Císařský kurýr Marie Terezie

Věčné téma – vztahy mezi rodiči a dětmi – se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von Dobenaua, ale také Marie Terezie a jejího poslání „služby“ říši a „služby“ rodině. Právě s jejím osudem kontrastuje osud židovky Nurit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344351/cisarsky-kuryr-marie-terezie-MW3-344351.jpg 4.615
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Císařský kurýr Marie Terezie

nero 13

Milé překvapení, dobře napsaná, čtivá kniha z období Habsburské monarchie o kterém u nás narozdíl třeba od Přemyslovského nebo Lucemburského období zase tolik knih nevychází.
Jedinou výtku mám na to že i když kniha zabírá docela velký časový úsek a má několik dějových linek tak je docela stručná, ale jinak jsem spokojen a časem se podívám na další autorovy knihy.

čef

Několik jakoby samostatných příběhů, které umně spleteny, se místy protínají. Mnoho historických zajímavostí z doby panování Marie Terezie a Josefa II. Podíváme se nejen na vídeňský císařský dvůr, ale i do Pruska, Saska, Turecka a Palestiny, do kasemat Špilberku, na válečná pole prusko-rakouské války, ale i do židovského gheta. Můžeme se i zamyslit nad inspirativními citáty např. u latinského přísloví "Jak nádhernou bytostí je člověk, pokud je člověkem." Určitě stojí za přečtení, nejde totiž o módní historickou detektivku, ale o popis života v uvedené době.

orinka3

Velmi pěkné čtení plné lidskosti. Doporučuji každému, kdo se zajímá o naše dějiny.

a.k
17.08.2018

Tak tento historický román můžu jen a jen doporučit. Prolíná se zde hned několik dějových linek. Dočtete se, jak některá rozhodnutí Marie Terezie ovlivnila životy lidí té doby. Postavy si zamilujete a příběhu snadno propadnete.

alnahu
25.05.2018

Kniha začíná příběhem Šimona Vidláka, který pocházel z moravské vesnice, jako nemanželské dítě a proto mu jeho otec zařídil nástup na vojnu. Šimon nastoupí, jako husar rakouské armády a prožije porážku s pruskými vojáky. Jemu se podaří v této bitvě přežít a stojí před volbou stát se císařským kurýrem či být uvězněn, jako válečný zběh. V knize je velice zajímavě popsán život Marie Terezie její politický i osobní život . Česká šlechta se po její smrti radovala ,že na trůn nastoupí císař, který by jim byl nakloněn, ale vše bylo jinak a na zlaté časy vlády velké císařovny všichni vzpomínali. Dobré čtení.

Iwíček
22.02.2018

Kniha se mi moc líbila. Autor v ní dokázal krásně propojit zajímavý beletristický příběh s historií. Některé pasáže titulu působí až encyklopedicky. Nicméně všechny historické pasáže jsou sepsány nenásilnou formou. Po jazykové stránce je román také velice zajímavý, protože se tu prolíná jazyk spodiny s jazykem vyšších vrstev.

knihamouder
19.02.2018

Historický román zachycuje životní příběh Šimona Vidláka. Román je zasazen do doby vlády Marie Terezie. Popisuje mnoho historických mezníků.
Autor díla má neobyčejný cit podat historická fakta nenásilnou formou. Text je nesmírně čtivý. Čtenáři nezůstane osud jednotlivých postav lhostejný. Ve čtení bude poháněn napětím a zvědavostí. Samozřejmě nechybí láska a nečekané zvraty. Ve vyprávění májí zastoupení i záporné postavy.
Šimon mi byl sympatický. Líbila se mi jeho bezmezná láska ke koním. Další část, která mě v knize zaujala, se týkala bylinek a léčitelství.
Knihu vřele doporučuji!