Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Náročné čtení, však také kniha vyšla poprvé před devadesáti lety. Na motivy románu byl natočen seriál Nový krásný svět. Oproti textu však brutálně zcenzurovany, zjemnělé nuance, které však jsou nosnou linkou příběhu o civilizaci, kde se děti již nerodí, jsou vytvářeny a dělený do kast. Příběh vypráví o Lenine, bety plus a její konfrontaci pohodlného života předurčeného již ve výrobě embryí s životem v rezervaci, kde ještě žijí lidé postaru. Následný návrat však nepřináší onen konflikt viděný v seriálu. Konec knihy je hodně filozofický a poplatný době. Určitě stojí za přečtení, ale nečekejte emoční estrádu.

03.02.2023 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Klasika, která letos slaví 70 let od svého prvního vydání, není jen kritická antiutopie. Je to o bezmoci nad lidskou leností myslet, raději odvrhnout knihy než zábavy. Svět, který Ray Bradbury popisuje byl v době vzniku tak neuvěřitelný, nyní s šokující podobností našemu světu mnohem bližší. Telestěny, mušky v uších a lidi co pohrdají knihami.
Myšlenka, pálit knihy bohužel nepatří jen do světa sci-fi ale v nejedné zemi se tak skutečně dělo - tedy než přišlo spalování lidí. Tato kniha vznikla jen pár let po této nejhorší zkušenosti lidstva, tedy zprostředkovává díky ucelenému příběhu požárníka Montaga, pálící zakázané knihy, postupně prozře a v celé nahotě svými činy ukáže zrůdnost totalitní společnosti. Doporučuji.

29.01.2023 5 z 5

Poslední dny noci Poslední dny noci Graham Moore

Po delší době kniha co si zaslouží plný počet. Je poutavá, je poučná a hlavně mě vytáhla ze čtecí krize. Tuhle knihu jsem četl kdykoliv jsem měl chvilku času, tak jsem byl zvědavý jak ten příběh pokračuje.
Je to historický román o boji, kdo zavede osvětlení v USA a jakým proudem bude napájen, vedený mezi lety 1886-1895. Postavy jsou skutečné a děj upraven tak, aby se dobře četl v románové podobě. Veškeré odchylky od skutečnosti autor podrobně vysvětluje a je vidět, že práci se zdroji umí. Titul vřele doporučuji.

27.01.2023 5 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

(SPOILER) Tak jsem si zkraje odbyl čtecí krizi a tato kniha mi ji rozhodně nepomohla překonat. Útlá kniha, s jiným tématem a zpracováním přečtená za pár večerů, byla bludištěm a jinotaji, však je to Odeonka s oceněním. No já ji hodnotit nebudu. Nic ve mě nezanechala.
Příběh o tom jak znechucená manželka nastrčí do domu pohlednou dívku, která ráda plave nahá, aby měla poslední záminku manžela opustit. Že to dopadlo blbě pro všechny asi nebude spoiler, ale ta chladnost mi nedovolila se do příběhu ponořit a chvílemi jsem se ztrácel ve scénách, které měli mít nějakou funkčnost.

22.01.2023 1 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Druhý díl série Grónsko nás zavádí do dalších osad skrze novináře z prvního dílu, nyní jdoucí po stopě tajného projektu, jehož se zúčastnil jeho otec. Příběh byl ještě o něco krvavější a v některých ohledech i drsnější co se násilí na dívkách a ženách týče než první díl. Opět sledujeme dvě dějové linky, ale tentokrát jen 24 let vzdálené. Autor rozkrývá tajný projekt pro udržení Grónska v západní sféře vlivu a naznačuje co by samostatnost přinesla za zmatky. Toho největšího záporáka z prvního dílu trumfne ještě větší fanatik, který nemá zábrany pro svou vizi ničit životy celých rodin. Velmi čtivý a napínavý thriller držící kvalitu prvního dílu.

10.01.2023 4 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Mrazivý thriller z ledového Grónska nebo tak nějak byla upoutávka. Přiznám se, že zdaleka nemám načteno ze severské krimi nějak moc. Ale prý čím severněji tím lépe, jestli to nebyl sarkasmus recenzenta. A ponořit se do případu nalezené mumie kolem které se začnou objevovat docela čerstvé mrtvoly, ještě k tomu nehezky upravené, mě opravdu zaujal. I když jsem čekal hlubší vhled do Dánsko-Grónských vztahů, které asi nebyly nikdy ideální, ale že mohou způsobit otřesy na Evropské úrovni bych nečekal.
Sledujeme dvě dějové linky současné a té před 40ti lety, které se nečekaně spojí. Než se tak stane, pohltí nás příběh v osadách a městečkách kde žijí Dánové a Inuité pohromadě a někdy i pomíchaně. Kdo vraždí nebudeme vědět do posledních stran i když provedení nám bude mnohé napovídat. Na první díl dobré, proto se nechám rezervu pro druhý díl, který by mohl být ještě o chlup lepší. Titul mohu doporučit.

02.01.2023 4 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Povedený thriller s nápadem, který autor jen tak nevycucal z prstu, ale inspirovaný drogovými kartely s jejích únosy. Zde jsou obyčejní lidé zatažení do sérií únosů a nesmí přerušit Řetěz, aby je nestihl trest a musí motivovat k únosu další článek, aby je nedopadl zpětný úder. Jaký netvor stojí za takovým plánem a obživou a jak se z obyčejné matky bojující s rakovinou (ta tam nesměla chybět) stane článek v sérii únosů, aby zachránila svou dceru? Četlo se to dobře a závěr byl jak scénář k velmi krvavé střílečce. Knihu mohu doporučit.

27.12.2022 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Váhal jsem jestli nehodnotit výše, to hlavně kvůli prostřední části a nápadu, kvůli různým zvratům v příbězích jednotlivých dvojic. Ale ne, přeci jen to bylo trochu delší a rychlé střídání krátkých kapitol věnovaných jednotlivým dvojicím mi zpomalovalo čtení.
Příběh o vědeckém objevu spojení párů skrze DNA shodu je skutečně originální a v menším rozsahu a s méně postavami by byl fakt našlapaný. Autorka se však chtěla věnovat co nejvíce úhlů dopadu takového objevu do společnosti. Nejlepší byla kriminální linka Christophera a Amy. Další linky byly buď smutná romance nebo špionážní blamáž. Těžko zařadit knihu do jednoho žánru. Kniha to není špatná, ale číst se musí pozorně a nespěchat.

22.12.2022 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Závěr trilogie Silo, Prach, navazuje tam kde se první a druhý díl propojily, abychom konečně poznali plán a cíl s hlavní hrdinkou Juliette spolu s probuzenými z řídícího sila. Emotivní a nečekané události, ve světě Sila a Turnusu naprosto nemyslitelné, díky odvaze a obětování odhalí poklop uzavírající v sobě padesát světů plných vystrašených lidí žijících ve lži. Závěr je plný emocí, naděje, ale i slz.
Bude těžké najít dílo, aby takto výborné postapo překonalo. Doporučuji všem i těm co sci-fi nevyhledávají. Už pro ten lidský rozměr a nejen klaustrofobií zaplněné světy uzavřené a pohřbené v zemi.

12.12.2022 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Druhý díl trilogie Silo, Turnus, popisuje vznik a spuštění projektu Sila a jeho vedení ze Sila 1, kde lidé střídají tzv turnusy, aby byla zachována kontinuita vedení ostatních sil. Stěžejní scény z prvního dílu tak poznáme z druhé strany.
Jak kruté je takové vedení pro jednotlivce, který je probuzen mimo turnus a snaží se vzpomenout na dobu "předtím" a jak bolestná je pravda se dozvíme v této knize. Je to napínavé čtení a autor opět použil psychologii strachu a odvahy, zla a dobra v knize od které těžko budete odcházet. Nelze číst jako samostatný román.

08.12.2022 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Po letech jsem se rozhodl znovu přečíst celou trilogii Silo. Když jsem četl poprvé, už tehdy jsem byl zcela omráčen světem schovaném v zemi. Uzavřené město mi připomnělo Aldisuv Nonstop, kde přežívá skupina lidí a nikdo přesně neví proč to tak je. Až putováním po tomto mikrokosmu odhalujeme spolu s postavami zde žijícími děsivou pravdu.
První díl, kde sledujeme osud několika hlavních postav, nám objasňují členění síla a jeho zřízení. Čtenář se dostane do příběhu zničené země, bez obyvatelného povrchu a klade si otázky s hrdiny co se stalo a proč musí žít v obrovské jámě. Výborné zvraty, kde čekáte že někdo zemře a ono to je zase jinak, umocňují napětí a chuť sledovat proč jsou postavy ochotné něco dělat či nikoliv. Příběh jde na dřeň charakterům postav, a buď jim musíte fandit nebo nenávidět.
Román vznikal po částech a je to na vývoji příběhu znát. Je to však osvěžující, nikoliv rušivé, i když Vám bude líto některých osudů, mají svojí roli. Pro mě top dílo v žánru dystopie. Doporučuji.

04.12.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

U třetího dílu musím snížit hodnocení oproti předchozím. Čtení už bylo více náročné, příběh měl víc zákrut a náznaků než odhalení. A postava staříka byla matoucí a jeho chování se nám osvětlí až ve čtvrtém díle. Hlavní postava Ilan už je dospělejší, ale místo občanky dostane něco velmi důležitého. A ne, nebudou to měsíčky. Přesto je při pozorném čtení vidět vývoj postav a to co bylo v prvním díle dítětem, jím rozhodně není na konci třetího. No nezbývá než čekat, co nám autorka připravila ve čtvrtém díle. Snad to bude mít spád prvních dvou dílů a nebude zbytečně kombinovat a ohánět se mystikou jako ve trojce.

30.11.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl trilogie (zatím) odehrávající se nejprve v nížinách, kde Ilan poznává svět těch, kteří lid Duvalskeho pohoří drží v otroctví. Mnoho otázek prvního dílu se zde odhaluje, zároveň jsou však pokládány další, které nutí číst dál když se pětadvacítka vrací, aby opět putovala Duvalem.
Propracované dějiny světa po objevu sklenitu zapletené do příběhu spolu s odhalováním jak křehká je rovnováha mezi městy pohoří a nížin se četly jedním dechem.
Mistrovské dílo českého fantasy na základě dystopie vás podráždí jen tím jak rychle dočtete na konec, který může v některých, kdo nemají třetí díl, vyvolat zvolání "cože?" Mě tedy závěr překvapil moc a hned se pustím do třetího dílu.

27.11.2022 5 z 5

Stopou radnické lokálky Stopou radnické lokálky Martin Reiser

Úzká brožurka se základními daty a událostmi na této trati. Je to spíše pomůcka pro nějaký referát nebo rychlé hledání co se v určitý rok stalo. Text doprovází zajímavé fotografie, několik konečných stran je inzerce.

25.11.2022 3 z 5

Na střechu českých železnic Na střechu českých železnic Vladislav Šlégr

Útlá publikace k výročí tratě, jenž letem světem načrtává hlavní události na trati s obrazovým doprovodem. Vhodné k nějaké práci na referátu o dějinách Vimperska.

25.11.2022 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Před touto knihou jsem přečetl více dystopií, abych měl srovnání. No a nebojím se napsat, že tohle dílo je nejlepší za poslední dobu. Nenudil jsem se ani na jedné straně a hltal příběh světa, který je po velké válce rozdělený na části: nížiny, pohoří a svět za ... Hranice a její udržování národem sklenařů je fantasticky vymyšlen. Záhady světa za reteou a možné vysvětlení záhady dnes nazývána "Ďatlova výprava" byla mistrně zakomponována. No dílo je to povedený a hned jdu na další díl. Doporučuji

22.11.2022 5 z 5

Afterland Afterland Lauren Beukes

Dystopie, tentokrát s vymíráním mužů, která v kapitolách skáče do různých časových rovin a ze začátku to působí trochu zmateně. Nakonec se nějakému propojení při troše trpělivosti dočtete. Kniha od autorky z JAR (proto zařazena do čtenářské výzvy) byla více popisná asi proto, že se děj odehrával hlavně v USA i když hlavní postavy pochází z Johannesburgu.
Vir zabil většinu mužské populace a přišlo mi, že se autorka bála pustit do větší zkázy civilizace. Ženy se zde se ztrátou mužů popasovaly na můj vkus až moc dobře (mluví ze mě mužská ješitnost?). Až v průběhu těch 440 stran to začne připomínat tu klasickou dystopii se zničenými výdobytky civilizace a vlád zavírající přeživší muže pro jejích "ochranu" a neposlušné za ostnaté dráty.
Hlavní děj se točí okolo matky syna, kterého nechce nechat jako chovného býčka a její sestry, která se dostane k překupníkům s cituji "bílým zlatem", které má zabránit vymření lidstva, ale podle plánů opravdu špatných lidí. Dám 3,5* protože mi chyběl ten pořádný dystopicky zmar na takovém rozsahu.

18.11.2022 3 z 5

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Knihu jsem pořídil a přečetl kvůli čtenářské výzvě. Jinak bych se k ní nedostal. Je to jistě klasika protiválečné literatury v té syrové a čerstvé podobě jak vycházely brzy po válce. Povídky mají různou úroveň, ale pouze kvůli rozsahu črt, které popisují nejrůznější situace v nejsmutnější době a nejhorších místech které si lidé navzájem připravili. Ač byly napsány v době další totality, jsou povídky veskrze apolitické, zaměřené na člověka jako jedince v těch mezních situacích, které my těžko můžeme chápat. Rozhodně by si měl sbírku přečíst jednou v životě každý.

12.11.2022 4 z 5

SNUFF SNUFF Viktor Pelevin

Kousavá satyra nebo hluboká filozofická kritika našeho světa? Od každého trochu ve čtivém mixu v příběhu z dystopického světa, kde jaderná válka (zase) zničila náš svět. Civilizace zde popisovaná je dobře vymyšlená a v celé nahotě ukazuje, kam může lidská chuť "po krvi a sexu" zavést celou společnost. Určitě stojí za přečtení.

10.11.2022 4 z 5

Kdo se bojí smrti Kdo se bojí smrti Nnedi Okorafor

Tuhle slátaninu jsem vydržel číst jen silou vůle, ale za půlkou jsem to odpískal. Zařazení do sci-fi je naprosto mimo. Je to o partě mladých lidí, kteří žijí ve světě kde jsou dvě rasy v genocidní válce. Hlavní hrdinka je plod znásilnění, přesto nebo právě proto se stává čarodějkou. První půlka byla o zabíjení, ženské obřízce a znásilňování. Pak se tahle obřezaná partička vydává pomstít se za ty masakry. Není vysvětleno jak vypadá svět a proč to jako má být post apo. Pro mě to byl popis standardní války jak je u Afričanů obvyklé. Zbytečná kniha.

07.11.2022