Evangelium podle Jidáše

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova života, jak ho zachytil Jehuda iš Karijot – Jidáš Iškatriotský. Pokud by se prokázala pravost svitku, stal by se z něj jeden z nejvýbušnějších psaných dokumentův historii lidstva, který by zásadním způsobem otřásl základními tisíciletými dogmaty katolické církve. Úkolem svitek prozkoumat - potvrdit či vyvrátit jeho pravost – je pověřen katolický duchovní páter Leo Newman, světově uznávaný odborník na Koiné, dialekt starořečtiny, který se používal v oblasti východního Středomoří na přelomu letopočtu, a zároveň muž, který je v novinách označován za „odpadlického kněze“. Leo je stále více pohlcován odkrýváním tajemství Jidášova svědectví, ale zároveň na něj doléhají i temné zákruty jeho vlastního života. Zakázaná, avšak neodolatelná a zničující láska k vdané ženě. Příběh vášnivého a vrcholně tragického milostného vzplanutí jeho matky ve válkou rozvráceném Římě. Jeho vlastní prožitky lásky a zrady ohrožují pevnost a základy jeho víry stejně pronikavě, jako Jidášovo evangelium. Dramatický a emocemi nabitý románový příběh se klene mezi Evropou v období druhé světové války a Jeruzalémem dva tisíce let po Ježíšově narození....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193096/big_evangelium-podle-jidase-0om-193096.jpg 3.1184

Vydáno: , Kniha Zlín

The Gospel of Judas, 2000

Kniha Evangelium podle Jidáše

harmonicka
14.10.2021

Nebylo to spatne,ale kdyz knihu srovnam s ostatnimi knihami autora,proste to neni ono.

Pralev
29.08.2021

Víra se svým způsobem snaží přehodit důkazní břemeno na ateistu. My nemusíme dokazovat, že Bůh existuje, vy dokažte, že neexistuje. Mawer v tomto románu rozehrál hru na téma - co kdyby se opravdu našel důkaz, který křesťanskou víru vyvrátí (dlužno tedy dodat, že pouze Nový zákon, kde je to asi poněkud snazší, protože to není až tolik otázka filosofická - otázka nějakého stvořitele a hybatele vesmíru - nýbrž historická). Zároveň se Mawer dost nešetrně trefuje do mnoha negativ církve, která jsou tak nesmyslná, že je opravdu snadné je kritizovat (například naprosto nepřirozený celibát). Nedělá to tedy nějak vyloženě okatě, že by to třeba nějaká postava v knize explicitně kritizovala, ale rozhodně tak na mě mnohé pasáže a celkový děj knihy působily. To vše na pozadí uvěřitelného a zajímavého milostného příběhu. Uznávám, že oproti předchozím autorovým knihám, které jsem četl (Pražské jaro, Pád), má tato pomalejší děj, nemá takový spád a byly chvíle, kdy to bylo i na mě až moc rozvláčné. Z toho pohledu chápu nižší hodnocení, které tu kniha aktuálně má. Sám jsem chtěl dát jen 4 hvězdičky, ale skvěle napsaný konec to vyšvihl na těch 5. Já osobně doporučuji.

Margerite
08.06.2021

Nechápu zdejší nízké hodnocení, ta kniha je prostě výborná. Trochu klame název, protože Jidášovo evangelium nakonec není ta úplně hlavní linka. Ale to vůbec nevadí, protože je tu úžasná kompozice, motivy, prolínání časových rovin, skvěle propracovaná psychologie postav. A česká stopa potěší. Nechci nic vyzrazovat, ale pokud máte rádi chytré knížky, tohle je jedna z nich. Neváhejte.

Boby17
19.03.2021

Tuto knížku jsem si zvolil pro splnění 13. úkolu ČV 2021 (název knihy na 21 písmen). Jak se mi dvě jiné, dříve přečtené, knížky S.M. líbily (Pád, Skleněný pokoj), tak tahle mě nějak neoslovila. Asi to bylo tím skákáním mezi třemi časovými rovinami, přičemž dosti dlouho jsem se nemohl zorientovat a ukotvit v kapitolách Madeleine a Magda. A také rodinné vazby válečné linky se mi pletly. Ale abych jen nekritizoval, dobře bylo popsáno citové vzplanutí hlavního hrdiny. Celkově hodnotím třemi hvězdami, znovu se k ní už vracet nebudu.

PaníLenka
20.02.2021

Velmi zajímavý a odvážný pohled, za který by ho ve středověku upálili

kibic
17.11.2020

Četl jsem tři autorovy knihy. Skleněný pokoj se mi dost líbil, ale Pražské jaro ani trochu. Dal jsem mu sice dvě hvězdičky za snahu a zájem o české dějiny, ale mně jako pamětníkovi to bylo skoro smíchu tím, jak byl autor mimo realitu. Ale to je můj problém. Historické romány nemají číst pamětníci. Přesto jsem se Evangelia podle Jidáše, které jsem dostal k narozeninám, už trochu bál. Zbytečně. Pro mě to byla úžasná kniha, které jsem prostě musel dát pět hvězd.

lencin
27.09.2020

Novela o lásce a zradě, o otázkách víry, identity i osobní zodpovědnosti.
(2013)

Kyri
24.07.2020odpad!

Tak tohle vážně nedám. Je to nepřehledné a nudné. Vážně je nutné dělat výčet svatých patronů a jak hnusně zemřeli. Asi je to pro někoho, koho zajímá víra nebo spíš teologie.
Knihu jsem koupila, protože jsem věřila autorovi. Příště budu opatrnější a přečtu si recenze, než za něco takového zaplatím.