Krysař

Koupit

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/krysar-6SD-296745.jpeg 45336
Novely, Literatura česká
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)

Kniha Krysař

Khamul1

Skvost.

Pdede

Skvělá novela, která nikdy nezestárne

ozzak

anarchistický buřič Viktor Dyk se inspiroval německou pověstí s 13 stoleti o krysaři

D í k y D Y K U, jsi pro nás víc než Shakespeare!
Právě probíhá sčítání lidu a tak použiji aktuální statistiku z DK pro dvě díla:
1. Krysař a 2. Romeo a Julie. Prvé čísto se vztahuje k Dykovi.
Opisuji údaje z DK: Přečteno: 9.518, 8.393. Hodnoceno: 5318, 4.381. Komentáře: 613, 368. Nejvyšší počet palců: 78, 53. Čtenáři světové prvenství udílí D Y K O V I. Láska, romantika, anarchie, pomsta, smrt, mytologie, historie, přítomnost ... Novela Krysař mě před časem uhranula, ale nebudu opakovat, známý děj příběhu. Zaměřím se na dávné mýty, které nabádají vyvarovat se, opakovaně kráčet po nesprávné cestě.
Píšťala je symbolem smrti. Hammeln r. 1288 je vyobrazen s množstvím bíle oblečených /rubáš?/ dětí, tancujících za zvuku píšťaly. Ve 13. stol. probíhala migrace z území Německa do východních zemí , snad i na Moravu. Mladí byli vábeni a mizeli i z Hammeln.
Hlodavci i dnes přenášejí na člověka na 30 nemocí. Symbol smrti je upozorněním na vzájemný respekt a odpovědné chování .

Cortegos

Nevím jestli se dá skloubit fakt, že se mi kniha nelíbí, ale že mě příběh velice pohltil. Na to, že jsem měl postavu Krysaře vždy za pohádkovou postavu, je příběh deprimující a velice znepokojivý. Jedná se jistě o velice kvalitní dílo, ale osobně jsem si k němu nenašel hezký vztah.

diana1217

Krysař mi přišel jako zajímavá postava, a hlavně díky němu se mi kniha líbila. Kdyby nebyl zajímavý, tak by mě děj určitě nebavil.

Natty1233

Už když jsme dělali ve škole rozbor tohoto díla, tak mě obsah neskutečně zaujal, proto jsem si knihu zařadila mezi knihy k maturitě. Kniha se mi četla dobře, měla jsem však momenty, kdy jsem se do čtení nutila. Ale i přesto se mi kniha líbila.

Nel9

Tak nějak chytne člověka za srdce... Přečtena znovu a opět i po povinné maturitní četbě.