Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Román o dívce ze začátku 19. století, kdy historie objevů umožnila našim předkům osídlit Mars, kde se narodila a vrátila se do Anglie. Ale brzy zjistila, že se musí tajně vrátit na Mars, aby zachránila svého bratrance. A tak se vydává za muže a nastoupí na obchodní loď, kde zažije mnoho dobrodružství. Kniha je psaná na verneovský způsob a to se mi moc líbilo. Děj byl plný překvapení a nutil číst dál, a i když se objevili chvíle kdy už jsem očekával co se stane, byl jsem rád že to tak autor napsal. Vážně dobrá fantastika, mohu doporučit.

04.05.2022 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?

30.04.2022 5 z 5

Poslední car Poslední car Edvard Stanislavovič Radzinskij

Poslední car aneb jak zrozenci pekla zavedli bolševickou vládu teroru. Velmi poučná a podrobná kniha jak se z carského Ruska stal stát zločinců toho nejhoršího ražení. A vzhledem k současným událostem, kdy čteme o zločinech páchaných Rusaky na Ukrajině, si člověk musí klást otázku zda tato největší země na světě není prokletá. Knihu velmi doporučuji.

29.04.2022 5 z 5

Rasputin a carevna Rasputin a carevna Ivan Izakovič

Obsáhlá historicko románová práce nabytá informacemi nám osvětlí konec monarchie v Rusku. Ukazuje jak obyčejný mužik ze Sibiře nahlodal staletou tradici absolutní vlády a napomohl k rozkladu armády prohrávající v první světové válce. A následnou řetězovou reakci vedoucí k uchopení moci bolševiky.
PS jediná chyba v překladu či korektuře bylo označení železničních oblouků jako zatáčky.

24.04.2022 4 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Čechoslováci v Rusku. Legionáři, které oslavujeme vzpomínkovými akcemi. V této knize však patos a romantika vyprchá. Surový a syrový jazyk v krutém ději psaný bez příkras navodi trochu rozčarování. Pěkné 3,5*

13.04.2022 3 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Soubor povídek krátkého rozsahu nám přibližuje vzpomínky na Velkou válku z pohledu Němců, mladých kluků a mužů nebo jejich příbuzných. Klasika, která má co říci i po století od jejích sepsání. Záležitost jednoho odpoledne, které nebude ztraceným časem. Doporučuji.

05.04.2022 5 z 5

Záhadná místa Česka Záhadná místa Česka Jitka Lenková

Obsáhlá publikace nabytá informacemi o známých i méně povědomích místech našeho státu. Spíše než kniha o záhadách ji považuji za úhledně kompilovaný průvodce zajímavostmi, jenž si zaslouží navštívit a po přečtení budete připraveni dát si do souvislostí místní folklór. Začíná jaro, tato kniha přinese mnoho nápadů na výlety pro milovníky historie a turismu. Doporučuji

04.04.2022 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.

23.03.2022 5 z 5

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Kniha přináší neznámý pohled na vesmírný program od 40. let po současnost skrze příběhy žen počítající nové vědecké objevy na poli raketové techniky a z ní vycházející vesmírné programy. Kniha je poutavá, členěna po desetiletích. Ze začátku jsem se nemohl začíst, bylo to však kvůli současné válce na Ukrajině a tématu války v knize. V dalších částech kniha plynula lépe, když popisovala mise na poli sond vyslaných i díky výpočtům těchto žen.

12.03.2022 4 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha vznikla tak, že novinářka objížděla pár let SSSR a sbírala vyprávění žen, které se účastnily Velké vlastenecké války. Čtení to není snadné, protože i když je kniha útlá je znát dobou vzniku. Kniha však pro svou syrovost předává vzpomínky, které by neměly být zapomenuty.

20.02.2022 3 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Knihu jsem začal číst s chutí na pěkné české postapo. Inu žánr to splňuje rámcově, ale děj je hlavně kriminální/thriller a graduje do hororu. Fanoušci Kotlety budou maximálně spokojeni. Zničená Země, tajemní emzaci, zlí lidé v Městě i na povrchu a hlavní hrdina jenž přežije neuvěřitelně kruté zacházení od protivníků. Pěkné 3,5*.

11.02.2022 3 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Spin-off k trilogii Vzpomínka na Zemi. Ale alternativní, z jiného vesmíru. Čarování s vesmíry a rozměry pokračují i v této knize, nejzajímavější byl popis našeho hrdiny, který zůstal na Modré, a v původní trilogii nebylo těch 18,9 milionu let popsáno. Pro fanoušky světa Liou Cch-sina dobré počtení, ale jako samostatné dílo nedává smysl. Zbytek knihy je opět nápor na představivost...Závěr jako poklona autorovi původní trilogie.

04.02.2022 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Závěrečný díl trilogie Vzpomínka na Zemi byl spektakulární výlet do daleké a ještě vzdálenější budoucnosti nepřátelského vesmíru jehož vražednost popsal druhý díl Temný les. Zde se dozvídáme kam až může zavést vývoj relativistických lodí a ovládnutí přírodních zákonů používaných jako zbraně mezi rozvinutými civilizacemi. Dočtete se o pořádné porci nápadů, které jsem musel číst pozorně a proto to není žádná vesmírná jednohubka, ale nápor na představivost. Ale za výdrž to stojí, nápady jsou originální ani nemusíte mít MatFyz.

01.02.2022 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl trilogie trval déle přečíst pro jeho fyzikální první půlku dokončující objevy dílu prvního. Avšak druhá půlka, jenž nás přesune v ději o staletí do budoucnosti díky hibernaci našich hrdinů, byla velmi čtivá a plná zvratů. Vesmírná flotila, vzkazy jiným civilizacím vysílané pomocí Slunce a bitva na pokraji Sluneční soustavy byly opravdu poutavě popsány. Kvalita se udržela na pěti *. Doporučuji

23.01.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Ano, toto je dílo hodné ocenění. Tak kvalitně propracované a nápadité dílo, které se může rovnat trilogii "Vzpomínce na Zemi" jsem četl loni a je to trilogie "Silo". Každé dílo má odlišný námět, ale myšlenka "zničení lidstva na základě jeho chování" se vine oběma díly jako červená varovná nit. Během pár stránek si zvyknete na čínská jména a pak již budete hltat každou stránku. Inteligentně propojené dějové linky "Kulturní revoluce" a současnosti jenž vyústí v mimozemský kontakt, zatím jen rádiový, navodí svět, jenž budete chtít poznávat i v dalších knihách. Doporučuji.

09.01.2022 5 z 5

Hedvábnou stezkou Hedvábnou stezkou Lucie Drbohlavová

Skvěle a čtivě napsaný cestopis po Střední Asii. Pestrá mozaika států a zážitků z nich vás vtáhne do místopisu i chutě poznávat lidi a jejich zvyky. Historické souvislosti jsou zajímavým zpestřením popisu cest absolvovaných z minimem peněz a bez cestovní kanceláře. Velmi poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.

05.01.2022 5 z 5

Kniha M Kniha M Peng Shepherd

Dystopie trochu jinak, ne sci-fi ale fantasy. Kniha M plná postav a osudů jenž se zázračně protnou. Svět zakončil svou dosavadní existenci tím, že lidé přišli o stíny. Pokusy o "vyléčení" dopadaly různě, původ toho všeho jsem ale nevycetl.

01.01.2022 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krátká klasická povinná četba jenž kritizuje válku očima mladých milenců. Jsou zde nadčasové postřehy, ale sloh již archaický. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

17.12.2021 3 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Druhá kniha od autora a opět bravurní příběh, tentokrát o Vánocích "jinak". První polovinu jsem se často smál nahlas, pak si říkal jak je to stejné všude s tím shonem a bláznění kolem Vánoc takže krásné čtyři hvězdy ne? Ne ten konec to je na plný počet. Doporučuji

16.12.2021 5 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Soubor povídek s výmluvným názvem nám dá nahlédnout do životů lidí v Irsku přelomu 19/20 století. Příjemná oddechová četba.

12.12.2021 3 z 5