Haloon Haloon komentáře u knih

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Svět se rozšiřuje, avšak samotný prostor ztrácí na plastičnosti a je až na výjimky spíše nespecifickým dějištěm. Spolu s ním nám ale přichází řada moc pěkných zvratů.
Hirce se fandí snadno a ostatní postavy mají také své kouzlo. S charaktery to autorka umí a myslím, že atmosféra na konci jen vybízí k přečtení poslední knihy trilogie. Za mě ještě o něco lepší než první díl.

21.06.2022 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jak jsem se zas jednou nechal autorem pěkně vodit za nos. Ha! Kdyby jen jednou. Propracované detaily, odvádění pozornosti čtenáře a přitom hladká plynulost děje. Je to jako tangram, který autor složil na výbornou. Moc povedený díl.

11.06.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Styl Nesba (snad to skloňuji správně) se neztrácí ani v povídkové formě. Valná většina, ne-li všechny, se týkají žárlivosti a dílu opět vládne ta neuvěřitelná promyšlenost v detailech.

11.06.2022 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Čekal jsem těžké a ponuré drama, ale ona to byla místy docela sranda. Často trochu bláznivé a humorné, ale ke komedii to má pochopitelně daleko.
Autor hodně předpověděl a ještě více varoval, o tom tu již bylo napsáno mnoho. Určité vize v příběhu nám předkládají ošklivé alternativní scénáře. Snadno pochopíme. Protagonista Prokop byl často pořádný pako, ale musí se mu nechat, že si dobře uvědomoval tíhu odpovědnosti, jež držel v rukou.

25.05.2022 5 z 5

Dodatková knížečka s množstvím zvířat a potvor ze světa HP. Řadu informací zná čtenář již z příběhových řad, jiné jsou zas moc dobře známé z mytologie, takže nových informací tam není tolik, kolik by napnutý fanda čekal. Ale i tak umí obohatit a zaujmout.

25.05.2022 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pěkné a originální, s lehounce naivním rozborem od samotného Brumbála. To by tolik nevadilo, však je to cílené pro děti. Trochu v tom však cítím snahu, vyvařit ze světa HP co se dá.

19.05.2022 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tak tedy za mě má trilogie vzestupnou tendenci. Právě v tomto díle jsem nejsnáze věřil postavám a tomu, kam se skrze bolest a soužení dostali ve svém přesvědčení. Věřil jsem tomu a pochopil, proč se už knižní Hunger Games stalo světovým fenoménem.

15.05.2022 5 z 5

Tajemství sedmého syna Tajemství sedmého syna Glenn Cooper

Příběhu zcela dominuje náročná zápletka, která probouzí celou paletu emocí… Napětí, zvědavost, znechucení, strach i údiv. Zpočátku je těžké vše pochopit, ale jakmile se nitky spojí, ten Aha efekt je obrovský. Škoda jen těch postav, které nebyly moc sympatické ani zajímavé.

15.05.2022 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Možná o trochu slabší díl, přesto stále o mnoho lepší než průměr tohoto žánru. Kombinace záhadného případu, poodhalování minulosti a nadmíru čtivého textu dělá z této trilogie opravdový klenot.
Před čtením Skály jsem neměl tušení o existenci nějakých Hebrid. Teď mám pocit, jako bych tam chvíli žil. Mozaika Mayových příběhů složila úchvatný obraz, se kterým se jen těžko loučí.

15.05.2022 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Epický souboj vědy a víry přímo v srdci kolébky moderní civilizace. Ani jedna strana nenechá na druhé nit suchou. Dílo otevírá desítky úvah a myšlenek, které rozhodně mají své opodstatnění.
Kdo je to tenhle Brown? Zjistil si o Vatikánu a církvi první poslední a předkládá nám moudré myšlenky, kterým čtenář rozumí. To celé pak zabalil do napínavého děje, jak předvařenou porci pro Hollywoodský trhák. Sem s dalším Brownem!

25.04.2022 5 z 5

Mytologická zvířata: Od bazilišků k jednorožcům Mytologická zvířata: Od bazilišků k jednorožcům Tam O'Malley

Oceňuji úmysl i formu s jakou byla knížka napsána, leč není dost fantasy pro fantasy fandy, ani dost obsáhlá pro nadšence do mytologie. Jak moc by taky mohla obohatit? Přečetl jsem ji do třiceti minut… Takže pěkné, ale nesmyslně krátké.

16.04.2022 4 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Po přečtení je mi jasné, že autor je výborným vypravěčem. To o čem vypráví, je už druhá věc.
Nevím jestli to na mě bylo moc intelektuální, či zda jsem neměl při čtení energii vnímat co visí mezi řádky, ale v příběhu jsem se orientoval spíše těžkopádně.
Také mi vadí, že z díla cítím dojem, přílišné moralizace, který příběhem prostupuje. Zdá se z toho, jako by měl autor patent na rozum, což si mé sympatie nezískalo.
Ale v rámci kapitol se to čte výborně.

13.04.2022 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krátké dílo, ale přitom jedno z nejvýznamnějších z naší domácí tvorby. Tedy, přestože má původ germánský.
Nemohu nesrovnat se Sapkowského Zaklínačem, neboť v obou příbězích shledávám řadu podobností.
Citlivý vyvrženec ze společnosti ve světě, kde nevládne zrovna Boží desatero. Sám proti nespravedlnosti a zlé vůli. Kdo je duší alespoň trochu romantik, ten takovým postavám zkrátka musí fandit.

07.04.2022

Nijura – Dědictví koruny elfů Nijura – Dědictví koruny elfů Jenny-Mai Nuyen

Inu, na tak mladou autorku dost dobrý!
Občasná naivita v příběhu je pochopitelná a také jsem měl problém ponořit se do světa a uvěřit mu. Ale postavy byly napsané skvěle a chemie mezi nimi úžasná.
Myslím, že přesah do fantasy pro dospělé dílu spíše ubližuje. Je to zkrátka pohádka a rozhodně umí vzít za srdce.

05.04.2022 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Staré báje a pověsti mi připomněly, jak důležité jsou příběhy pro lidskou společnost. Právě drama má tu schopnost nás nejlépe upoutat a naše paměť si snáze pamatuje to, co bylo vetknuto do příběhu.
Staré báje tak nesloužily jen k zábavě, nýbrž skrze zábavu bylo možné předat nějakou tu edukaci, poučení, ale i podstrčení žádaných morálních zásad staré řecké společnosti.

04.04.2022 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

První polovinu dosti zmaten, ale pak se vyjasnilo oč běží a začala to být celkem jízda. Komická, krvecákající, akční a potrhlá jízda. Kniha skvělá na oddych s humorem na každé stránce. Leč některé srandy se trochu opakovaly a se zápletkami to nebylo o nic lepší.

12.03.2022 3 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Zkusil jsem to, ale nejspíš to nebude nic pro mě. Řekl bych, že se to drží jen elementárních a jednoduchých prvků příběhu, logiky, postav a vůbec všeho a nic moc zajímavého na to neshledávám. Ale každý má svůj vkus samozřejmě.

03.03.2022 3 z 5

Návrat z podzemí Návrat z podzemí Roderick Gordon

Toto už bych neviděl moc slavně. Celé se to nějak zašmodrchalo a předimenzovalo, až mi není jasné, co to vlastně je.
Měl svět ve světě a jeho původní obyvatelé nějaký smysl? Proč ta vzteklá a afektovaná dvojčata bere vůbec někdo vážně? Není celý plán záporáků jedna totální kravina?
Proč? Jak? Proč?
Otázky se kupí a začínají překrývat zájem o to, jak to bude pokračovat. To prostě není dobře…

01.03.2022 2 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Ač je autorská dvojice celkem zručná v budování napětí a dramatu, stejně se nemohu plně vžít do příběhu a postav.
Na vině bude hned několik věcí. Keplerův svět je nepravděpodobný krvák. Hlavní postavy jsou bezchybní a dokonalí hrdinové, záporáci zas geniální psychopati. Kdo tomu má uvěřit?
Bohužel, přílišné drama zde opět vítězí nad aurou reality a výsledkem je jakási krvavá detektivní pohádka.

01.03.2022 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tak tohle bylo něco docela jiného než první díl. Do hry se nám dostává skvostně vyobrazená politika a příběh má hned další rozměr. To je za mě přesně to, co potřeboval.
Najednou daleko víc věřím světu okolo, začínám mu rozumět a děj je napínavější.

24.02.2022 4 z 5