Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Lahůdka pro knihomoly. A také pro počítačové nerdy. Co může skrývat tajemné knihkupectví, které tak úplně knihkupectví není? Podle jakého vzorce je vedeno, proč je otevřeno i v noci i když o platícího zákazníka je nouze, hlavní návštěvníci totiž knihy nekupují, ale půjčují ze zadního inventáře. Mají své kartičky a luští. Nový prodavač Clay se pokusí tomu všemu přijít na kloub a vezme si na pomoc nerdy z Googlu.
Knihu, ač nehodnotím plně, za to poselství na konci stojí za to přečíst.

06.11.2023 4 z 5

Budu vším, čím mě chceš mít Budu vším, čím mě chceš mít Mindy Mejia

Kniha, jejíž podtitul "novodobé lolity" jsem musel podrobit testu. Nečekejte však příběh plný zakázané erotiky mezi mladinkou dívkou a chlípníkem. Je to kriminálka v níž se střídají vypravěči jenž nějak figurovali v celé zápletce a jejich postavy vůbec nejsou černobílé či jasně zařaditelné.
Středoškolský učitel si začne ze svou studentkou, zní to jako klišé do doby, kdy se najde její tělo. Rozjíždí se vyšetřování místního šerifa, který všechny zná a s otcem dívky je blízký přítel desetiletí, tak jako se znávají všichni na malém městě. Čtení je to napínavé a postavy uvěřitelné. Na to, že kniha byla ve výprodeji mě pobavila víc než leckteré "bestselery".

31.10.2023 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Novinka od autorky mě zaujala svou anotací a když jsem měl možnost knihu pořídit ve slevě, neváhal jsem. Ač předchozí kniha mě bavila o hvězdu méně, dal jsem autorce šanci. Je vidět, že kniha vznikala dlouho, propracovaný svět i hlavní hrdinka Sofie probuzená po století a půl od zmrazení, kdy byl nalezen lék na její jinak smrtelnou nemoc, byly vymyšleny pěkně.
Sice se nedozvíme úplné podrobnosti, ale hlavní premisy zničené Země, kde zůstalo oslabené lidstvo v několika megapolích postavených na futuristické technologii a práci bioroidů, byly velice zajímavé a poznávali jsme to společně se Sofií. Cizí jména ostatních postav trochu stíraly českou stopu, ale třeba to byl záměr. Narážky na světovou popkulturu čtenáře sci-fi nepřekvapí, někde jsou narážky pak přímo jmenovány. Vůbec to nerušilo, naopak mi to dodávalo punc sounáležitosti s naším světem.
V druhé polovině se děj už ubíral klasickou stopou sci-fi detektivky hrdinky a generického záporáka, která je tak populární. K závěru se vyjadřovat nebudu, ale ty čtyři hvězdy si kniha jako celek zaslouží. Kniha se četla rychle a neměla zbytečné zákruty.

25.10.2023 4 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Stát jako koncentrační tábor. Tato útlá kniha mi dala zabrat. Takovou bezútěšnost najdete už jen v knihách o holocaustu. Japonec, který se musel s rodinou přestěhovat jako chlapec kvůli původu svého otce do Severní Koree, popisuje pekelný život v nejtotalitnější zemi na světě od šedesátých do devadesátých let. Šokující porovnání života v totalitní Číně jako luxus dává do kontrastu opravdový zmar režimu Kimů, který přivedli komunistickou diktaturu do absurdních rozměrů a rovin i v těch nejobyčejnějších aspektech života.
Nyní, kdy tam život není jistě o moc lepší a vládne vnuk zakladatele tohoto státního vězení, vidíme čilý přeshraniční ruch s RF a její ochranu Čínou. To nám dává představu jak moc tyto východní země okupující své sousedy (Ukrajina, Tibet) jsou na štíru se úctou k lidským bytostem. Spolu s Íránem tato osa zla udržuje ve světě strach a napětí.
Je nutné číst takové knihy, naštěstí v posledku jich vychází dost co se týče diktatur, které ne a ne zmizet v propadlišti dějin. Upozorňuji, že konkrétně Řeka v temnotě je těžké čtení. Podobně jako dříve čtená Kde kvete tráva pojednávající o Jižní Korei.

21.10.2023 4 z 5

Hitlerovi stoupenci: Zločinci a vykonavatelé Hitlerovi stoupenci: Zločinci a vykonavatelé Guido Knopp

Životopisy strůjců a pomahačů zla, jenž mělo za úkol vyhladit Židy a Slovany podrobit. Velmi zajímavé pozorovat jak se vzdělání, šikovní a chytří lidé nadchnou pro takovou zvrácenost jako byla politika nacistického Německa.
A nyní si musí položit člověk otázku, kde se berou. Právě v této době, kdy se v roce 2023 opět bojí Židé o své životy, je tato i jiné publikace týkající se holocaustu a válečného běsnění velmi naléhavě aktuální. Bohužel tyto knihy ale nečtou lidé volící a zastávající hanebné postoje vůči jiným. Vždy jsem si kladl otázku jak mohlo být takové zlo podporováno na státní úrovni. A hle, žijeme ve světě kdy celé zástupy mají jediný cíl: zničit Izrael a vybít Židy. Nedovolme to.

17.10.2023 4 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Na doporučení jsem zkusil tuto knihu napsanou před šedesáti lety. A dala mi zabrat. Hlavní postava se má po dvaceti letech vrátit k filmu, protože byl velká dětská hvězda. Bohužel mu to zničilo dětství kvůli matce tahající ho na castingy. Nyní těžký alkoholik jemuž se rozpadá manželství když se postupně zamiluje do nevlastní dcery a udělá jí dítě. Depresivní čtení do kterého jsem se musel nutit i když některé scény (natáčení filmu, pokoutna léčba v bývalém koncentráku) byly zajímavé.

12.10.2023 2 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Třetí kniha od autora a druhá s českou stopou. Ani jsem nevěděl co vše musel Gregor Mendel ustát a vydržet při zkoumání křížení hrachu a jiných rostlin. Místy trochu náročnější, ale poučné čtení - naštěstí byly vysvětlivky z genetiky a biologie hned pod čarou -, které skrze Mendelova prapotomka, postiženého vědce zkoumající vlastní genetickou mutaci, mi rozšířily obzory. Tuhle knihu mohu doporučit, plný počet neuděluji za přílišnou sebelítost a sebeironii hlavního hrdiny. Kdyby autor trochu ubral na předsudcích a nadělil doktoru Lambertovi lepší partnerku, mohla by to milostná linka vytáhnout na pět hvězd.

02.10.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Zabiják, který čte Zolu, skrývá se po poslední prácičce jako šváb a čte Iana McEwana. Jo, Kingovi se to opět povedlo, nedávám plný počet protože King, ale protože Billy Summers, který u kukuřičného pole v zapadajícím slunci zmíní Krvavý poledník. Nyní to vyzní ještě mocněji, jako pocta Cormacovi McCarthymu. Tolik pro doporučení na další četbu.
Nájemný zabiják, který vezme poslední job a pak chce jít do důchodu, ví jak to v jeho branži chodí, takže když začne cítit, že něco úplně neštymuje, začíná závod s časem. Jeho "cíle" byli vždy špatní lidé, jenže takové zakázky nedomlouvají dobří lidé. Nu a ti co je plní, už vůbec ne, že? Jenže pak přestane číst knihy a začne jednu knihu psát. Velmi silný moment, kde se dozvídáme něco z minulosti.
Nemám od Mistra přečteno mnoho knih, takže jsem jistě mnoho narážek nepostřehl (až na mávajícího Klauna). Ale co mohu říct, že zatím mě jeho knihy pohltily a těšil jsem se na další čtení. Doporučuji.

28.09.2023 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Druhý svazek této knihy byl o poznání náročnější na představivost a autor popustil fantazii ještě více. Kira, měnící se s xenoorganismem, nakažená na planetě, kterou zkoumala se dostane k problému, jehož vyřešení má zachránit veškerý život v Galaxii a odvrátit nebezpečí mezi civilizacemi, které se střetly. Bylo to moc fajn čtení, přesto jsem již vyhlížel konec a závěr, možná autora napadl, když věděl, že se blíží příběh ke konci. Ale je to povedené sci-fi, dodržující finesy plné emzáků, lidí a tajemství po němž všichni pasou i za cenu vesmírných bitev a obětí. Stojí za přečtení.

23.09.2023 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Na tuto knihu jsem se těšil nějaký čas než jsem ji mohl přečíst. Naštěstí jsem získal oba svazky najednou takže jsem mohl nahlížet do slovníčku a dodatků v druhém svazku této knihy. Moc nechápu rozdělení na dvě knihy když to původně byla kniha jedna bez toho, aby dodatky byly i v prvním svazku. Nevadí, příběh je propracovaný, systém osídlených soustav lidmi dává smysl a když se díky hlavní hrdince Kiře, která na průzkumné výpravě objeví emzácké rozvaliny a svým chováním upozorní jiné emzáky, že lidstvo vylezlo z kolébky a roztahuje se u dalších sluncí, začne to mít spád. Romantický úvod této scifarny berte jako fajnový seznámení s prostředím.
Překlad se povedl, četbu jsem si náramně užil a jako fandu klasického vesmírného sci-fi mě plně ta porce stran uspokojila. Doporučuji.

19.09.2023 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Dílo, napsané roku 1890, velmi přímočaře popisuje jak moc ženy, ač utiskované, ve skutečnosti vládnou skrze mužský chtíč. Ale nebojte, velmi brzy pochopíte, že vypravěč není úplně "nad věcí" a během čtení "příběhu žárlivce" vás napadne jak povedená a kousavá satira to je.
Ač dílo má přes 130 let, mnoho se toho nezměnilo. Knížka je to útlá, zabrala mi dvě odpoledne, takže ji mohu doporučit. Ale pozor, leckterý žárlivec by se mohl v textu poznat a zastydět se.

14.09.2023 4 z 5

Přes písek Přes písek Hugh Howey

Druhý díl Písku rozšířil svět, který v prvním díle byl plný záhad. Zde se leckteré odhalují, příběh je o poznání drsnější jak autor rozvíjel další charaktery z obou stran Býčího šrámu. Dozvíme se více o světě, ale nikoliv jak zanikl, ale jak chtějí ti, co v něm žijí vyrvat písku ze spárů. Malinko kazilo dojem dost překlepů. Ale rozhodně stojí za přečtení.

12.09.2023 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Po třech letech čteno podruhé - pasuje do čv 23 - a užil jsem si to ještě víc než prvně. Oproti prvnímu čtení jsem si vychutnával náznaky, které se prvně ztrácely v hltání děje. Po dočtení však nemusím hádat co ten závěr znamená. Jdu totiž hned na druhý díl.

09.09.2023 5 z 5

Strážci úmluvy Strážci úmluvy Tom Egeland

Nakonec dočteno, ale týden mi nestačil. Autor se rozohnil a vymyslel zapeklitý spletenec úvah, skutečnosti a konspirací. Téma bylo velmi zajímavé, ale rozředěné na pěti stovkách stran. Stačilo by pěkných hutných tři sta a kniha by se mi hodnotila lépe. Těch odboček a "slepých" stop tam bylo přehršel než jsme se dostali k zajímavému a nápaditému jádru, myšlenky šesté knihy Mojžíšovy a samotné postavě proroka. Autor však chtěl vyjevit všechny své domněnky a názory, takže hlavního hrdinu dost potrápil a honil ho po světě a čtenář ve vleku občas ztrácel přehled v jaké lokalitě Země se zrovna nachází. Kdo má rád téma "zlého Vatikánu" a zastíracích manévrů si přijde na své.

07.09.2023 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Někdy mě zaráží jaké knihy dostanou zlatou nálepku, včetně této. Film jsem neviděl a po přečtení tohoto příběhu plného bláznivých a nevyrovnaných lidí po tom netoužím.
Příběh, ze začátku docela zajímavý jako vhled do života těžké alkoholičky Rachel se zvrtnul v "krimi", kde všichni v ulici, kde Rachel dříve bydlela, to mají v hlavě trochu šejdrem. Kniha mě nenudila, střídání postav bylo nápadité, ale rozuzlení bylo... klasické. Pro ty co si chtějí počíst o divnolidech a občas si říct "no to snad ne" se nemusí bát a přečíst si jí.

28.08.2023 3 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Hodnocení nelze udělit. Jen napíšu, že knihu by si měli přečíst hlavně rodiče bez ohledu na to, zda viděli film. Připravte se na odpornosti nad kterými zůstává rozum stát. Kdo dokument viděl, asi tuší co v knize najde.

25.08.2023 3 z 5

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Pokračování osudů postav ze Strašáka dva roky po válce bylo o hvězdu méně napínavé a více zaměřeno na zápas obyvatel Drážďan s následky prohrané války a nadvlády Sovětů. Zde Max Heller vyšetřuje úmrtí několika Rusů a hledá viníky mezi kovanými nacisty i obyčejnými trpícími lidmi. Některé scény byly velmi znepokojivé, autor však chtěl ukázat utrpení trvající i po skončení války. Přečtení nezpůsobí zklamání.

23.08.2023 3 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

První díl ze série Max Heller má spád i napětí, hlavně v první polovině knihy, kdy lidé umírají při opakovaných náletech na Drážďany, ale také rukou šílence.
Na jeho stopu se vydává dříve kriminální rada, nyní komisař Heller, jenž si sebou nese zranění z první války. Závěr války, té druhé, vše zkomplikuje a Heller musí volit jak dál, když město obsadí Sovětská armáda. Podaří se mu Strašáka odhalit a jak moc mu budou Sověti šlapat na paty? Přečtěte si to.

18.08.2023 4 z 5

Zářivá noc hvězd a ledu Zářivá noc hvězd a ledu Rebecca Connolly

Příběh o lidech, co přežili zkázu Titaniku a těch co jim přišli na pomoc v lodi Carpathia. Kdo zná jen film od Camerona, najde mnoho scén jako vystřižených ze scénáře při potápění lodi. Co je však na této knize jedinečné, je rozbor jednotlivých lidských příběhů a přiznám se, napsaných tak věrně, že i mě přemáhalo dojetí. Tato kniha by neměla nikoho minout.
O Titaniku jsem přečetl několik knih, ale pro začátek hlubšího vhledu do této tragédie je tato kniha ta nejlepší. Poté doporučuji číst knihu "Titanic" od pana Hubáčka (historické a technické souvislosti) a Přežili jsme zkázu Titanicu od Toma Kuntze věnující se americkému vyšetřování zkázy.

11.08.2023 5 z 5

Syn lidstva Syn lidstva Adrian J. Walker

Proč jen tři hvězdy? První za nápad, druhá za vrcholnou myšlenku kvantového dalekohledu, která však nebyla nosná pro příběh (tip na román jen o tomto vynálezu), byl totiž vymyšlen dle románu až na konci existence lidstva a třetí hvězdu za to že jsem to dočetl a závěr se mi líbil. Ale propána krále, jinak celá kniha je o tom jak na Zemi není po lidstvu ani památka. Ertové, bytosti stvořené posledními lidmi pět staletí před dobou románu, opravují zničené životní prostředí (ostrá výtka naší civilizaci alá eko aktivismu), dokončují Eden a jednu Ertku napadlo dát člověku šanci. Prosadí svou vůli a stvoří člověka a nyní sledujeme od novorozeněte do dospělosti jak se o něj stará a jak ostatní Ertové nechtějí aby uspěla, protože zalidnit Zemi přece znamená jí nechat opět zničit. Asi dvakrát jsem vážně uvažoval, že knihu odložím, budiž ke chvále, že jsem to neudělal a dostalo se mi pěkného závěru. Ale je to slabší kus autora, předchozí Běžecký klub se mi líbil víc.

06.08.2023 3 z 5