Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

První díl dualogie nás zavede do Nových Pompejí vytvořených korporací pro výzkumy svého objevu přenášení lidí z minulosti. Příběh se posléze zamotava a díky časovým paradoxům a různým pohnutkám postav se děj stává nepředvídatelným a ke konci jsem měl co dělat udržet nit. Čekám u druhého dílu vysvětlení nejasností. Kniha určitě stojí za přečtení pro nápad použitý jako nosná linka příběhu.

13.07.2021 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha pro hard SF fandy. Fyzika multivesmiru převedena do příběhu. Začátek, trochu drsný, vypadá jako klasická detektivka a pak se začne rozkryvat zápletka šíleného vědce který chce život z jiné verze reality. Povedená kniha.

05.07.2021 5 z 5

Ztraceno v písku Ztraceno v písku Ivana Špičková

První kniha od autorky, co jsem četl. Nebyla to žádná jednohubka, román je propracovaný až místy překombinovaný. Fantazie autorky, která kladla jednu překážku za druhou hrdinům do cesty, byla velmi nápaditá. Dnešní člověk by útrapy postav z knihy asi těžko přežil. Kniha by byla o hezkých pár stránek kratší. Ale tato skoro 450 stránek dlouhá kniha nenudí a občas poučí.

30.06.2021 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Nejslavnější dílo autora muselo v době, kdy vyšlo, čtenářům vyrazit dech. Myšlenky zde v příběhu probírané překračovaly konvence, ale to bylo nezbytné pro to jakym průkopníkem na poli "vědecké romance" (pozdější SF) autor byl. Jeho kritika a nastavení zrcadla lidstvu má co říci i po století.

15.06.2021 4 z 5

Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Strůjci nových časů: sebrané povídky H. G. Wellse - sv. II Herbert George Wells

Povedená sbírka klasika literatury. Není to jen SF, ale i filozofie plná humanismu. Chvílemi mi vůbec nepřišlo, že čtu povídky vzniklé před stoletím.

09.06.2021 3 z 5

Umění žít Umění žít Henryk Jankowski

Kniha která mi pomohla definovat strach ze smrti jako přirozenou věc se kterou se člověk nemusí trápit. Velmi povedené dílo filosofie platné i po tolika letech.

06.06.2021 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Děsivé svědectví z Osvětimi. Povinná četba pro tuto dobu dostatku a malichernosti, za které bychom měli denně děkovat a nedopustit bagatelizaci zločinů proti lidskosti. Bylo to těžké čtení, které jsem musel dávkovat.

01.06.2021 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Budoucnost poloviny dvacátého pátého století. Děsivá budoucnost nesmrtelných lidí. Tohle dílo dalo jistě autorovi nějakou práci, aby své myšlenky a poselství přetvořil v knihu o 642 stranách. Některé pasáže byly fakt skvělé, některé zarážející (jak tohle mohlo projít korekturou a korektností?) a jiné zcela zbytečné. Kniha se ubírala jiným směrem než anotace a začátek slibovaly, konec je plný katarze a z docela odpudivého hrdiny se stala "pochodeň" osvětlující cestu za lepším člověkem, lidstvem, které se posune vpřed. Kniha stojí za přečtení, ale na pět hvězd mi tam chybělo větší využití potenciálu SF světa klidně na úkor rozvláčných filozofických úvah.

25.05.2021 4 z 5

Volá Berlín Volá Berlín Kelly Durham

Po knize jsem sáhl v knihovně náhodně, někdo jí položil do jiné poličky. Skoro jako by jí na mě nastražil. A jsem za to rád. Velmi se mi líbila a jako válečný román je nadprůměrný. Autor popisoval děje kolem Anslussu Rakouska a odtržení Sudet od Československa a následně války z pohledu lidí z Berlínského rozhlasu různých národností. A povedlo se mu to. Jediné co srazí hvězdu je milostný trojúhelník, který ani nevím k čemu byl dobrý.

17.05.2021 4 z 5

Zůstal jsem úplně paf z informací v této knize. Tak málo stačí ke kvalitnímu životu a to nešidit svůj spánek. Data nasbíral autor dvaceti lety výzkumů, které vám předkládá srozumitelně a čtivě.

10.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Válečný román psaný krátkými kapitolami o dvou mladých lidech na opačných stranách. Motiv, který se opakuje? Celých 500 stran to bylo na čtyři hvězdy a konec s přesahem do současnosti to vystřelil na plný počet. Tato kniha nedostala cenu jen tak. Kniha plná postav, které mohly žít a umírat i ve skutečnosti. Historická fakta nejsou vysvětlována učebnicově, ale popisovaná pohledem našich hrdinů. A to se mi líbilo moc.

01.05.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Druhý díl "Krev na sněhu" se odehrává na dalekém severu Norska. Čtvrtá kniha co jsem četl od autora a opět jsem dostal skvělý příběh, komplexnější než první díl této série. Krásné popisy drsneho kraje a zápletka která na konci i dojala.

19.04.2021 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Třetí kniha od autora. Záležitost na dvě odpoledne. Kvalitní příběh nájemného zabijáka s duší poety.

14.04.2021 4 z 5

Oko za oko Oko za oko John Sack

Pomsta Židů na Němcích za holocaust. Jen pro silné povahy a otevřenou mysl. Kniha napsaná a vydána v 90' letech, takže je psána reportážní formou bez autocenzury. Dnes o takovou knihu těžko zavadite. Hodnotit nebudu, to si musí každý čtenář sám.

12.04.2021 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Druhá kniha, co jsem četl od autora. Je mimo sérii o HH, kterou toho času kompletuji. Lovec hlav není žádný detektiv, jen nejlepší "personalista". Jenže jeden pohovor dopadne jinak a důsledkem budou mrtvoly. Hltal jsem každou stránku a nemohl se odtrhnout.

10.04.2021 5 z 5

Žena tří mužů Žena tří mužů Anna Beatrix Bártová (p)

Velký posun od Gutty z Bubnu. Obě knihy mám přímo od Sabiny, nebyl to náhodný výběr, období popisované v knihách mě zajímá. Autorka má dobové reálie velmi dobře nastudovane a děj dává smysl a dobrý čtivý příběh. Toto pokračování výše jmenované knihy lze číst i samostatně. Pěkné 4/5 hvězdy

07.04.2021 4 z 5

Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Isaac Asimov

Sbírka povídek a esejů s podtitulem "poslední sbírka science fiction", vydaná po smrti autora. Velmi pestrý výběr povídek v první části a esejů a úvodníků v druhé a třetí části jsou nejen zajímavým shrnutím Asimovových prací, ale vhled do jeho spisovatelské kuchyně. Pro fanoušky SF a jeho "Zlatého věku" prostě povinná četba.

04.04.2021 5 z 5

Nezlom císařů meč Nezlom císařů meč František Novotný

Historická freska začátku konce Říše Římské. Žádné těžké čtení; naopak plynulý děj a srozumitelný slov bez nepřirozených dialogů které v jiných knihách najdeme dost aby přiblížili dobovou mluví pro nás už téměř nesrozumitelnou. Autor si dal práci, aby děj nebyl nudný sled událostí z dějepisu. Krásné 4/5 hvězd.

28.03.2021 4 z 5

Smrt Lermontova Smrt Lermontova Sergej Nikolajevič Sergejev-Censkij

Útlá kniha popisující ruské reálie první poloviny 19. století. Známé osobnosti literatury a společnosti se setkávají a vedou všelijaké rozhovory; Lermontov do nich vstupuje ne vždy z rozvahou, až konflikt graduje střetem. Krásné 3* za to, že děj nebyl zbytečně natahován a stačilo oněch 170 stran malé knížky.

26.03.2021 3 z 5

Superhračky vydrží celé léto Superhračky vydrží celé léto Brian Wilson Aldiss

Antalogie krátkých povídek, jedna nepodobná druhé, vzniklých v poslední čtvrti 20. století. Kniha vyšla právě před dvaceti lety a dnes by mohla připadat v některých pasážích nekorektní. Pokud máte chuť si přečíst něco ze staré školy sci-fi, tato sbírka je dobrá volba.

25.03.2021 4 z 5