Stroj času

Stroj času https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8216/mid_stroj-casu-X20-8216.jpg 4 489 80

Stroj času vyšel v roce 1895, v témže roce, kdy vzniklo několik převratných technických vynálezů – například bezdrátový telegraf, film či elektrifikovaná železnice. Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morloci a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušeném optimistickém duchu, Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné.... celý text

Literatura světová , Novely , Sci-fi

Vydáno: , Lika klub

The Time Machine , 1895

Richie1
Richie1
07.02.2024 4 z 5

Kdysi dávno jsem viděl film (verze z roku 1960), kde byl zpracován tento letitý román jednoho z tvůrců scifi žánru. Film se mi tenkrát líbil a velmi dlouho jsem plánoval, že si přečtu předlohu. Konečně se mi plán podařilo splnit - přes logickou naivitu tohoto více než stoletého díla jsem spokojen, čtenářský zážitek z cesty do daleké budoucnosti byl více než dobrý. Líbily se mi i filosofické úvahy o tom, jakým směrem se lidstvo v budoucnu posune - a musím uznat, že do značné míry měl Wells dobrý odhad. Jen doufám, že budoucnost bude přece jen mnohem optimističtější než nabízí Wellsův Stroj času. 75%

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
28.01.2024 5 z 5

Připomínka toho, že je celá éra lidstva na této planetě jenom okamžikem.

petrarka72
petrarka72
10.01.2024 4 z 5

Jednohubka na večer. Skvěle napsaná. Se sakra depresivní představou o budoucnosti lidstva a Země vůbec. Vycházející z dualistického výkladu společnosti, líčící dvě lidské nástupnické"rasy", moloky a ély, a následně i jejich ztrátu. Ovšem s relativizujícím přístupem - měla jsem tendenci ne nevěřit smyslům poutníka, tomu, co vidí nebo zažívá, ale jeho výkladu toho všeho... Jsem přesvědčena o tom, že až si příběh o stroji času přečtu příště, budu ho zase vnímat úplně jinak. V této chvíli akorát věřím tomu, že se v něm silně inspiroval Michel Faber, když psal Knihu zvláštních nových věcí...

JSmerda
JSmerda
25.10.2023 3 z 5

Přiznám se, že jsem čekal víc. Knížka je postavená na dvou myšlenkách - cestování časem a evoluce lidského rodu na dva "poddruhy". Ve své době musely pravděpodobně zaujmout obě linky, ale v současnosti jsou zajímavější příběhy, které se pojí s cestováním časem.
Jsem rád, že jsem si knihu přečet. Chtěl jsem poznat, jak byl zpracován původní/prvotní koncept cestování časem a jaký příběh na něho autor nabalil. Nicméně, samotný příběh mě nijak zvlášť nezaujal.

Ronnie68
Ronnie68
19.09.2023 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, kde se cestuje časem do daleké budoucnosti (ale je to vyprávění Poutníka) .... líbilo se ... přečteno celkem rychle ...

soupik2012
soupik2012
11.08.2023 4 z 5

Ve své době muselo jít dozajista o naprosto fantastický příběh. Zub času zde není příliš patrný, přesto bych si uměla představit nové a především detailnější zpracování. Hlavní myšlenka v cestování časem, nabízí tolik dalších neméně prapodivných příběhů. Příběh vypráví poutník v čase a to retrospektivně. Přitom chronologická posloupnost, by do příběhu vnesla o něco více napětí. Stále však musím mít na paměti, jak dávno byl tento příběh napsán a s ohledem na tento fakt, toho není moc co vytknout. Audiokniha je vydařená a načetl ji pan Alexej Pyško.

Janadvorackova
Janadvorackova
08.04.2023 4 z 5

Jestlipak autor tušil, co způsobí :)?
Neměl náhodou vedle psacího stolu nenápadný stroj? Odcestovat na nějaký současný workshop by nebyl problém. Kdybych totiž nevěděla, kdy kniha vyšla, nehádala bych jí tolik. Odsýpá, je srozumitelná. A míra představivosti - na tu dobu, kdy se na jednu stranu vynálezy líhnuly jako kuřátka a na druhou se cokoli nevysvětlitelného přisuzovalo duchům a "bohu," je až skoro bez debat.

Film z počátku století jsem kdysi párkrát viděla a je fakt, že mi při čtení některé popisy splývaly a doplňovaly se s filmovou vizualizací. Je také škoda, že kniha není delší, hlavně o popisy podzemní společnosti. Chybí mi tam vícero možností vývoje našich potomků. Autor se zaměřil na spoustu věcných otázek, ale pochybovala jsesm, že by se jimi dala vysvětlit podoba světa v o tolik vzdálené budoucnosti.

Romanka89
Romanka89
29.03.2023 4 z 5

Skvělá kniha, ani jsem nečekala že mě bude tak bavit. Jen mě mrzelo, že když jsem ještě netušila, jak to v knize je, tak mi to vyspoiloval Sheldon v seriálu Teorie velkého třesku :D Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
27.03.2023 5 z 5

Naprosto skvělá novela, která mě dostala jak dějem, příběhem, tak i způsobem vyprávění. Tak jdeme na to...

Začnu tím, že jsem tuhle klasiku četla poprvé. A jelikož je rok 2023, mělo by se i brát v potaz, že originál je z roku 1895. Takže...funguje to i v dnešní době? Rozhodně ano. Funguje to i na toho, kdo si neujíždí na knihy z téhle doby? Budu odvážná a napíšu: tím si nejsem moc jistá.

Příběh Cestovatele v čase se čte dobře. Celá kniha je napsaná moc dobře. Nijak košatě, to jde za způsobem vyprávění. A tak nějak klidně, což jde zase za způsobem vyprávění, kvůli kterému nemáte (chvíli) důvod bát se o Cestovatele. Poznávání světa, kam se dostal, bylo skvělé. Tady jsem si to užívala hodně. Protože budoucnost zde popisovaná byla vážně skvěle a nijak "budoucnostně barbarsky", ne fakt to není jako v té filmové adaptaci z roku 2002. A díky za to!

Zmínila jsem způsob vyprávění. Neřekla bych, že je poplatný době vzniku. Jenom asi nesedí každému, protože se už nepoužívá. Ale já to mám takhle ráda. Moc. A právě proto ten konec působí o to víc...
epicky
tragicky
šťastně
Čtenáři vyber si podle toho v jakém jsi rozpoložení a domysli si příběh :)
A ruku na srdce, kdyby to skončilo jinak, asi dám hvězdu dolů, za nevyužití potenciálu vyprávěcí formy.

Takže je asi jasné, že já odešla spokojená z příjemného knižního zážitku :)

PS: moc fajn je, že kniha obsahuje obě verze finálové sekvence knihy :)

drakamena
drakamena
06.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Z dnešního pohledu nic moc - z pohledu doby, kdy bylo dílo napsáno? Úžasné. H. G. Wells a Jules Verne skutečně předběhli svoji dobu, co se týče představivosti. Autorova fantazie se zdá neskutečná.

Samotný příběh mě však moc nechytal, protože mi jednoduše nebyl moc sympatický Poutník v čase. Jeho zkratkovité chování v budoucnosti - ví, že Morloci vylézají ven za tmy, a místo aby se někde schoval, vydá se na otevřené prostranství? - mě nutilo protáčet očima. No jo no.

A mimochodem, ten konec? Zmizel Poutník v čase proto, že někde vlastní vinou uvízl? Nebo proto, že vypravěč pohnul ze zvědavosti pákami a rozhodil nastavení stroje času, čímž ho buďto rovnou zabil nebo ho někde uvěznil v čase? Hm...

JohnCZ
JohnCZ
06.10.2022 4 z 5

Jednoduchý, nepříliš akční, ale zato nadčasový, příjemně napsaný a sympaticky přemýšlivý příběh. I když jsme se za těch takřka 130 let vědecky posunuli o dost dál, Stroj času, navzdory jasným fantastickým prvkům, není vůbec tak naivní a zastaralý tak, jak jsem od něj původně očekával. Právě naopak, H. G. Wells řadu myšlenek, které platí i dnes, trefuje úplně přesně. Bavilo mě poznávat nový svět a důvody, proč je ve takovém stavu, jakém je. Líbilo se mi, že čtenář nikdy neví víc, než ví samotná hlavní postava, která celý příběh retrospektivně vypráví a u toho se zamýšlí nad tím, co tam vlastně viděla. Možná je to i novým a fakt dobrým překladem, ale strašně příjemně se to celé četlo a úplně rozumím, že to ve své době musela být imaginativní bomba, byť je to třeba z dnešního jen taková menší skromná dobová ochutnávka toho, co všechno by v budoucnu mohlo být (a taky že bylo) v žánru sci-fi, potažmo fantastice obecně, vymyšleno. Jedinou výtku, kterou ale do hodnocení samotného díla samozřejmě promítnout nelze, směřuji k ryze technickému stavu posledního vydání - resp. k místy nekvalitnímu tisku. Žádné velké drama, pořád je to v pohodě čitelné, ale banality, jako blbě dotištěná písmena, by si nakladatelství, které se tiskem profesionálně zabývá, mělo ohlídat.

Terva
Terva
18.09.2022 2 z 5

„Dokážu se jedním problémem
zabývat celé roky,
ale čtyřiadvacet hodin
nečinně čekat,
to by mě zabilo“.

Jednoho dne jsem si zapomněl do práce vzít záložní knihu a tak jsem musel navštívit knihkupectví. Při výběru ( nic moc toho neměli) jsem narazil na klasiku od H. G. Wellse. Klasiku myslím to, že se tak tomuto příběhu začalo říkat. A ta klasika stála 278kč. Nikdy jsem to nečetl, ale viděl jsem oba filmy. A tak se stalo to, že kdysi v minulosti jsem nabyl dojmu, že knižní předloha je dobrá. Paradoxem je fakt, že mě se nejvíce líbil film Stroj času z roku 2002. Guy Pearce se tam vydává do hluboké budoucnosti. Tohle pojetí, Měsíc a píseční mutanti – to mě bralo.

Malá ochutnávka:
Ale jednoho dne se nám to všechno podaří zorganizovat líp a později ještě líp. Takovým směrem, navzdory drobným turbulencím, se ubírá vývoj naší planety. K bystrému, vzdělanému a spolupracujícímu lidstvu, jež bude stále rychleji směřovat k ovládnutí přírody a jež nakonec rovnováhu živočišstva a rostlinstva moudře a pečlivě přetvoří k obrazu svému.

Jenže v knize je to trochu jiné. Pan spisovatel vždycky vytváří nějakou domněnku, hypotézu, kterou pak odvolá, vyvolá tím jinou myšlenku, která pak také neplatí a pak...no prostě byl jsem z děje v této knize hodně zklamaný. Moc povídání kolem, skoro žádná akce a mdlé pojetí cestování časem mě zklamalo. Navíc jsem pochopil, že H. G. Wells v době, kdy tuto knihu psal (1895) nemohl vůbec tušit, co se stane za několik desítek let, a tak se raději vydal o několik tisícíletí vpřed. To asi proto, aby nebyl porovnávám moc brzy po napsání tohoto příběhu. Slabé dvě hvězdy.

Citát: Připadá vám to jako nesmysl? Jenže já to myslím smrtelně vážně.

IreneP
IreneP
19.08.2022 2 z 5

Knížku jsem poslouchala a kdybych ji četla, zůstala by nejspíš nedočtená. Ne, tohle mě nebavilo. Poutník v čase, který se dostane do daleké budoucnosti, kde potkává 2 kasty "lidí", jeho ne příliš zajímavé příhody tam, určitá chladnost vyprávění a samozřejmě intelektuální převaha imperialistického Brita (chápu, že to odpovídá době napsání) - no, nic, co by mě opravdu zaujalo. Za mě velké zklamání, protože dříve poslouchaná Válka světů se mi líbila dost.

iveta3689
iveta3689
27.07.2022 4 z 5

Dobře napsané, nadčasové. Krátký příběh tak akorát, bez zbytečné omáčky.

Pasadenka
Pasadenka
15.03.2022 4 z 5

Wells je můj oblíbený autor. A i když je stroj času hrozně profláklý příběh, doba, kterou popisuje, doba, ve které vznikal, mu dává patinu jedinečnosti. Nepatřím mezi lidi, kteří by se na starší autory dívali skrz brýle současné morálky, takže mě žádným způsobem neuráží skutečnosti, které autor popisuje.

Hvězdičky dávám čtyři, ale spíš z nostalgie. Ta chronická znalost příběhu, který, nakolik je krátký, v sobě neskýtá víc, než si z něj vzala současnost, ve mně vyvolával hrozné pocity nudy. Válka světů je vagon lepší! :)

ijcro
ijcro
09.02.2022 4 z 5

Když jsem před léty četl knihu, měl jsem jen mlhavé představy jak vypadá třeba takový morlock... Jenže když jsem uviděl film s Guy Pearcem a Jeremy Ironsem (ten hraje parchanty snad všude), tak rázem všechny představy ztvrdly a ač je ztvárnění poněkud vizuálně tendenční, nenaplnilo zcela očekávání. Něco tomu chybí, ano, film tomu dal hlubší příběh, některé kulisy jsou i uvěřitelné, ale jiné poněkud nesrovnatelné s předlohou a jejím jazykem.
Je dobré zkusit obého, knihu a pak film a položit si otázku, co víc plní čtenářovy představy. Já je budu mít před očima napořád tak, jak mi je předložilo duo Wells-Verbinski ve filmu, ale k příběhu v knize se budu vracet raději.

Doporučuji.

A mimochodem, válka světů je přece jiný příběh než stroj času...

soukroma
soukroma
07.02.2022 4 z 5

Zajímavé, čtivé, krátké. Sci-fi sice nevyhledávám, takže nemám srovnání, jak se třeba toto téma zpracovává dnes, ale i tak mi vůbec nepřipadalo, že by příběh byl jakkoli zastaralý - byť mu je jedno a čtvrt století. Napínavé setkání s obyvateli Země v roce 802701 (rok hrdinou zrovna předem nevybrán, ale autorem zřejmě zvolen jako nepředstavitelně daleko v budoucnu), lidmi (?!) a tak vůbec. Trochu filosofování, bez valného závěru ("Můj výklad byl velice prostý a dosti hodnověrný - jako většina mylných teorií!"). Ale závěr celého příběhu byl vcelku jediný možný. Takže Poutníka s jeho strojem času možná ještě někdy uvidíme...
(Přečteno vydání 2017, Romeo, spolu s Ostrovem..).

kamibe
kamibe
05.12.2021 5 z 5

Jak mě mohla tahle klasika minout? Jak je možné, že jsem si ji nepřečetla už dávno?! Jak to, že jsem kdysi dávno přečetla Neviditelného, byla jím téměř očarována, ale o Stroji času jsem nic nevěděla? Tak jsem ráda, že jsem to dohnala. Navíc se výborně hodí do ČV 2017, kterou plním sice se zpožděním, ale pořád ráda.

hetzerjoke
hetzerjoke
04.11.2021 3 z 5

Přestože mi při líčení komunistické utopie trochu zamrzl úsměv na rtech (nebo se tam spíše objevil), není na této drobné knížce mnoho k vytknutí. Svižný a nápaditý děj, dynamický styl psaní, správně napínavé pasáže protkávané stručnými a lehce pochopitelnými filozofickými kapitolkami. Vše společně funguje v skvělé harmonii, díky čemuž jsem se vůbec nestihl nudit a s koncem jsem byl nanejvýš tak zklamán, že Stroj času nebyl stránkově rozsáhlejší.

Lili
Lili
26.08.2021 3 z 5

„Při pohledu na hvězdy se moje vlastní nesnáze i obtíže pozemského života najednou zdály nicotné."