Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tož výborné to bylo. Tak dobré že bych dal 5+1 hvězd, kdyby to šlo. Druhý díl popisující etnické a národností kotrmelce a příkoří na Karvinsku po vzniku ČSR až po osvobození Slezska Rudou armádou. Čtení jsem ředil přemýšlením o tom, co vše museli lidé v tomto regionu vytrpět a kolik vůle k životu museli mít, aby to nejhorší co nám dvacáté století dalo, přežili. Tuto knihu nejen doporučuji. Tuto knihu budu označovat jako "must read".

19.04.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tož dobré to bylo. Začátek trochu otestoval mou čtenářskou trpělivost, ale autorka chtěla vykreslit těžký život, kdy ženy jen rodí a starají se o chod domácnosti a muži rubají uhlí a prach splachují pálenkou. Nastalé velké změny v mnoha rodinách po důlním neštěstí a později válkou a dělením národů bylo nanejvýše zajímavé. Na knihu si člověk musí udělat čas, není to odpočinkové čtení na dvě odpoledne. Je však dobře, že kniha vznikla.

12.04.2023 5 z 5

Oxfordský slovník světové politiky Oxfordský slovník světové politiky Joel Krieger

Velmi poučná a velmi podrobná kniha o světě politiky a historie politických světonázorů. Taková bible pro politology.

08.04.2023 5 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Knihu jsem dostal jako dárek k nákupu. Sám bych si jí asi nekoupil, jelikož už mám přečteno o tématu Holocaustu dost. Pro mladé čtenáře však vhodná pro nepříliš naturalistické popisy než aby začínali Schindlerovým seznamem nebo Sophiinou volbou.
Máme tady šablonovité formy: dívka prožívající útrapy v Osvětimi prokládané vzpomínkami na život před válkou. Najde si kamarádky, aby mohly řešit všední útrapy a hledat své blízké. Velmi mi to připomínalo jiné knihy. Sympatické je, že hlavní postava je z Prahy a autorka naznačovala postup záboru Čech vedle vzpomínek rakouské Židovky, její kamarádky.
Občas byly rušivé opakující se slova v jedné větě nebo naivní obraty, asi pro přiblížení věku hlavní hrdinky.

06.04.2023 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Knihu přečtenou za den nemohu hodnotit méně než pěti hvězdami. První část vůbec tak silnému čtenářskému zážitku nenapovídal, ale jakmile začala druhá část, začal jsem pociťovat změť emocí, jenž vygradovaly ve třetí nejsilnější části.
Zpověď muže, který se jako chlapec zamiloval do starší ženy, jenž se později s ní setkává znovu u soudu pro nacistické zločince a předtím i potom jí předčítá nejslavnější díla literatury, díky nimž se ona sama vyrovnává se svými hříchy a hledá odpuštění.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý.

03.04.2023 5 z 5

Krvavý cukr Krvavý cukr Laura Shepherd-Robinson

Zařadil jsem knihu do čtenářské výzvy k tématu boj za lidská práva kvůli tématu otroctví a boji proti němu.
Hlavní linka je hlavně detektivní - proto jen tři hvězdy - námět autorka hledala ve skutečných, a dost otřesných, událostech spojených s obchodem s otroky a boji těch, kteří z něho bohatli a těch, kteří ho chtěli zrušit. Tato zápletka čtenáři zaručí dostatek napětí a nepěkných úmrtí, avšak na rozsah to bylo vyšetřování vleklé a hrdina nadlidsky odolný. Kdyby byl děj svižnější nebo autorka více rozvedla celou anabázi dovážení otroků na úkor několika kombinování a lží postav, dosáhla by jistě na 4 hvězdy. Trochu mě mrzí nevyužití látky a po půli knihy zamotané chování všech postav. Pokud však hledáte pouze historickou detektivku, určitě svůj účel splní.

02.04.2023 3 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Třetí kniha od autora a opět překvapil. Je to příběh jinak stavěný než předchozí knihy, ale jakmile se dostanete přes úvod, knihu neodložíte. Hlavní hrdina vypráví příběhy několika životů v různých časových rovinách, jenž se prolínají s tím jeho. Na začátku se dozvíme o smrti jeho rodičů když byl chlapec a jak moc mu to převrátilo pohled na jiné rodiče jeho přátel. Vtipné situace tu mají příchuť jeho tragédie a pokračuje to v jeho vlastní rodině, když se sblíží s rodiči své ženy. Zde začíná další vyprávění v poválečné Evropě, kdy se vyprávěním tchýně dozvídá co vedlo k rozkolu. Ve třetí části převezme vyprávění tchán a s ním se ocitáme u pádu Berlínské zdi v roce 1989. Závěr graduje příběhem o Černých psech, kteří se tak podepsaly na životě tchýně a jejích blízkých. Nenechte se odradit dlouhým úvodem. Kniha je to povedená a závěr byl ... no doporučuji přečíst.

29.03.2023 4 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Do knihy jsem se začetl díky anotaci o nalezení dávno schovaného svitku napsaného samotným Jidášem Iškariotským. Svitku, jenž může rozmetat dogmata katolické víry. Tyto pasáže byly nanejvýš zajímavé a velmi poučné. Bohužel autor zakomponoval i další linky, milostné a jednu z druhé světové války. Mají svou funkčnost, ale nemusely být tak obsáhlé. Kdyby ten prostor, co celý text knihy zabírá byl více zaměřen na Kristovu linku, určitě by to byla kniha na plný počet hvězd. Přišlo mi, že se autor uprostřed knihy svých vlastních úvah a závěrů zalekl a začal se zaměřovat na méně exponovaná témata. Kniha je jistě velmi čtivá a nastoluje otázky, které by si měl v životě položit každý, svitek však skončí pro mě nepochopitelným zvratem, jenž hlavní hrdina a luštitel textu ve starořečtině provede. Přesto knihu doporučuji.

27.03.2023 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Velmi těžké a ze začátku nepříjemné čtení, jak se někdo může chovat k malému dítěti. Postupem stránek, kdy se výpověď dostává do dospělých let a těžké doby Japonska 30´let se dozvídáme hodně o kultuře ostrovního císařství a životu po jeho porážce. Přiznám se, že zbytek příběhu jsem vstřebal díky filmu, jenž je natočen podle této knihy. Pro zájemce o toto téma a období jí mohu doporučit.

19.03.2023 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Sbírka prvních povídek tohoto autora nás přenese do Anglie 70' let minulého století. Autor se nebál tehdy tabuizovaných témat a zápletky gradoval do extrému. Odvrácená strana lidské povahy zde defiluje v celé své nahotě. Je to druhá kniha od autora a opět díky nečekaným nápadům a jejich použití až k absurdní finese se četla s velkým zájmem. Další knihy od autora budu dál vyhledávat.

13.03.2023 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Závěrečný díl trilogie Grónsko rozmotá všechny linky z předchozích dílů a ještě navrch se může čtenář trochu bát s hrdiny, kterým o život usiluje nemrtvý z Inuitských legend. Archelogožka pomáhá novináři rozplést záhadu zabitých po způsobu starých seveřanů, ale cesta k pravdě je opět poseta zástupem brutálně zavražděných lidí, až jsem si říkal, zda v tak řídce zaplněných osadách zůstane někdo na konci vůbec naživu. Je to nejlepší díl, ale jen proto, že dává smysl a rozuzlení předchozích dvou knih. Celou trilogii hodnotím na 4,5 hvězdy a vřele doporučuji.

11.03.2023 5 z 5

Egypťan Champollion Egypťan Champollion Christian Jacq

Chápu proč tato kniha byla napsána. Autor, známý egyptolog, chtěl touto románovou verzí o cestě Champolliona, badatele, který rozluštil nejstarší verzi hieroglyfů, ukázat na těžké začátky zkoumání starověkého Egypta. Zde však nenajdeme příběh o samotném objevu smyslu egyptského písma, ale putování po památkách okořeněné všelijakým příkořím ze strany vládce a aparátu Egypta první poloviny 19. století. Zde autor ústy svého hrdiny snáší tvrdou kritiku na bránění výzkumu a ničení památek nevzdělaným lidem bez povšimnutí úřadu. Nemám iluzi o tom, že příběh je spíše smyšlený ani skupina kolem vědce není v sestavě dle skutečnosti. Tuhle knihu nemohu doporučit pro ty, co hledají příběh o rozluštění hieroglyfů.

05.03.2023 3 z 5

První pyramida: 1. Džoserovo mládí První pyramida: 1. Džoserovo mládí Bernard Simonay

Tak tato kniha mě překvapila. Bohužel ne pozitivně. Velmi mě zajímá Egypt, ale tohle bylo náročné i pro mne. Asi proto, že hlavní část děje se odehrává jinde.
Obsáhlá kniha popisující mládí budoucího Hora (faraon se nepoužíval) Džosera, kterého z dějin známe jako prvního stavitele pyramidy, jmenovitě Stupňovité pyramidy, a jeho budoucí manželky. Oba v příběhu odloučení a zažívající různá příkoří. Thanys odcestuje do Uruku aby našla svého otce Imhotepa. Potkává stavitele lodi zachraňující živé tvory na arše, Gilgameše v hospodě a ukáže Hyksósům koně (kteří díky nim o tisíc let později vyplení Egypt a ukončí tak Střední říši). Autor se tedy rozepsal a snažil se napasovat velké události dávného starověku do jednoho románu. Románu třídílného. Tento první díl bych nazval "jak mladší bratr díky svému válčení k trůnu přišel". Na stavbu pyramid se dostane až později. Obávám se, že nijak nebudu pospíchat se sháňkou dalších dílů a pustím se do knih od egyptologa Ch. Jacqa, abych si zpravil chuť.

28.02.2023 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Knihou oceněná Magnesia Litera konečně splněna čtenářská výzva 2018, knihu jsem nemohl dlouho sehnat. A za tu sháňku určitě stála. Jakmile jsem se začetl do příběhu z roku 1866, kdy svérázný komisař Durman hledá sériového vraha (ale spíše okrajově), jsem se bavil i nahlas smál nad popisy těch nejbláznivějších sexuálních scén a nejpodivnějších jídel, vše popsané do instinktivních detailů, které rozehrají nejrůznější fantasie. Vhled do doby textem, kde je občas nadsázka nenápadná (opravdu se to jedlo?) až po přímočarou satyru (tohle je o nás nebo o té době?) je napsán jazykem vybraným a vtipným. Knihu mohu doporučit.

17.02.2023 4 z 5

Císařský kurýr Marie Terezie Císařský kurýr Marie Terezie Zdeněk Grmolec

Letem světem za doby Marie Terezie. Autor chtěl obsáhnout celé období od korunovace po reformy jejího syna Josefa II v příběhu o obyčejném klukovi, co zběhl z jedné válek které v té době R-U a Prusko vedlo i na území Čech. Hlavní události zde zmíněné se dozvíte v kterékoliv knize o Habsburcích. Příběh rychle utíká, s pár otočením stránek uběhne několik let. Kdyby kniha byla trojnásobná, nemusel by autor klouzat po povrchu. Takto je kniha výčet událostí propletená s jednou románovou postavou. Na zopakování znalostí dějin 18. století poslouží dobře.

14.02.2023 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Musím se přidat k ostatním čtenářům chválící tuto knihu. Je to ne moc známý příběh o největší námořní tragédii, ke které stačila tři torpéda ze sovětské ponorky. Krátké kapitoly věnované vždy z jedné postav velmi urychlovaly listování v knize. Dozvíme se jak se hlavní postavy z různých koutů Evropy zasažené válkou dostanou na loď a jaké to bude mít pro ně důsledky. Rozhodně není jen pro mladší čtenáře, ale i těm kdo už mají válečné knihy načtené. Musím pochválit historickou věrnost a nestrannost v popisovaných dějích. Knihu rozhodně doporučuji a už se těším na další počiny autorky.

11.02.2023 5 z 5

5000 let písma 5000 let písma Béla Kéki

Rychlokurz o vývoji písma. Útlá kniha je souhrn poznatků o umění člověka psát populárně naučnou formou. I když je v některých ohledech zastaralá, přesto jako úvod do problematiky stále platná. Dozvíte se o kulturních vazbách, které na první pohled nemusí být patrné a nastiňuje hlavní mezníky ve vývoji světového písemnictví. Podrobnější informace pak musí čtenář hledat v odborných publikacích. Kniha je napsána čtivě s mnoha názornými ukázkami probíraného tématu.

08.02.2023 4 z 5

Vlci zimy Vlci zimy Tyrell Johnson

Svět zničený válkou a chřipkou zasypaný návaly sněhu, kdy se jen na krátký čas oteplí, že malé komunity žijící ve srubech mohou vypěstovat malou obživu. Příběh vypráví mladá žena, která vnímala konec světa jako školačka. Porovnání jejích vzpomínek a aktuálního života se vypravěčka snaží zvýraznit ztrátu komfortu života pro nás zcela samozřejmého. Za mě rozhodně stojí za přečtení.

05.02.2023 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Náročné čtení, však také kniha vyšla poprvé před devadesáti lety. Na motivy románu byl natočen seriál Nový krásný svět. Oproti textu však brutálně zcenzurovany, zjemnělé nuance, které však jsou nosnou linkou příběhu o civilizaci, kde se děti již nerodí, jsou vytvářeny a dělený do kast. Příběh vypráví o Lenine, bety plus a její konfrontaci pohodlného života předurčeného již ve výrobě embryí s životem v rezervaci, kde ještě žijí lidé postaru. Následný návrat však nepřináší onen konflikt viděný v seriálu. Konec knihy je hodně filozofický a poplatný době. Určitě stojí za přečtení, ale nečekejte emoční estrádu.

03.02.2023 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Klasika, která letos slaví 70 let od svého prvního vydání, není jen kritická antiutopie. Je to o bezmoci nad lidskou leností myslet, raději odvrhnout knihy než zábavy. Svět, který Ray Bradbury popisuje byl v době vzniku tak neuvěřitelný, nyní s šokující podobností našemu světu mnohem bližší. Telestěny, mušky v uších a lidi co pohrdají knihami.
Myšlenka, pálit knihy bohužel nepatří jen do světa sci-fi ale v nejedné zemi se tak skutečně dělo - tedy než přišlo spalování lidí. Tato kniha vznikla jen pár let po této nejhorší zkušenosti lidstva, tedy zprostředkovává díky ucelenému příběhu požárníka Montaga, pálící zakázané knihy, postupně prozře a v celé nahotě svými činy ukáže zrůdnost totalitní společnosti. Doporučuji.

29.01.2023 5 z 5