Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Pokřtěni křížem Pokřtěni křížem Eduard Kočergin

Velmi zajímavá kniha o temném období konce třicátých let, válečné roky a pár let po ní v SSSR za Stalina z pohledu malého kluka, kterému zavřeli tátu a mámu pronásledovali. On sám byl umístěn do děcáku NKVD daleko na Sibiři. Odtud se však rozhodl utéci zpět do Petrohradu za svou matkou. Sedmileté putování malého kluka, který musel rychle dospět, aby přežil. Přečteno za dva večery. Doporučuji.

06.11.2022 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Klasika od velmistra SF, román jenž vznikal jako povídka a já si pamatuji, že jako puberťák jsem četl prostřední část s mimozemšťany. Jako celek je kniha o lidské touze po neomezené energii díky mezivesmírné pumpě i za cenu zničení druhé strany. Třetí část mě bavila nejvíce protože se odehrávala v budoucnosti na Měsíční základně plné vědců. Kniha na dva večery vás nezklame.

04.11.2022 4 z 5

Solar Solar Ian McEwan

Neotřelý a přitom tak obyčejný příběh muže, který v mládí dostal Nobelovu cenu za fyziku a díky tomu od té doby z toho těží ve své kariéře. Velmi pěkně spletitý a zároveň humorný příběh, kde se z mladého slavného vědce stává postupem let starší pán po pěti rozvodech, kterého každý zná a zve na přednášky čím dál častěji ze slušnosti. Ale jen do doby než opět přijde s něčím převratným, čeho se drží až do zajímavého finále. Jeho kariéra je však jen nástroj, který používá autor skrze svého hrdinu k vytvoření zajímavých, někdy až absurdních situací (scéna ve vlaku mě dohnala k slzám), ze kterých opět nějak vybruslí, aby se v dalším obraze opět dostal do nesnází. Je to první kniha od autora, co jsem četl a rozhodně ne poslední. Doporučuji.

02.11.2022 4 z 5

Všechno špatně aneb Vládni, Británie! Všechno špatně aneb Vládni, Británie! Colin Greenland

Ani jsem nečekal že to bude tak podobné Arabelle z Marsu. Je tu jasná inspirace i když tato kniha je mnohem komplexnější jak do děje tak navštívených planet. Moc pěkný kousek sailpunku.

30.10.2022 4 z 5

Sídlo červa Sídlo červa George R. R. Martin

Tato krátká povídka přečtená za pár hodin mi zpravila chuť pěkně neurčitým příběhem, kde nevíme o jakém živočišném druhu a planetě čteme. Nehledal jsem něco hlubšího i když mi vyskakovala narážka na otázku kdo je inteligentní, kdo je potrava, kdo je konzument. Obálka i obrázky jsou od známého malíře, mě se však nelíbí, je znepokojivá tak jsem jí zařadil i do výzvy "obálka která se vám nelíbí". Obsah však mohu klidně doporučit.

27.10.2022 4 z 5

New Weird: Trochu divná fantastika New Weird: Trochu divná fantastika * antologie

Exkurze do podivné fantastiky mám splněnou, daly se číst skoro všechny povídky. Některé mi smyslu vůbec nedávaly. Dvě povídky byly i na čtyři* ale ten zbytek měl nějaký příběh který ve mě nic nezanechal. Tenhle subžánr vyhledávat už nebudu.

26.10.2022 3 z 5

Dílo, označované jako "drsná biblická škola", není jen záznam krutostí odehrávající se po americko - mexické válce na hranicích těchto států. Je to western, který boří mýty o westernu Oldieho a Viniho. Hluboké myšlenky o jedinečnosti života se mísí se scénami kdy život "nemá větší cenu než kámen" o něž banda rozčísla hlavičky novorozenců v jedné z mnoha vypleněných vesnic indiánů. Kniha má mnoho vrstev, které jsou odkryty až v doslovu překladatele. Poučná kniha, která však poznání nedává snadno.

22.10.2022 4 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Po mnoha letech jsem si opět přečetl tuto klasiku. A opět jsem měl ten fajn zážitek z dobrého příběhu plného zábavy i poučení jak to mistr Verne umí. Jistě je tam plno nesmyslů, ale je to jen fantastika odpovídající době vzniku. Pro milovníky klasiky více netřeba slov.

20.10.2022 4 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Velká podzemní říše plná technických zázraků má zabránit válčení na povrchu. Mladý hrdina však starému kmetovi vyčítá, že chce válečné běsnění zastavit zase běsněním ještě horších zbraní. Jak to celé dopadne? Zakončení české verneovky jak se sluší.

17.10.2022 4 z 5

Malé velké pravdy Malé velké pravdy Jan Menděl

Krátké a poučné věty o životě a jednání v něm. Určitě stojí za přečtení.

17.10.2022 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Předčilo mé nejdivočejší představy. Literární porno bez zbytečností. Doporučuji

14.10.2022 5 z 5

Rozkazy z éteru Rozkazy z éteru J. M. Troska (p)

Druhý díl české verneovky má více akce, neboť děj se točí kolen vraždy a krádeže. Už tu není toliko objevování skrytého světa, které mě bavilo v prvním díle, ale boj se záporáky jenž hodlají zneužít objev českého vědce. Konec je otevřený a musíte pokračovat posledním dílem trilogie. Jako pověstný "vycpávkový" díl tato kniha splnila účel.

13.10.2022 3 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Verneovka po česku. Jo bylo to naivní, vědecky často úplně mimo, ale napínavé a odpočinkové. Autor si dal otázku, co kdyby se s kapitánem Nemo setkali čeští vědci? A co kdyby vybudoval celou říši v zemské kůře a měl technologie jimiž nemůže na povrchu nic konkurovat. Ač je kniha přes padesát let stará, stále má co z fantastiky nabídnout.

09.10.2022 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Základní práce slavného fyzika Stephena Hawkinga pro laiky, kteří chtějí poodhalit tajemství Vesmíru. Velmi pěkně strukturovaný a logicky navazující text se čte velmi dobře, aniž by jste se ztráceli v nějakých složitých matematicko-fyzikálních poučkách o marko i mikrokosmu. Doporučuji

30.09.2022 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Na to jak je kniha útlá jsem ji nemohl číst na jeden zátah. Nejprve jsem zhlédl film Stalker. A to byla chyba. S knihou má společného jen názvosloví. Naštěstí pro knihu, která je ač hodnotím průměrem, dějově lepší než film, který je ... Ruský. Kniha se odehrává někde v Severní Americe a má alespoň nějaký děj. Na svou dobu a zemi vzniku je to rozhodně průkopnické dílo. A pro fanoušky sci-fi asi povinnost znát. Dílo má zajímavé nápady, nejsou však rozvedeny tak jak bych si přál. Zde je nosnou linkou drama Stalkera lovícího "artefakty" mimozemské rasy jenž sbírá v Zóně a prodává na černém trhu i když je zaměstnán v ústavu zřízený právě pro Zónu a nálezy v ní.
Nečekejte tvrdé sci-fi, ale spíš drama, jenž ničí životy, charaktery i mezilidské vztahy.

27.09.2022 3 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Příběh o muži, který na sobě vyzkoušel drogu jenž ho přenáší po každé dávce do vzdálené minulosti kraje, ve kterém je zrovna na dovolené v domě přítele, který tu drogu namíchal. Postupně se mu současnost a minulost míchá a komplikuje život jemu, rodině i kamarádovi. Nemám zdání, zda jsou postavy z minulosti skutečné, ale velké skoky v čase při flashbacích trhaly příběh na kusy. Jednou přečíst stačilo.

22.09.2022 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Od mládí jsem si kladl otázku "co se stane když se začne vesmír smršťovat?". Podle jednoho kosmologického modelu se díky temné hmotě a energii rozpínání zastaví a náš vesmír se začne hroutit. Jenže to bude trvat miliardy let. Jak tomu pomoci, aby to lidstvo zažilo? Vezmete super inteligentní rasu co chce ovládnout jiné civilizace a daří se jim to než narazí na lidstvo, které se postaví na odpor. Tohle hutný sci-fi vše obsahuje. K plnému počtu * mi chybí víc hroutících se civilizací a bitev hvězdoletů. Přesto doporučuji.

17.09.2022 4 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Naladěn slavnou trilogií jsem sáhl po starším díle autora. Myšlenka výbuchu supernovy, která postupně zabije svým zářením všechny lidi starší 13 let slibovala čtivý postapo román. Nu dostal jsem myšlenkový experiment co kdyby v podobě kroniky. Začátek byl perfektní, ale po odchodu dospělých jsem ději nějak nemohl uvěřit, že by to děti zvládly. Když se ale od tohoto pocitu odprostim, četlo se to dobře a závěr nese jasné poselství. Jen dodatek: kdyby tento námět zpracoval King, mohl by to být pěkně divoký horor.

10.09.2022 3 z 5

Tygře, tygře Tygře, tygře Margaux Fragoso

Nedal jsem to ani do konce. Kdo četl Lolitu nebo Rez a záře hvězd či Svolení a dočte i tuto, má můj obdiv. Vůbec bych Tygra k nim neřadil. Žádné napětí, žádný strach z odhalení, žádné zvraty. Sem tam nějaká pedofilní nechutnost a pak roky plynou a... Uf ale chápu že se paní autorka chtěla ze svých zážitků vypsat, (nebo ji to někdo poradil) a zjistila, že musí napsat tolik vaty, aby to dalo na knihu.

04.09.2022 1 z 5

Protektor Protektor Larry Niven

Povedené sci-fi z pera klasika tohoto žánru. I když tam nebylo nic o Prstenci bylo zajímavé číst o vývoji lidstva při osídlování Známého vesmíru a jejích předchůdcích, kteří přišli na Zemi miliony let před vznikem člověka. Čteno jako samostatný román bez kontextu k dalším dílům.

28.08.2022 4 z 5