Želary

Želary jsou ucelený cyklus osmi povídek, který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky. Většina postav se následně objevuje v pozdějším autorčině opusu (vydaném v Pasece o rok později), v knize Jozova Hanule, která ovšem byla zfilmována pod názvem Želary, čímž byl odstartován zmatek, trvající dodnes. Dokonce i ministerstvo kultury ČR při nedávném autorčině umrtí na svém webu uvedlo, že film Želary je filmovou verzí stejnojmenného románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5720/zelary-5720.jpg 4.5644
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Želary

Domuly

Ačkoliv musím pochválit autorčin propracovaný sloh a styl psaní. Rozhodně se nejedná o jednoduché čtivoa trvalo mi dlouho se začíst. Určitě nelze věnovat knize jen částečnou pozornost. Nakonec si mě svérázné postavy Želar získaly, jednotlivé, osudy a povídky se proplétaly a nejednou jsem se vracela o několik kapitol zpět, abych rozpletla vztahové pavučiny. Ačkoliv se příběhy propojily, na konci jsem i tak měla pocit, že mi něco uniklo a nedokázala jsem to pospojovat tak, jak utorka zamýšlela.

jituz

Protože tu nejdou citovat komentáře, s dovolením si půjčím pár slov od Marlowe...děkuji

...Je to tak úžasné, že si to musím přečíst ještě jednou, znovu od začátku!"
Jsem člověk systematický, milující řád – a tady najednou nebylo čeho se chytit. Jako když ve stavu beztíže nevíte, kde je nahoře a kde dole.
Postavy, odkudsi se zjevující a znovu mizící, tápání ve vztazích a jménech (jako byste putovali krajinu bez kompasu a mapy), ulpívání a současně stékání po povrchu, kult jisté nahodilosti, syrovost textu, stylistická neučesanost a kostrbatost a zároveň zcela výjimečné jazykové mistrovství a naprosto nevídané a dechberoucí zpodobnění života lidí v horské vesnici…

Bože, kolikrát já se musela vracet několik stran zpátky, znovu a znovu a znovu.
Ale vracela jsem se moc ráda a zas jednou si přála aby kniha nikdy neskončila.

Janule164

Moje nejmilejší...
Přečteno už poněkolikáté. A vždycky mě pohltí. Vždycky pochopím něco nového, nové souvislosti. Příběh se skládá jako mozaika. Příště určitě objevím zase nový střípek.
Osudy většiny postav jsou drsné, syrové, přesto mám pocit tepla, když Želary čtu. Vrátím se. Ráda.

svarnyp

Uchvacující kniha s tím, jak se jí daří pololyricky představit krajinu a události, které jsou ve své podstatě hodně kruté a drsné s takovým kouzlem, že po dočtení se vlastně člověku začne po Želarech stýskat. Občas se kniha obtížněji četla, hlavně však asi již nezvyklým způsobem dělení přímé řeči, avšak celkový dojem a ochotu se do Želar vrátit mi to nezkazilo.

lazarus

Bezchybné syrové vyprávění jež naštěstí bylo hodně odlišné od jednoho z mála dobrých českých filmů natočených po roku 89. Až dodatečně jsem pochopil, že ten byl natočen podle jiného příběhu. Nic složitého ani dějem, ani stylem vyprávění. Jen povídkovým stylem presentovaná freska života lidí dané doby která vás jednoduše dostane. O chlup lepší než do jisté míry vykonstruované Žítkovské bohyně jež mám hodně rád. Pokud bych měl knížky porovnat pak Želary 99,99% a Bohyně 79%.

n.ezn.amy

Povídková kniha z prostředí Želar, která předchází další její knize Jozova Hanule. Z počáteční povídky jsem byl lehce zmatený, ale postupně další povídky z toho udělaly ucelený příběh s fantastickou atmosférou vesnice na česko-slovenském pomezí za první republiky a příběhem místních obyvatel. Nádherně popsaná příroda a povahy všech lidí z vesnice. Želary osobně řadím mezi klasiku české literatury

SanFrancisco2

Skvělá a nezapomenutelná kniha. Skvost české literatury.

martin č.

Kniha, která mne po dlouhé době dostala svou atmosférou. Něčím za těmi písmenky, co ve mne dlouhou dobu zůstane. Tyhle knihy si pak dávám do doporučených.

Němá barikáda
Němá barikáda