Skleník

Chcete vědět, jak by mohla vypadat Země za mnoho milionů let? Jaké by to bylo, kdyby se vlády chopily rostliny? A lidé by byli jen trpěným „hmyzem“? Skleník překypuje bujícím dravým životem, podivnými kříženci rostlin a živočichů, mezi nimiž bojují o přežití malé tlupy lidí. Tito lidé však nejsou lidmi tak, jak je známe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30495/sklenik-30495.jpg 3.8168

Hothouse

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Adhara

Na mňa príliš uletená sci-fi. Autorovi by nebolo zaškodilo, ak by bol dával väčší pozor na hodinách biológie a fyziky. Zaklincoval to koniec pôsobiaci na mňa ako päsť na oko. Pre mňa najslabšia od Aldissa.

Krčka5

Krásně napsané a skvělý námět, ale zhruba v polovině mě to nějak přestalo bavit, stále dokola to samé... Knihu jsem nedočetla.

bekule
02.12.2017

Hodně fantasmagorická postkatastrofická scifi. Začátek jsem četla s nadšením,prostřední část se neuvěřitelně táhla ,třetí část byla opět strhující.V každém případě nezapomenutelná. Jen si říkám jestli je strašnější vize budoucnosti v McCarthyho Cestě nebo ve Skleníku?

Jiri4444
24.03.2017

Parádní knížka! Aldissovi se podařilo vytvořit úžasný obraz apokalyptického světa.

hanak_v_exilu
31.01.2017

Poprvé jsem Skleník četl ve výběru Nejlepšího SF z roku 1961 a tam mě úplně uchvátil. Učaroval mi ten naprosto cizí svět plný obrovských možností. O několik let později jsem se dostal k samotné knížce, začetl se a moje nadšení trochu opadlo. Brian Aldiss jakoby nevěděl kam má svůj příběh vést. Nechává postavy putovat bezcílně sem a tam, jen aby mohl popsat co nejvíce z fantaskního ekosystému daleké budoucnosti. V druhé části příběhu už se vyprávění vleče a ztrácí na zajímavosti. Povídková verze se mi líbila víc, i když tuším že zrovna mí oblíbení transorbitální pavouci v ní úplně chyběli.

mitko
03.01.2017

Od prvých strán my skleník veľmi pripomínal knihu Osada. V oboch sa ľudia nachádzajú v nehostinných podmienkach, kde im príroda usiluje o život na každom kroku. Obidve knižky tiež vynikajú veľkou rozmanitosťou popisov rastlín a druhov, ktoré len vyzdvihujú fantáziu autorov a ja som sa len hltal myšlienkami tieto divoké svety. Ale zatiaľ čo v Osade príroda plnila len úlohu kulisy a dej sa sústredil na hlavné postavy v Skleníku tvorí hlavné jadro knihy, kde ľudia sú len hýbateľom miesta tak, aby Aldiss mohol opísať prostredie na celej zemi (a aj mimo nej). A tu môže spočívať hlavný problém pre veľa čitateľov, ktorý by čakali nejaký väčší dej, dobrodružstvo alebo vývin postáv. Ale keď pristúpite na Aldissovu hru, dostanete výborne opísaný svet, v ktorej sa mu podarilo excelentne vykresliť evolúciu rastlín a živočíšnych druhov, logicky to skĺbiť a ako čitateľ sa len necháte týmto fascinujúcim prostredím unášať.

danielka5777
03.01.2017

Dlouho jsem se na tuto knížku těšila, ale bohužel mě nijak zvlášť nenadchla.

Janina-48
23.12.2016

skvělé čtení pro oproštění se od všedního dne.......máte pocit že tam autor byl a že něco podobného může zemi potkat....

Standa Šebek
30.03.2016

Skvělé. Scifi zcela oproštěná od technologie, pravěk budoucnosti. Kniha plná nekonečně bující imaginace, bizarních představ rostoucích ze všech skulin neuvěřitelného světa. Téměř každá stránka textu je zcela odlišná od všeho, co jsem kdy četl - v knize nenajdete nic bezpečně povědomého, čeho byste se mohli zachytit, není zde nic, co byste znali z našeho světa, vše je nové, nanejvýše trochu podobně něčemu, co z našeho světa zmizelo před celými věky, když se Země přestala otáčet a pod nekonečným svitem vše pohltil nikdy nekončící růst. Slabinou knihy je nevýrazný příběh, v podstatě jde jen o putování horečnatým snem šíleného botanika.

Baiba
29.03.2016

Velice zajímavé čtení. Nevím, do jaké míry je základní myšlenka pravděpodobná, ale způsob, jakým autor zachytil své vize, je opravdu sugestivní. Aldissova fantazie je bezbřehá. Občas jsem měla sice trochu problém s českým překladem (přirovnání ke psu ve světě, kde kromě lidí už žádní savci neexistují?) a taky mi některé dějové linie přišly zbytečné a ve finále i nevyužité. První půlka knihy je ale opravdu skvělá, a kdyby se toho chytil nějaký dobrý filmař s neomezeným rozpočtem, byl by to úžasný film :)

Schary
15.02.2016

Moc pěkná knížka a autor musí mít neskutečnou fantazii, když dokázal stvořit, tak propracovaný svět, plný bujné vegetace, různých forem života a prostředí, tak odlišných od všeho, co známe... Fakt bomba. Přečteno jedním dechem!!!

3DD!3
15.02.2016

Malinko kostrbatý úvod je rozveden do neskutečně napínavé bio-sci-fi, která končí až na prahu konce světa. Aldiss dopodrobna líčí biosféru na planetě. Vládnoucí rostliny a člověka živořícího, myšlení velice prostého. Od poloviny knihy a cestě k terminátoru vynikající temná putovačka, kde jsou jen tak mimochodem čtenáři předestírány střípky destrukce veškerého života v naší sluneční soustavě. Evoluce a devoluce.

Phoenix16.cz
23.12.2015

Kniha je to zajímavá, neotřelá... ale chvíli delší než obvykle mi trvalo, než mi bylo zcela jasné, o co jde a kam příběh(y) směřuje. První polovina knihy se nese v duchu seznamování s prostředím Země, které je velmi odlišné od našeho. Z hlavních postav si toho zpočátku moc neužijeme, protože není jasné, kdo to je, protože se po pár stránkách obnovují. Teprve druhá část knihy trochu zpomalí a můžeme sledovat příběh člověka Greena a ostatních, se kterými se setká. Ve skleníku není nic vysvětleno jasně, k informacím se dostáváme postupně přes zamlžené vzpomínky hlavního hrdiny. Toto knize dodává na zajímavosti a nutí číst dál, i když děj samotný není úplně z nejchytlavějších.

Adliczka
08.07.2015

Neni scifi jako scifi...nekde jsou roboti a rakety, ale sklenik je pro me "organicky a zivocisny". Vyborna cetba.

zimela
29.06.2015

Skleník je ambiciózní vizí daleké budoucnosti (byť z ekologického hlediska nesmyslnou), hířící bujnou fantazií. Kdyby tak ještě obrůstala poutavější příběh se zajímavějším osazenstvem „lidských“ postav, jdu s hodnocením výš. A i když docela chápu autorovu nechuť pohřbít tolik nápadů v nějaké zapadlé antalogii, dílu by možná povídkový rozsah přeci jen slušel o něco víc. 4****
PS: Tak. Už podruhé mě Aldiss nakonec položil. Podobně, jako u Nosnstopu mě čtení nijak zvlášť nestrhlo, ale pak, po dni, po dvou zjistíte, že je pořád s vámi... Inu, Věk umírající hvězdy a stravovaného semínka Země, jež v posledním tažení klíčí pryč, jsou asi prostě obrazy, které se zakousnou. Slabších 5 *****

Franc
28.05.2015

Moje druhá Aldissova kniha po exelentím Nonstopu mě po pravdě vůbec neoslovila. Prostředí na Zemi v daleké budoucnosti je sice popsáno precizně, nadvláda zeleně představena do detailu, to vše však na úkor děje. Ten po mém soudu krapet pokulhává za výše uvedeným. Forma zvítězila nad obsahem.

Hlavní hrdinové mně nikterak neoslovili a jejich osud mi byl poměrně lhostejný. Celé jejich putování vedlo k tomu, že skončili tam, kde začali. Bruňo-břicho-lidi jsem vůbec nepobral a často jsem si říkal, jaký má s nimi autor záměr. Některé dialogy byly úmorné.

Jelikož je kniha relativně dobře hodnocena a i většina komentářu je pochvalných, bude toho mezi řádky asi víc, než jsem byl schopen objevit a pochopit já.

Widow Embalmer
26.05.2015

tak o tomhle se žádnýmu zahrádkáři ani nesnilo

MorriconeTheGod
20.03.2015

Tato kniha mi velmi uvízla v paměti a rád bych se k ní vrátil. Výborná atmosféra.

opic 12
27.09.2014

Volání rodu z velmi vzdálené budoucnosti. Ze začátku docela hard-core:-) Nelze upřít skvělé nápady,originalitu i atmosféru. Asi po 80 stránkách přichází teprve samotný děj,který neudrží spád,jež v druhé polovině nadobro ztrácí napětí i poněkud šokéznost začátku. Ke konci se vše dost opakuje a putování samotné k závěru jednoduše nedotaženě vyšumí. Celou dobu se mi vkrádala myšlenka,proč to vlastně celé podnikají a z jakého duvodu,jednání postav bylo zvláštní. Aldiss jakoby schválně nevzbuzuje nějaké sympatie či možnost stotožnění. Poté co Gren ztratí krásnou ozdobu hlavy,jeho osobnost v podstatě zustává stejná hmm... Za dvě miliardy let to třeba takto bude normální :-)

Kapis
06.03.2014

Opět zasazeno do zajímavé situace a času. Aldiss se čte opravdu dobře.

GOD-Complex
24.01.2014

O ty ktera sendvicujes, Sklenik je nejlepsi kniha, kterou jsem kdy cetl! Pohled na sci-fi z prirodni a evolucni perspektivy. Neskutecne originalni a napadite dilo, ve kterem se toho deje tolik a takovym tempem, ze ostatni knihy jsou v porovnani se Sklenikem nuda. Nepreberne mnozstvi novych forem zivota, rada nametu a teorii k zamysleni (historie lidskeho mozku), neustale se menici pestre prostredi, chytlavy dobrodruzny pribeh, misty az epicky nadech ala meziplanetarni cestovani a transformace do vyssich forem zivota. Sklenik je ultimatni masterpiece na kniznim poli, nehlede na zanr. 10/10

JiříŠkorpík
20.08.2013

Knihu jsem četl jako puberťák a myslím, že do tohoto období mého života i patřila jelikož jediná věc, která mi utkvěla v paměti je, že na jednoho muže se v tomto postapokalyptickém světě rodilo snad 50 žen.

Jarrimund
20.04.2013

Po vynikajícím Nonstopu jsem se na každého dalšího Aldisse těšil. Nikdy už jsem však nebyl tak nadšený a tato kniha je pro mne autorovou nejslabší (z těch, co jsem četl).

Reithe
06.01.2013

V prvních kapitolách se začal vynořovat docela zajímavý svět a vypadalo to, že půjde o dobrý příběh. Bohužel jsem ho ale nenašel. Trochu mi to připomínalo „road movie“ na papíře – postavy příběhu cestují z místa na místo často bez zjevného důvodu. Přestože jde o docela nápaditou knihu díky množství podivných a různorodých rostlin obývajících Zemi, měl jsem neodbytný pocit, že události se dějí jen proto, že se dějí. Chvíli to vypadalo, že Lily-Yo a její noví přátelé, které potkala poté, co odešla „nahoru“, by mohli být důležitou součástí příběhu, ovšem nakonec ani tady nepřišlo žádné „završení“. Postavy se celkově chovaly dětinsky až hloupě, ačkoli by se mohlo zdát, že budou opatrnější vzhledem k tomu, v jakém světě žijí. Možná bych Skleníku dal 3,5 hvězdičky (za nápaditost), ale protože to nejde, zvolil jsem tři.

Ikkju
26.10.2012

Pro mě příjemné čtení plné fantasie, jak by to tu mohlo vypadat... za hodně dlouhou dobu: měsíc srostlý se zemí, obří pavouci nevědomě sloužící za meziplanetární samohyb; křehcí hrdinové kteří se díky náhodě a s nemalým nadržováním autora projdou skoro celý svět plný nástrah a vražedných tvorů.

Krásná teorie, že náš mozek je jenom nějaká cizopasná houba, McKenna by měl radost! x)

Četl jsem dvakrát, a nevylučuji že naposledy..

Aliii
31.08.2012

I když má kniha beze sporu zajímavou hlavní myšlenku a zdejší svět je opravdu detailně vykreslený, pro mě kniha neměla takový spád, jaký bych očekávala.

tsal
23.05.2012

Autor beze sporu vytvořil nádherný svět a neváhal ho popsat do podrobností, kolikrát až encyklopedických. To ale bylo tak vše, co mě na knize zaujalo. Postavy si mě nezískaly, rádoby filozofické pasáže jsem musela přeskakovat a děj se záhy změnil v jeden sáhodlouhý popis cesty a já si již v polovině říkala, kdy už to konečně skončí.

Dell
02.02.2012

Autorova představivost, fantazie a umění vytvářet fiktivní světy se v této knize projevuje naplno. Tak zvláštní prostředí, neuvěřitelné tvorstvo a rostlinstvo a k tomu napínavý a dalo by se říct dobrodružný příběh.
Už toto by mnohému čtenáři stačilo ke spokojenosti. Ale autor není jen fantazírující pisálek, který dokáže sestavit korektní text. V jeho dílech se nalézá něco, bez čeho by pro mě nemělo smysl je číst. A to myšlenka.
V tomto příběhu Aldiss používá nejbarvitějších prostředků k tomu, aby ukázal, jak důležité je, co člověk má, kde žije, oproti tomu, co by mohl mít. Ani klidný a pohodlný život není dostatečnou náhradou za přirozenost. Byť by životní prostředí bylo sebepodivnější a třeba ne zrovna bezpečné, může v něm člověk prožít spokojený život. Někdy ale musí projít hodně dlouhou cestu, aby si tuto skutečnost uvědomil.

pistalka
06.06.2011

Je to knížka plná paradoxů a nepamatuji si, kdy naposledy jsem měl u čtení tolik protichůdných pocitů.
Samotné téma je velmi zajímavé a prostředí, ve kterém se děj odehrává, taktéž. Nemám Aldisse načteného, ale co jsem pochytil z různých komentářů, často umisťuje děj svých románů do situací, kdy jsou lidé vystaveni jiným přírodním podmínkám, než jaké panují na naší planetě v současnosti. Skleník představuje naši Zemi v budoucnosti, časově vzdálené mnoho stovek milionů let. S tím plyne bezpočet klimatických změn (podobnost s Helikonií?), jejichž důsledkem je zamoření světa všudypřítomnými rostlinami.
Co mi na knize vadilo nejvíc, byly postavy. S žádnou jsem se nedokázal ztotožnit a některé mi ke konci už hodně vadily. Největším průserem jsou ve Skleníku břuňo-břicha (už ten název!), podřadné bytosti bez inteligence, kterým je v románu věnováno zbytečně moc prostoru. Autor sice tyto bezvýznamné tvory zachytil věrohodně a zajímavě, čeho je však moc, toho je příliš.
Celkově příliš nevím, jak knihu ohodnotit. Kdybych měl přihlížet k dějové pestrosti, zajímavému námětu a originálním nápadům, přiklonil bych se skoro až k maximu. Když si však vzpomenu na břuňo-břicha, škrábající se v zadku, mám chuť ubrat nejednu hvězdičku. Aldiss napsal Skleník na začátku šedesátých let, získal za něj cenu Hugo, knížka se stala klasikou ve svém žánru a obecně se řadí k jeho nejznámějším dílům. Některé věci v něm nám po padesáti letech mohou připadat za vlasy přitažené, přesto si román zaslouží pozornost příznivců science-fiction, už jen pro svou svižnost a čtivost. Hodnocení: 60 - 90%