Rasputin a carevna

Rasputin a carevna

Téměř po dvou desetiletích od nastoupení cara Mikuláše II. na trůn život na carském dvoře jako by odumřel. Už jen pamětníci nostalgicky vzpomínali na dvorní plesy, famózní koncerty, velkolepé svatby a slavnosti pořádané v nádherných sálech Zimního paláce. Prohlubovala se propast mezi panovníkovou rodinou a národy jeho říše. Nad vším vládla pevnou rukou Alexandra Fjodorovna. Zákulisí života na dvoře ruských carů, nevyléčitelná nemoc následníka trůnu Alexeje, závratná kariéra sibiřského mužika a divotvorného mystika Grigorije Jefimoviče Rasputina, jeho vztah k carevně, spiknutí monarchistů, únorová revoluce, odstoupení cara - to jsou historické skutečnosti, na jejichž základě se rozvíjí pestrý a napínavý děj knihy. Petrohradští obdařili Grigorije Rasputina mnoha rozpornými epitety: pro jedny byl fascinující, bohabojný, charismatický, svatý, pro druhé odporný, primitivní, hříšný, perverzní. Jisté je jedno - tento muž mnoha tváří silně ovlivňoval politiku Ruska v období před první světovou válkou i během ní...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33095/rasputin-a-carevna-33095.jpg 4.224

Rasputin a cárovná (1972)

Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Euromedia

Betyna9

Kniha byla dobře napsaná, ale čekala jsem od ní něco víc. Název podle mě nekorespondoval s obsahem knihy. Rasputin už v polovině zemřel a autor spíš psal o politice a poměrech v carském Rusku než o Rasputinovi (a skandálech, na které jsem se těšila). Navíc kniha působí spíš jako odborná než jako román.

Atanone
27.06.2017

Téma mě zajímalo vlastně od první chvíle,kdy jsem v nějaké knize nebo učebnici uviděla ty divoké oči. U této knihy mi chvíli trvalo,než jsem si zvykla na stálé přepínání mezi románovou formou a formou literatury faktu,ale když jsem si zvykla,přišlo mi to svým způsobem jako oživení.
Rasputin byl fenomén a živel,jedna z létavic,které prosvištěly dějinami a zanechaly za sebou nesmazatelnou stopu-ať už v dobrém,či zlém.Až se mi tahle knížka trochu "usadí",vrátím se k carské rodině v další knize pana Izakoviče - "Život a smrt-Tragédie posledního ruského cara". Už teď se na ni těším.

...ale stejně - pro mě bude Rasputin mít vždy tvář a hlas mého milovaného Alana Rickmana.