Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Uprchlíci Uprchlíci Jesper Clemmensen

Asi nejsilnější literární zážitek ze žánru biografie/historie. Velmi poutavá a hutná kniha o osudu dvou rodin jenž přežily holocaust a utekly z komunistického Československa z pera dánského autora. Poselství je jasné a je i jako součást poděkování v závěru knihy "aby se kniha dostala do rukou hlavně těm, pro které je svoboda daná a nesvobodu nezažili". Hlavně by ji měli přečíst ti, kdo zneužívají symbolů holocaustu ve spojitosti se současnou dobou boje proti coronaviru.

08.12.2021 5 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Román o lidech, kteří propadli virtuální realitě sociálních sítích a o nebezpečí kdy přestanou rozlišovat realitu. Dobře se střídající minulost s přítomností nás dovedou na překvapivý závěr. Velmi povedený thriller na 4,5*. Doporučuji.

01.12.2021 4 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Divná kniha o fetackych bludech nebo mistrně napsaná analýza o pochodech v lidech propadlých závislosti. Některé pasáže byly zajímavé, jiné vtipné, pár jsem jich nechápal. Doufám, že autor má ty další knihy o něco lepší.

25.11.2021 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha Cesta je depresivní kniha o otci a synovi putující zničenou zemí. Autor nám nevysvětluje proč zanikla civilizace a zaměřil se jen na popis cesty troskami měst a spálených plání. Ideální kniha do doby covidové, kdy si čtenář může říct "ještě není tak zle". Ale na nějaké hlubší zamyšlení to není, jen zůstává pocit beznaděje.

18.11.2021 3 z 5

Síla, sexualita, sebevražda Síla, sexualita, sebevražda Nick Lane

Jen málo knih vysvětluje vznik života a evoluci tak srozumitelně a čtivě jako tato práce. Jde do hloubky času i prostoru, provede nás horkou Zemí a vzniku buněk a vývoje života z pohledu erudovaného biologa. Některé části jsou náročnější na pozornost, ale vše pěkně navazuje a předpoklady opakuje před nástinem důsledků hypotéz. Doporučuji

14.11.2021 5 z 5

Se Země na Měsíc Se Země na Měsíc Jules Verne

Román ve vydání z roku 1956 v Mladé frontě má nesporné kouzlo z odstupem dalších dekád vědeckého pokroku, kdy i doslov napravujici omyly je zastaralý. Přesto je to dílo povedené a patří mezi "povinnou četbu" milovníků vědecké fantastiky. Nejen příběh sám, ale poučení v něm je dobrý vhled do doby vzniku románu.

31.10.2021 4 z 5

Tvář vod Tvář vod Robert Silverberg

Další klasika SF, která popisuje život lidí na vodní planetě několik generací po zničení Země. Osady malých skupin žijících roztroušeně na různých ostrovech hledající nový smysl lidské rasy, jenž osidila Galaxii, ale bez možnosti úniku z této planety dříve trestanecke kolonie, jenž nemá kosmodrom. Naši hrdinové jsou vyhnáni ze svého ostrova hledají nový domov. Kniha se dobře četla, ale závěr mě mírně zklamal.

10.10.2021 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Druhá kniha od autora, který tím u mě udělal reparat. Pořádná porce stránek nabytá akcí a zápletky cestování časem. Občas jsem musel číst pomaleji abych pobral děj, ale to díky komplexní vykreslené realitě. Mohu jen doporučit

03.10.2021 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Druhý díl mě bavil o něco méně než první díl. Toto hutné a spletite dílo bylo určitě dobré scifi jenž v sobě obsahuje filozofii i duchovní odkaz. Být mladší asi to nedočtu.

22.09.2021 4 z 5

Hyperion (navíc povídka) Hyperion (navíc povídka) Dan Simmons

Proč mi toto vrcholné dílo SF přišlo pod ruku až nyní? Asi má vše svůj čas a mohu ho ocenit až po tom množství knih přečtené předtím. Tak povedený úvod do ságy jenž sám o sobě je klenot a čtenářský zážitek se jen tak nevidí. Šest příběhů propletajici se jako gobelin na velké tapiserii galaktickeho příběhu člověka hledající nové světy po zničení "Staré Země" vás nepustí do poslední stránky a hned musíte číst druhou knihu. Půjčil jsem si Hyperion i Pád H. naštěstí najednou. Číst něco mezi tím je ztráta času.

13.09.2021 5 z 5

Člověk nula Člověk nula Anna Starobiněc

Lákavá anotace o dystopickem světě se nenaplnila v samotné knize se stálou reinkarnovanou populací. Autorka chtěla sdělit něco naléhavého skrze příběh o populaci žijící ve virtuální realitě. Ale nějak mi to přes ty zvraty v charakterech postav uniklo. Nebylo to nic co by vyniklo ve svém žánru; pro milovníky ruských jinotajů to může být příjemné polechtání fantazie.

08.09.2021 3 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Temný thriller na který musí být nálada. Je to to nejkrvavější co jsem v poslední době četl a dám si chvíli oddych. Toto byl druhý díl ze série, ale jen tak si další masakr nepřečtu. Kniha je hutná a některé pasáže šokující. Je však napínavá a ač jsem jí nemohl číst na jeden zátah, nakonec bylo dobré jí dočíst. Pro fanoušky žánru je tam asi vše, já se na čas vrátím k četbě sci-fi.

05.09.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Co si myslet o knize, která se tolik vymyká? Těžko zařadit žánr; je to sci-fi nebo jen román o jednom lékařském pokusu, který v celé nahotě ukazuje dvojakost lidské povahy? Knihu určitě doporučuji, ale každý si jí musí přebrat v sobě, aby pochopil ono poselství, které kniha nese.

27.08.2021 4 z 5

Místnost 19 Místnost 19 Marc Raabe

Druhý případ byl ještě o něco napínavější než první. Tato série, kde třetí díl snad začne kde končí druhý, je velmi zajímavý vhled do německé společnosti vyrovnávající se s totalitní minulostí kdy pomahači Stasi kvůli své minulosti klidně vraždí. Hodně povedený thriller.

23.08.2021 5 z 5

Klíč 17 Klíč 17 Marc Raabe

První případ Toma Babylóna nebyl žádný tuctový zločin, ale pořádně promyšlený akt pomsty za zločiny táhnoucí se do minulosti až za Zeď. Berlínskou zeď. NDR a tajné programy pro nepohodlné režimu, které po pádu režimu jeho strůjci nechtěli zastavit. Napínavý a chvílemi temný thriller vás nepustí dokud nedočtete epilog.

18.08.2021 5 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

Druhý díl z dualogie Ty rozvíjí příběh sériového vraha, který zbavuje svět "špatných lidí". Další sonda do psychiky Joea je už rozvláčnéjší. Pár epizod byla skutečně jen vata a za to strhávám jednu hvězdu. První díl měl větší spád, druhý zase víc postav. Bylo to však pokračování hodné přečtení.

16.08.2021 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

To si tak náhodně vyberete knihu z knihovny protože jí nějaký čas máte na seznamu kvůli anotaci: knihkupec se zakouká do zákaznice. Láska mezi regály klasiků to bude fajn čtení. A za jeden večer na sté straně zjišťujete, že čtete o fakt ujetym typkovi, kterému je lepší se nedostat do spárů. Kniha napsaná v du formě, originální a nutí sáhnout k pokračování.

08.08.2021 5 z 5

Adaptace Adaptace Miroslava Varáčková

Slovenská dystopie tvářící se jako světová. Nebylo to špatný čtení, ale příliš dialogů a myšlenek nerozhodné, rozhárané a citově silně nevyrovnané dívky bojující o přežití ve světě zničeném epidemií a válkou byly náročné. Jediné co víme, že putuje Evropou a něco hledá. Pak někoho potká, ale přitom vzpomíná na své ztracené blízké. Pro fanoušky Hostitele určitě dobré čtení, ale já raději čtu dystopie s popisy zničených měst než duševní pochody holek, co neví zda chtějí chlapa zabít nebo se mu oddat.

05.08.2021 3 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Tato kniha mě bavila od první strany. Dvě dějové linky odehrávající se v různých časech ale na stejných místech. Válka v Sýrii pohledem prchající rodiny a cesta za poznáním v dobách středověku. Neodložil jsem jí dokud jsem jí v jednu ráno nedočet.

31.07.2021 5 z 5

Slovem a mečem Slovem a mečem Ivana Špičková

Nebudu hodnotit hvězdičkami, neboť jsem to vzdal na 126 straně. Ze začátku zajímavé popisy krvácejících mužů na bojištích mezi Athénami a Spartou, vystřídali o mnoho méně zajímavé pravidelné krvácení manželek hlavních hrdinů, střídající těhotenství a mateřství a spojené těžkosti a přerod našich bojovníků na otce od rodin. Uf. Jelikož jsem knihu musel prodlužovat v knihovně, přesto to nestačilo, dám šanci jiným titulům a autorům.

25.07.2021