Císařský kurýr Marie Terezie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Věčné téma – vztahy mezi rodiči a dětmi – se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von Dobenaua, ale také Marie Terezie a jejího poslání „služby“ říši a „služby“ rodině. Právě s jejím osudem kontrastuje osud židovky Nurit......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344351/big_cisarsky-kuryr-marie-terezie-MW3-344351.jpg 4.222
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Císařský kurýr Marie Terezie

daza.dt
27.07.2021

Jak již psali jiní přede mnou, kniha je psaná velmi čtivě, stránky ubíhají samy, ale těch příběhů je tam zbytečně moc - autor příliš kombinuje, aby vysvětlil, proč tam všechny jsou. Na tolik příběhů to má příliš málo stránek a tak je dostatečně nemohl propracovat.

VendulaB
16.03.2020

Kniha se čte velmi dobře, autor je dobrý vypravěč - ALE splétá se v nich několik samostatných příběhu, které spolu příliš nesouvisí, jejich spojení je někdy dost na sílu. Příběh o židovské rodině je úplně mimo, "vztah" mezi císařovnou a kurýrem je za vlasy přitažený. Na knihu tohoto rozsahu to chtělo košatý příběh velmi osekat a naopak jít více do hloubky.


soukroma
03.01.2020

Nezaujalo: v úvodu stručný přehled toho, co se týkalo Marie Terezie před i po korunovaci, zejména pak její tvrdohlavost a související válka o Slezsko a krvavá porážka Rakouska. Do toho se rychle vloudí příběh Vidláka...
Nevyrovnaný styl - výklad historie střídá romanticko-dobrodružný příběh z té doby. Nelíbil se mi způsob psaní a ty hrubky k tomu, darmo mluvit. 55%

nero 13
02.05.2019

Milé překvapení, dobře napsaná, čtivá kniha z období Habsburské monarchie o kterém u nás narozdíl třeba od Přemyslovského nebo Lucemburského období zase tolik knih nevychází.
Jedinou výtku mám na to že i když kniha zabírá docela velký časový úsek a má několik dějových linek tak je docela stručná, ale jinak jsem spokojen a časem se podívám na další autorovy knihy.

čef
11.02.2019

Několik jakoby samostatných příběhů, které umně spleteny, se místy protínají. Mnoho historických zajímavostí z doby panování Marie Terezie a Josefa II. Podíváme se nejen na vídeňský císařský dvůr, ale i do Pruska, Saska, Turecka a Palestiny, do kasemat Špilberku, na válečná pole prusko-rakouské války, ale i do židovského gheta. Můžeme se i zamyslit nad inspirativními citáty např. u latinského přísloví "Jak nádhernou bytostí je člověk, pokud je člověkem." Určitě stojí za přečtení, nejde totiž o módní historickou detektivku, ale o popis života v uvedené době.

orinka3
13.01.2019

Velmi pěkné čtení plné lidskosti. Doporučuji každému, kdo se zajímá o naše dějiny.

a.k
17.08.2018

Tak tento historický román můžu jen a jen doporučit. Prolíná se zde hned několik dějových linek. Dočtete se, jak některá rozhodnutí Marie Terezie ovlivnila životy lidí té doby. Postavy si zamilujete a příběhu snadno propadnete.

alnahu
25.05.2018

Kniha začíná příběhem Šimona Vidláka, který pocházel z moravské vesnice, jako nemanželské dítě a proto mu jeho otec zařídil nástup na vojnu. Šimon nastoupí, jako husar rakouské armády a prožije porážku s pruskými vojáky. Jemu se podaří v této bitvě přežít a stojí před volbou stát se císařským kurýrem či být uvězněn, jako válečný zběh. V knize je velice zajímavě popsán život Marie Terezie její politický i osobní život . Česká šlechta se po její smrti radovala ,že na trůn nastoupí císař, který by jim byl nakloněn, ale vše bylo jinak a na zlaté časy vlády velké císařovny všichni vzpomínali. Dobré čtení.

1