Králové ve stínu

Králové ve stínu obálka knihy
Mé hodnocení:

Králi ve stínu jsou myšleni panovníci Vladislav a Ludvík z rodu Jagellonců. Román líčí jejich životní osudy, vypráví např. o stavbě Vladislavského sálu v Praze na Hradčanech, ale i o Vladislavově netradičním přístupu k výběru manželek. Ludvík Jagellonský vystupuje v románu jako rytíř bezmoci, jehož počínání nutně vedlo k porážce od Turků v bitvě u Moháče. Autor barvitě vypráví i o životech dalších postav, např. stavitele Benedikta Rejta, syna Jiřího z Poděbrad Hynka i uherského krále Matyáše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392728/kralove-ve-stinu-S0b-392728.jpg 3.99
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Králové ve stínu

a.k

Román nabízí historické události spojené s panováním Vladislava a Ludvíka z rodu Jagellonců. Životy panovníků ukazuje v přímé časové ose z perspektivy různých postav. Bohužel právě toto uchopení příběhu na mě působilo roztříštěně, dlouho jsem čekala, kdo vlastně bude nositelem vyprávění. Mrzelo mě určité odosobnění, kdy části z pohledu samotného panovníka jsou více o něm, než s ním.
Na druhou stranu má kniha sílu zaujmout vyprávěním o jednotlivých historických událostech, autor používá čtivý jazyk a dokáže jednoduše přiblížit i mnohé historické souvislosti. Pokud bych četla jednotlivé etapy životů panovníků samostatně, byla bych nadšená. Jako celek mi to přišlo takové neučesané.

Medvědářka
27.07.2020

Knihu mám doma už delší dobu a zkoušela ji číst několikrát. Jak se mi opět potvrdilo, u tohoto autora je pro mě důležité načasování čtení.

Děj nás tentokrát zavádí do doby panování krále Vladislava Jagellonského. Český lid ho považoval za slabého panovníka, protože místo válčení prosazoval raději mír. On sám to neměl na českém trůně lehké, neb nebyl z Čech, ale z Polska.
V knize potkáváme i významného stavitele Benedikta Rejta, který je tvůrcem Vladislavského sálu na Pražském hradě a jeho opevnění. Jeho dílo známe i i Kutné Hory a dalších českých hradů.

Knihu jsem si užila jako předchozí autorova díla. Jeho knihy jsou hezkou ukázkou toho, jak může vypadat historie, kdy vás to nenudí a vy se ponoříte do příběhu a budete jen číst a číst. Oživíte si dávné poznatky z hodin dějepisu a už vám to nebude připadat tak nudné, jako se vám to mohlo zdát při vyučování.

renefer
25.04.2020

Hezký historický román z období vlády Jagellonců. První kniha od tohoto spisovatele, kterou jsem četla a příjemně mne překvapila.

orinka3
11.11.2019

Vladislav Jagellonský a Ludvík Jagellonský. Jsou to povědomá jména, která jsou ale zastíněna daleko zvučnějšími. Karel IV., Rudolf II. - ti - např. - jsou dostatečně zpopularizováni v literatuře i ve filmech, kdežto o těch předešlých dvou máme jakési ponětí snad jen z hodin dějepisu. Přesto zabírají svoje místo v našich dějinách stejně jako ti slavnější a známější. Vladislav je v knize vylíčen jako hodný, důvěřivý muž, který nestojí o rozbroje, stále jen o sobě a svých rozhodnutích pochybuje a kvůli tomu se dostává do potíží. Okolí krále snadno vycítí jeho slabiny a využívá jich jen což. Přesto se Vladislavovi daří zvládat svou královskou roli se ctí, i když jí přináší oběti. Vedlejší postavy tu zastávají důstojnou roli, ano, mohlo to tak být. Je pěkné, že se dovídáme o výstavbě Vladislavského sálu, o kterém je slyšet v souvislosti se státními událostmi a člověk ani nepřemýšlí, komu náleží zásluha za jeho krásu. Ludvík Jagellonský se bohužel nedožil vysokého věku, ale padl v boji hodně mladý. Neměl pěknou smrt, aspoň, že ho pak mohli důstojně pohřbít. Souhlasím s hodnocením přede mnou, že Ludvík J. je tu tak trošku odbytý hrdina. Historický přínos knihy oceňuji. Dvě hvězdičky ubírám za jakousi nesourodost románu, kdy se míchají vážná až filosofická témata s těmi triviálními jakoby bez přechodu. Čte se to ale opravdu pěkně.

katka134
07.10.2019

Slušný román, po historické stránce bylo vše jak má být, ale jinak mi přišel obsah strohý a neosobní.

VendulaB
24.09.2019

Jedná se o dobrý historický román o životě dvou jagellonských králů a českém trůně - obsahuje vše, co má správný historický román mít - knížka je dostatečně podrobná, historicky poučná, nezahlcující, příjemná pro čtení. Jedinou slabinou by byl popis života Ludvíka, který mi přišel až příliš zkratkovitý. Celkově jde o kvalitní a příjemnou knížku, která jistě stojí za přečtení.