Válka světů

Anglie na sklonku 19. století. Obyvatelé Země, zaslepení pýchou na vyspělost své civilizace, netuší, že deset krátkých vzdálených záblesků kdesi na planetce Mars znamená dosud největší ohrožení lidstva v jeho dějinách. Deset dutých kovových válců s nezvanými návštěvníky z kosmu dopadá postupně poblíž Londýna a začíná válka o vládu ve vesmíru. Početní převaha Pozemšťanů s jejich těžkopádnými bojovými mechanismy se ukáže být nicotným argumentem ve srovnání se zkázonosnými bojovými metodami Marťanů. Ale ani Marťané nejsou nezranitelní. Podaří se Pozemšťanům odkrýt slabé místo protivníků? Zvítězí lidská disciplína, organizace a tradiční morální hodnoty nad mnohonásobně vyspělejší marťanskou technikou a chladnou inteligencí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1778/valka-svetu-UhN-1778.jpg 4.1265
Originální název:

The War of the Worlds (1898)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (31)

Přidat komentář
hurwajz
11. června

První přečtená kniha od autora. Moc mě to bavilo. Pokaždé, když jsem si uvědomil, kdy to bylo napsáno, ještě víc mě to nadchlo. Podrobné popisy, jako v učebnici a přesto se to četlo moc dobře.

postoran-CZ
18. dubna

Klasika žánru a tak jsem se ke knize dostal vlastně i já. Docela "šokem" (v dobrám slova smyslu) pro mne byl fakt, že kniha byla napsána koncem 19. století a vlastně se v tomto období i odehrává.

Israha
30. března

Klasika, na které se zub času v podstatě nepodepsal. Dokumentaristický styl vyprávění se velmi dobře hodí k popisu biologie a technologie Marťanů, násilných činů, apokalyptických výjevů i vzorců lidského chování tváří v tvář hrozbě, vše má sílu a působivost. O skvěle vymyšleném konci se toho napsalo už hodně, ale nelze jej nevypíchnout. Linie s bratrem nicméně působí nadbytečně a na můj vkus až rušivě, drolí gradující atmosféru boje o život hlavní postavy, přičemž se v ní nic extra zásadního neudá...a popisy geografie Londýna a okolí jsou k uzoufání nezáživné a rozvleklé. Proto srážím jednu hvězdičku dolů.

zuzak07
27. března

Na to, že to bylo napsáno na konci 19. století a že je tam minimum dialogů a maximum popisů, je to čtivé a dobře představitelné.

Nomia
25. února

Sice se jedná už o poněkud obstarožnější sci-fi, ale mě se Válka světů líbila i teď. Kostra příběhu je o tom, jak "Pány tvorstva" v Anglii přepadne invaze z Marsu a následně o tom, jestli se s tím porvou, nebo se z toho úplně po...
Myslím, že se Wellsovi povedlo hlavně krásně vystihnout atmosféru invaze, ten chaos, šok a pocit bezmoci je tam skoro hmatatelný.
Rozsahem jde o celkem krátkou knihu, která má navíc relativně pozvolné tempo, ale i tak dokáže vtáhnout. Dalším plusem je fakt, že postava vypravěče působí sympaticky, rozhodně jsem mu ve vypjatých situacích držela palce. A že takových napínavých situacích je tam víc než dost. Samotný závěr knihy je navíc velmi dobrý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji, sice je to stará klasika, ale má pořád co nabídnout, rozhodně je to kniha, která se čte jedním dechem.

Meybe-
13.12.2017

Válka světů je asi nejznámější příběh H. G. Wellse, ale osobně si myslím, že tak trochu neprávem. Příběh je to velký a originální, ale je to celé spíše psané jako dokument a osobně mám raději jiné příběhy a světy z pera Wellse.

mitko
06.12.2017

Na Wellsa mi to prišlo až nečakané pomalé, akoby chcel ukázať svoje zemepisné vedomosti o Británií, kde až veľmi dopodrobna vysvetľoval postup mimozemšťanov do Londýna. Nejde sa aj nepousmiať medzi súčasnosťou a nad vtedajšími zbraňami, ktorými sa mohli brániť proti nim. Ale veľký palec hore je u mňa za koniec, ktorý by som popísal ako prvý Deus ex machina v knihe (no aspoň v scifi) a patrí doteraz medzi moje obľúbené.

danny_21
08.10.2017

Marťanská invaze sice už notně vousatá a místy natahovaná v první části díky popisům bratra hlavního hrdiny, přesto místy nelítostně drsná. Druhá, kratší postapokalyptická část je pěkně ponurá, konec přichází nečekaně rychle. Ve své době musela být pecka, za mě - 80 %

MDFMK
25.08.2017

Jedna z mala knih, ktore som ani nedocital. Dostal som sa silou vole cca do polovice, ale pre mna nuda, nuda, nuda... Dialogy skoro ziadne, len suche opisy... Pravdepodobne aj vysoke ocakavania, cakal som nejake nadcasove dielo. Pacilo sa mi prvych cca 20 stran, kde autor opisuje vztah k astronomii. Film som nevidel.

fifoj8786
07.08.2017

Chyba bude nejspíš na mé straně, ale kniha mě vůbec nenadchla. První cca polovinu jsem musel až mechanicky překousat. Všechno mi v ní přišlo nedotažené, zmatečné a zbytečně natahované nepříliš zajímavou vatou. Druhá polovina již byla o něco dynamičtější a o dost záživnější, avšak lehké znudění ze začátku bohužel kazilo celý dopad díla na mě. Dost škoda...
PS: Při čtení doporučuji sáhnout po mapě Londýna, jinak se v lokacích opravdu obtížně orientuje.

burianek
10.07.2017

Válku světů jsem si poprvé přečetl v angličtině, v takové té verzi se slovníkem, která byla určena pro jazykové školy. Atmosféra knihy je naprosto dokonalá a pro mě, jedna z nejlepších sci-fi. Je potřeba se plně ztotožnit z dobou, do které je děj zasazen. Určitě mě zklamala filmová verze, která se snažila přenést vše do současnosti. Pro mě naprosto špatně. Všechny vymoženosti dnešní filmové trikové techniky bych právě využil pro dokonalé navození atmosféry té historické doby. Jenom připomínám, kdo to neví, tak v USA byla zdramatizovaná verze Války světů vysílána v rozhlase a způsobila tenkrát dost velký poprask. Spousta lidí tomu věřila.

BobRyder
29.05.2017

Vědec Stephen Hawking prohlásil, že je velice nepravděpodobné, že by někdy na naší planetě mohly přistát bytosti z jiných částí vesmíru. A poté dodal, že pokud by se to, i proti všem předpokladům, přeci jenom stalo, byl by to náš konec. Tak jako tomu bylo nesčíslněkrát v dějinách lidstva, kdy vyspělejší civilizace zlikvidovala tu méně vyvinutou, tak i případní vetřelci budou, stejně jako ve Wellsově knize, ryzími dobyvateli.
Vím, že to ode mne, masožravce, který má už léta k veganství daleko, asi vyzní pokrytecky, ale na románu mne nejvíce zaujaly tyto pasáže: "Marťané nepřijímali potravu, nezažívali ji. Odebrali namísto toho čerstvou krev jiným tvorům a vstříkali si ji přímo do žil. Sám jsem tuto operaci viděl proběhnout, ovšem popisovat podrobně to, nač jsem se nevydržel ani dívat, stejně nedokážu, ať třeba působím přecitlivěle. Zatím jen tolik, že krev získaná z dosud žijícího tvora, ponejvíce člověka, byla zaváděna malou kanylou přímo do orgánu příjemce. Sama taková představa nám připadá strašlivě odpudivá, nicméně si myslím, že bychom měli mít na paměti, jak odporně by asi působila naše konzumace masa na inteligentního králíka."
Takovéto postřehy se v knize opakují- zhýčkané lidstvo žije v přesvědčení o své výjimečnosti a nadvládě nad ostatními tvory, ale z této iluze může být kdykoliv brutálně probuzeno. Kdyby k invazi vetřelců skutečně došlo a my se stali potravou pro chladné, bezcitné a mnohem inteligentnější tvory než jsme my, mohli bychom si stěžovat? Nebo bychom jenom poznali, jaké je to, co provádíme třeba dobytku na jatkách?
Tak tyto myšlenky mne napadaly při četbě Války světů a myslím, že se jich jen tak nezbavím. Ještě jedna taková kniha a stanu se zase vegetariánem.
A ještě pár slov ke knize samotné: je čtivá, napínavá a na svou dobu skutečně převratná. Takový lepší, dospělejší Jules Verne.
Doporučuji k přečtení!
A dobrou chuť...

Iljaajli
31.01.2017

Geniální díla nestárnou. Učebnicový příklad je Válka světů.

Elle1
30.12.2016

Inu, šlo to, ale žádný zázrak. Pro mě jen další knížka do seznamu maturitní četby, i když musím uznat, že nápad a myšlenku (a hlavně geniální konečné řešení) to má. Na můj vkus by to mohlo být trochu akčnější.

Insignitka
05.09.2016

A zrodili se Marťané. Velký poprask způsobila ta rádiová adaptace, která vyděsila miliony lidí. Kniha velmi dobrá.

nymfa
29.04.2016

Odporuča prečítať aj ked kniha je cez 100 rokov stara zhltla som ju ako nic

Jihorka
11.01.2016

Po knize jsem sáhla až po té, co jsem několikrát viděla Spielbergův film. Zajímalo mne, kolik z původního příběhu zůstalo. A zamilovala jsem se do H. G. Wellse. Zvláštní, protože sci-fi nijak zvlášť nevyhledávám a z J. Vernea už jsem vyrostla ;)
Neuvěřitelné, jak autor na konci 19. století dokázal předvídat, poutavě vyfabulovat a popsat technické vymoženosti jiné civilizace.
Vůbec se nedivím, že rozhlasová dramatizace O. Wellese vyvolala paniku (pozn. Wells a Welles se kvůli autorským právům později dokonce soudili)

Phorbo
17.12.2015

Zda-li mám vůbec hodnotit na čtyři hvězdy, nevím. Wells díky knize v rádiu udělal velký poprask, ale teďka by to nikomu nepřišlo. A přesto při čtení určitých pasáží jsem se převtělil do někoho v té době a věděl jsem že to muselo být pořádné terno. Mám knihu z vydavatelství Trifid, je to hrozná vazba, ale i tak jsem to prokousal i když mě z neustálého držení stránek bolela ruka. Samotný příběh je loudavý, bez větší gradace. Má několik momentů kdy by člověk nejraději držel dech a nedýchal do té doby něž je hlavní hrdina v pořádku. Ale ty okamžiky trvají jen pár sekund... na tu dobu ale určitě terno
70%

PavelKrnak
15.11.2015

V moderním filmovém zpracování, které se mi celkem líbilo (zejména kvůli atmosféře), jsem se musel podivovati zvláštnímu konci, jenž mi zrovna moc neseděl k Hollywoodu.
Nyní vím, že pouze vycházeli z předlohy. V knize rozuzlení nepůsobí tak zvláštně jako ve filmu, kde může diváka, jemuž vře krev v žilách, snad i trochu zklamat.
Mně osobně tempo i styl vyprávění tohoto románu vyhovovalo. „Ich-forma“ dokáže to, že se plně vžijete do hlavního protagonisty – do jeho útrap, strachů, tužeb i myšlenkových pochodů. Atmosféra je vykreslena vskutku bravůrně a pro čtenáře s velkou fantazií je mnohem lepší než ve filmu.
Také se divým tomu, že se film od knihy zase až tak neodlišuje, navzdory přes jedno století dlouhému časovému odstupu. Tato skutečnost jen ukazuje na obdivuhodnou nadčasovost díla, které je vcelku lehko adaptovatelné i do moderní doby. Stačí zaměnit koně za auta. :D
Žerty stranou, jde o to, že za myšlenky v knize se objevující by se nemusel stydět myslitel dnešní (ba i budoucí) doby.
Při čtení jsem byl mnohdy napjatý a někdy jsem se dokonce bál. Díky formě a tónu působí příběh skutečně velmi realisticky.
Nadto se mi podařilo sehnati devadesát let staré vydání, tudíž jsem si také užíval krásného a zajímavého jazyka. Veliký můj hold patří autorovi i překladateli.

p.stranska
09.07.2015

Není to okoukané, není to přetechnizované, je to napínavé a hlavně to má nepředvídatelný konec. Jak bych to nejlíp řekla...i nemilovníkům scifi jednou za čas dobré scifi neuškodí :-).

hroubek
23.05.2015

Zajímavě napsaná knížka, která krásně ukazuje, jak se lidé vyrovnávají s něčím co nedokážou pochopit. Prakticky celá kniha je pomalejší, ale to více je atmosférická. Je to hodně o budování atmosféry a popisování útrap jakými zrovna procházejí obyvatelé Anglie. Je vidět, že Wells umí přidat, když je potřebuje a dodat dané situaci na váze. Zajímavá kniha, která není nejstrhující, ale má parádní atmosféru.

Vé-Vé
05.12.2014

Pro mě je Wells génius. To co dokázal ve své době stvořit na stránkách téhle knihy naprosto nechápu. Jsem fascinovaná a nemám slov.
Kniha mě k sobě furt volala, takže jsem ji zvládla prakticky na jeden zátah a rozhodně to nebylo naposledy.

YvLeZa
26.05.2014

Tuto knihu jsem nedočetla, čekala jsem víc, ale ušlo to. Možná mé přehnané očekávání způsobil film, který mi moc nepřipadá jako kniha, ale i tak se to docela dalo číst.

DreamR
11.12.2013

Na svoji dobu naprosto výborné sci-fi a nedivím se informacím, že při rozhlasovém vydaní knihy začali Američané (!) panikařit, považovali příběh za skutečné zprávy a připravovali se na invazi mimozemšťanů.

Ivan F
11.10.2013

Ďalšie obrovské sklamanie, ktoré mi poskytla "renomovaná" sci-fi kniha. Rozvláčne, archaické, nudné, takmer nečitateľné dielo.

Petruše90
08.02.2013

Na svou dobu velmi vynikající začínající sci-fi. Celkem mi tam chyběla ta akce, ta válka, ale líbilo se mi to :) Konec byl celkem nečekaný, měl rychlý spád :) Ale určitě přečíst!!! :)

Phoenix16.cz
03.01.2013

Nejprve jsem viděla filmové zpracování s T. Cruisem, kde se mi zalíbila hlavní myšlenka, a chtěla jsem vědět, jaký je příběh ve skutečnosti, bez těch amerických sentimentů. A příběh je to vskutku brilantní. Pustila jsem se do toho rovnou v angličtině, a když jsem si po chvíli zvykla na tehdejší jazyk, užívala jsem si podrobné popisy útoky na naši malou planetu. V knize se tak akorát střídá akce s popisem, čímž příběh plynule spěje k závěru a čtenáři dovoluje prožít celý příběh tak, jak jím prošel hlavní hrdina.

freelex
22.12.2012

Velice dobře čtivé dílo, které vás přinutí zamyslet se nad tím, jaký život asi musí žít zvířata kvůli lidské nadvládě a chamtivosti, v jakém bezpečí a klidu si my lidé žijeme a především co kdyby... Velkým plusem je přirozené lidské chování v krajních situacích (vyjímaje Vikáře, kterému přeskočilo). Autor se nás také snaží přimět k tomu, abychom uvěřili, že se příběh opravdu stal a že se celé události on sám zúčastnil, díky čemu je dílo ještě zajímavější.

Evus
04.12.2012

Velmi zajímavé sci-fi, hlavně na svou dobu... Ačkoli tam nakonec příliš té války nebylo...

Rockwood

Abych pravdu řekl, opět jsem v tomto případě prvně viděl film a až pak četl knihu. Film se mi docela líbil a když jsem se dozvěděl, jak starý je román, tak mě to zaujalo natolik, že jsem se na to ihned musel vrhnout. Předpokládal jsem, že se bude jednat o rapidní rozdíly mezi knihou a filmem už kvůli době, kdy se to odehrává. Ale nebylo to zas tak rapidní. Jiné to pochopitelně bylo, ale ne moc.

Jinak co se samotného románu týče, tak se mi velice líbil. Já tedy nejsem zrovna vlký fanoušek sci-fi a technický typ taky moc ne, ale i tak se mi ten román líbil. Byl dobře napsaný, čtivý a místy i nervy drásající :)