hana8062 hana8062 komentáře u knih

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Volání netvora. Moje první knižní setkání s Patrickem Nessem. A jsem nadšená, dokonce tak moc nadšená, že bych si ji koupila, abych měla vlastní výtisk. Tahle je totiž knihovní a musím ji chtě nechtě vrátit

18.08.2018 4 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Tohle bylo skvělý čtení. Obvykle nejsem povídkový typ, ale v tomto případě jsem si četbu do posledního písmene užila. Každá část má něco do sebe, některé mne ale doslova posadily na zadek. U povídek Delirium, Hrázný, Poslední rozloučení a zejména pak u skvostného Domku pro otce jsem se jen telelila. A ačkoli si uvědomuju, že to není kniha pro všechny, doporučila bych ji všem, fakt! Je to poklad.

08.04.2021 5 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Tohle byla volba hlavně kvůli názvu. Prosím vás, všude se píše, že je to jedna z nejvtipnějších knih ruské literatury. Tak to je skutečně smutné tedy! Moc jsem se věru nezasmála. Malého nebohého nemocného Sašu v jednom kuse sekýruje, šikanuje a peskuje jeho babička (láteřivá herdekbaba) a ve slabých chvilkách mu zase vyznává nehynoucí lásku. Aby mu mohla vzápětí opět od plic nadat do idiotů a smradlavých hajz*ů. Zkrátka fakt podivná opičí láska, v docela podivné knize :). No, dočteno a v závěru to úplně špatné nebylo. Ale ruského Forresta Gumpa, jak se o knize traduje, v tom nehledejte. Nenajdete :)

16.01.2021 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Taková útloučká knížečka a tolik je v ní. Slova plná něhy a dojetí. Pochopení a porozumění postavám. Citlivé vyprávění o stárnutí, zapomínání a ztrácení se sama v sobě. Vděk má v sobě nádherně zpracované silné téma, které jen tak z hlavy nedostanete. Zhltnuto za jeden večer, ale rezonuje v mysli ještě dlouho.

04.06.2020 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

"Melanie je neobyčejná dívka, která vyrůstá ve velmi nezvyklých podmínkách. Místo rodičů ji vychovávají učitelé. Ona, i její spolužáci absolvují vyučování připásáni ke kolečkovým křeslům s rukami spoutanými. Chvíle bez výuky tráví zavřeni v celách pod dohledem přísných strážných. Melanie brzy přijde na to, že opatření jsou na místě, mohla by totiž velice snadno někomu ublížit. Ukáže se, že v blízkosti lidí dostává obrovskou chuť na lidské maso." Tohle byl panečku, kup! Za 49 Kč u Knih Dobrovský a takové radosti. Fantastická zombie dystopická postapo přesně podle mého gusta. Knížka, ve které se zamilujete do postavy malé, tak trochu kousavé dívenky, dřív než řeknete zombie. Tohle čtení se mi moc líbilo. Akční, místy velmi drsná, nelítostná sonda do postapokalyptického světa a dokonale napsané postavy.

21.04.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Spolubydlící mě děsně bavili! Redaktorka Tiffy je ve finanční tísni a hledá bydlení, když odchází od bývalého přítele. Leonovi se hodí každá kačka a pracuje jako nemocniční ošetřovatel na nočních směnách. Inzerát budiž zodpovězen, slovo dá slovo a tadááá sdílejí spolu jeden byt a jedno lože. On je přítomen ve dne, ona v noci. Nikdy se nesetkají. Jen si nechávají lepítka se vzkazy, nejprve krátké, provozní, později osobnější, delší a častější. Tak schválně... jak to asi bude dál? :-) Znáte film Jestřábí žena? :-) tohle je maličko podobné, jen bez těch kouzel a v současném Londýně. A jak se něco odehrává v Londýně... no však víte. Skvělá knížka, další romantika s přesahem. Moc milé! Budete se culit, já se culila :)

20.02.2020 4 z 5

Literární spolek Laury Sněžné je knížka s dokonalým názvem, překrásnou obálkou a skvělým příběhem. Mladá učitelka Ella zjistí, že v některých knihách v městě Zaječíně jsou pomotané věty, postavy i celé zápletky. Vydává se na průzkum, který ji nakonec zavede až k legendárnímu spolku slavné spisovatelky dětských knih - Laury Sněžné. Kolem toho se však dějí také samé záhady. Spolek sdružuje slavné finské spisovatele, kteří před sebou nemají jediné tajemství, zato jich mnoho skrývají před okolím. Hrdinové knihy bojují se svou minulostí a vlastně i současností. Občas se knihou mihne nějaký ten trpaslík, vodník, víla i pár těžko vysvětlitelných jevů. Magický realismus, to je moje gusto a moc jsem si to užila. Vysoko hodnotím závěr, protože ačkoli jsem nějaký ten twist čekala, přišel nakonec odjinud a hodně mě překvapil. Jo a ta obálka! Už jsem se rozplývala nad obálkou? :-)

05.11.2019 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Ten kdo stojí v koutě. Nesmírně populární a vychvalovaná knížka. Knížečka. Dá se zvládnout za den. A rozhodně není špatná. Charlie, teeanager, je spíš pozorovatel než aktér, začíná střední školu, nikam zpočátku moc nezapadá a své pocity ventiluje psaním důvěrných dopisů neznámému příteli. Na styl psaní se mi těžko zvykalo, já vím, že to je kvůli autenticitě, ale když on Charlie občas vážně píše jako hotentot. Trochu mě to rušilo. A taky to, že hlavní hrdina ob stránku brečel, ať už zmatkem, smutkem, dojetím, nebo od radosti, zkrátka i jednom kuse ;). Jeho vyprávění ale otevírá spoustu důležitých, zajímavých a citlivých témat. Z mého pohledu je to mnohem víc obsahově a jaksi morálně zásadní dílo, než že by mi dalo nějakou literární potěchu. No a film Charlieho malá tajemství je prakticky slovo od slova totéž, snad s jedinou výjimkou, že tam ti mladiství nekouří. Ale jinak je zpracován naprosto věrně. Tak i ten mohu doporučit. Oboje 80%

11.10.2019 4 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Mysha Gautam dokázala v Nepálu krásné věci, učila děti anglicky, snažila se inspirovat k práci, vzdělání, zodpovědnosti. Zkrátka udělala kus práce. Vypráví bez příkras a kudrlinek o mnohdy tvrdé realitě. Donutí k zamyšlení nad tím, jak bychom jednali my? Dokázala bych vést život jako ona? A chtěla bych vůbec? Některá její rozhodnutí mi totiž byla docela proti mysli. Jinak čtení je to skvělé, svižné, upřímné, mnohdy ne úplně příjemné, ale hodně inspirativní.

21.08.2019 4 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Alice po pádu v tělocvičně ztratila paměť a přišla o deset let vzpomínek. Nepoznává své současné přátele, nevybavuje si proč se rozvádí se svou velkou láskou a vůbec neví nic o tom, že má tři děti. Tak trochu to vypadá, že se za těch deset let z mírné, klidné a romantické Alice stala rozhodná, výkonná a nepostradatelná matka z předměstí. Ale spousta z toho, co o sobě nyní zjišťuje, se jí vůbec nelíbí. Takže kdo je vlastně Alice bez svých vzpomínek? Je to taková typická, na vztahy zaměřená Liane Moriarty, která vám dá přesně to pravé letní čtení. Užila jsem si chvíle se starou Alicí i vedlejší linku její sestry, stejně jako blogující prababičku a jejího ctitele. Podle mě se v tom najde každý. Úplná TOP to sice není, ale bylo to hodně příjemné čtení. 80%

12.08.2019 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Osamělost prvočísel. Příběh dvou mladých lidí, kteří jako děti učiní banální impulzivní rozhodnutí. Rozhodnutí, která se jim v danou chvíli zdála jako neškodná, ale bohužel skončila tragedií. A oba hlavní hrdinové si fatální následky svých dětských pochybení nesou po celé své životy. Platí za ně neschopností navazovat či udržet vztahy, osamělostí, šikanou nebo třeba anorexií. Tísnivé čtení to bylo, ani optimistická záložka a čokoláda nepomohly. Ale je to skvělá kniha, stručná, přímá, intenzivní. Můžu ji vřele doporučit i těm kdo mají z Odeonek respekt, jako ideální první knihu.

16.04.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Šelma bylo hodně rychlé čtení. Za dva dny bylo po Šelmě :). Líbil se mi netradiční vyšetřovatel, který díky své vědecké práci přišel na kloub záhadným napadením šelmou. Líbilo se mi i to, že mu nikdo moc nevěřil a tak postupoval na vlastní pěst. Jediné, co mě už je konci trochu dráždilo, byly jeho přepálené superschopnosti vyváznout vždy a ze všeho, ideálně za pomoci vědy. Jak trefně pravil můj kamarád Ondra, z uťápnutého vědce se stal téměř Terminátorem????. Konec byl ryzí zběsilost. Ale i tak jsem si to užila a moc mě to bavilo. Jestli máte rádi detektivky, thrillery, MacGyvera, Superman a Marťana.... Bude vás to bavit taky ;). Nebo takhle, na zadek jsem si z toho nesedla, ale bylo to dobré 85%

22.01.2019 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Sůl moře je nádherná kniha. Strávila jsem s ní pouhých několik hodin, ale budu si ji pamatovat dlouho. O lodi jménem Wilhelm Gustloff jsem ještě nikdy neslyšela, ani obrovském počtu obětí jejího potopení. Netušila jsem o operaci Hannibal, či o tom že Hilter maloval akvarelem.
Mnoho informací mi dala Ruta Sepetys touto knihou. Ale zejména jsem dostala krásný příběh. Postavy, které nejde nemilovat . Tedy až na jednu zvláště slizkou. Dostalo se mi příběhu o přátelství, lásce, solidaritě, odvaze, mateřství, lidskosti, zkáze a naději.

Jako audiokniha překrásně načteno, s úžasným citem pro emoce postav a perfektními předěly. Sůl moře se mi zkrátka moc líbila a kdybych měla za poslední dobu doporučit jednu (audio)knihu, byla by to právě tato.

20.12.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Tak jo. Tohle bude láteřivej příspěvek. Povídání o tom, jak jsem vzdala Půlnoční slunce. Protože to se nedá! Jednak teda vznikla dezinformace z mojí strany o tom, že je to sága Stmívání z pohledu Edwarda. Ale ono ne. Je to jen Stmívání!
Sedm set stran, moji milí. Doslova nekonečno stránek Edwardova utrpení z toho, že každýmu může číst myšlenky, jen Belle ne! A jak ho to drásá. A že by hned teď chtěl Bellu slupnout jako malinu, ale nemůže. Protože je hodnej upír, sakra. Jo a o tom, jak věčně věků okouní Belle u postele, když spí, jako nějakej starej vobšourník. No a natahuje ušiska, co to ona říká ze sna. Jestli pak mumlá ve spánku jeho jméno? Ne!? Ještě ne? Herdek, jestli to není pech!
No a ty chyby? Škoda mluvit.

Tak tohle nedám, na tklivý, rozervaný a frustrovaný upíry už jsem asi moc velká . Šup zpátky do knihovny, ať si Edward pije krev někomu dalšímu.

26.08.2021

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Balada o ptácích a hadech. Za tuhle možnost vrátit se do Kapitolu, do Krajů a hlavně do Arény jsem moc vděčná. Balada má všechno. Má napětí, dokonalé charaktery, skvělé soutěžící a hlavního záporáka - (tehdy ještě ne) prezidenta Snowa. Bavila jsem se, fandila soutěžícím a dokonce i samotnému Snowovi, aby se z něj nestal takovej zákeřnej, mocí posedlej funkcionář, jak ho známe. Vždycky takovej nebyl, víte? Nebo možná ano a jen nebyla příležitost se projevit? Překvapilo mě, jak primitivní Aréna kdysi byla. A chyběl mi Peeta. Ale i tak to za těch 500 stránek stálo :-)

07.01.2021 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Co by se z nás stalo, kdyby došla voda? Byli bychom stejní jako dosud? Velkorysí, solidární, zdvořilí a civilizovaní? Sucho není špatné čtení, jen je to pořád jaksi moc YA postapo. Klouže po povrchu. Možná je to těmi náctiletými hlavními hrdiny, že jsem si děj neužila na sto procent. Ale kniha má moc pěkné momenty, to zase ano. Intenzivní i překvapivé a dvakrát mi doslova spadla čelist. Takže sumasumárum ano, je to strhující čtení, s přesahem. Jen, jako by to ještě něco chtělo. O fous větší hloubku a byla by to pecka.

28.05.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Prokletý rok u mne jen tak něco netrumfne. Skvělá knížka. Dokonalá dystopie, poměrně temná a krutá ke svým postavám. Dospívající dívky musejí trávit rok ve skupinové izolaci jen s ostatními stejně starými děvčaty, aby se zbavily své klubající se, nebezpečné magie. A nejde o žádné veselé a šťastné místo, plné dívčího smíchu a pospolitosti. Naopak podmínky mají velmi tvrdé a rozhodně ne všechny se vrátí zpět. Zde nikdo nic nedostane zadarmo, autorka se s žádnou postavou příliš nemazlí. Moc se mi to líbilo.

12.03.2020 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Dcera sněhu má nádhernou, intenzivní a autentickou aljašskou atmosféru.
Budete doslova cítit chladné vločky na tvářích, mrazivý vítr ve vlasech a chuť losího masa na jazyku. Bavilo mě sledovat vývoj vztahu manželů, kteří nemohli mít děťátko. Líbilo se mi, když si k nim sněhová dívenka Faina našla cestu. Užila jsem si minimálně dvě třetiny knihy, závěr už tolik ne. Přesto je to jedna z nejkrásnějších knih loňského roku.

05.01.2020 4 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

Chovejte se jako kočka. Toto byl při vší úctě nanicovatý blábol. Jakkoli jsem milovníci koček i knih, tak tohle vážně ne. Motivační literatura sice pro mě obecně moc není, ale tahle byla upřímně ze všech nejmarnější. Pochopila jsem, že mám víc odpočívat, méně spěchat, vnést do života více elegance a nenechat si od ostatních omezovat svobodu a stoupat na tlapky. Aha? V anotaci se uvádí, že autor je prakticky všeuměl a napsal knihu za tři týdny. Týdny? Řekla bych za tři dny :). Vůbec mi to zaujetí vlastním kocourem přijde trochu moc. Vlastně autora podezírám, že se dobře oženil, o domácnost, obživu a děti se stará žena a zatímco ona kmitá, on pozoruje kocoura. A píše chvalozpěvy ;). Ódu na kočku. Doufám, že do téhle fáze kočkomila se já nikdy nedostanu ;) 20%

03.11.2019 1 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Po nějaké době zase audiokniha. A hned epistolární román. Nevěšte hlavu, taky jsem musela požádat Google o pomoc ;) . Jde o knihu čistě formou dopisů, resp. e-mailů. Emmi se překlepne v adrese a její žádost o zrušení předplatného dostane soukromá osoba. Muž jménem Leo. Tak začne čilá korespondence, vedoucí od poblouznění, zamilovanosti, přes touhu až skoro k posedlosti. S tím jsem celkem v pohodě. Co mě ale skutečně štvalo bylo jejich téma. Neřešili nic jiného, než že chtějí jeden druhého poznat osobně. NIC JINÉHO! A navíc ještě vždy naruby. Buď touží Leo a Emmi chce být rozumná. Nebo se splaší Emmi a Leo myslí, že setkání nemá smysl. V další kapitole totéž a v další? No ano! Zase!!! Máte-li v oblibě nerozhodná jelita, vřele doporučuji. Já jsem skoro vykvetla :) . Oba bych je kousla! Mimochodem, existuje pokračování Každá sedmá vlna.... na přání čtenářů, kteří chtěli víc. Prokrista, mně to asi stačilo. Neboooo možná si ho fakt pořídím, abych zjistila jak si ti dva jantaři vedou :D . 70% za super téma a za dokonalý přednes obou hrdinů. Ale přísahám, že mám poupata!

20.10.2019 3 z 5