harena harena komentáře u knih

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Výborná kniha, skvělá, pan Vondruška, vynikající český spisovatel a historik, na základě hluboké znalosti dějin dokazuje, že cesta, kterou Evropa kráčí, je jen opakováním chyb našich předků, což opravdu nemusí dopadnout dobře. Jedna část se věnuje současné migrační krizi a uvádí zajímavé historické souvislosti. A ano, bylo by fajn, kdyby byla povinnou četbou a hlavně, aby si ji přečetlo co nejvíc lidí. 100% doporučuji.

Viděla jsem, že někdo hodnotil knihu bez zdůvodnění jako odpad. Ale to vlastně hodnotil sám sebe, svoji netoleranci.

19.12.2016 5 z 5

Matka, dcera, nebo já Matka, dcera, nebo já Alana Kirk

Sendvičová léta nepřicházejí na objednávku ani s návodem, jak si počínat. Snad přicházejí s podzimem. Vaše maminka nebo tatínek zakopnou a zlomí si krček a vy si postupně uvědomujete, že už nejsou stejně silní. Změna může mít také podobu strašlivého, pomalého zhoršování mentálních funkcí, pečujete o člověka, který vás už nepoznává.

Tak začíná biografie Alany Kirkové " Matka, dcera nebo já. "

Jaké to je, když musíte denně přebíhat mezi péčí o novorozeného potomka a maminkou, která utrpěla vážnou mozkovou příhodu? Máma pořád žije, ale máma, kterou jste znali, zemřela. Tohle nejasné truchlení je horor, který prožívá spousta lidí každý den a představuje pro ně jeden z nejsložitějších úkolů. Jsou to dny plné stresu, které chcete hlavně přežít nebo na celé situaci lze najít i pozitivní stránky? Potřebuje mě matka, ale potřebují mě i moje děti. Pro většinu lidí je to nepopiratelně nejhorší, nejsmutnější, nejnáročnější, navíc trhající útroby, srdcervoucí, psychicky zničující období života.

" Prožijete třicet - pětatřicet let bez jakýchkoliv povinností a pak přifrčí všechno naráz: děti, stárnoucí rodiče, rozvod, pořádná dospělá práce. Samy teď dáváme život později a naši rodiče se drží života déle, a tak stále větší počet žen postihuje naprostá smršť potřeb a pečování. A nikde žádný George Clooney. Kdepak. Ten je pouhou fantazií".

Asi by mohla být knížka kratší, dost se tam opakuje, ale je to skutečně upřímný a inspirativní příběh. Nemyslím si, že osloví čtenáře, kteří nedorostli do "sendvičových let". Doporučuji ještě počkat. Ale já k "sendvičové generaci" už patřím a proto všem, kteří zažívají nebo zažili podobné, knihu doporučuji.

15.12.2016 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

No, to bylo přece jen slabší, hodně romantiky a pak bylo pro mě dost nevěrohodné a hlavně naivní, když se sestry smiřovaly. To už jsem se dívala, kolik stránek mi zbývá do konce. A L E : protože jako první knihu ze série jsem četla Kameníka, který se mi moc líbíl, přečtu si určitě i další knihy z této série a věřím, že budou lepší a lepší. Mám už půjčeného Kazatele a jak vidím, i čtenářům se líbil. Nelámejte na Camillou Läckberg hůl :))), Za mě bohužel ***.

13.12.2016 3 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Moje první kniha od Gerritsen a už si v knihovně objednávám Učedníka a Hříšnici. Velmi dobrá detektivka, napínavá a čtivá do poslední stránky. Určitě doporučuji.

10.12.2016 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Skvělý nový mysteriózní thriller v žánru urban fantasy. Napínavé od první stránky, také jsem jako matka strašně a strašně držela palce Jasmin, aby zachránila svého syna. Úžasné, jak Keplerovci umějí psát, udržovali mě v napětí celých 400 stran a nešlo to jinak, přečetla jsem knihu za jeden den, o půlnoci jsem ji zavřela.
Když Jasmin učila Grossmana zabíjet nožem, bylo v tom pro mne i trocha smutku:

" Jako by (Grossman) začal toužit po tom okamžiku, kdy se strach promění v cosi jiného a stane se součástí nevyhnutelného. Jasmin ten pohled dobře znala. Každý, kdo byl ve válce ví, že si dobro a zlo vyměňují místa. Válka z člověka vymaže niternou morálku a slušnost.

A hlavně chci napsat, že si myslím, když někdo označí knihu jako odpad, měl by zároveň také napsat proč. Snad je to proto, že mu tento žánr nesedne a tak snižuje hodnocení knihy. Já ji doporučuji na pět *****.

09.12.2016 5 z 5

Pařížská pomsta Pařížská pomsta Steve Berry

Už je to delší dobu, co jsem četla a líbily se mi knihy Steva Berryho. Protože jsem dostala chuť na pěknou dobrodružnou literaturu, půjčila jsem si v knihovně osvědčeného Berryho, ale tady mě 300 stránek moc nebavilo a napínavých bylo snad posledních 100 stran.

05.12.2016 3 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Další, teď už třetí, čtivá, milá,lidská a vlídná detektivka s inspektorem Gamachem. Tři borovice, městečko Three Pins v krásné krajině, obyvatelé, kteří jsou už mí dobří známí a člověk ví, že tady je to místo, kde chce žít.
Už se těším na poslední díl a na inspektora Gamacha, na klid, který na mě přejde a trvá po celou dobu čtení.

03.12.2016 5 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Snad bych ani nezařadila knihu mezi detektivky, spíš je to psychologický román, sugestivně popsaný život chudší dublinské rodiny, rozpracovává psychologii postav a témata jako láska, závist, vražda, nenávist, rodinné spory, pocity
ublížení, nevyužité životní šance, jak se lidi navzájem štvou atd. Není zde hlavním tématem vražda, ale to, co k vraždě vedlo. Je to čtivá, příjemná kniha, ale její "V lesích" se mi líbila víc. Ale určitě si přečtu od Tany French i další knihu.

02.12.2016 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Velice depresivní, ale podle mě reálná vize budoucnosti, jak Evropu nakonec ovládne islám. Ale ne díky teroristům, atentátníkům a díky násilí, ale pěkně pozvolna, pomaličku , díky našemu přístupu k hodnotám, k životu a díky naší pohodlnosti. Naprosto nesympatický hrdina, citově vyprahlý, nudící se a neschopný jakéhokoliv hodnotného vztahu ke kolegům, rodině, přítelkyni, se nakonec přizpůsobí. Je to nejpohodlnější a nakonec je fajn mít třikrát vyšší výdělky, dostat byt a tři až čtyři ženy, které se o něho budou starat. Je to kniha o krizi společnosti, o hodnotách, které se ze společnosti vytrácejí, a kde se žijí jen povrchní životy, A proto snad jde tak lehce manipulovat člověkem. I když jsem ke konci již některé odstavce o Huysmansovi přeskakovala, je to rozhodně nezapomenutelná kniha, doporučuji k přečtení.

30.11.2016 5 z 5

Kocour z Montmartru Kocour z Montmartru Michaela Klevisová

Paní Klevisové se podařilo napsat velice milé, vlídné , něžné a některé i dojemné povídky. Moc příjemné čtení na sychravý listopadový den. Zkusím i některé její detektivky. Doporučuji, knížka potěší a po duši pohladí.

18.11.2016 4 z 5

Skandál Skandál Sandra Brown

Čtivý příběh, emotivní i napínavý, velice dobře se čte, také i u mě je to první knížka od Sandry Brown a určitě ne poslední.

17.11.2016 4 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Neprozřetelně jsem knihu začala číst po Clavellově skvělém Šogunu a po Posledním království od Cornwela. Váhám mezi 3 - 4 hvězdičkami. Je to dobré vyprávění, ale většinou zbytečně zdlouhavé, často jsem se přistihla, že oči jezdí po řádcích, ale nevnímám, co čtu. Hlavní postavy jsou ploché, nijak nezaujali a bylo mi celkem jedno, jestli ten most postaví či ne. Smekám klobouk před staviteli mostů v Norsku, ale jako kniha prostě - dobré. Proto tři hvězdičky. A když to budu srovnávat se ságou od Folleta, Clavella nebo Cornwella, tak víc hvězdiček nemůžu dát.

17.11.2016 3 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Skvěléé!!! Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih, které jsem četla. Dávám často 5 hvězdiček, když se mi kniha líbí, ale tady jich potřebuji 6 !!! Těšila jsem se, až zase budu moci pokračovat ve čtení, kafíčko, nohy nahoru a už jsem se ocitla v Japonsku, držela palce Blackthornovi aby mu neuniklo nevhodné slovo či gesto a nešla hlava dolů. I když to se nedá nic dělat, je to prostě karma. Život Japonců kolem roku 1600, jejich rituály, vztah ke smrti, k sebevraždám, k životu, vše se tam dozvíte, napětím i přestanete dýchat. Velice doporučuji a jdu na dalšího Clavella.

13.11.2016 5 z 5

Pán hor 2 Pán hor 2 Hana Marie Körnerová (p)

Příjemný a hlavně čtivý román pro ženy, nijak nepřeslazený, stále akce, stále se něco děje a určitě si zase někdy přečtu další díl, protože musím ( !!!!!!!) přece vědět, proč Sebastianova cesta do Itálie změní životy všech !!!! :)))). V případě deštivých dnů lze přečíst i za jeden den, nestresuje, příjemně naladí.

18.10.2016 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Po prvních 100 stranách jsem měla pocit, že tuto knihu určitě nedočtu, jak se mi popisování života v silu zdálo zdlouhavé. Ale nabrala spád a pak se četla úplně sama, nechtěla jsem ji odložit, i když už byly 3 hod ráno. Napínavá a čtivá knížka, stojí za přečtení a za zamyšlení. Ale zkrátit ji alespoň na 400 stran by jí asi bylo ku prospěchu. Těším se na další díl, hned si ho v knihovně objednám.

01.10.2016 4 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Příjemný romantický příběh, výborná !!! oddychovka, pěkný jazyk, čte se úplně sama a určitě se vám po ní zdají krásné sny. Paráda, člověk to fakt někdy potřebuje. Určitě si ještě půjčím od této autorky něco dalšího. Díky za dva pohodově ztrávené večery.

29.09.2016 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Od začátku do konce napínavá, plná zvratů, morbidní, brutální, strhující detektivka. Jen jsem si říkala, jestli autor také nemá nezvládnuté psychické problémy, protože pracoval jako soudní psycholog a vyšetřoval mnoho zločinců, včetně pachatelů sériových a mnohonásobných vražd. Je to moje už čtvrtá detektivka od Cartera, tak mě to šílené mučení a kaluže nebo potoky krve už tak nešokovaly, ale neubralo by na napětí a na čtivosti, kdyby toho mučení bylo alespoň o polovinu méně. Teď si přečtu třeba Poselství růží nebo tak něco. Nicméně třeba za měsíc si vezmu jeho další knihu, čtení je to bezesporu napínavé.

28.09.2016 4 z 5

Kniha vražd Kniha vražd Jonathan Kellerman

Tato kniha patří k těm slabším od Kellermana, zdlouhavé popisování nedůležitých věcí, kniha nemá spád a napětí, už jsem přeskakovala i odstavce a byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla.

27.09.2016 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Skvělý, napínavý, mrazivý, strhující krimi thriller. Nemůžete přestat, ještě jednu kapitolu, pak ještě jednu, je to jako by se odvíjel film před vašima očima. I při 600 stránkách jste hned na konci. Zároveň skvělý překlad. A ten konec? Už si objednávám v knihovně další díl :))).

25.09.2016 5 z 5

Bílá smrt Bílá smrt Clive Cussler

Čtivý, napínavý, dobrodružný román, bez zbytečných hluchých míst, ale rozhodně bych ho nezařadila do hororů. A jestli není Cussler věštec, pak má opravdu dost informací. Před měsícem jsem četla v novinách:

Kanadské úřady dnes schválily prodej geneticky modifikovaných lososů jako potravin a krmiva. Vědci přidali do genetické výbavy lososa obecného (atlantského) růstový hormon, který umožňuje modifikovaným rybám nabývat na váze dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s běžnými lososy. Rozhodnutí je podle úřadů konečné a geneticky upravený losos nebude muset být jako zboží nijak odlišně označován.Úřad FDA už v roce 2010 prohlásil, že geneticky modifikovaný losos je pravděpodobně nezávadný a že pravděpodobně neškodí ani životnímu prostředí.
Jako dobrodružný román, čtení na dovolenou, se mi to líbilo dost, ale na lososa už asi nebudu mít chuť.

29.06.2016 5 z 5