Stroj času

Stroj času vyšel v roce 1895, v témže roce, kdy vzniklo několik převratných technických vynálezů – například bezdrátový telegraf, film či elektrifikovaná železnice. Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morloci a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušené optimistickém duchu, Wellsuv román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/8216/stroj-casu-8216.jpg 4.1229

The Time Machine (1895)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Lika klub

Kozel
15. listopadu

Také jsem viděl film s Guyem Pearcem. Ačkoli bych to dnes asi tak lehce nestrávil, tehdy se mi film líbil a rád na něj vzpomínám. I přesto, že s Wellsovou předlohou má společnou jen hrubou kostru. To ale jen k prvnímu seznámení se Strojem času před dlouhými lety.

Wellsova povídka samotná je znovu výborná záležitost. Ačkoli nevím, proč si vybral tak dalekou budoucnost a kde vyhrabal rok 802 701, obsah Stroje času je velmi silný a nutí k přemýšlení. Navíc scénář, kdy se honba za dokonalostí lidské společnosti změní v její úpadek, je velice dobře uvěřitelný. Už jen proto, že spoustu Wellsem zmíněných znaků můžeme pozorovat již dnes, po 120 letech od vydání povídky.

Je pak otázkou, do jaké míry jsou jeho knihy pouhou sci-fi. Nebudu tu prozrazovat detaily, já se u četby bavil a děsil zároveň. I dalším doporučuju, aby sedli do sedadla a pomocí pák se přenesli daleko v čase, jež se i přes tu vzdálenost od obsahu i vzniku dokáže čtenáře dotknout jako pracka morloka.

iwosh
08. listopadu

Pro mě se mi film líbil více, ... :-)

Diabel

Stroj času jsem nejdřív viděl jako film a to byla hrozná kravina. Když srovnám knihu a film, tak jediní Morlocové svým vzhledem a chováním se podobají Morlocům z knihy.
Pátral jsem a zjistil, že Román H. G. Wellse poprvé vyšel v roce 1895 a většina literárních historiků považuje tento rok za zrod nové éry ve fantastické literatuře. Český čtenář se s ním mohl seznámit v roce 1905, ale další generace si na příští vydání musela počkat více než 90 let, což je tedy odvaz! On v tom nejspíš byl i nějaký politický úmysl, protože po přečtení knihy jsem začal pochybovat o tom, že Wells patřil k zastáncům socialismu, ale to už jsem odbočil... Přínos tohoto díla pro další autory je nezměrný. Pro ty, kteří hledají kořeny klasických sci-fi námětů, je toto dílo povinností :-)

Celý příběh započal na sklonku 19. století v Anglii v salónku pro gentlemany, kde Poutník (autor hlavního hrdinu nepojmenoval, vystupuje zde pouze jako Poutník v čase) vysvětluje přítomným svůj nový neuvěřitelný objev. Zde se mi obsah četl chvilku špatně, takže jsem si prvních několik stran musel přečíst znova. Dál už to šlo jak na drátkach.
Kniha je vyprávěním o cestě do velmi vzdálené budoucnosti. Hrdina se po svém pokusu ocitá v daleké budoucnosti a to v roce 802 701 (Tento letopočet se mi moc nezdá, ale proč ne. Myslim si, že Zemi dřív zničíme, ale to tenkrát nemohl autor vědět.). Poutník se setkává s upadající civilizací plnou prostomyslných a bezstarostných bytůstek - Eloiů. Pídí se po vzniku zdejších lidí, při čemž narazí na Morlocky. Z nich mi šel mráz po zádech. Šla z nich hrůza a nejvíc to platilo v lese :-). Wells měl opravdu skvělý vypravěčcký talent a uměl se dostat člověku pod kůži. Svět kolem nich vypadá depresivně a budete s ním hluboce soucítit, nebo takhle jsem to aspoň cítil já.
Konec knihy jsem díky filmu nečekal, byl jinačí a taky o mnoho lepší.
Knižní vydání z 1992 má skvěle udělanou obálku, uvniř je text krásně orámovaný a místy doplněný ilustracemi.
Uvažoval jsem jestli dát plný počet nebo čtyři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl pro ty čtyři a to z důvodu, že kniha mohla být dáleko obsáhlejší. Autor se mohl víc rozepsat o zdejších obyvatelích a o světě všude kolem nich. Těch cca 160 stran mi na tak skvělé nápady vůbec nestačilo. Úplně mě to neuspokojilo, ale rozhodně si přečtu jeho další díla. Těším se na další jízdu...

Moje hodnocení 8/10

Loxias

Krasne nadcasove a pritom lehke, ale presne. Pres vic jak stolety rozdil se to cte samo. Mel sem trochu dojem, ze tam byl celou dobu citit jakysi nevyuzity potencial, ale vzhledem k roku vydani nemam asi na takovou vytku narok :)

Allebith

Velmi kratinké, ale neuvěřitelně dechberoucí! Popis i idea jsou natolik nadčasové, že nelze vytknout jedinou věc. A fakt, že se jedná o autorovu prvotinu snad podněcuje i přemítání nad tím, zda-li skutečně Poutníka v čase sám autor neznal. ... ;)

callahanh

Dílo je z devatenáctého století a bez problémů čtivé je i dnes, což je asi jeho největší pozitivum. Dobu vzniku ale musí mít čtenář pořád na paměti, protože Stroj času je roztomile naivní sci-fi, v němž se vlastně nic moc neděje a jde spíš o jakousi autorovu vizi a úvahu nad tím, kde skončí lidstvo někdy v roce 800 000 a nutno asi říct, že současný vývoj mu trochu dává za pravdu a je možné, že za tisíc let to tady tak bude vypadat. Vzhledem k tomu, že jde vlastně o novelu, tak tady postavy nemají moc šanci na vývoj, ale jde opravdu jen o popis prostředí, vylíčení několika událostí a celkovou atmosféru, která je hodně zvláštní a jak už jsem psal naivní, což je vlastně dáno i tím, že celý příběh je vlastně vyprávěn nadšeným vynálezcem, čili mu můžeme věřit a nemusíme, ačkoli samotný konec to trošku posouvá do té reálnější roviny, čili že se vše opravdu stalo. Fanoušci sci-fi dílo určitě ocení víc, ale vzhledem ke krátkému rozsahu, čtivému stylu i zajímavým myšlenkám ho dočtou i ti, kteří žánru nijak neholdují. 70%

Emilie1906

Knihu jsem četla na základě Čtenářské výzvy 2017. Co mě na ní zaujalo a lákalo je, že se jí inspiroval Karel Čapek a zajímalo mě, jak před 125 lety viděl autor budoucnost. Kniha se dala číst i pro mě jako nečtenáře sci-fi žánru.

Balenka

Tak túto knihu som prečítala naozaj iba kvôli Výzve 2017. Dej (ak sa dá povedať, že kniha mala nejaký) ma vôbec nebavil, celá kniha sa vliekla v podstate jediným vyrozprávanym príbehom - jednou cestou, ktorú cestovateľ v čase prešiel. Príbeh vypovedany bez jediného prerušenia rozprávania jeho poslucháčmi.. Pre mňa veľmi slabé..

danny_21

Mé první setkání s legendárním autorem - útlá knížečka se čte sama, i po jednom a čtvrt století od napsání je až na pár dnes už neplatných a úsměvných myšlenek je to pořád zajímavé počteníčko, především námětem, o kterém nebudu zastírat, že jsem jeho velkým fanouškem. Jedno je ale jisté, jsem přesvědčen, že lidstvo se rozhodně 800 set tisíc let nemá šanci dožít :-) - těším se na další setkání s "Herbiem" - 70 %

martina.culik

Vlivem několika filmů, které jsem viděla (based on Time Machine), jsem čekala trochu více děje. Hrdina postavil stroj, párkrát někam odcestoval, ale nic závratného se nedělo. Kniha mě nijak neuchvátila, i když očividně položila dobrý základ pro filmová zpracování.

Petra21

Osobní důkaz, že sledování soudobých amerických sitcomů nemusí být bezduchou kratochvílí křeslové rozvalenosti. Ano, právě Big Bang Theory může za můj další sci-fi "zářez". Doslova jsem žasla nad fascinujícím vyprávěním, které upoutá i současného čtenáře zvyklého na největší senzace. Senzace!

ewkat
10. únoraodpad!

Tak tuto knihu čtu jen pro Výzvu 2017. Je tenká a tuto tématiku nemusím. První kapitola mně velmi překvapila a dá se říci, že jsem se těšila na další. Bohužel v dalších tam je až příliš mnoho popisování toho jak to tam vypadá, moc dohadů, které se pak mění apod. Ale nejsem na sci-fi, takže je to opravdu pouze můj názor. No uvidíme jak to skončí, ještě čtyři (pro někoho už jen :-D) kapitoly.

mitko

Neuveriteľné, že kniha je aj po toľkých rokoch stále tak čitateľná. Je to asi aj preto, že Wells tu myslí dosť priamočiaro a zaujíma ho skorej spoločnosť a budúcnosť. Hlavný hrdina cestuje do roku 802 701, kde zisťuje, že ľudia žijú v utópii, ktorá je ale len zdanlivá a ukáže sa, že ľudia sú tu len akýsi dobytok pre vyspelejších Morlokov. Aj keď stroj času nieje prvý román, kde sa časom cestuje, tak právom patrí medzi ten najznámejší. Ide o napínavý dobrodružný príbeh plný fantastických stvorení. Tým, že je taký krátky tak sa tu nenachádzajú hluché pasáže a hrdina skáče z jedného dobrodružstva do druhého. Jedine začiatok pre ma pôsobil trocha nezaujimavo, kde im vysvetľuje princíp stroja, ale potom to je už len jazda.

parxel
12.05.2016

Stroj času jsem četl v anglické lehce okleštěné verzi nicméně s pokročilou aj. Zpočátku jsem měl problém se do knihy začíst. Příběh mne zkrátka vůbec neoslovil. Naštěstí není moc dlouhý a tak jsem vydžel. Zhruba v polovině jsem se chytil a musel jsem uznat, že kniha v sobě má nějakou myšlenku. Nicméně příběh mi celkově přišel slabý.

Podle mne hodnota této knihy spočívá především v tom, že se jedná o první příběh s tématikou cestování v čase, ale jinak v podstatě nemám důvod se k ní vracet. Tři hvězdy.

ber-tram
08.01.2016

Zase na osvědčené kaskádě super soundtrack (90%) - bídný film (30%) jsem dojel až ke knižní předloze, která je stran hodnocení průměrem obojího. Kdybych si k ní pustil éterickou Badeltovu hudbu, snad by se trochu zmenšila neúprosná archaická propast 120 let od vydání; kdybych přitom sledoval plytký film z r. 2002, režírovaný prý vnukem spisovatele, snad by kniha lépe obhájila svoji myšlenkovou samonosnost. 1/15

Covenant
11.08.2015

Taková delší povídka, která se velmi dobře četla. Žádné zbytečně rozvleklé popisy a rovnou k věci. Kniha není úplná špička sci-fi, ale vzhledem k době, kdy byla napsána je výborná a hlavně srozumitelná. Jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání, co se týče čtvrtého rozměru :).
PS: Kdyby posunul pointu vztahu mezi dvěma "národy" někam na konec a nevyzradil by jí téměř na začátku, bylo by to na jedničku s hvězdičkou a možná by mi to trochu vyrazilo dech...nebo aspoň doušek

hanocri
02.08.2015

Když jsem se do Stroje času, mé první knihy od Wellse, před mnoha lety pouštěl, myslel jsem, jak bude svými myšlenkami zastaralý. Nemohl jsem se více mýlit. Nadčasové dílo o neúprosné moci času, o relativitě toho, co se nám může zdát věčné, o "finálních" sociálních konsekvencích lidského pokroku a tak dále. Mimochodem údajně jako první zmínil čas jako samostatný rozměr.

Reňulka Š
22.03.2015

Poutavá kniha. moc se mi líbila.

Reňulka Š
22.03.2015

Poutavá kniha. moc se mi líbila.

MorriconeTheGod
19.02.2015

Knihu je nutno brát v kontextu doby. Já měl to štěstí, že jsem sci-fi objevoval chronologicky, takže mi určitá "zastaralost" díla nezkazila dojem. Neumím si ale představit, co bych si o tom myslel, číst to třeba po Asimovi, Clarkovi apod.

jorgesob
11.12.2014

kdysi po shlédnutí stejnojmenného filmu mě napadlo, že bych si moc rád přečetl knižní předlohu. a stroj času nezklamal. je to skvělé vyprávění a výborně vystavěný příběh s příjemnou atmosférou.

SalomeH
17.10.2014

Po všech těch knížkách o cestování časem jsem si myslela, že to bude jen ta základní linka, která byla od doby vydání tohoto díla napsaná tisíckrát. Knížka mě ale mile překvapila a moc jsem si ji užila. Hlavně kvůli tomu, že narozdíl od moderních příběhů hrdina necestuje do budoucnosti, aby si užil dobrodružství, ale aby se něco dozvěděl o budoucích lidech a přemýšlel o vztahu mezi současností a tím, co přijde.

vpadysak
22.02.2014

Klasika žánru. V roku, keď bola kniha vydaná musela pôsobiť ako úplná bomba. A asi aj dlho potom.
Autor sa s využitím SF zamýšľa nad pokračovaním rozvrstvenej spoločnosti.

Alee
08.02.2014

Abych se moc nerozepisovala... je to taková malá sonda do začátků sci-fi a do konce 19. století očima velmi vzdělaného a chytrého člověka. Wells nebyl jen spisovatel, ale také vystudoval biologii a byl soukromým (a pak univerzitním) profesorem. Věřím, že dnes existují (i pro mě) mnohem oblíbenější knihy, ale pokud chcete něco na přemýšlení a pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo něco zajímavého pro zábavu, mohu jen doporučit. Čte se to jako po másle a má to nejen hlavu a patu, ale také velmi obstojné tělo. Když si vezmu Wellsův záběr a smysl pro detail, tak všichni Čapkovi roboti atd. byli trestuhodně nedotažení a o ničem.

padde
07.02.2014

Nápadité. Zařazuji ke klasice SF.

Gimli
25.01.2014

Ne příliš napínavá sociální úvaha zahalená do vědeckofantastického hávu. Filmařům se vůbec nedivím, že se od předlohy odklánějí. Kdyby se jí drželi, byl by z toho zřejmě dost nudný film. Ovšem je třeba uznat, že kdykoli se Wells pouští do úvah vědeckých, začíná být kniha velmi chytlavá. (čteno v originále)

umbra
13.03.2013

Je třeba si knihu nejdříve zasadit do doby, kdy byla napsaná, pak můžete být jedině mile překvapeni neuvěřitelnou fantazií jejího autora. Stroj času jsem četla na střední škole a velmi mě to bavilo. Později jsem viděla dvě zfilmované verze, což bylo opět zajímavé srovnání. Je to každopádně klasika.

lord-artoo
15.02.2013

Na svou dobu jistě šokující nápad levičácky orientovaného Wellse je i dnes, vžijeme-li se do jeho doby, dost dobrý a neotřelý. Problém je, že kniha stojí jen na tomto jediném nápadu. Zbytek je velmi neuměle napsaný a v podstatě ani nikterak zvlášť zábavný (byť ne nudný!).
Dílko jsem si přečetl zejména proto, že jsem nepochopil filmovou verzi (tu novější) a, ejhle, ono je to tím, že je základní myšlenka absurdně překopaná. Proto vzhůru, čtěte knihu!

Phoenix16.cz
03.01.2013

Matně si vzpomínám, že jsem kdysi viděla film, který z této knihy vycházel. Někdo cestoval časem do budoucnosti, kde se mezi sebou mlátily jakési dva národy. Nijak moc mě to neuchvátilo, proto ani od knihy jsem zas tak moc nečekala. Po pár stránkách jsem byla vyvedena z omylu a začala jsem si užívat krásně vyprávěnou sondu do budoucnosti. To, co si Wells navymýšlel, vyznívalo velice realisticky, i když čas, do které svůj příběh zasadil, hraničí s lidskou představivostí. V podstatě nám podrobně představil jednu z nekonečna možností evoluce či involuce.

Syndrom
19.11.2012

Co je čtvrtá dimenze? Archetypální dílo o časoprostoru.