Na Věrnosti

kniha od:

Na Věrnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107571/bmid_na-vernosti-PhD-107571.jpeg 4.2 466

Dublinské oddělení vražd série

< 3. díl >

Život Franka Mackeyho změnil v devatenácti letech jediný rozhodující okamžik. Jeho dívka Rosie Dalyová, s kterou měli v úmyslu společně utéct do Londýna, nepřišla na smluvené místo srazu v uličce Na věrnosti. Od té chvíle o ní Frank neslyšel. Po dvaceti letech Frank stále žije v Dublinu a pracuje u policie na oddělení tajných operací. Se svou rodinou zpřetrhal veškeré vazby. Jednoho dne mu však zavolá sestra, že se našel Rosiin kufr… Návrat do uliček dětství a dospívání vrhá Franka zpět do minulosti, vyvolává temné polozapomenuté vzpomínky, v jejichž spleti hledá stopy, aby rozluštil případ, který ovlivnil jeho celý dosavadní život.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo
Originální název:

Faithful Place , 2010


více info...

Komentáře (81)

Komentáře 81 Recenze 4

MisakCZE
MisakCZE
18.09.2023 1 z 5

Veliké zklamání.
Po předchozích dvou skvělých knížkách mi tohle vůbec nesedlo, dočetl jsem silou vůle, táhlo se to jako nohy z medu.

Spíše než o krimi či thriller jde o rodinné drama, v knize není jediná sympatická postava, snad kromě devítileté holčičky.
Nečekejte žádné vyšetřování čehokoliv, zato si do sytosti užijete nekonečného rozjímání, vzpomínání a dohadování se s kdekým hlavní postavy.
Jako bonus na závěr nedostanete žádný konec ...

Momentálně nemám chuť se k Taně vracet, ale kdo ví ...

Deya
Deya
03.09.2023 5 z 5

Jak je pro mě 400 stránek dost často větší sousto, tak tohle se četlo samo. Skvěle napsaná kniha s barvitými popisky, při kterých jsem se cítila, jako bych se spolu s hlavními postavami procházela potemnělými irskými uličkami. Autorka (a překladatel) využili vtipný, ale zároveň velmi emocionální jazyk, který docílil toho, že jsem se jak skvěle bavila, tak prožívala emocionální vypětí postav. Pěkná myšlenka na závěr. Kniha ve mě zanechala nějaký nostalgický, hořko-sladký pocit. Už se těším na další díl série.


Jooola
Jooola
21.06.2023 5 z 5

Velice dobře napsané. Za mě mnohem lepší než Slídil.

bekule
bekule
19.10.2022 5 z 5

Pět hvězdiček je zoufale málo, tenhle díl mě dokonale rozsekal.Autorčin styl je neuvěřitelně barvitý,košatý,pestrý,dechberoucí, nenacházím slov pro její způsob vyprávění, ale co se vlastně divím, irové to mají očividně v krvi.Poprvé je pro mě 400 stran málo,dokázala bych v ulici Na Věrnosti strávit ještě mnohem delší dobu. Franka jsem podcenila ,po předchozích dílech jsem očekávala že se ve vyšetřování moc nepřetrhne. Opravdu povedená temně temná pochmurná detektivka kde jsou vlastně všichni nešťastné oběti.Tahle kniha mě zasáhla strašně moc.

terimila
terimila
16.09.2022 3 z 5

Prvními dvěma díly dublinské série, které byly totálně strhující a dechberoucí (i když byly více či méně přitažené za vlasy), u mě Frenchová nasadila laťku hrozně vysoko. A tenhle díl jí nedosáhl, aspoň ne za mě. Četla jsem to snad 14 dní, narozdíl od pár dní u dílů předchozích. Ani Frank v roli hlavního hrdiny mi nesedl tolik jako Rob a Cassie. O ostatních postavách ani nemluvě. Zachraňovala to snad jen nešťastná Holly.
Ano, vtáhlo mě prostředí chudší dublinské rodiny s alkoholickým otcem, chronicky nešťastnou a buzerující matkou a dospělýma dětma, které se s tím vyrovnávaly po svém. A tady nastal hlavní problém. Já v umění i v životě značně nesnáším postavy a lidi, které si nasekají děcka a pak čekají, že ta děcka přijmou povinnost obětovat pro rodiče nebo pro sourozence. Hnusí se mi vynucené oběti. Člověk má povinnost obětovat se pro toho, pro koho se rozhodl a koho přivedl na svět, tedy pro své děti. Ale děti nemají povinnost obětovat se pro rodiče, ony se nikoho neprosily, aby se mohly narodit. Oběť je nesmírně šlechetná věc... ale musí být dobrovolná, ne vynucená. Vynucená oběť je jedna z nejodpornějších věcí na světě.
Tahle knížka má vlastně smůlu, že z ní ční tenhle motiv, na kterej jsem nekonečně alergická. Skoro celou knihu jsem váhala, zda dám tři nebo čtyři... ale to vyžadování oběti a nakonec i motivace vraha mě tak upřímně zhnusily, že čtyři dát nemůžu.
Ale musím nechat, že kniha je skvěle napsaná a postavy skvěle propracované. To Frenchová umí fantasticky. Ale zatímco první dva díly ve mně vyvolaly hluboký soucítění s postavama a nutily mě číst dál, tady převládlo zhnusení, které mě nutilo od knihy utíkat. Frenchová umí skvěle, ale to, co se jí povedlo tady, se mi vůbec nelíbilo.

Awča
Awča
22.03.2022 4 z 5

Od autorky jsem četla V lesích, její styl se mi líbí. I tato kniha má zajímavou zápletku, ale jak již zmiňují předešlí čtenáři, je toho pak už nějak hodně. Hodně postav, jmen, popisů, hodně vztahů, není zde moc vývoje irské rodiny, stagnace. Brzy se dá vytušit, kdo by v tom asi mohl mít prsty, ale úleva z odhalení zde není.
Četba to byla dobrá, napínavá, ale další knihu autorky až za chvíli, v těchto časech potřebuji něco víc povzbuzujícího.

loskatos
loskatos
25.01.2022 4 z 5

Pohltil mě způsob psaní a byl jsem nadšen, ale v druhé půli už toho bylo možná až moc.
Moc tlačení na pilu. Přesto dávám 4 hvězdy, protože mě kniha dokonale vtáhla a dočítal jsem ve 2 v noci.

Ďobi-1968
Ďobi-1968
17.11.2021 5 z 5

Moc pěkné a hlavně zavislácké čtení.Kniha mě pohltila i když jsem vraha vycítil na čtyricáte straně. Žil jsem v hornické rodině,takže jsem zažil spoustu veselých,smutných a hlavně divokých zážitků v rodině i okolí Za socialismu jsme v osumdesátkách měli barevné televize z CCCP. Západ - Irsko mě překvapil,některé rodiny neměli tv.

Eistee
Eistee
05.11.2021 4 z 5

Hlavní postava mi byla hodně sympatická, příběh byl zajímavý, i když místy trochu předvídatelný. Dokonalá podoba byla určitě lepší.

Ava365
Ava365
15.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha se zvláštní pochmurnou atmosférou.

Lumír23
Lumír23
10.10.2020 5 z 5

Velice se mi líbil hlavně civilní projev, text, který sice psala žena, ale bylo to chlapské. Opravdu se mi to četlo moc dobře, plno krásných alegorií, hlavně když hlavní hrdina popisoval svoji lásku... Vlastně mi v závěru přišlo do hlavy, že kniha pro mě neměla jasné vyznění v tom smyslu, zda-li se jednalo o dobrý konec, či o smíření se se skutečností a realitou... Moc se mi kniha a hlavně autorčin styl, líbila.

sasena
sasena
11.08.2020 4 z 5

TF prostě umí psát. Takže jí ledacos odpustím a ráda si přečtu další knihu.

martineden
martineden
29.07.2020 5 z 5

Tana Frenchová patří k těm spisovatelům jejichž knihy sbírám a čtu je dokola. Na Věrnosti nebude výjimkou.

Kathyss
Kathyss
20.05.2020 5 z 5

Kniha mě děsně bavila. V půlce knihy už asi každý správně tipne, kdo je vrah, ale vůbec mi to nevadilo. Bavilo mě číst dál. Dobrý příběh.

petrarka72
petrarka72
14.05.2020 5 z 5

Skvělý román. Tana French umí psát - a navíc má neomylnou schopnost vzít několik žánrových klišé (drsný detektiv se vrací domů, vražda stará přes dvacet let, rodina kontra práce) a vytvořit z nich něco originálního a velmi, velmi čtivého. Tu míru nejednoznačnosti a rozporuplnosti v postavách i motivacích jsem docenila až na druhé čtení. A přesto souhlasím s komentáři níže - v kontextu autorčiny tvorby jde o slabší kus; ta pravá zběsilá jízda začala později, Místy pro tajnosti a dalšími příběhy...

hana1988
hana1988
05.01.2020 3 z 5

Kniha je dobrá, ale z dané série je to za mě nejslabší díl.

9773
9773
23.11.2019

Perfektní detektivka. Akorát musím podotknout, že bylo jasné kdo je vrahem již od chvíle, kdy všichni sourozenci seděli prvně v hospodě. Ale to na prožitku neubralo. Další kniha plná emocí, očekávání a s perfektně uzavřeným koncem. Což na autorce velice oceňuji v každé knize.

Cecylus
Cecylus
30.09.2019

Má první kniha ze série, předchozí dvě jsem přeskočila. A musím říct, že dost kvalitní :-)

Co mě hrozně moc iritovalo, bylo prostředí rodiny a interakce jejích členů. Celou dobu jsem si říkala, že by mě nikdo nedonutil, abych se tam vrátila. I když- to samé si myslel i Francis Mackey, a hleďme... :-)

wooloong
wooloong
18.08.2019 5 z 5

Psychologická studie chudé nefunkční rodiny, dobře vystižená irská osmdesátá léta, pěkně vymyšlená detektivní zápletka, co víc si přát, aby si čtenář četbu náležitě užil?

Heyhey
Heyhey
08.05.2019 5 z 5

Nápaditý sloh, bohatý jazyk, svižné dialogy, sociální přesah. Četlo se moc dobře.

aralka
aralka
05.04.2019 4 z 5

Tak tahle paní psát opravdu umí!! super detektivka s psychologickým přesahem, sociálním ponorem do autentického prostředí chudé irské rodiny, sympatickým policistou, příbuzenským propletencem, napsáno bohatým svižným jazykem, zápletka je uvěřitelná, žádná překombinovaná fantasmagorie, skvěle se to četlo, nijak nevadilo, že jsem nečetla dva předchozí díly, tohle byla první kniha od Tany French, co jsem četla, a těším se na další!

broskev28
broskev28
22.11.2018 4 z 5

Po knize Podoba, která se mi velmi líbila, jsem byla natěšená i na tuhle detektivku Tany French. První polovina příběhu mě nadchla, nebyla jsem schopná přestat číst, bavily mne dialogy, fascinovaly mě rodinné propletence. Poté se tempo zvolnilo a většině čtenářů asi začalo "svítat", to ale vůbec neznamená, že nastal čas knihu odložit.
Před Francisem smekám, já bych se neudržela. Vztah mezi ním a Rosie byl něčím úžasným, co jim oběma pomáhalo přežít bezútěšnou rodinnou situaci. Následná prázdnota, v jeho věku a při jeho zamilovanosti, to musela být šílená pecka. O to víc lze chápat jeho "dnešní" umanutost a snahu dopídit se pravdy. Takže určitě doporučuju!

giraffepoint
giraffepoint
24.09.2018 5 z 5

Tana Frenchová je báječná vypravěčka, která se nebojí popisovat věci tak, jak opravdu jsou. Její psychologická detektivka nás přivádí na okraj irské společnosti, kde vražda rodinného příslušníka je méně tragická, nežli spravedlnost. Kde zamlčování je zcela omluvitelné nežli to, že váš syn pracuje pro policii. Autorka skvěle popisuje divokost a surovost té krásné zelené severské země, v níž vyrůstají tvrdí a nekompromisní lidé. Promlouvá k nám člověk z irského lidu, který se neštítí ničeho, jen spravedlnost pro něho znamená víc, než vlastní rodina. Báječné, sveřepé, dynamické, emočně vypjaté a jazykově bohaté. Nadčasové a velmi osobité. Kdo příliš neholduje detektivkám, nemusí se bát, že by kniha nebyla jeho šálkem kávy, neboť se z části jedná o sociální rozbor jedné malé keltské rodiny. Ti, kteří detektivky milují, budou nadšení jejím originálním prostředím a stylem vyprávění, v podstatě celým námětem.

konicekbily
konicekbily
23.07.2018 4 z 5

Dokonale vyobrazené prostředí chudé irské rodiny. Popisovaná rodina nedává dětem šanci se osamostatnit, a tak si každý hraje na svém písečku. A to přináší řadu problémů a autorka toho využila k napsání sociálního románu s detektivní zápletkou.

malkina11
malkina11
09.05.2018 5 z 5

Tana French mě před lety uchvátila knihou V lesích a když se mi teď náhodou dostala do ruky Na Věrnosti, upřímně jsem se zaradovala. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a Francise jsem si zamilovala. Jsem skutečně velmi nadšená a přesně takhle si představuju dokonalou a poctivou detektivku.

Mira7
Mira7
10.12.2017 5 z 5

Tana French dokáže velmi umně skloubit detektivní zápletku s psychologickým a sociálním románem. Tentokrát se čtenář dostane do prostředí irské nižší sociální třídy a velmi ponurého prostředí. Frank Mackey, který v jiných knihách vystupuje poněkud břitce, poodhalí svůj životní příběh. Na tajuplnosti přidává pomalé rozplétání starého případu a dynamiku přidává Frankova obrovská osobní motivace jej vyřešit.
Na rozdíl od některých jiných moderních detektivek přeplněných vraždami se knihy Tani French zaměřují na jeden případ a jeho detailní vyšetřování. Celkově tak mne její knihy působí více realisticky.

olle3
olle3
19.10.2017 4 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo.
Musím se přiznat, že dětství bych s nikým z hlavních hrdinů neměnil, a do ulice Na věrnosti bych se nepřestěhoval ani za nic. Pečlivě vykonstruovaná ponurá atmosféra skvěle kontrastovala se svérázným hlavním hrdinou - při každém "pedál derba" jsem se nahlas smál.
Chování postav na mě působilo nepřikrášleně a realisticky, jako bych to měl přímo před očima. A spisovatelce se navíc povedlo vzbudit ve mně nefalšovaný zájem o identifikaci vraha.

Ale všemu stejně vévodil způsob psaní, který bych nepopsal jinak, než střízlivě trefný. Při každém dalším odstavci jsem měl nutkání skládat autorce poklonu.

Nevím, jestli je zatím talent nebo pečlivá práce, ale jedno z toho určitě.

Hodnocení: 4/5

eiramka
eiramka
27.09.2017 3 z 5

Tahle detektivka tak trochu klame tělem - o tělo nalezené Rosie tam jde totiž až v druhé řadě. Dostane se nám ale celkem napínavého příběhu, zajímavého vhledu do rodiny irské dělnické třídy, kde se chodí do kostela, matka pevně vládne rodině a zástěru má proto, aby zakrývala modřiny a hříchy svého věčně opilého muže. Děti vyrostou a v dospělosti se jejich život moc neliší od života rodičů - jen hlavní hrdina v 19. zdrhne z domova a dá se k policii - ale neviditelné vazby nespřetrhá tak snadno a osud v podobě nalezeného těla si ho povolá zpátky . Nečekejte "thriller", ale kdo má chuť na poutavý a čtivý příběh , nesáhne vedle.

martina.tim
martina.tim
14.07.2017 2 z 5

Tak nevím. Dala jsem autorce druhou šanci. Už před delší dobou jsem četla knížku V lesích a z této knihy mám naprosto stejný pocit. Že já blb se vždy nechám nachytat anotací a komentáři. Popravdě začátek měl parádní rozjezd. Než jsem se dostala do poloviny už to začalo dost skřípat a posledních 100 stran už jsem měla co dělat abych je dočetla. Není problém v tom, že by kniha byla špatná, ale problém je to, že tady je to uváděné jako detektivka, ale vždyť drtivou většinu se tam řeší rodinné vztahy. Kdo, kde, s kym, proč...... co se stalo před 20 lety, jaký vztah k sobě mají v současnosti atd.... Spíš bych knihu doporučila románovým čtenářům. Já osobně mám radši takovou tu svižnější dějovou linii, kde se pořád něco děje, že ani nepostřehnu že jsem na konci. Tohle pro mě byla nuda nuda a zase nuda.

Kerberos
Kerberos
18.06.2017 4 z 5

Tana French mě baví jdu na další díl