Císařský kurýr Marie Terezie

Věčné téma – vztahy mezi rodiči a dětmi – se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von Dobenaua, ale také Marie Terezie a jejího poslání „služby“ říši a „služby“ rodině. Právě s jejím osudem kontrastuje osud židovky Nurit......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344351/cisarsky-kuryr-marie-terezie-MW3-344351.jpg 4.418
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Císařský kurýr Marie Terezie

VendulaB
16.03.2020

Kniha se čte velmi dobře, autor je dobrý vypravěč - ALE splétá se v nich několik samostatných příběhu, které spolu příliš nesouvisí, jejich spojení je někdy dost na sílu. Příběh o židovské rodině je úplně mimo, "vztah" mezi císařovnou a kurýrem je za vlasy přitažený. Na knihu tohoto rozsahu to chtělo košatý příběh velmi osekat a naopak jít více do hloubky.

soukroma
03.01.2020

Nezaujalo: v úvodu stručný přehled toho, co se týkalo Marie Terezie před i po korunovaci, zejména pak její tvrdohlavost a související válka o Slezsko a krvavá porážka Rakouska. Do toho se rychle vloudí příběh Vidláka...
Nevyrovnaný styl - výklad historie střídá romanticko-dobrodružný příběh z té doby. Nelíbil se mi způsob psaní a ty hrubky k tomu, darmo mluvit. 55%

nero 13
02.05.2019

Milé překvapení, dobře napsaná, čtivá kniha z období Habsburské monarchie o kterém u nás narozdíl třeba od Přemyslovského nebo Lucemburského období zase tolik knih nevychází.
Jedinou výtku mám na to že i když kniha zabírá docela velký časový úsek a má několik dějových linek tak je docela stručná, ale jinak jsem spokojen a časem se podívám na další autorovy knihy.

čef
11.02.2019

Několik jakoby samostatných příběhů, které umně spleteny, se místy protínají. Mnoho historických zajímavostí z doby panování Marie Terezie a Josefa II. Podíváme se nejen na vídeňský císařský dvůr, ale i do Pruska, Saska, Turecka a Palestiny, do kasemat Špilberku, na válečná pole prusko-rakouské války, ale i do židovského gheta. Můžeme se i zamyslit nad inspirativními citáty např. u latinského přísloví "Jak nádhernou bytostí je člověk, pokud je člověkem." Určitě stojí za přečtení, nejde totiž o módní historickou detektivku, ale o popis života v uvedené době.

orinka3
13.01.2019

Velmi pěkné čtení plné lidskosti. Doporučuji každému, kdo se zajímá o naše dějiny.

a.k
17.08.2018

Tak tento historický román můžu jen a jen doporučit. Prolíná se zde hned několik dějových linek. Dočtete se, jak některá rozhodnutí Marie Terezie ovlivnila životy lidí té doby. Postavy si zamilujete a příběhu snadno propadnete.

alnahu
25.05.2018

Kniha začíná příběhem Šimona Vidláka, který pocházel z moravské vesnice, jako nemanželské dítě a proto mu jeho otec zařídil nástup na vojnu. Šimon nastoupí, jako husar rakouské armády a prožije porážku s pruskými vojáky. Jemu se podaří v této bitvě přežít a stojí před volbou stát se císařským kurýrem či být uvězněn, jako válečný zběh. V knize je velice zajímavě popsán život Marie Terezie její politický i osobní život . Česká šlechta se po její smrti radovala ,že na trůn nastoupí císař, který by jim byl nakloněn, ale vše bylo jinak a na zlaté časy vlády velké císařovny všichni vzpomínali. Dobré čtení.

Iwíček
22.02.2018

Kniha se mi moc líbila. Autor v ní dokázal krásně propojit zajímavý beletristický příběh s historií. Některé pasáže titulu působí až encyklopedicky. Nicméně všechny historické pasáže jsou sepsány nenásilnou formou. Po jazykové stránce je román také velice zajímavý, protože se tu prolíná jazyk spodiny s jazykem vyšších vrstev.