Hall3006 Online Hall3006 komentáře u knih

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Trochu jiné sci-fi než díla, která tohoto velmistra sci-fi proslavila, ale je to velmi pěkně napsáno, příběh plyne a čím dál víc se v hlavě tvoří představa Země za pět miliard let, kdy se lidstvo vzdalo cest mezi hvězdami a díky blíže neurčené hrozbě se vrátilo zpět na Zemi. V této době mají obyvatelé "posledního města" věřit, že jsou jediní, kdo uvnitř hradeb žijí a vše vně nich je jen poušť a smrt. A oni, kteří se stále rodí dokola, nemají co objevovat, jen přežívat v místě, kde vše obstarávají stroje. To se však změní, když se po dlouhých staletích narodí člověk, který předtím nikdy nežil. A ten začne objevovat, že ne vše čemu se věří je až taková pravda.

06.12.2020 5 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Klasické sci-fi od velmistra žánru je kvalitní a napínavé čtení. Už jsem jí četl před lety, ale rád se k jeho tvorbě stále vracím. Když baronet začal vydávat všechny jeho knihy, postupně jsem si je pořizoval a s chutí četl osvědčené příběhy, které určovaly podobu moderní sci-fi. Takže ač je to půl století od vydání, na kvalitě to nijak neubírá.

05.12.2020 5 z 5

Proti pádu noci / Po pádu noci Proti pádu noci / Po pádu noci Arthur Charles Clarke

Ač je Arthur C. Clarke můj nejoblíbenější autor, tato kniha se mi četla nejhůře. Asi proto, že jsem dříve četl Město a Hvězdy, kde je ten samý příběh originální a mnohem lepší. Druhá půlka od spoluautora svazku byla však skutečným utrpením, která sráží kvalitu knihy na tři hvězdy. Nápad co bylo "potom" byl dobrý, ale provedení nic moc.

05.12.2020 3 z 5

Kosmas Kosmas Vladislav Vančura

Krátký příběh ze života Kosmase, který se nejspíše neodehrál. Autor měl zřejmě záměr vysvětlit, jak přišel na příběhy do své kroniky, ale tím, že to autor nestihl dokončit, mnohé zůstalo nevysvětleno. Přečteno kvůli zájmu o český středověk, ale už po ní znovu asi nesáhnu.

05.12.2020 2 z 5

Strážci lebek Strážci lebek Robert Silverberg

Knihu jsem dočetl, ale stále jsem čekal na neskutečné zážitky a možností lidí usilující o nesmrtelnost. Nejsilnější pasáží byly představy jednoho hrdiny jak naloží s nesmrtelným životem, jak bude objevovat Vesmír a nebude záležet jak dlouho mu bude cesta mezi hvězdami trvat. I další měli své představy, ale konec to úplně zabil. Takže žádné sci-fi, ale pěkně mysteriózní a chvílemi těžko stravitelný příběh.

05.12.2020 2 z 5

Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Ruggero Marino

Zajímavá kniha, která měla některé pasáže dost rozvláčné a některé, které s tématem příliš nesouvisely, ale dozvěděl jsem se zajímavé věci, které však si musí dát čtenář do souvislostí četbou další literatury. Dobrá průprava jsou knihy o Atlantidě a ani knihy od Dänikena nejsou na škodu. Neotřelý pohled na "objevení" Ameriky Krištofem Kolumbem a jeho spojení s Vatikánem. Jsem rád, že jsem si ji přečetl, ale musíte být fakt zapálení do tématu, týkající se nejasností a nesrovnalostí s objevením kontinentu na druhé straně Atlantiku.

05.12.2020 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Jak knihu pochválit? Už to udělalo dost čtenářů přede mnou. Je to objemnější kniha a já jí sjel za víkend. To se mi nestává často . Je to prostě ten typ sci-fi, který mi sedí. Let vesmírné lodi který trvá dost dlouho, aby to stačilo na knihu, ale ne zas tak dlouho aby jste se byť na jediné stránce nutili k četbě. Takže pochvala a s chutí do dalších dílů.

29.11.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Tuto knihu jsem si pořídil pro nápad, který vůbec není špatný. Bohužel zpracování je skutečně pro nactilete kvůli nahodam, které velmi usnadnovali děj a spíše než napětí se knihou táhne naivní a často nelogické chování postav. Knihu jsem ani ne v půlce odložil.

28.11.2020 1 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Písek je kniha o úplně jiném světě než Silo-Turnus-Prach. A tak by se měl číst. Trilogii jsem četl na začátku roku 2020 a jsem rád že Písek jsem si nechal na jeho konec. Mohl jsem tak k této knize přistoupit s čistou myslí.

Ponořte se do Písku, ale radím vám: mějte u sebe vodu, protože žízeň bude stále přítomna a mimoděk si občas promnete oči, protože písek budete cítit nejen v nich, ale i mezi zuby. Ano, mnoho věcí volá po vysvětlení, ale pokud přijde v dalších knihách, bez váhání po nich sahnu.

25.11.2020 5 z 5

Devět miliard božích jmen Devět miliard božích jmen Arthur Charles Clarke

Skvělá sbírka povídek, která je průřez tvorbou tohoto velmistra sci-fi i když se některé opakují v jiných výběrech vydaných dříve. Jsou však tak vynikající, že i po letech uplynulých od jejích napsání mají stále co říct.

21.11.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zcela přelomové dílo, tedy z mého pohledu. Než jsem četl metro před několika lety, vůbec jsem dystopie nečetl. Metro mě k tomuto žánru přivedlo. Příběh i prostředí mě zcela pohltil a nedočkavě jsem se vrhl na další díly a začal objevovat další díla tohoto podžánru sci-fi.
Moskevské Metro dvacet let po jaderné válce plné různých skupin a frakcí lidí hájících své území, propracovaný podzemní svět s uvěřitelnými postavami a záhadným povrchem s detailním popisem zbořeného města obývané mutanty. Topovka, které se rovná pouze série Silo - Turnus - Prach.

21.11.2020 5 z 5

Milenec rudé komisařky Milenec rudé komisařky Jan Bauer

Tak tohle byla jízda. Přečteno za dva večery. Téma knihy však není pro každého a kdo nemá hlubší povědomí o událostech, které se v románu odehrávají, mohou knihu nazvat slátaninou. Takže než se do románu pustite, nastudujte si o dané době odbornou literaturu. Tipy najdete v seznamu přečtené. Při znalostech souvislostí si knihu užijete

20.11.2020 5 z 5

Druhá noc Druhá noc Viktor Někrasov

Tato sbírka povídek mě zaujala svou anotací a nelitoval jsem. Povídky rychle utíkaly i přes nutný balast doby, kdy kniha vycházela. Různé pohledy v povídkách velmi pěkně vykreslovaly individuality, které spolu musely spolupracovat, aby válečné běsnění přežily. Kdyby bylo na autorovi, tak ideologický balast by tam asi vůbec nebyl.

Předvečer Předvečer Ivan Sergejevič Turgeněv

Tuto knihu, kterou jsem našel v knihobudce, jsem nakonec i přečetl, abych nebyl jen sběratel klasiků ze školské literatury. Chvíli čekala na přečtení, ale pak jsem jí strávil během několika večerů. Neobjevil jsem v ní sice nic, co by ve mě vyvolalo nutkání přečíst od autora jeho každé dílo, ale byl to zajímavý vhled do oné doby, kdy autor psal. Úvodník poplatný době, kdy kniha vycházela můžete ignorovat.

19.11.2020 3 z 5

Mezi dvěma moři Mezi dvěma moři Konstantin Simonov (p)

Tuto knihu jsem objevil v knihobudce. Její anotace mě zaujala. Téma druhé světové války s pohledu Sovětů mě vždy bavila více. Je to soubor "reportáží" válečného dopisovatele. Některé povídky byly velmi čtivé jiné už tolik ne. Hlavně kvůli balastu poplatnému době svého vzniku. Ale autor to šikovně zaobalil do pohledu "obyčejného vojáka".

19.11.2020 3 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír Raymond Khoury

Dlouho odkládaná kniha, jejíž anotace mě zaujala v době, kdy jsem koukal na seriál Narcos o Pablu Escobarovi. Nyní tedy po letech v knihovně jsem jí přečetl a velmi mile mě překvapila. Svižný a napínavý příběh z drogového prostředí Americko-Mexického pomezí s uvěřitelnými postavami a jasnými postoji. Agent FBI povolán z New Yorku a pomáhá mu kolegyně s DEA v boji proti drogovému bosovi, který objevil "drogu, který by chtěl každý". Děj vás rychle pohltí a konec... hm ten jsem opravdu nečekal.
Jednu hvězdu snižuji za chybějící popis zkušenosti s drogou, kterou objevil misionář Eusebius v pralesích střední Ameriky a náhlý přechod do současnosti.

19.11.2020 4 z 5

Hrobka Hrobka F. Paul Wilson (p)

Neotřelý příběh z New Yorku, kdy hlavní postava "Opravář Jack" se dostane do křížku s temnými silami a jedním fanatikem. Začátek vypadá jako detektivka, ale z anotace je znát, že je to něco víc. Jednu hvězdu snižuji za vatu, která chvílemi z postav dělala naivní hlupáky, aby nepřišly na souvislosti během dvaceti stran ale sto.