadnout, obzvlášť když těch střípků a otazníků bylo tolik. Jako by nějaká babička vyprávěla zcela nahodile a útržkovitě a člověk si to musel sám poskládat aniž by mohl klást otázky (v jedné větě je řeč o děvčátku, v další už má děti a pak zas chodí do školy; o tomtéž člověku se mluví střídavě v ich a er formě, atd.).
Říká se, že svět není černobílý, zato želarské postavy jsou povětšinou černé i bílé zároveň, život jednotlivců se fatálně mění nejen skutky, ale i tím, že viděné zůstalo nevyřčené. Drsný kraj, kde se pro ránu nikdy nešlo daleko, syrovost hor i pohnuté osudy člověka zajímají, rád by hlouběji porozuměl. O to víc mně bylo líto, že jsem se v té spleti ztrácela a dost možná mi spousta souvislostí unikla.
S hodnocením váhám – syrovost a naléhavost je na víc než 5 hvězdiček, nepřehlednost mě otrávila na 2-3, takže celkové čtyři snad budou nejblíž pravdě.

Maevie
01.04.2022

Vyprávění ze zapadlé horské vesnice, kde stále přetrvávají tradiční zvyky, léčitelství pomocí bylinek a silná víra v Boha a kde jsou obyvatelé tvrdě zkoušeni drsnými životními podmínkami. Kniha nabízí řadu lidských příběhů – tragických, komplikovaných ale vždy lidských. Navíc v kulisách lyricky popsané přírody.

zazvorek
19.03.2022

Kdysi na gymplu jsem si myslela, že čtu Želary, a ona to byla Jozova Hanule. Pak jsem pochopila, že se o postavách mohu dozvědět víc, ale trvalo to nějakých 15 let, než si ke mně Želary našly cestu. A je to krásný zážitek! Autorka psala dost specifickým, úsporným a zároveň všeříkajícím stylem, někdy jen naznačí, aby člověk pochopil o desítky stránek dál, jindy neúprosně vpálí realitu do první věty. Žádný sentiment, přesto pochopení pro ty nešťastníky z Beskyd. Jen bych si ty příbuzenské a vztahové propletence měla příště psát, vyznat se v nich je opravdu oříšek...

janina74
26.02.2022

Moc hezká kniha. Autorka krásně vykresluje jednotlivé postavy a příběhy...