Kde kvete tráva

V noci na 27. května 1980 proběhl v jihokorejském Kwangdžu nejhorší masakr civilistů nařízený vlastní vládou, jaký moderní dějiny země pamatují. Pod záminkou potírání komunistické diverze schválili čelní představitelé státu vojenský zásah k potlačení lidových nepokojů, které byly ve skutečnosti projevem nesouhlasu s panujícím autoritářským režimem. Román sleduje osudy několika mladých hrdinů, které se oné osudné noci protnou. Ti, kteří přežili, musí čelit pronásledování ze strany státních orgánů i vlastním vzpomínkám na prožité trauma....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/372962/kde-kvete-trava-uHP-372962.jpg 4.598
Vydáno:, Odeon

Sonjoni onda (2014)

Kniha Kde kvete tráva

jiri77

O dějinách Jižní Koreje toho teda moc nevím ,ale že se tam děli takové krutosti ,mě hodně překvapilo. Žádné odpočinkové čtení ale rozhodně kniha,která stojí za přečtení.

Mayaku

Tohle je hodně hutné čtivo. Velmi naturalisticky a sugestivně podaný příběh, mapující pro mě dosud neznámou a velmi šokující kapitolu v dějinách Jižní Koreje. Vzhledem k událostem, které jsou podkladem této knihy, není její čtení lehké, a několikrát jsem si musela dávat při čtení pauzy, protože je to místy vážně silná káva. Rozhodně stojí za přečtení, ale není to úplně příjemný zážitek.

kacenka72

Silná kniha, nelehká jak tématem, tak po literární stránce. Ale dostane se pod kůži. Ač mám vystudované mezinárodní vztahy o krutě (až nelidsky) potlačeném jihokorejském povstání jsem se dozvěděla až z knihy. Ve vyprávění se prolíná několik dějových linek, střídá se minulost a přítomnost, i forma. Autorka sama v epilogu dává knize hodně osobní ráz. Nelehké čtení, ale stojí za to.

evask

Ta knížka je tak zvláštně napsaná, vůbec mně to nesedlo.

mosem

Zprávy o krutostech, které se odehrávají v Severní Korei, si můžeme takřka denně přečíst v novinách, hovoří se o nich ve zpravodajských pořadech. Jižní Korea je naopak zmiňována jako podnikatelská a technologická velmoc. Snad i pod vlivem průmyslových závodů, které fungují u nás. Tahle kniha najednou ukazuje, že i v tomto státě se ještě v nedávné minulosti odehrávaly příběhy, o kterých se raději mlčí. Je dobře, že vyšla tahle kniha. Těžká, depresivní. Přesto ne hororová, ne brutální. Tyto prvky autorka dávkuje velmi citlivě. Tak aby čtenář cítil tíživost příběhu, ale jeho popis neodrazoval od dalšího čtení. Více naznačeno než popsáno. Příběh je vystavěn poměrně komplikovaně, jako vyprávění několika osob. Přesto je čtivý. Po přečtení několika prvních stran, nebo ještě lépe - po přečtení anotace, si uvědomíte, že je třeba se nejprve seznámit s událostmi, které kniha popisuje. A začít číst znovu. Pak je to příběh ještě děsivější, ale dramatičtější a silnější. A nejsilnější scéna - kupodivu to není scéna s mrtvolami, mučením či zoufalstvím. Pro mne to byla scéna, ve které se odehrává cenzurované divadelní představení.

BarboraZ

Kniha na kterou jen tak nezapomenu, vybrala jsem si ji náhodně díky ČV 2019. O masakru v Kwangdžu jsem se dozvěděla poprvé, popisy mrtvol a krutostí na mě byly až moc drsné. Hlavní postavy byly sympatické a celkově se mi jejich styl vyprávění líbil.

DomYume

Opravdu silný příběh, plný krutosti a temných chvil. Knihu jsem četl možná déle než by se na její délku slušelo. Je to složité čtivo, alespoň mně to tak přišlo a jak množí píší, není to kniha do nepohody, nebo jen tak na čtení do autobusu. Od této autorky jsem četl i Vegetariánku, což byla kniha v podobě slabšího odvárku toho co na nás autorka nachystala v této knize. Budu se těšit na další dílo této autorky.

Jitulin90

Hodně silná kniha, která se dostane pod kůži... rozhodně není pro slabší povahy. Krutost, které jsou lidé schopni, je vykreslena opravdu velmi detailně.

korejská literatura

Han Kang