Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Chcete číst o nejnovějších objevech astrofyziky a přidružených věd v knize, kde jediný vzorec je notoricky známé matematické vyjádření Einsteinovy OTR a vše ostatní je podáno srozumitelným jazykem a inteligentním humorem? Pak hledáte tuto knihu. Víc netřeba dodávat.

21.03.2021 5 z 5

3 kroky do tmy 3 kroky do tmy Ondřej Neff

Útlá kniha na objednávku od Škody Auto byla zábavná i poučná. Vtip a nápady spolu s poznatky vědy a techniky tvořily děj dobrého příběhu v nichž technologie nám není neznámá a dává pocit, že už stojíme ve dveřích této budoucnosti.

20.03.2021 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

První kniha od Kinga a asi se do dalších nepohrnu. Divný příběh o světě kde zřejmě vyhráli nacisté válku a USA pořádají Dlouhý pochod, který přežije jen jeden ze stovky účastníků. Žádné vysvětlení jen depresivní road trip. Jo jednou jsem se zasmál a to na straně 264 (kniha jich má 299). Nebyl to můj šálek kávy.

20.03.2021 1 z 5

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Čaroděj je krátká próza (přečtena za jeden večer), která je předobrazem románu Lolita. Kdo jí četl najde v této knize mnoho pasáží, které už dobře zná. Ale i dost překvapivých prvků jenž z Čaroděje dělá svėbytnou knihu. Nabokov si opět pohraje s vaší fantazií a vy si to od něj necháte líbit.

17.03.2021 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

První kniha od tohoto autora, co jsem četl. Napínavé drama o genetických manipulacích rostlin a živočichů s jasným poselstvím nad morálním dilematem "co kdyby si rodiče mohli vybírat, jaké bude mít jejich dítě vlastnosti" Kniha na reálných událostech vysvětluje o co korporacím působících v GMO jde a svým příběhem nastiňuje, kam konkurenční boj o nadvládu může vést. Jednu hvězdu srážím za utahaný konec.

16.03.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolita: zpověď zvrhlíka. Tak by jí mohli hodnotit nepřipravení čtenáři. Toto vrcholné dílo Vladimira Nabokova doporučuji číst až po zhlédnutí filmu s Jeremy Ironsem a četbě dřívějších Nabokových děl. A nyní i po četbě knihy Rez a záře hvězd. Pak lze knihu číst bez předsudků aby "laskavému čtenáři nevylezlo obočí až na temeno hlavy" První část je plná popisů myšlenek zvrhlíka, druhá popis cesty za "rájem ověnčeném plameny". Vše tvoří celek protkaný mistrnými obraty a kouzelného pera Nabokova. Kdo chce být opravdu v obraze přečte i povídku Čaroděj, jeho raná verze Lolity.

08.03.2021

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Kdybych mohl, dám šest hvězd. Pro ty, kdo četl Lolitu je tato kniha povinnost. Tušil jsem, že tahle kniha bude jiná než ostatní, ale jakmile jsem se pustil do do čtení, věděl jsem, že bude pasovat do bodu čtenářské výzvy "místo kde by jste se nechtěli ocitnout". Není to snadné čtení a nevyvolá úsměv na tváři. Už teď vím, že jsem právě dočetl nejlepší knihu roku 2021 (knihu čtenou poprvé, protože okamžitě jdu na rereading Lolity).

03.03.2021 5 z 5

Kniha mi byla doporučena a dobře zapadla do čtenářské výzvy pro rok 2021 bodu 13. Zasmál jsem se. To byl účel této publikace a ta byla naplněna. Jako otec dvou dětí jsem musel občas zmáčknout slzu při vzpomínkách, které mi vytanuly na mysli při četbě. Ne nebojte, byly to slzy od smíchu. Kdo děti nemá, těžko říct zda by tuto knihu měl číst, minimálně ho tolik nepobaví, maximálně ho odradí od bláznivého úmyslu se rozmnožovat.

27.02.2021 4 z 5

Toulky Egyptem faraonů Toulky Egyptem faraonů Christian Jacq

Skvělá kniha napsána mistrně a od srdce. Autor zasvětil svůj život studiu Egypta a díky jeho knihám se můžeme i my ponořit do hlubin času a objevovat dávno zaváté poklady nejen hmotné, ale i duchovní. Tato publikace je takový rychlokurz památek dávné říše na Nilu, navnadí to však k četbě dalších děl.

23.02.2021 5 z 5

Sedm démonů Sedm démonů Barbara Wood

Co se může stát když najdete zakázaný hrob prokletého faraona? V této knize se fantazie meze nekladou a ač jsou někdy přitažené za vlasy, myslím, že i pro ty co Egypt zajímá, je to dobré čtení na způsob filmů ala Mumie. Prostě oddechovka na pár klidných večerů.

22.02.2021 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Uf. Občas to byla dřina udržet pozornost, ale stálo za to těch 550 stran dočíst (i když by stačilo 350). Žena mimozemšťan ovládne ženu člověka. Pro muže velmi zajímavá sonda do myslí hlavních hrdinek. Autorka se nebala popisovat detaily a děje s takovou pečlivostí až to bylo někdy zbytečné. Nejlepší byly popisy jiných planet a proč vůbec "duše" jiné životní formy života ovládají. Zbytek knihy byl rozbor života lidí kteří unikli "polapeni". Dal bych tři hvězdy, ale za to že autorka přeci jen dokázala, abych knihou strávil tolik času dám hvězdy čtyři.

19.02.2021 4 z 5

Dětí se nevzdám Dětí se nevzdám Soheir Khashoggi

Napínavý román na základě skutečností které se občas stávají. Američanka si vzala muslima a po letech unese do své do noviny jejich děti. Začíná boj o jejich navrácení.

13.02.2021 4 z 5

Noční let / Dětí se nevzdám / Milionáři / Letní přístav Noční let / Dětí se nevzdám / Milionáři / Letní přístav Ken Follett

Kniha je soubor čtyř románů od různých autorů. Nejvíce mě bavil Noční let a i Dětí se nevzdám bylo napínavé čtení. Další dva romány jsou už taková selanka. Musím však hodnotit celou knihu, takže dobrý průměr.

08.01.2021 3 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Skvělý Verne, jehož romány jsou čtivé i po století. Nejen pro to jak jsou napsány, ale i jako zajímavá sonda do doby, kdy román vznikal. Pět neděl v balónu je o výpravě napříč Afrikou ve vylepšeném balónu, nikoliv horkovzdušném, ale plněném vodíkem. Technické popisy mají smysl a pomáhají v napínavém příběhu, kdy s hrdiny počítáte každý kilogram zátěže. Co je však nejpoutavější to jsou rozhodně popisy reálií Afriky druhé poloviny 19. století. Příjemná oddechovka, které nemám důvod dát méně než pět hvězd.

31.12.2020 5 z 5

Pád Rudolfa II. Pád Rudolfa II. Josef Janáček

Kniha plná zajímavých informací a souvislostí, které čtivou formou čtenáře zavede na dvůr Rudolfa II a v mnohých vyvolá zájem o tuto dobu a k dalším titulům, což pro úsporný formát byl zřejmě hlavní účel této útlé knížky. Pro ty, které odrazují tlusté encyklopedie plné suchých dat, výborná volba.

31.12.2020 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Země za miliardy let, která nerotuje protože Měsíc se vzdálil. Nápad zajímavý, ale čtení těžké. Autor chtěl ukázat tento svět a tak vymýšlel zápletky posouvající hrdiny po glóbu jehož polovina je ve stálé přivrácena ke slunci a na druhé panuje tma. Autor má však lepší díla na svém kontě

28.12.2020 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Mé první setkání s Jo Nesbø. A bylo to zajímavé setkání. Když jsem stále narážel na pochvalné recenze jeho knih, tři jsem si pořídil. Kvalitní čtení i pro mě, který se kriminálkám spíše vyhýbal. Knihu jsem četl asi déle než jsem chtěl, občas jsem se musel vracet. Hlavně kvůli nejasnostem, které vznikají když čtete knihu ze série, která není první. Ale zvědavost jak to (pro znalé čtenáře zase) Harry Hole vyřeší mě hnala dál. Závěr je, že mi nezbývá než si doplnit i ostatní knihy.

22.12.2020 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Závěrečný díl trilogie Nyxia byla důstojným zakončením celé série, které ve mě zanechalo pocit zdařilé scifi. Děj plný zvratů stále však sledující jasný cíl a to jak se naši hrdinové popasuji s Babylonem a dostanou se domů. Autor mnohem častěji nechá postavy umírat až jsem chvíli pochyboval v nějaký konec, který by mě neotrávil. Nic takového se nestalo, ale rozhodně nečekejte happy end pro všechny, protože zrovna ta vaše oblíbená postava se ho vůbec nemusí dožít.

13.12.2020 5 z 5

Okno do věčnosti Okno do věčnosti Alexandr Trifonovič Tvardovskij

Přečteno za několik desítek minut, básně o válce, přírodě a ještě něčem co jsem nepochopil. Básničky nejsou můj šálek kávy, takže se mi to nechce ani hodnotit. Jistě to někoho osloví, ale jsou poplatné době.

13.12.2020 2 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Pokračování druhého dílu série Nyxia, které se již odehrává na planetě Eden. Děj je tedy plný zápletek a zajímavých zvratů, kdy se čtenář dozvídá nové pravdy a odhaluje lži Babylonu, ale i Adamitů. Postavy, které známe z prvního dílu, se vyvíjejí a hlavně dospívají v boji o návrat domů. Jak to celé dopadne? Tak s chutí do třetího dílu

07.12.2020 5 z 5