Haloon Haloon komentáře u knih

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tohle jsem nečekal. Dočteno s myšlenkou, kolik toho zjizvený Harry musí ještě snést? Možná už v průběhu čtení této knížky dostávám pocit, že se blížíme ke konci cesty. Doposud to bylo neskutečné, ale možná už dost, aby to brzy nebylo až moc…

22.12.2022 5 z 5

Proroctví ráje Proroctví ráje Graham Brown

Nejde mi do hlavy, jak tohle mohl napsat ten samý autor, co první dva tituly. Známým postavám jsem moc nerozuměl a příběh, který prověřoval jejich charakter byl najednou nucený a plný kýče. Bylo by lepší, kdybych přestal u Černého slunce, toto bylo spíše zklamáním.

16.11.2022 2 z 5

Černé slunce Černé slunce Graham Brown

Pěkné pokračování, ale bohužel, dobrodružství ustupuje politickému pletichaření, děj se trochu topí ve vědeckých hypotézách a navíc se zde čas od času objeví nějaké to klišé. Psáno stále pěkně, ale na plný počet to už není.

06.11.2022 4 z 5

Černý déšť Černý déšť Graham Brown

To byl dobrodružný příběh jak má být! Čtenář si může užít tajemnou atmosféru Amazonského pralesa s chrámy starověkých indiánských civilizací, včetně hrozby agresivního kmene. Kniha byla napínavá a strhující se srozumitelnými a charismatickými postavami. Kolikrát mě napadlo, že z tohoto počinu by mohl být z fleku film a ani by se nemuselo moc přepisovat.

06.11.2022 5 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

Tentokrát méně detektivky a více dobrodružství, což mi sedlo o trochu více. Snad to mělo i na postavy dobrý vliv, neboť jsem k nim cítil více sympatií.

07.10.2022 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Agatha Christie snadno dokazuje, že zapamatovatelné a napínavé krimi příběhy se dají vytvořit i bez přebytečných litrů krve a drsného násilí. Přečteno s nadšením raz dva a není třeba dalších připomínek. Prostě skvělé.

07.10.2022 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Na rovinu, knihu jsem dočetl a stále nevím jistě kdo je kdo. Každá další kapitola byla bohužel: Hej, a kdo je tahle? Jo počkat, ta tam už byla…, a kde vlastně?
Takže jo, zmatek. A podivné motivace k tomu. Ale na druhou stranu, pěkný, čtivý styl a silná atmosféra. Bylo by ale fajn po přečtení vědět, co se to tam vlastně stalo, protože tahle skládačka mi pořád nějak nejde dohromady.

07.10.2022 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Originální krimi, jak příjemně dokáže překvapit… Samo sebou to není známka úspěchu, ale tady přidám svůj dojem, že atmosféra záhadna mě špendlila ke knize a nutila otáčet stranami, až jsem si málem pořádně neužil dovolenou. Vcítit se do postav bylo snadné a ano, dílo je spíše pro ženy, ale pokud žena nejste, nemyslím že si kvůli tomu budete při čtení rvát vlasy.

25.09.2022 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

S každým dalším přečteným dílem dostává Asimův svět plastičtější rozměr. Představa budoucnosti je sice vzdálená tomu, jak se společnost a technologie doopravdy vyvíjí, ale je to svět který má přesto své kouzlo.
Nadace je hodně politická, což dnes asi není moc v kurzu, ale troufnu si tvrdit, že jde o politiku psanou někým, kdo tomu skutečně rozuměl. Chytré dialogy, uvěřitelné a nápadité politické situace a zajímavá vize. Je to právem kultovní science fiction.

25.09.2022 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Krásné obrazy plné originality, fantazie a humoru, ovšem tentokrát bez zásadního pojítka. Struktura je skutečně rozpadlá do jednotlivých obrazů, kde chybí cíl. To bohužel ani Mrakoplaš nezachrání a musím tak říci, že jsem ze Zeměplochy četl lepší díly.

08.09.2022 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Snad to autorovi dávalo smysl, mně bohužel moc ne. Stále jsem čekal až se vyjasní pachatelův motiv, až se sepne ten spínač a já konečně vše pochopím. Místo toho jsem knihu zavíral s tím, že vrahův motiv nedává moc smysl.
A pak je tu tým vyšetřovatelů, který vlastně na nic nepřišel. Informace se jim nabízely sami a jejich jednání připomínalo partu amatérů, kteří dokonce často zneužívaní svou moc v rozporu se zákonem.
Tak nevím nevím.

04.09.2022 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Nějak nevím, co si o tom myslet. Nečekané a zajímavé zvraty střídá pocit, že nemám tušení, o co tam vlastně jde. Chvíli dobré, brzy na to nesrozumitelné.
Oceňuji, že jsme se dozvěděli mnoho více o pětadvacítce, která hned nabyla plastičtějšího dojmu. Co jsme se dozvěděli o zbytku světa bylo naopak takové zvláštní a zmatené.
Můj názor, kvůli kterému jde sice o pěkné fantasy, ale z mého pohledu bohužel trošku nadhodnocené.

20.08.2022 3 z 5

Dům Dům Simon Lelic

Počkat, počkat…, tohle nenapsal Stephen King? No, možná první polovinu, kde jasně převládal strach a tajemno. Jakmile vstupujeme do druhé půlky, dostáváme se do thrilleru, jenž mě po tak skvělém úvodu trošku zklamal. Ale opravdu jenom trošku.

08.08.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Konečně jsem se vrátil k pokračování příběhu o Ilan a hrdinské pětadvacítce, z nichž si bohužel i po dvou knihách jasně vybavuji pouze tři.
První díl byl slibný, ale zde se děj točil v kruhu a zvraty vznikaly spíše vlivem náhod. Když se zamyslím o čem to celé bylo, napadá mě, že snad o hledání pravdy? Nejsem si jistý…
Ale s nadšením sleduji vztahy mezi postavami. Kolikrát napínavé, či dojemné a především opravdové. Ilan se nedá nefandit.

06.08.2022 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Kdo mi bude věřit, když řeknu, že tentokrát jsem tušil správně… Vůbec se to zdálo o něco předvídatelnější. Myšleno předvídatelnější na Nesba, samozřejmě. Přesto napínavé a poutavé, aniž by děj sklouzl do krvelačného patosu, kterým se novodobé thrillery a severská krimi často vyznačuje. Nesbo je zkrátka špica svého žánru.

03.08.2022 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

V hlavní roli romantický hrdina s citlivým srdcem a neotřelou myslí. Jeho svět je jiný než svět ostatních a nešťastná láska spolu s nekonečným trápením otevírá téma, jež tehdejší konvenční katolické myšlení jednoznačně odsuzovalo.

22.07.2022 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Bylo to skvělé, přičemž nemluvím pouze o tomto závěrečném díle, ale také o celé sérii. Nadchly mě zajímavé postavy s hloubkou, i pěkný a originální svět. Pouze řada maličkostí mě zadržela dát všem dílům plný počet, ale mám z toho až výčitky, neboť tato série měla rozhodně své kouzlo.

16.07.2022 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Krásné příběhy legendárních severských mýtů, které v posledních letech nabraly dost na popularitě. Vlastně se tomu ani nedivím. Je to mé první setkání se severskými bájemi a nemám tedy srovnání, ale vyprávění bylo skvělé, čtivé a přehledné.

16.07.2022 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Na úvod by mě zajímalo, v jakém psychopatickém Švédsku to autoři žijou? Proč je každá druhá postava nebezpečný cvok? Bohužel, vidím v tom nesmyslnou snahu zaujmout, ze které vychází panoptikum brutality, zvrácenosti a neuvěřitelnosti.
A špatné bylo i jednání postav. Nelogické a leckdy i absurdní. Pryč je důvěra v obsah textu a stejně tak v příběh jako takový.

08.07.2022 2 z 5

Dobrodružství v pěti dílech světa Dobrodružství v pěti dílech světa Egon Erwin Kisch

Střípky všelijakých příběhu ze všech možných koutů světa, které na autora prozrazují, jak moc byl zcestovalý. Skrze písemnou formu zkušeného redaktora můžeme sdílet jeho zážitky a postřehy, z odlehčený příběhů vážné i nevážné tematiky.

04.07.2022 5 z 5