Helix - I ty budeš nahrazen

Americký ministr zahraničí během státní návštěvy Mnichova zemře. Během pitvy na jeho srdci nalezli zvláštní znamení, způsobené bakteriemi? V Brazílii, Tanzánii a Indii zaměstnanci mezinárodní chemické společnosti objevují plodiny a zvířata, která by neměla existovat. Ve stejnou chvíli se Helen a Greg obrací na genetickou kliniku, která by jim měla pomoci s umělým oplodněním. Doktor jim vypráví o neoficiálním výzkumném programu, díky kterému se už narodilo více než sto “speciálních” dětí. Ale pak jedno z těch dětí zmizí a všechno nasvědčuje, že události spolu souvisí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415279/helix-fWU-415279.jpg 3.8131
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Omega

Helix - Sie werden uns ersetzen, 2016

Kniha Helix - I ty budeš nahrazen

BabaJaga11

(+ SPOILER) Moje druhá kniha od autora – a musím říct, že i když to nebylo špatné, čekala jsem trochu víc. Stejně jako v knize Blackout, kterou jsem přečetla loni, se děj i zde odehrává na několika místech během několika málo dní, přičemž se nakonec všechny dějové roviny i osudy postav protnou. V předchozí knize mi toto střídání místa děje a postupné sesázení osudů jednotlivých postav do barvité mozaiky připadalo velmi originální, jenže právě pokud něco originálního po prvním úspěchu použijete znovu, obvykle to již ke stejnému výsledku nevede. První kniha mi také připadala realističtější, i když je pravda, že do aktuálního genetického výzkumu příliš nevidím a že i to, co vím, je dost znepokojivé. A také mi zde asi nebyla žádná z postav doopravdy sympatická.

Přínos knihy vidím jednoznačně ve zvoleném tématu a upozornění na nebezpečí genetického výzkumu, který se vymkne kontrole. Sebeúžasnější objevy a nové technologie lze zneužít a člověk, ať už jednotlivec či společnost, obvykle není schopen domyslet možná rizika až do konce, dokud se ohrožení nestane realitou. A i když pomineme genové manipulace u nenarozených dětí, je dobré se zastavit a zamyslet, zda je opravdu to nejdůležitější, aby současné mladé i příští, dosud nenarozené generace byly stále inteligentnější, rychlejší, obratnější, vynalézavější... To všechno je k ničemu, pokud zároveň nebudou i dobrými lidmi – ohleduplnými jedinci, kteří neprosazují své vlastní zájmy na úkor všech ostatních.

PS: Knihu věnuji do dobročinného bazaru, kde si jistě najde nadšené čtenáře. S tím jsem si ji ostatně i kupovala – z tlustých knih si opravdu ponechávám jen málokterou, není místo :-).

valeria0031

Skvělé seznámení s problematikou, poutavý příběh a neřekla bych, že je na místě jakákoliv kritika autorova stylu psaní, čte se to příjemně a ani si nevšimnete a máte 200 stran za sebou.

Metroušek

Autor má slušné nápady, ale stále více se ukazuje, že neumí psát, a úroveň jeho knih má navíc klesající tendenci.

Mahuleno

Trochu rozpačitý dojem. Genetická manipulace, začínající u rostlin, postupující u zvířat a vrcholící u lidí je jistě mimořádně závažné téma, a to pro život, nejen pro knihu. A nepochybně, jak je i popsáno v knize, by se by této "příležitosti" chytily komerční firmy. Román o závažném tématu, postavený na pozadí souvisejících dramatických událostí, je docela čtivý, mě jenom vadila druhá polovina knihy, kdy jsem se nějak vnitřně bránil přijetí souvislostí (nechci konkretizovat, částečně bych prozrazoval děj). Trocha nadsazení některých věcí, patří ke sci-fi. Zatím to sci-fi je, ale bez silné etické regulace k tomu věda v budoucnosti zřejmě může dospět.

tlapiczka

Kniha se četla téměř sama, od poloviny jsem ji doslova hltala, zápletka je vzrušující hned od začátku, především otázka, proč zmizela dívka Jill a jakou roli zastává v příběhu.
Téma genetiky je mi blízké, s příchodem metody PCR a sekvenování DNA (dnes masivně používané vyšetřovací metody) už není implementace genu žádné sci-fi, je jen otázkou, jak daleko s tím jsou vědci u člověka. Geneticky modifikované potraviny tady máme už dlouho, kdopak z vás si čte složení potravin a nechce je konzumovat? A kdo z vás GMO nevědomky konzumuje? Kniha nás přivádí i na etické otázky, zda je toto v souladu s přírodou a co se může stát, když se experiment vymkne kontrole.

Dejf_ano

Opět je kniha od Marca Elsberga výborně napsaná a čtivá, jednoduše jí "zhltnete" téměř na posezení.
Téma je zajímavé a aktuální, ale morální problém celého příběhu, je otázka do jaké míry je skutečně problém. V případě dobrovolnosti a toho, že si s plným vědomím pořídíte "vysněného" potomka vlastně nic špatného. V případě potravin naprostá paráda. Určitě knížka stojí za přečtení, ale za thriller bych považoval spíš její předchůdce a hlavně Blackout.

FireOfFilth

Napínavý thriller o genetické manipulaci a šlechtění lidí. Kniha se velmi dobře čte, takže děj krásně odsýpá.
Příběh postupně odkrývá karty a vysvětluje čtenáři co se vlastně děje. Postavy jsou poměrně sympatické, hlavně mě bavila jedna dětská postava.
Kniha má docela zajímavý, avšak předvídaný konec.
Hodnotím 75%

Turek131

Super kniha, trošku zdlouhavá, zase jiný náhled na možnou budoucnost.

genetika

Marc Elsberg (p)