Válka světů

Anglie na sklonku 19. století. Obyvatelé Země, zaslepení pýchou na vyspělost své civilizace, netuší, že deset krátkých vzdálených záblesků kdesi na planetce Mars znamená dosud největší ohrožení lidstva v jeho dějinách. Deset dutých kovových válců s nezvanými návštěvníky z kosmu dopadá postupně poblíž Londýna a začíná válka o vládu ve vesmíru. Početní převaha Pozemšťanů s jejich těžkopádnými bojovými mechanismy se ukáže být nicotným argumentem ve srovnání se zkázonosnými bojovými metodami Marťanů. Ale ani Marťané nejsou nezranitelní. Podaří se Pozemšťanům odkrýt slabé místo protivníků? Zvítězí lidská disciplína, organizace a tradiční morální hodnoty nad mnohonásobně vyspělejší marťanskou technikou a chladnou inteligencí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1778/valka-svetu-UhN-1778.jpg 4.1282

The War of the Worlds (1898)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

jesuswlasac

Žiaľ nedočítané :-(
Na svoju dobu to musel byť prevratný román, ale v dnešnej dobe je to skôr povinná jazda pre sci-fi fanúšikov.
Skôr by som dal do pozornosti dokument : Nejvetší podvody historie - časť 5 Vojna svetov

jonas4731

Úžasné sci-fi, které jsem četl ještě na základní škole a do paměti se mi vrylo na dalších mnoho let. Pokud jste viděli pouze film, který kvalit knihy nedosahuje, tak po ni sáhněte, atmosféra tu je vylíčena vskutku parádně a jen tak oči neodtrhnete. Doporučuji všemi deseti.

HerrPilot

Úžasná knížka od autora, který mne uvedl do vod sci-fi a zároveň utvrdil, že sci-fi knihou nemusí být věc, hemžící se popisy přístrojů, které díky své popisnosti do deseti let od napsání zastarají (že, pane Verne?).
Válka světů je jednou z nejintenzivnějších knih, které jsem kdy četl. Počátek s přistáním Marťanů je skvělý, krátké boje s pozemšťany ještě lepší. Pak kniha zvolní tempo, věnuje se místům, které hrdina navštívil během svého útěku před mimozemšťany, přemýšlí nad velkohubým hrdinstvím, zamýšlí se nad „velikostí“ člověka, poukazuje na někdy vražedný lidský pud sebezáchovy.... A v poklidném (nikoli nudném tempu) kniha i končí. Rozuzlení je velice zvláštní (nezaměňovat s tupým, debilním, atd.).
Milovníci popisů si jistě přijdou na své (ke čtení je doporučena mapa okolí Londýna), marťanské vybavení je rovněž popsáno, ačkoliv ne do tak „brutálních“ detailů, jako u páně Verna.
Osobně velice pozitivně hodnotím vkomponování postavy vikáře, jeho první slova jsou velice silná (uvědomíme-li si, že křesťanství tak nějak staví na tom, že ve vesmíru jsme jediní).

Ačkoliv je kniha válkou jen z titulu, jedná se o výbornou četbu, která mi potvrdila Wellse jako jednoho z mých sci-fi oblíbenců.

Filmy na motivy knihy nedoporučuji. Jsou přesně takové, jako tato kniha není- megalomanské.
(Autor nenese odpovědnost za gramatickou správnost poslední věty. Komentář byl psán pod vlivem radosti z psaní- pozn. autora)

jarabr

Kniha je právem pokladem svého žánru a Wells neuvěřitelným vizionářem. Vždyť jeho paprskomet, který Marťané používají, a který v této knize popsal už roce 1898, se na papíře jako laser poprvé objevil u Einsteina až v roce 1917 a první funkční byl sestrojen až v roce 1960 (resp. jeho předchůdce maser v r. 1953). Jinak dokonale popsaný okamžitý rozklad společnosti, která nedokáže reagovat na invazi z vesmíru. Vize, která se může kdykoliv stát skutečností a nemusí to být vesmírná invaze, ale příčinou může být i něco jiného. Už jen k zamyšlení se nad sebou samým, společností a jejím uspořádáním, stojí za to si knihu přečíst.

jxr

Kniha, kterou jsem četl, je dělena do dvou částí - první, která obsahuje sérii dobrodružných fantasy příběhů a druhá, jenž je samotné dílo Válka světů. Celek je doplněn spoustou skvělých grafických ilustrací Petra Urbana.
Povídky jsou nápadité, čtenáře jistě zaujmou, jsou psané archaickým jazykem a tak popisované výjevy působí trochu legračně - zábavně.
Kniha Válka světů vypráví o invazi vyspělé mimozemské civilizaci na Zemi v touze ovládnout ji, vyhubit lidstvo a kolonizovat ji. Marťané nemají na výběr - jejich domovská planeta spěje k zániku a Země se jeví jako jejich jediná spása. Autor několikrát mezi řádky připomíná, že podobně se zachovalo lidstvo při dobývání nových kontinentů na domorodém obyvatelstvu. Zajímavé bylo mistrné líčení následujících dějů od přistání prvních kolonizátorů, mírového navázání kontaktu s neznámými objekty, které dopadlo tragicky, bagatelizování a podceňování nepřítele, nedostatek informací pro okolní svět, hroutící se obrana a organizace, migrace doprovázená panikou a rabováním, bez lítostná likvidace lidstva...nakonec se děj zúží na vyprávění hlavního hrdiny, který bojuje o holý život. V závěru byla kniha pro mě až moc popisná, ale celkově bych hodnotil knihu jako zajímavé dílo, které stojí za přečtení....

martina.culik

Věřím, že v době, kdy byla kniha napsaná, byl tento námět něco stěží uvěřitelného, ale v dnešní době, kdy je invaze z vesmíru běžným tématem knih i filmů, je vidět, že je kniha psaná kdysi dávno.
Od autora jsem četla i Neviditelného i Stroj času a bohužel musím konstatovat, že jsem u všech jeho knih byla zklamaná. Může za to nejspíše mé přehnané očekávání, které bylo způsobeno tím, že jsem ze všech stran slyšela, jak je to výjimečné a jedinečné.
Kniha obsahuje poměrně rozsáhlé popisy především geografické, u kterých jsem se často ztrácela, jelikož neznám anglickou krajinu tak detailně. Přiznám se, že jsem čekala o něco víc děje, ale kniha se dá shrnout v pár jednoduchých větách/slovech. Invaze, boj, zděšení, beznaděj, naděje a úleva.
Tři hvězdičky tedy dávám za námět vzhledem ke stáří knihy, ale jinak mi kniha nepřišla čtivá a byla jsem opravdu ráda, když jsem ji dočetla.

Denisa.knizky

Pocatek scifi, klasika zanru. Ano nektere vyrazy a popisy az archaicke, mnohdy je potreba se do nekterych pasazi vice zacist ale jinak je to absolutne nadcasove dilo s velmi aktualni zapletkou a tim nemyslim ani tam napadeni martany jako zamysleni se nad tim co dela z lidi lidi a ceho jsme jako druh jak v tom pozitivnim tak negativnim slova smyslu schopni. Za precteni jsem vdecna.

laepus

Jasně, v mnohém je to dnes naivní a překonané. Ale když si člověk uvědomí, že je to napsáno před 120 lety - před všemy letadly, vesmírnými lety apod., tak je to neuvěřitelné. Všichni autoři sci-fi prostě chtě nechtě musejí z Wellse vycházet. Chvílemi sice knížka působí jako podrobný místopis okolí Londýna, kdy je zmíněna každá dědina, která tam kdy existovala, ale když se tím člověk prokouše a začne to brát spíše jako důkaz dokumentárnosti jazyka a ne zpomalování děje, tak je to bez problému svižně čitelné i dnes. Je těžké číst knížku, když dokonale znáte filmová zpracování a víte, jak to dopadne, přesto jsem byl napnut a musel jsem to zkrátka dočíst. Zajímavá byla i postava dělostřelce, který nastiňuje možnosti lidstva, kdybychom to s Marťany opravdu jednou projeli, co bychom pak dělali... Výborná je také kombinace sci-fi s pozdně viktoriánskou Anglií - žádné stíhačky, kulomety atd., ale jen kavalerie a artilerie, která se hrdinně staví do cesty nepřemožitelným monstrům. Zkrátka klasika, která pohladí :)

hurwajz

První přečtená kniha od autora. Moc mě to bavilo. Pokaždé, když jsem si uvědomil, kdy to bylo napsáno, ještě víc mě to nadchlo. Podrobné popisy, jako v učebnici a přesto se to četlo moc dobře.

postoran-CZ

Klasika žánru a tak jsem se ke knize dostal vlastně i já. Docela "šokem" (v dobrám slova smyslu) pro mne byl fakt, že kniha byla napsána koncem 19. století a vlastně se v tomto období i odehrává.

Israha

Klasika, na které se zub času v podstatě nepodepsal. Dokumentaristický styl vyprávění se velmi dobře hodí k popisu biologie a technologie Marťanů, násilných činů, apokalyptických výjevů i vzorců lidského chování tváří v tvář hrozbě, vše má sílu a působivost. O skvěle vymyšleném konci se toho napsalo už hodně, ale nelze jej nevypíchnout. Linie s bratrem nicméně působí nadbytečně a na můj vkus až rušivě, drolí gradující atmosféru boje o život hlavní postavy, přičemž se v ní nic extra zásadního neudá...a popisy geografie Londýna a okolí jsou k uzoufání nezáživné a rozvleklé. Proto srážím jednu hvězdičku dolů.

zuzak07

Na to, že to bylo napsáno na konci 19. století a že je tam minimum dialogů a maximum popisů, je to čtivé a dobře představitelné.

Nomia

Sice se jedná už o poněkud obstarožnější sci-fi, ale mě se Válka světů líbila i teď. Kostra příběhu je o tom, jak "Pány tvorstva" v Anglii přepadne invaze z Marsu a následně o tom, jestli se s tím porvou, nebo se z toho úplně po...
Myslím, že se Wellsovi povedlo hlavně krásně vystihnout atmosféru invaze, ten chaos, šok a pocit bezmoci je tam skoro hmatatelný.
Rozsahem jde o celkem krátkou knihu, která má navíc relativně pozvolné tempo, ale i tak dokáže vtáhnout. Dalším plusem je fakt, že postava vypravěče působí sympaticky, rozhodně jsem mu ve vypjatých situacích držela palce. A že takových napínavých situacích je tam víc než dost. Samotný závěr knihy je navíc velmi dobrý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji, sice je to stará klasika, ale má pořád co nabídnout, rozhodně je to kniha, která se čte jedním dechem.

Meybe-
13.12.2017

Válka světů je asi nejznámější příběh H. G. Wellse, ale osobně si myslím, že tak trochu neprávem. Příběh je to velký a originální, ale je to celé spíše psané jako dokument a osobně mám raději jiné příběhy a světy z pera Wellse.

mitko
06.12.2017

Na Wellsa mi to prišlo až nečakané pomalé, akoby chcel ukázať svoje zemepisné vedomosti o Británií, kde až veľmi dopodrobna vysvetľoval postup mimozemšťanov do Londýna. Nejde sa aj nepousmiať medzi súčasnosťou a nad vtedajšími zbraňami, ktorými sa mohli brániť proti nim. Ale veľký palec hore je u mňa za koniec, ktorý by som popísal ako prvý Deus ex machina v knihe (no aspoň v scifi) a patrí doteraz medzi moje obľúbené.

danny_21
08.10.2017

Marťanská invaze sice už notně vousatá a místy natahovaná v první části díky popisům bratra hlavního hrdiny, přesto místy nelítostně drsná. Druhá, kratší postapokalyptická část je pěkně ponurá, konec přichází nečekaně rychle. Ve své době musela být pecka, za mě - 80 %

MDFMK
25.08.2017

Jedna z mala knih, ktore som ani nedocital. Dostal som sa silou vole cca do polovice, ale pre mna nuda, nuda, nuda... Dialogy skoro ziadne, len suche opisy... Pravdepodobne aj vysoke ocakavania, cakal som nejake nadcasove dielo. Pacilo sa mi prvych cca 20 stran, kde autor opisuje vztah k astronomii. Film som nevidel.

fifoj8786
07.08.2017

Chyba bude nejspíš na mé straně, ale kniha mě vůbec nenadchla. První cca polovinu jsem musel až mechanicky překousat. Všechno mi v ní přišlo nedotažené, zmatečné a zbytečně natahované nepříliš zajímavou vatou. Druhá polovina již byla o něco dynamičtější a o dost záživnější, avšak lehké znudění ze začátku bohužel kazilo celý dopad díla na mě. Dost škoda...
PS: Při čtení doporučuji sáhnout po mapě Londýna, jinak se v lokacích opravdu obtížně orientuje.

burianek
10.07.2017

Válku světů jsem si poprvé přečetl v angličtině, v takové té verzi se slovníkem, která byla určena pro jazykové školy. Atmosféra knihy je naprosto dokonalá a pro mě, jedna z nejlepších sci-fi. Je potřeba se plně ztotožnit z dobou, do které je děj zasazen. Určitě mě zklamala filmová verze, která se snažila přenést vše do současnosti. Pro mě naprosto špatně. Všechny vymoženosti dnešní filmové trikové techniky bych právě využil pro dokonalé navození atmosféry té historické doby. Jenom připomínám, kdo to neví, tak v USA byla zdramatizovaná verze Války světů vysílána v rozhlase a způsobila tenkrát dost velký poprask. Spousta lidí tomu věřila.

BobRyder
29.05.2017

Vědec Stephen Hawking prohlásil, že je velice nepravděpodobné, že by někdy na naší planetě mohly přistát bytosti z jiných částí vesmíru. A poté dodal, že pokud by se to, i proti všem předpokladům, přeci jenom stalo, byl by to náš konec. Tak jako tomu bylo nesčíslněkrát v dějinách lidstva, kdy vyspělejší civilizace zlikvidovala tu méně vyvinutou, tak i případní vetřelci budou, stejně jako ve Wellsově knize, ryzími dobyvateli.
Vím, že to ode mne, masožravce, který má už léta k veganství daleko, asi vyzní pokrytecky, ale na románu mne nejvíce zaujaly tyto pasáže: "Marťané nepřijímali potravu, nezažívali ji. Odebrali namísto toho čerstvou krev jiným tvorům a vstříkali si ji přímo do žil. Sám jsem tuto operaci viděl proběhnout, ovšem popisovat podrobně to, nač jsem se nevydržel ani dívat, stejně nedokážu, ať třeba působím přecitlivěle. Zatím jen tolik, že krev získaná z dosud žijícího tvora, ponejvíce člověka, byla zaváděna malou kanylou přímo do orgánu příjemce. Sama taková představa nám připadá strašlivě odpudivá, nicméně si myslím, že bychom měli mít na paměti, jak odporně by asi působila naše konzumace masa na inteligentního králíka."
Takovéto postřehy se v knize opakují- zhýčkané lidstvo žije v přesvědčení o své výjimečnosti a nadvládě nad ostatními tvory, ale z této iluze může být kdykoliv brutálně probuzeno. Kdyby k invazi vetřelců skutečně došlo a my se stali potravou pro chladné, bezcitné a mnohem inteligentnější tvory než jsme my, mohli bychom si stěžovat? Nebo bychom jenom poznali, jaké je to, co provádíme třeba dobytku na jatkách?
Tak tyto myšlenky mne napadaly při četbě Války světů a myslím, že se jich jen tak nezbavím. Ještě jedna taková kniha a stanu se zase vegetariánem.
A ještě pár slov ke knize samotné: je čtivá, napínavá a na svou dobu skutečně převratná. Takový lepší, dospělejší Jules Verne.
Doporučuji k přečtení!
A dobrou chuť...

Iljaajli
31.01.2017

Geniální díla nestárnou. Učebnicový příklad je Válka světů.

Elle1
30.12.2016

Inu, šlo to, ale žádný zázrak. Pro mě jen další knížka do seznamu maturitní četby, i když musím uznat, že nápad a myšlenku (a hlavně geniální konečné řešení) to má. Na můj vkus by to mohlo být trochu akčnější.

Insignitka
05.09.2016

A zrodili se Marťané. Velký poprask způsobila ta rádiová adaptace, která vyděsila miliony lidí. Kniha velmi dobrá.

nymfa
29.04.2016

Odporuča prečítať aj ked kniha je cez 100 rokov stara zhltla som ju ako nic

Jihorka
11.01.2016

Po knize jsem sáhla až po té, co jsem několikrát viděla Spielbergův film. Zajímalo mne, kolik z původního příběhu zůstalo. A zamilovala jsem se do H. G. Wellse. Zvláštní, protože sci-fi nijak zvlášť nevyhledávám a z J. Vernea už jsem vyrostla ;)
Neuvěřitelné, jak autor na konci 19. století dokázal předvídat, poutavě vyfabulovat a popsat technické vymoženosti jiné civilizace.
Vůbec se nedivím, že rozhlasová dramatizace O. Wellese vyvolala paniku (pozn. Wells a Welles se kvůli autorským právům později dokonce soudili)

Phorbo
17.12.2015

Zda-li mám vůbec hodnotit na čtyři hvězdy, nevím. Wells díky knize v rádiu udělal velký poprask, ale teďka by to nikomu nepřišlo. A přesto při čtení určitých pasáží jsem se převtělil do někoho v té době a věděl jsem že to muselo být pořádné terno. Mám knihu z vydavatelství Trifid, je to hrozná vazba, ale i tak jsem to prokousal i když mě z neustálého držení stránek bolela ruka. Samotný příběh je loudavý, bez větší gradace. Má několik momentů kdy by člověk nejraději držel dech a nedýchal do té doby něž je hlavní hrdina v pořádku. Ale ty okamžiky trvají jen pár sekund... na tu dobu ale určitě terno
70%

PavelKrnak
15.11.2015

V moderním filmovém zpracování, které se mi celkem líbilo (zejména kvůli atmosféře), jsem se musel podivovati zvláštnímu konci, jenž mi zrovna moc neseděl k Hollywoodu.
Nyní vím, že pouze vycházeli z předlohy. V knize rozuzlení nepůsobí tak zvláštně jako ve filmu, kde může diváka, jemuž vře krev v žilách, snad i trochu zklamat.
Mně osobně tempo i styl vyprávění tohoto románu vyhovovalo. „Ich-forma“ dokáže to, že se plně vžijete do hlavního protagonisty – do jeho útrap, strachů, tužeb i myšlenkových pochodů. Atmosféra je vykreslena vskutku bravůrně a pro čtenáře s velkou fantazií je mnohem lepší než ve filmu.
Také se divým tomu, že se film od knihy zase až tak neodlišuje, navzdory přes jedno století dlouhému časovému odstupu. Tato skutečnost jen ukazuje na obdivuhodnou nadčasovost díla, které je vcelku lehko adaptovatelné i do moderní doby. Stačí zaměnit koně za auta. :D
Žerty stranou, jde o to, že za myšlenky v knize se objevující by se nemusel stydět myslitel dnešní (ba i budoucí) doby.
Při čtení jsem byl mnohdy napjatý a někdy jsem se dokonce bál. Díky formě a tónu působí příběh skutečně velmi realisticky.
Nadto se mi podařilo sehnati devadesát let staré vydání, tudíž jsem si také užíval krásného a zajímavého jazyka. Veliký můj hold patří autorovi i překladateli.

p.stranska
09.07.2015

Není to okoukané, není to přetechnizované, je to napínavé a hlavně to má nepředvídatelný konec. Jak bych to nejlíp řekla...i nemilovníkům scifi jednou za čas dobré scifi neuškodí :-).

hroubek
23.05.2015

Zajímavě napsaná knížka, která krásně ukazuje, jak se lidé vyrovnávají s něčím co nedokážou pochopit. Prakticky celá kniha je pomalejší, ale to více je atmosférická. Je to hodně o budování atmosféry a popisování útrap jakými zrovna procházejí obyvatelé Anglie. Je vidět, že Wells umí přidat, když je potřebuje a dodat dané situaci na váze. Zajímavá kniha, která není nejstrhující, ale má parádní atmosféru.

Vé-Vé
05.12.2014

Pro mě je Wells génius. To co dokázal ve své době stvořit na stránkách téhle knihy naprosto nechápu. Jsem fascinovaná a nemám slov.
Kniha mě k sobě furt volala, takže jsem ji zvládla prakticky na jeden zátah a rozhodně to nebylo naposledy.