Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Postapo, ohraničené územím zasaženým meteority. Velmi uvěřitelné a ne úplně utržené ze řetězu. Hlavní hrdina, před katastrofou člověk průměrný a ne příliš fyzicky zdatný, kvůli rodině a přežití objeví skryté vlohy a vůli. Trochu motivační, někdy drsná kniha plná scén zmaru i naděje. Kdo zná topologii a geografii Spojeného království si čtení užije ještě víc. Knihu mohu doporučit.

29.07.2023 4 z 5

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

Proč tato kniha neměla takový úspěch jako knihy Dana Browna? Stejné téma: lži o minulosti křesťanství a roli židů v ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše atd. Protože natvrdlý albín, co půlku knihy řeší svůj osobní život není tak zábavný jako profesor, co jde z akce do akce. Kniha není co se týče hlavního tématu vůbec špatná a klade si znepokojivé otázky, ale ta vata okolo byla tak otravná. Celý týden jsem se knihou prokousával. Nelituji, že jsem knihu přečetl, ale být o polovinu kratší, měl bych mnohem lepší zážitek. Neodrazuji od četby, koho konspirační teorie zajímají, v této knize si najde to své.

24.07.2023 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Co může britský spisovatel vědět o Pražském jaru a popsat věrně trauma Čechoslováků z invaze vojsk varšavské smlouvy v roce 1968? No tento evidentně dost. Detaily si upravil pro potřeby románu, ale jako "pohled zvenčí" na naše dějiny to nemělo chybu. Úsilí spojené se sháněním knihy se vyplatilo a její četbu rozhodně doporučuji.

15.07.2023 5 z 5

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Válka a únik přes tajemné dveře. Začátek zajímavý jak se z normálního města stane bojová zóna. Pak lidé objeví dveře do jiných částí světa a začíná putování po uprchlických táborech, sqotech a utkání před místními, kteří uprchlíky utlačují. Toto vše vidíme skrze příběh zažívající dva mladí lidé. Nebylo mi dobře u čtení, ale není to špatně napsané. Hodnocení * není důležité.

10.07.2023 3 z 5

Jak Irové zachránili civilizaci Jak Irové zachránili civilizaci Thomas Cahill

Nadčasová kniha. Tato publikace, jejíž autor zemřel v roce 2022 (téma č.v.), je o přechodném období mezi pádem Římanů a prvních okamžiků středověku, kdy Irská výspa přijala za své staré filozofy i nový světový řád řízený ve jménu Krista. Tato syntéza nám zachovala mnohé vědění, které by dnes bez snahy písařů a mužů víry bylo naprosto neznámé. Neznali bychom Vergilia, Tacita či Ovidia. Čtení, které postupem času čím dál víc popisuje zašlapávání Irské výlučnosti pod botou barbarů, kteří již nebyli Barbary zůstává rozum stát. Doporučuji.

07.07.2023 5 z 5

Metropolis Metropolis Ben Wilson

Tato kniha by neměla minout nikoho, hlavně ty co si myslí, že městům odzvonilo či dokonce jsou škodlivá. Výborná publikace, erudovaně napsaná a srozumitelná pro ty, co se zajímají o historii, současnost i budoucnost lidstva žijícího stále více ve městech. Velmi doporučuji.

05.07.2023 5 z 5

Skutečný Hawking Skutečný Hawking Charles Seife

Životopis nejznámějšího kosmologa napsaný netradičně od úmrtí k dětství. Kapitoly jsou členěné dle období a tématu ohraničené letopočty. S každou kapitolou se dostáváme do větší minulosti. Kniha je napsána čtivě a poodhaluje skutečnosti, které za profesorova života tolik vidět nebyly či se snažily tutlat. Čtení je to zajímavé a střídá se pasáže jeho osobního života s pasážemi popisující jeho práci. Je to však pěkně srozumitelné bez ohledu, zda už jste četli nějakou knihu od něj nebo nějakého jeho kolegy fyzika či kosmologa.
Věřím, že je to za poslední dobu nejlepší kniha o Stephenu Hawkingovi nehledající senzace, ale popořádku a bez zbytečné vaty poodhaluje život (a trochu i stírá pozlátko pověsti) a dílo nejslavnějšího vědce, kterého mohla naše generace zažít.
Knihu rozhodně doporučuji.

27.06.2023 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Velmi znepokojivá kniha. Není to oddechové čtení, já si musel dělat pauzy a trochu strávit popisovaný děj. Odehrává se v jednom jihokorejském městě v roce 1980, kdy autoritářská vláda použila brutální sílu na potlačení studentských demonstrací, aby z tohoto města vytvořilo odstrašující příklad. Zaštituje se prohlášeními o komunistické diverzi navázané na Severní Koreu a do města pošle po zuby ozbrojené vojáky. Od začátku knihy čtenář sleduje různé hlavní hrdiny jak vzpomínají na sportovní halu plnou mrtvol rozsekaných bajonety, demonstrace a rozstřílený dav na ulicích. Je to psáno zvláštním jazykem, ze začátku du forma, kdy nám, jak jsem to pochopil, vypráví jakási duše a popisuje své tělo v hromadě mrtvol a zároveň vzpomíná na události k masakru vedoucí. Pak se vystřídá několik vypravěčů a nakonec doslov autorky. Těžko se hodnotí, protože tyto knihy vycházet musí, aby národy nezapomněly na svou minulost, často krát velmi znepokojivou. Proto je i tako kniha znepokojivá a z některých částí na mě padla tíha tragédie. Je to ne tak známý pohled na minulost Jižní Koree, ale čtenář se musí obrnit, aby knihu dočetl.

20.06.2023 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Knihu jsem pořídil na základě hodnocení a v nich vyzdvihované žhavé scény. Prý i dobrý thriller na mě vykoukne. Asi takhle, druhou * dávám za ty porno scény, jinak bohužel, nevím kde bych měl hledat další pozitiva. Charaktery naprosto creepy, chování hlavní postavy někdy k smíchu, častěji však odpor. O nemohoucí Verity těžko říct, když autorka v závěru, kde má tedy být rozuzlení, přijde další zamotání a čtenář je ponechán volbě. Pokud chcete přečíst fakt něco ujetého, často nechutného či pro rodiče vyloženě odporného, knihu mohu doporučit.

17.06.2023 2 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Další kniha od autora a opět parádní čtení, tentokráte ve variaci na Kafkovu "Proměnu". Zde však v současné Británii, která se zmítá v době napsání v Brexitu. Ostrá satira tepající hloupost, jenž umožní projít naprosto absurdní nápady, které vymyslí zástup švábů vtělených do představitelů vládní strany. Velmi mě pobavila a mohla být o chlup delší a jisté myšlenky více rozepsané.

14.06.2023 4 z 5

Osudové nebe Osudové nebe Mary Robinette Kowal

Druhý díl "První astronautky" nás zavádí do roku 1960, na Měsíci je základna a již se cvičí posádka a staví lodě pro cestu na Mars. Zde ještě narážíme na vsuvky jako v prvním díle, kde autorka stále tepe sociální a genderové otázky, po startu však se již zaměřuje na samotný let k Marsu, který je velmi pěkně podrobný a je vidět, že korekturu měli na starosti odborníci, jak sama autorka uvádí v poděkování. Stále však měla nutkání prokládat napínavé scény vatou, kde se řeší proč by (ne)měli mít kuchyň a prádelnu na starosti hlavně ženy nebo proč jeden rasistický astronaut měl narážky na jisté členy posádky. Myslím si, že takový člověk by se do výběru pro dlouhodobý let vůbec nedostal. Přesto je to zajímavé čtení a pokud s knihou strávíte nějaký ten čas, nebude ztracený.

12.06.2023 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Knihu budu hodnotit mírněji a lépe než jsem původně chtěl. Má velmi zajímavý námět o dopadu meteroitu do oceánu v roce 1952. Začne se odvíjet alternativní historie o následcích této katastrofy a jak pomohl nastartovat kosmický program o celé roky dříve než ve skutečnosti. To bylo psáno velmi poutavě a rychle se to četlo. Naopak některé pasáže týkající se psychických, genderových a rasových problémů bych úplně vypustil, ale kniha vznikala v době, kdy nastoupila nová vlna americké literární a kulturní fronty, jenž tato témata velmi akcentuje. Musím to napsat takto: jinak velmi kvalitní text, z jehož odborností co se důsledků dopadu meteoritu či vesmírného programu, pomáhali odborníci na slovo vzatí, byl prokládán, nebojím se říci, sto stran módního patosu, které knize spíše uškodil a bez nich bych knihu zhltnul. Takto jsem se prokousával knihou několik dní. Nakonec tedy čtyři hvězdy, když zavřu obě oči nad částmi naprosto zbytečnými a dám šanci druhému dílu "Osudové nebe."

03.06.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Tak bohužel, mám rád cestopisy, které popisují okolní svět a dění daného místa, ne vnitřní pochody zažívací, trávicí, vylučovací... Chápu, že cestopis je nenáročný, tváří se bezprostředně a možná proto má u širší veřejnosti úspěch, protože zabývat se bližším popisem místa, nedej bože jeho historií, je přece pro školomety. Je to útlá kniha, přesto mě neustálé opakování jistých dějů (kavárny, internetové kavárny, soukromé kavárny) či podrobný popis puchýřů neuvěřitelně nudilo a nic jsem se pořádně nedozvěděl. Kdo rád chodí všude pěšky si možná knihu užije víc.

22.05.2023 2 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Druhé setkání s autorem a dopadlo to o pár hvězd lépe. Tahle kniha je čtivá a napínavá. Dokonce i něco naučí. Zápletka navnadí na pořádnou záhadu připomínající hledání stromu života z filmu Fontána z roku 2006 s Rachel Weiz v hlavní roli. Tohle je ale okořeněno o řádné padouchy a zástup mrtvol ve stylu amerických akčních filmů. Bez toho a s více rozvitou linkou stromu života by to bylo na pět hvězd. Bohužel, kniha musela obsahovat i trapná klišé pro méně náročné čtenáře, ale mající větší kupní sílu. Když si ta drobná klopýtnutí odpustíme, dostaneme napínavý román se zajímavým námětem z Amazonského pralesa skrývající záhadu jenž dává život, ale může přivést i ošklivou smrt. Po odhalení se vydává nesourodá partička v doprovodu drsných mariňáků, kteří však slouží jako potrava pro všelijaké nástrahy okořeňující děj vynalézavými úmrtími. Nesmí chybět hlavní záporák, jenž chce odhalení záhady a profit jen pro sebe. Co to způsobí a jak moc to zamotá odhalení si přečtěte.

19.05.2023 4 z 5

Lidožrouti Lidožrouti Pavel Radosta

Satirická knížečka o setkání pilota a domorodého kmene. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha z méně než 200 stranami. Jednou stačilo.

15.05.2023 2 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

Nemohl jsem se začíst. Kniha je určena pro čtenářky, které by rády poznaly rozdíly nastávajících matek v současnosti a před 40 000 lety. Těžký úděl vymírající skupiny lidí v boji s přírodou i ostatními skupinami je popsán velmi podrobně. Pro mě až únavně. Nedočteno

13.05.2023 1 z 5

Deník L. (1947–1952) Deník L. (1947–1952) Christophe Tison

Kniha, kterou má smysl číst až po originálním díle Lolita od Vladimíra Nabokova. Až poté si čtenář klade otázky, které mají částečně odpovědi v Deníku L. Nesmíte očekávat zrcadlový obraz příběhu vrcholného díla Nabokova. V Deníku L. čteme pohled Dolores na stěžejní i zcela vynechané úseky jejího života, které si při četbě Lolity jen můžeme domýšlet. Některé pasáže mi vůbec do původního příběhu nepasovaly, jiné zcela explicitně popisují scény v Lolitě jen naznačené. Deník L. je však svébytné dílo napsané desetiletí po originálu a jako kniha doplňující zamlčené skutečnosti stojí za přečtení.

08.05.2023 4 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

Tato sbírka nebyl můj šálek kávy, jedna povídka o ztroskotané vesmírné lodi na cizí planetě ve mě vyvolala zájem číst dál a proto hvězda navíc. Úvodní a zároveň titulní povídka byla znepokojivá, bohužel už dávno překonaná. Ellison je zvláštní autor, až moc na můj konzervativní vkus mající v úctě Triumvirát velmistrů SF, proto mi zbytek povídek nic nedal.

02.05.2023 2 z 5

Saladin a počátky džihádu Saladin a počátky džihádu Geoffrey Hindley

Poučná kniha o vzestupu Saladina, vojevůdce a vládce Sýrie usilující o vyhnání Křižáků z Jeruzaléma. Velmi podrobně popisuje spletité vztahy blízkého východu a místních vládců mezi sebou i vůči křesťanům. Čtenář se dozví o pozadí jeho vzestupu, historie mocenských tahanic mezi Sýrií, Irákem a Egyptem v boji o hegemonii v této oblasti v průběhu 11. a 12. století pod praporem džihádu, boji proti vojáků křesťanství. Je zde vysvětleno jak se tehdejší pohled na tento boj liší od toho dnešního a jak nepochopení obou stran vedlo ke neustálým střetům. Ač kniha nemá mnoho stran, jsou naplněné daty a jmény a vyžaduje pozorné čtení. Pro komplexní chápání středověku však kniha rozhodně stojí za přečtení.

30.04.2023 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Knihu jsem si pořídil na základě anotace slibující dvě strany skupin lidí v postapo světě a nechal se nachytat reklamou "pro čtenáře Naslouchače". Jediná podobnost jsou hory rozdělující dvě řady měst, vyznávající ve zničeném světě různé hodnoty. Jak svět zanikl se nedozvíme, prvních 130 stran hrozilo, že knihu zaklapnu. První část je hate love romance, ale na základě dřívějších komentářů jsem vydržel a knihu dočetl. Nejlepší je prostřední část, zbytek prostě střílečka s nesmrtelnými hrdiny. Ač má kniha jen 319 stran, neutíkalo to. Nápad je dobrý, ale druhý díl shánět nebudu.

25.04.2023 3 z 5