Stručná historie času

kniha od:

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70696/mid_strucna-historie-casu-U7P-70696.png 4.3 723
Koupit Koupit eknihu Bazar

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov „Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Vesmír , Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes , 1988


více info...

Komentáře (126)

Komentáře 126 Recenze 4

zedir
zedir
09.08.2023 4 z 5

Kniha je sice již zastaralá (v době vydání zbývala celá dekáda do zjištění, že se rozpínání vesmíru zrychluje), ale stále velmi přínosná a opravdu je podaná tak, aby si z ní něco odnesl i naprostý laik, i když určitě neuškodí mít něco přečteno i před touto knihou. Některé pasáže jsou však psány příliš složitě a také mi občas chybělo lepší rozlišování toho, co je dokázáno (pokusy, sondami atd.), co je pravděpodobné (vyplývá to z rovnic, shodne se na tom většina astrofyziků a určitá pozorování tomu nasvědčují) a co jsou čistě Hawkingovy názory a domněnky, s nimiž řada kolegů nesouhlasí (jeho podmínka žádné hranice, imaginární čas, teorém chronologické ochrany apod.). V každém případě se ale jedná o jedno ze stěžejních děl pro kohokoliv, kdo se laicky zajímá o vesmír a rád by se dozvěděl alespoň v základní kostře, jak vlastně funguje.

Timkim
Timkim
13.06.2023 3 z 5

Popravdě nejsem nadšený, dobré to bylo, ale že by to byla kniha pro laickou veřejnost si netroufám tvrdit. Jelikož, kdo nemá aspoň základní vědomosti z fyziky a astronomie, nebude se absolutně chytat. Navíc se neustále probírají teorie, počítá se cosi, co někdo někde tuší. Stále jen dohady. Nikdo ve skutečnosti neví, co se stane při překročení horizontu události......
Polovina knihy zajímavá a rozšiřující obzory, polovina úplně o ničem a dohadech co by kdyby. Tři hvězdy s odřenýma cípama.


lutze
lutze
07.06.2023 5 z 5

Všeobecně je kniha velmi konzistentní a napsaná tak, že jsou informace dávkovány postupně a vždy se k nim lze vrátit a znovu si téma/pojmy osvětlit, pokud z toho člověk v průběhu čtení vypadne. Asi neexistuje kniha, která by dokázala tak systematicky podat tak abstraktní téma.

evismaior
evismaior
27.02.2023 4 z 5

85% - Jedna z prvních knih, která se pokusila laické veřejnosti vysvětlit věci tak abstraktní a složité, jako je velký třesk, černé díry, rozpínání vesmíru a možná i jeho následný kolaps, pokusy o sjednocení teorie relativity a kvantové mechaniky, a jelikož jde o pojednání o času, tak samozřejmě i jeho povahu - co to vlastně je čas, jaká je jeho souvislost s druhou termodynamickou větou o narůstání entropie, jak jinak, než že si my lidé i naše počítače pamatujeme jen minulost a nikoli budoucnost, lze dokázat, že čas může plynout právě jen jedním směrem, jak to souvisí s rozpínáním vesmíru (a běžel by čas v případě jeho kolapsu pozpátku? Byla by v době kolapsu vůbec možná existence bytostí, jako jsme my?) a třeba také to, zda všude pro všechny pozorovatele plyne čas stejnou rychlostí. Dnes již existuje na toto téma mnoho podrobnějších publikací zahrnujících i poznatky, k nimž se dospělo od roku 1988, kdy Hawkingova kniha vyšla, takže nemohu říct, že bych se dozvěděla něco nového. Co mě ale zaujalo hodně, byl ten přesah do náboženských otázek - člověk tak nějak automaticky považuje vědce za ateisty, protože přece vše lze vysvětlit vědou a není třeba žádného zásahu shůry. Hawking se tomu ovšem nebrání a hledá možnou přítomnost Boha málem za každou černou dírou - ať už rozebírá důvody, proč má vesmír shodnou teplotu všude, a to i v místech, která jsou zkrátka příliš daleko od sebe na to, aby si mohla informaci o své teplotě vyměnit a teplotu vyrovnat (- není to náhodou způsobeno tím, že už soubor fyzikálních zákonitostí v době velkého třesku byl natolik přesný, že teplota zůstala všude stejná - a kdo tato pravidla vytvořil?) anebo dává Bohu dostatečný prostor v prvku neurčitosti, který do vědy přináší kvantová mechanika. Inu asi pořád lepší nějaká ta neurčitost a naděje, že snad můžeme rozhodovat o svém osudu, než opačná deterministická teorie, podle níž by s dostatečnou výpočetní kapacitou a znalostí všech vstupních informací bylo možné přesně vypočítat, jak bude naše budoucnost vypadat, a nikdo by na ni nemohl mít vliv...

"Dokud má vesmír počátek, můžeme předpokládat, že má i stvořitele. Je-li však vesmír uzavřen zcela sám do sebe, nemá-li hranici či okraj, potom nemá ani počátek, ani konec, prostě je. Jak potom máme chápat úlohu Stvořitele všehomíra?"

johnny01
johnny01
30.01.2023 4 z 5

Skvěle napsaná populárně naučná kniha, bez vzorečků a velmi přístupná laikům, přitom si zachovává mnoho odbornosti. Mimořádné!

Ermisuck
Ermisuck
22.01.2023 4 z 5

Skutecne strucne, ale dostatecne vypravne. Laicky jednoduche, ackoliv znalost aspon stredoskolske fyziky velmi napomuze pochopeni. Prikladna navaznost temat, kniha se prijemne linearne posouva.

Hall3006
Hall3006
30.09.2022 5 z 5

Základní práce slavného fyzika Stephena Hawkinga pro laiky, kteří chtějí poodhalit tajemství Vesmíru. Velmi pěkně strukturovaný a logicky navazující text se čte velmi dobře, aniž by jste se ztráceli v nějakých složitých matematicko-fyzikálních poučkách o marko i mikrokosmu. Doporučuji

Janizoun
Janizoun
12.08.2022 5 z 5

Jeden ze skvostů knih. Můj oblíbený autor, který byl jedinečný a je dle mého názoru i nenahraditelný. Tuto knihu jsem četla vícekrát a ještě se k ní dál budu vracet.

Kochy84
Kochy84
02.05.2022 5 z 5

Kdysi jsem slyšel jeden hodně černý vědecký vtip.
Kolik astrofyziků potřebujete na výměnu žárovky? No jestli je jeden z nich Hawking, tak minimálně dva..
Věřím, že on by se mu taky zasmál, měl velký smysl pro humor, dokázal to mimojiné svým vstupem do "popkultury", učinkováním v různých seriálech atd. Ale v první řadě byl vědec. A to ne jen tak ledajaký.
Knížku jsem léta odkládal. Pořád jsem si říkal, že to nemůžu v životě pochopit. Fyziku jsem měl na gymplu stabilně za tři a víc energie než snaze něco pochopit jsem věnoval snaze vymyslet různé kreativní způsoby jak sabotovat laboratorní práce. A přitom kdybych se snažil, přinejmenším bych hodně věcí dokázal pochopit.
Knížka se ke mně dostala v audiopodobě načtená Filipem Švarcem. To je ono, řekl jsem si, když se budu nudit, zavřu oči a budu si představovat Hammonda z Top Gearu. Nebylo potřeba.
Hawking byl vědec, který když něco řekl, většinou to tak bylo. A když tedy knížku pojmenuje "Stručná", bude opravdu předpokládat, že čtenářovi musí věci vysvětlit trochu polopaticky. Díky tomu jsem mimojiné asi poprvé v životě pochopil, co se skrývá pod onou tajemnou teorií strun.
Teď mám tedy hlavu jako pátrací balon, ale hrozně bych chtěl ve studiu pokračovat. Vidím, že toho Hawking napsal víc, nastal čas doplnit si obzory.

stanislav0373
stanislav0373
21.04.2022 4 z 5

Skvělá kniha, kterou každý nadšenec do vesmíru (u mě především v dokumentární verzi) ocení. Ano, jsou tam některé pasáže, u kterých musí mít čtenář určité znalosti a představivost, ale nemyslím si, že je to velký problém.

Krásně shrnutý vesmír jak od počátku lidské vědy, tak od počátku vesmíru jako takového.

Kurt_Teplice
Kurt_Teplice
21.03.2022 2 z 5

Do knížky jsem se ponořil s tím, že se dozvím a pochopím spoustu zajímavého z kosmologie. Po jejím přečtení jsem však dost na rozpacích. Témat je v knize dost a Hawking jako jeden z nejuznávanějších fyziků posledních padesáti let určitě má co lidem říct, nicméně vůbec mi nesedlo jeho podání. Přišlo mi, že snad pokaždé problematiku předložil, ale pořádně nevysvětlil, resp. leccos vynechal, ať už úmyslně nebo náhodou, vršil na/za sebe teorie a nechával se jimi unášet, ale proč a jak, to mi často unikalo...

Znáte ten pocit, kdy jste měli na vysoké škole profesora, o kterém jste věděli, že je bedna ve svém oboru, ale jeho přednášky vám toho moc nedaly? Tak to jsem měl nad touto knihou já. Hawking byl zajisté extraligový akademik, ovšem jako pedagog měl dle mého názoru, alespoň v této knize, značné rezervy...

Časem dám knize druhou šanci, ale letos to asi nebude.

Sklenička
Sklenička
19.03.2022 5 z 5

Stručný a srozumitelný úvod do kosmologie. Podrobněji, ale stále čtivě o stejné problematice píše i Brian Green, rovněž skvělý popularizátor "té divné fyziky" :-)

capricorn__
capricorn__
18.03.2022 5 z 5

Přečetl jsem několik knížek o astrofyzice - od těch začátečnických po ty odborné, na kterých jsem se docela spálil - proto jsem si řekl, že už jsem vyzrálý na Hawkinga. To se splnilo částečně. Vždycky mi připadá úsměvné, že i ty knížky, které hlásají, že jim bude rozumět i někdo, kdo procházel s fyzikou na čtyřku (já...), jsou ve výsledku stejně složité. Zdá se, že autoři (vědci) zkrátka neumí vypnout. "Stručná historie času" mě určitě obohatila a rozšířila mé obzory, ale přiznávám, že jsem se v určitých částech velmi topil a nechápal nic. Hodnotím pěti hvězdičkami, protože mě kniha moc bavila, ale Hawking nemůže za mé neznalosti. Věřím, že po čase si z ní odnesu více.

danny_21
danny_21
15.03.2022 3 z 5

Už roky jsem se chtěl dostat k této knížce, přestože nejsem fanouškem literatury faktu, už jako dítko jsem vzhlížel ke hvězdám ve snaze pochopit, co se nám to nad hlavami otáčí.
Hawiking předkládá spustu starých i nových teorií a filozoficky bádá v oblastech fyziky, časoprostorových paradoxů, černých děr a dalších. Pro laika se to čte místy dost těžce, přesto si myslím, že jsem si něco odnesl, ale budoucí výsledky bádání v krátkodobém (lidském) časovém okně už jaksi spatřit nestihnu - snad se to povede mojí (ne)hmotě - 65 %

memphisz
memphisz
31.10.2021 5 z 5

Přístupný úvod do kosmologie, který zahrnuje témata, jako jsou obecná teorie relativity, černé díry, teorie strun, vznik vesmíru, entropie, rozpínavost vesmíru a další. Vše přehledně a s historickým exkurze. Lze doporučit každému pro rozšíření vědění o velikosti vesmíru a malosti člověka.

Zmiu
Zmiu
11.10.2021 3 z 5

Asi na třetí pokus jsem konečně přečetla. Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměla, nicméně znám čtivější a srozumitelnější odborné knihy. Z knihy jsem si ale i tak leccos vzala.

absolutmachal
absolutmachal
09.10.2021 3 z 5

Je to složité a vzal jsem si z toho jen střípky. A taky motivaci sehnat si publikaci s více obrázky, jako pro děti. Nevím, jak moc za to ale může Stephen Hawking.

Hledání teorie všeho. Základní výzkum principů a pravidel našeho světa za poslední století strašně pokročil. Přesto aktuální stav vědeckého poznání nedává laiků smysl, mě nevyjímaje, a dokonce ani filozofům.

Vypůjčím si citaci ze závěru Stručné historie času:

„Dosud byli vědci příliš zaneprázdněni vytvářením nových teorií, které popisují, CO je vesmír, a nezbýval jim čas klást otázku PROČ. Na druhé straně lidé, kteří by se měli ptát proč, filozofové, neudrželi krok s rozvojem vědeckých teorií. … Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců.“

To je „problém“ nejen současné vědy, ale i všech pokusů o popularizaci. Prostě to nemůžete pochopit jako celek. Zbudou vám jen střípky.

Tuhle knížku jsem četl podruhé, motivovaný sci-fi trilogií Vzpomínka na Zemi. Tentokrát jsem ji dočetl. Ale neřekl bych, že z toho něco mám, kromě spousty otázek. Ano, autorovi se vše (ale opravdu VŠE) podařilo zredukovat do malé brožurky, ale divil bych se, kdyby z toho měl někdo víc než pár střípků.

Vůbec nevím, jestli za to může Stephen Hawking. Nebo takhle kniha. Prostě to tak je.

V mém hodnocení se tedy odráží spíše střet očekávání s realitou.

janka2000
janka2000
24.08.2021 5 z 5

Populárně-naučná kniha o základech fyziky, a to bez vzorců. Vše je velmi jednoduše popsané a v knize se najde dost velmi zajímavých informací, ale pro nadšené fyziky nemá kniha v podstatě, co nabídnout.

DarthSoren
DarthSoren
30.06.2021 4 z 5

Obsahově skvělá kniha. Od takového špičkového odborníka jakým byl Hawking byste zřejmě čekali, že bude psát neuvěřitelně náročně, odborně a zahltí čtenáře čísly a rovnicemi. A ono to tak není. Hawking ukázal, že umí psát i texty vhodné pro širokou laickou veřejnost. Velice se mi jako filozofovi líbilo, že autor pracuje i s filozofickými poznatky a vybízí filozofickou obec k opětovnému tázání se po příčinách naší existence ve vesmíru i vesmíru samotného.
Stručná historie času je tedy jednou z nejlepších knih z oboru zaměřující se na mondénní publikum. Ale uděluji jenom 4*. A není to chyba Hawkinga. Měl jsem tu smůlu, že se do mých rukou dostala kniha, ve které nastal problém při tisku a téměř celá kapitola "Černé díry nejsou úplně černé" byla nahrazena duplikačními stranami z předchozí kapitoly. Tohle je tedy hanba vydavatele, neohlídat si takovou chybu. Vím, že se to občas stává, ale já z toho byl dost rozhozen a znechucen, protože tohle byla kniha, na kterou jsem se těšil a až do onoho momentu si ji velice užíval.

Jaroslav.ch
Jaroslav.ch
24.04.2021 5 z 5

Vynikající kniha určená pro širokou veřejnost. Opravdu doporučuji přečíst všem. Pokud fyzika není Vaše parketa, nebojte se, autor umí dobře vysvětlovat a něco si z toho opravdu odnesete.

CharlotteD
CharlotteD
06.04.2021 5 z 5

Nejedná se o téma, které by mi bylo blízké a tak jsem od knihy (kterou jsem si poslechla v audio verzi) velká očekávání a spíš jsem to brala, jako něco, co po dvaceti minutách poslechu vzdám a radši se začtu do něčeho "zajímavějšího". nakonec se mi kniha o pro mě téměř nezajímavé tématice líbila a já byla nadšena. Docela se to i dá pochopit a to fyziku fakt nemusím.

MarkCarter
MarkCarter
05.04.2021 5 z 5

Pán Hawking bol špičkový vedec a výnimočný človek. Ak poviem, že to bol jeden z najlepších vedcov na svete, tak nepreháňam. Zároveň bol veľmi ľudský až skromný s výborným zmyslom pre humor. Obdivujem jeho prácu, vrátane tejto knihy. Snažil sa aj nám, laikom, priblížiť nám vzdialený vesmír. Doslova aj prenesene. S nadšením som počúval túto (audio) knihu a musím sa priznať, že som aj pri nej zaspával. Nie preto, že by som sa nudil, ale skôr preto, že tieto abstraktné analýzy dokázali dokonale unaviť moju myseľ. Odporúčam hlavne nadšencom v oblasti vesmírnych tém.

chodícírohožka
chodícírohožka
17.03.2021 4 z 5

Docela zajímavá kniha o tematice, která mi nikdy nebyla příliš blízká (natož abych jí nějak zvlášť rozuměla). Látka je zde podána i pro laika poměrně pochopitelně (i když mi samozřejmě některé souvislosti apod. unikaly), za nejlepší části ale považuju historické vsuvky o tom, jak se názor na danou problematiku vyvíjel v průběhu lidských dějin.

Lac
Lac
17.03.2021 1 z 5

Knihu rozkousel náš pes, krátce po dočtení, byl jsem rád, že nemusím řešit, co s ní. Relativní úleva časoprostorového okusu kusu vhodného k experimentu s černou skládkou.
Prof. H. čas bere veličinu jako něco samostatně daného, osobně jsem si pohled na čas zjednodušil, tvrdím o čase, že funkcí pohybu. Hmota v jakémkoliv prostoru (lidstvo, už ví, že existují pidi midi, které tvoří tak nepředstavitelně velký vesmír) jakmile se pohne, tak můžeme definovat čas a dělat si s ním co je libo. Takže není možný posun v čase, protože by se musela hmota pohybovat zpět, což jaksi nejde (fce pohybu). Z pohledu rozkladu pozemské živé hmoty v nějaké flujdum, které mezihvězdně přemístíme s jeho následným složením, to není úkol pro jednoho profesůrka, ale samotného Boha.
Souhlasím s teorií relativních časových posunů, obdivuji přesnost navádění umělých kosmických těles, ale třesky plesky jsou pro mě zbytečná pitomost, která má tendence konečně zviditelnit Boha. Tak obrovské množství hmoty, co je ve vesmíru, nikdo nenamačká, ani černé díry. Dle mého nějak zapomíná na tajemný magnetismus, kdy se cosi podivného od sebe odpuzuje... Profesorské kvákání o třesku, dírách a chování hvězd, jsou pro lidské bytí nanic, planetu stihneme otrávit za tak krátký čas, že nestojí za úvahu v širších souvislostech:o)

parxel
parxel
28.02.2021 4 z 5

Stručná historie času je bezpochyby jednou z nejznámějších vědeckopopulárních knih. Za jejím úspěchem stojí podle mého názoru zejména mimořádný životní příběh geniálního Stephna W. Hawkinga. Osobně jsem četl vydání z roku 1991 a tak nevím jak moc byly doplněny resp. přepracovány novější výtisky.

Mě se Stručná historie času moc líbila a podnítila můj zájem o přírodní vědy. Od té doby jsem přečetl řadu dalších knih. Jedná se například o knihy, které napsal strunový teoretik Michio Kaku (Paralelní světy) nebo teoretický fyzik Leonard Susskin (Válka o černé díry) a mnohé další. Rovněž na Youtube je dnes k dispozici spousta zajímavých a podnětných přenášek, které jsou přístupné i pro laiky.

Pokud jde o vlastí obsah knihy, tak je třeba stát při zemi. Současné fyzikální koncepty je velmi obtížné pochopit bez znalosti pokročilé matematiky a to i přesto, že se S. W. Hawking snažil vše co možná nejvíce zjednodušit. Proto je dobré přečíst si více pododbných knih viz má předchozí poznámka.

Zkrátka Stučná historie času je skvělá kniha a pokud se vám líbila, tak doporučiji sáhnout po dalších obdobně zaměřených knihách příp. zapátrat na internetu a dohledat si záznamy přednášek.

V českém jazyce má vynikající přednášky Petr Kulhánek. V angličtině se mi např. líbila přednáška Ericka Verlindeho - New View on Gravity and the Cosmos, ve které představuje svůj přístup k teorii gravitace. Dalším příkladem může být vynikající přednáška Davida Tonga - Quantum Fields: The Real Building Blocks of the Universe. V této přednášce David Tong ukazuje, jak by mohla vypadat rovnice tzv. teorie všeho.

boxas
boxas
13.02.2021 4 z 5

Skvělé. Že jsem všechno nepochopila, to rozhodně není problém Stephena Hawkinga, ale můj.
On se snažil velice.

Cimeřan
Cimeřan
26.01.2021 4 z 5

Jelikož jsem nedávno četl knihu humanitně zaměřeného vědce/spisovatele (Homo Deus od Harariho), sáhl jsem pro změnu po spisu exaktním. A bylo to zatraceně znát. Občas jsem tápal, ale nakonec mě uklidnila poslední kapitola. Autor v ní totiž prohlásil, že jednotná teorie vesmíru stejně (zatím?) neexistuje a jednotlivé dílčí teorie nejsou stoprocentně prokazatelné, jelikož stále chybějí důkazy.
Přestože se po přečtení této knihy cítím intelektuálně obohacen, můžu i tak konstatovat, že vím, že nic nevím...
80/100

Usire
Usire
26.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Hawkinga a udělal jsem dobře. Knížka je psaná hlavně pro laiky, s mírným či žádným rozhledem v dané oblasti. Jsou zde předloženy zajímavé teorie, kam se může moderní fyzika vydat.

jiri77
jiri77
03.01.2021 4 z 5

Díky této knize jsem alespoň málo ,a to opravdu velmi málo, porozuměl v kostce moderní vědě a fyzice. Je pravda ,že něco nemohla ani má představivost pobrat ,ale i tak jsem rád , že jsem se s knihou popral a pochopil přinejmenším základy.

Lethania
Lethania
25.12.2020 4 z 5

Nejspíš se ke knize budu několikrát vracet, protože - přiznejme si to na rovinu - nejsem zrovna odbornice a už vůbec ne milovnice fyziky a všemu tomu podobnému. Kniha mě zaujala a chtěla jsem vědět něco víc o vesmíru a času. Pár zajímavých informacích jsem si od ní odnesla, ale spoustu věcí jsem zase moc nepochopila, což je spíš můj problém než autorův. Kéž by se mi kniha dostala do ruky ještě v době, kdy jsem studovala - docela by mi pomohla. Doporučuji.

Mayaku
Mayaku
08.11.2020 5 z 5

Pochopila jsem vše - to nemohu říci. Pro plné pochopení si tuto knihu budu muset asi ještě několikrát švihnout, nicméně faktor subjektivního pocitu intelektuálního obohacení dosahuje 10/10.

Juagustin
Juagustin
05.10.2020 3 z 5

V jakési knihobudce jsem narazil na vydání z roku 1991 a se zájmem jsem si ho přečetl. Větší půlka knihy je opakováním středoškolské fyziky, závěr pak skokově přejde k nepředstavitelným fantazmagoriím;-) Oceňuju, že jsem si mohl ujasnit, PROČ se stále hledají nové teorie, co jsou ta slabá místa starších teorií, a že nová teorie nemusí zneplatnit tu předchozí, ale rozšířit, upřesnit, doplnit pro speciální situace. Zajímavá a pro mě obohacující je i úvaha o šipce času a narůstající entropii i tam, kde na první pohled uspořádanost roste. Kladně hodnotím rozšiřující poznámky překladatele. Celkově ale můj pocit z knihy je marnost: čím fyzici víc bádají, tím víc vědí, co všechno nevědí, a jejich teorie jsou čím dál šílenější. Za takové situace se odvažovat mluvit o místu a roli Boha, no nevím...;-)

Allmina
Allmina
04.09.2020 5 z 5

I přesto, že je kniha naprosto mimo můj obor (a vlastně už i docela stará), tak bych jí rozhodně doporučil všem - jak "humanitním", tak "technickým" čtenářům. Musím se přiznat, že jsem už dlouho při čtení necítil takový pomyslný přesah - že možná nejde jen o nějaké naše pachtěníčko mezi lednicí a počítačem, ale že svět, resp. vesmír, resp. vesmíry? jsou kdesi v neskutečné dálce okolo nás. Nevím, zda-li to byl záměr, ale během čtení jsem musel často přemýšlet i nad Bohem, o kterém sám Hawking často píše. Mimo poslední věty, která mne trochu provokuje tak musím jednoznačně smeknout před téměř nemožným - v relativně stravitelné podobě (kniha v jedné ruce a google, slovníky a edukativní videa v ruce druhé jsou pro nezasvěcené téměř nutností) byly představeny opravdu základní a klíčové objevy a fyzikální teorie. Snad nikdy předtím jsem tolik nelitoval, že jsem na gymplu při fyzice nedával trochu větší pozor. Pro zájemce doporučuji knihu doplnit i o film "Teorie všeho", která na Hawkingův příběh nahlíží i trochu z jiné perspektivy.

Qaxi
Qaxi
20.07.2020 5 z 5

Ke knize se stále vracím a vždy pochopím zas o trochu víc ... tedy asi ...
Jen by mne zajímalo jak se fyzika posunula za těch 30 let... Nemáte nějaký typ na novější knihu to tohoto ražení?

greyw9278
greyw9278
22.06.2020 5 z 5

Pro mě skvělá kniha na usínání, lepší jak ovečky. Něco málo jsem i pochopil, ale ještě tak 10x znovu projít a možná budu i tušit. Je dobré o tematice už něco vědět, ale stejně to nebude stačit. Pokud to nestudujete, tak se hold budete asi ztrácet.

pablito
pablito
21.05.2020 5 z 5

Knížka pro laiky, asi pro ty inteligentnější laiky, já budu potřebovat ještě druhé čtení, abych pochopil většinu. Ale to vůbec nevadí - úvahy, které se při čtení rozeběhnout v mysli za to stojí.

LordByron
LordByron
19.05.2020 5 z 5

Nechápem tých čo píšu, že je zložitá-čítal som ju už asi ako 10 - 11rocne decko a už vtedy som aspoň polovici veci určite chápal..
Hawking vo mne potom prvý vzbudil záujem o fyziku atď... Samozrejme druhá polovica (cca tá čo sa venuje modernej vede a nie tej do roku 1950 :) je už ťažšia, ale tiež celkom pochopiteľná.
Ono je to práveže tak napísané aby to bolo co najjednoduchšie ako sa len dá-najmä bez vzorcov. A to je možno aj svojim spôsobom chyba, lebo potom ma clivek pocit, že vo fyzike už všetkému rozumie, ale nie je to tak .
V mnohom je to dielo takmer až viac filozofické než vedecké. Samozrejme je fascinujúce sledovať ako geniálna mysel uvažuje o Vesmire a jeho pôvode a podstate.. Rozhodne doporučujem každému kto sa o fyziku zaujma a najmä takmer úplným laikom.V mnohom je aj nepochybne zastaralá-napriklad ešte nepíše o Tmavej energii a je to večná škoda.

gemi
gemi
16.05.2020 3 z 5

Kniha je trošku nevyvážená. Zatímco první třetina je v zásadě populární "physics for dummies", druhé dvě třetiny jsou o poznání méně stravitelné a vědecké.

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Knižku som si kúpil zo zvedavosti. A je naozaj určená pre zvedavcov, ktorí sú hladní po informáciách ako to vo svete chodí. Knižka napísaná celkom pútavo a informácie na tú dobu celkom splnili moje očakávania. Dnes sú už na pulte predaja ďalšie reedície tejto knižky. Každopádne na vtedajšom trhu bola jedna z prvých a pre mňa ostane pionierom, ktorý popisuje a ukazuje zákonitosti vesmíru a času. Knihu odporúčam, ale dnes by som volil jej modernejšiu, doplnenú a ilustrovanú verziu.

mahdal
mahdal
19.04.2020 4 z 5

Neskutečně zajímavá, složitá a námi laiky, troufnu si říci, nepochopitelná kniha. Na tak malém rozsahu (necelých 200 stran) se slavný vědec pokusil široké veřejnosti vysvětlit vznik a podstatu vesmíru. Já, jako fanoušek této oblasti bádání, jsem s nadšením četl každé slovo, bohužel jsem ale většině nerozuměl. Naproti tomu stojí o to větší díky za tu část, kterou jsem alespoň z části vstřebal.
Spíše jak matematicko-fyzikální poučky a vzorce mě zajímaly myšlenky filosofické a teologické. Při četbě z tohoto úhlu pohledu byla kniha laikovi srozumitelnější a mohl nad knihou přemýšlet; jak asi uchopit pojmy např. nekonečno, rozpínání něčeho v ničem, vznik prostoru a času, zakřivení těchto entit. Fascinující. Člověka nutí tyto myšlenky a postřehy k zamyšlení nad tím, proč se lidstvo nesemkne (bez ohledu na "rasu", vyznání, pohlavní, vzdělání, národnost apod.) a nehledá základní principy - co je to bytí, proč tu jsme, kde to vlastně jsme a kdy tu jsme. Proč se silněji nespojí učenci na technických univerzitách s učeni humanitními a zevrubně nehledají odpovědi na tyto otázky. Ruku v ruce k tomu směřuje i otázka víry, náboženství, filosofie; proč řeší tyto instituce tak malé spory (každý si může doplnit dle svého uvážení jaké). Proč se investuje do výzkumu zbraní, ovládání moci a do strachu, když nevíme kde, kdy a kdo jsme. Proč se svět nespojí, aby se pokusil na tyto otázky odpovědět. Co když je ale vše iluze? Co když je vše jinak. Ale jak?