Stručná historie času

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov „Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70696/big_strucna-historie-casu-U7P-70696.png 4.3646
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes, 1988

Kniha Stručná historie času

Kochy84

Kdysi jsem slyšel jeden hodně černý vědecký vtip.
Kolik astrofyziků potřebujete na výměnu žárovky? No jestli je jeden z nich Hawking, tak minimálně dva..
Věřím, že on by se mu taky zasmál, měl velký smysl pro humor, dokázal to mimojiné svým vstupem do "popkultury", učinkováním v různých seriálech atd. Ale v první řadě byl vědec. A to ne jen tak ledajaký.
Knížku jsem léta odkládal. Pořád jsem si říkal, že to nemůžu v životě pochopit. Fyziku jsem měl na gymplu stabilně za tři a víc energie než snaze něco pochopit jsem věnoval snaze vymyslet různé kreativní způsoby jak sabotovat laboratorní práce. A přitom kdybych se snažil, přinejmenším bych hodně věcí dokázal pochopit.
Knížka se ke mně dostala v audiopodobě načtená Filipem Švarcem. To je ono, řekl jsem si, když se budu nudit, zavřu oči a budu si představovat Hammonda z Top Gearu. Nebylo potřeba.
Hawking byl vědec, který když něco řekl, většinou to tak bylo. A když tedy knížku pojmenuje "Stručná", bude opravdu předpokládat, že čtenářovi musí věci vysvětlit trochu polopaticky. Díky tomu jsem mimojiné asi poprvé v životě pochopil, co se skrývá pod onou tajemnou teorií strun.
Teď mám tedy hlavu jako pátrací balon, ale hrozně bych chtěl ve studiu pokračovat. Vidím, že toho Hawking napsal víc, nastal čas doplnit si obzory.

stanislav0373

Skvělá kniha, kterou každý nadšenec do vesmíru (u mě především v dokumentární verzi) ocení. Ano, jsou tam některé pasáže, u kterých musí mít čtenář určité znalosti a představivost, ale nemyslím si, že je to velký problém.

Krásně shrnutý vesmír jak od počátku lidské vědy, tak od počátku vesmíru jako takového.

Kurt_Teplice

Do knížky jsem se ponořil s tím, že se dozvím a pochopím spoustu zajímavého z kosmologie. Po jejím přečtení jsem však dost na rozpacích. Témat je v knize dost a Hawking jako jeden z nejuznávanějších fyziků posledních padesáti let určitě má co lidem říct, nicméně vůbec mi nesedlo jeho podání. Přišlo mi, že snad pokaždé problematiku předložil, ale pořádně nevysvětlil, resp. leccos vynechal, ať už úmyslně nebo náhodou, vršil na/za sebe teorie a nechával se jimi unášet, ale proč a jak, to mi často unikalo...

Znáte ten pocit, kdy jste měli na vysoké škole profesora, o kterém jste věděli, že je bedna ve svém oboru, ale jeho přednášky vám toho moc nedaly? Tak to jsem měl nad touto knihou já. Hawking byl zajisté extraligový akademik, ovšem jako pedagog měl dle mého názoru, alespoň v této knize, značné rezervy...

Časem dám knize druhou šanci, ale letos to asi nebude.

Sklenička

Stručný a srozumitelný úvod do kosmologie. Podrobněji, ale stále čtivě o stejné problematice píše i Brian Green, rovněž skvělý popularizátor "té divné fyziky" :-)

capricorn__

Přečetl jsem několik knížek o astrofyzice - od těch začátečnických po ty odborné, na kterých jsem se docela spálil - proto jsem si řekl, že už jsem vyzrálý na Hawkinga. To se splnilo částečně. Vždycky mi připadá úsměvné, že i ty knížky, které hlásají, že jim bude rozumět i někdo, kdo procházel s fyzikou na čtyřku (já...), jsou ve výsledku stejně složité. Zdá se, že autoři (vědci) zkrátka neumí vypnout. "Stručná historie času" mě určitě obohatila a rozšířila mé obzory, ale přiznávám, že jsem se v určitých částech velmi topil a nechápal nic. Hodnotím pěti hvězdičkami, protože mě kniha moc bavila, ale Hawking nemůže za mé neznalosti. Věřím, že po čase si z ní odnesu více.

danny_21

Už roky jsem se chtěl dostat k této knížce, přestože nejsem fanouškem literatury faktu, už jako dítko jsem vzhlížel ke hvězdám ve snaze pochopit, co se nám to nad hlavami otáčí.
Hawiking předkládá spustu starých i nových teorií a filozoficky bádá v oblastech fyziky, časoprostorových paradoxů, černých děr a dalších. Pro laika se to čte místy dost těžce, přesto si myslím, že jsem si něco odnesl, ale budoucí výsledky bádání v krátkodobém (lidském) časovém okně už jaksi spatřit nestihnu - snad se to povede mojí (ne)hmotě - 65 %

memphisz
31.10.2021

Přístupný úvod do kosmologie, který zahrnuje témata, jako jsou obecná teorie relativity, černé díry, teorie strun, vznik vesmíru, entropie, rozpínavost vesmíru a další. Vše přehledně a s historickým exkurze. Lze doporučit každému pro rozšíření vědění o velikosti vesmíru a malosti člověka.

Zmiu
11.10.2021

Asi na třetí pokus jsem konečně přečetla. Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměla, nicméně znám čtivější a srozumitelnější odborné knihy. Z knihy jsem si ale i tak leccos vzala.