Ani sami bohové

od:


KoupitKoupit eknihu

Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou... Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje čerpat z blízkého paralelního vesmíru téměř zadarmo a neomezeně energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že oba vesmíry jsou těmito energetickými přenosy narušovány. Nepřestaneme-li Pumpu používat, oba vesmíry zaniknou. Jenže jak přinutit lidi, aby se vzdali svého pohodlí? Zkuste se vzdát elektřiny. Román patří k Asimovovým nejlepším. Kniha – dle autorových slov psaná „nad hranicemi možností“ – zaujme především svým obrovským citovým nábojem, což se od autora „technokrata“ příliš neočekává. Ani sami bohové určitě patří do zlatého fondu science fiction....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33122/ani-sami-bohove-33122.jpg 4.3283
Orig. název:

The Gods Themselves (1972)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Přidat komentář
VesmirnaOndatra
09. ledna

Kniha začína ako príjemne oldschoolové hard sci-fi s tromi ješitnými vedcami a jednou geniálnou myšlienkou, potom sa zvrtne a pokračuje ako ekotoplazmatický young adult príbeh pre mladé mimozemšťanky a mimozemšťanov (a všetko medzi tým) o hľadaní si svojho miesta vo svete, o potrebe vzbúriť sa proti skostnatenej spoločnosti o nesmelom objavovaní vlastnej (podotýkam, že nehumanoidnej) sexuality, autoerotike, splývaní duší atómových jadier, ektoplazmatickom tvrdnutí a mäknutí a skončí sa zdĺhavým pojednaním o blahodárnom vplyve nízkej mesačnej gravitácie na ľudské telo (s dôrazom na ženské horné partie)

4* dávam za tú ektoplazmatickú prostrednú časť, ktorá je v podstate standalone novela so samostatnou (výbornou) pointou a za celkovú myšlienku o fungovaní multivesmírov.

miska98
21.11.2018

Ani sami bohové je úžasnou ukázkou toho, jak by kvalitní žánrová literatura měla vypadat. Kniha je dokonale nadčasová, dechberoucí, vypointovaná a nepředvídatelná. Vřele doporučuji každému, komu je sci-fi alespoň trochu blízké.

Pořád jsem přemýšlela, jak je možné, že někoho, koho povídky absolutně nebaví, přitahuje veškerá Asimovova tvorba jako magnet. Příčina bude nejspíš v tom, že jeho příběhy nejsou jen krátkými povídkami, jsou něčím daleko větším, přesahujícím sama sebe - jsou záznamem, výpovědí svědectvím. Něčím, co sice není pravdou, ale mohlo by jí z fleku být. Asimovovy příběhy jsou jako realita - shluk jednotlivostí, které z širšího pohledu tvoří těžko uchopitelný, komplexní a nečernobílý celek. A přesto se tímto celkem vždy vine něco, co to celé drží pohromadě, například to, že proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou.

evismaior
04.07.2018

75% - "Má smysl být člověkem, když na to musíš umřít?" Lidi jsou opravdu schopní se pro vlastní pohodlí, a aby nemuseli moc o ničem přemýšlet, přivést do záhuby, to je tady ukázáno více než dobře. K postavám v první a třetí části jsem si nicméně vztah nevypěstovala, nejvíc mě zaujala paradoxně prostřední část, která nám ukazuje ne lidstvo, ale naopak ty, kdo stojí v paralelním vesmíru na druhé straně pumpy - obdivuju celou tu konstrukci s triem bytostí s rozdělenými rolemi (racionálové, emocionálové, parentálové), kteří stvoří další podobné trio a pak se sami přemění. Asi nejvíc mě mrzelo, že když došlo k odhalení jejich podstaty i vlastních motivů pro provoz pumpy, autor tuto dějovou linku opustil a už jsem se nedozvěděla z jejich dalších osudů vůbec nic. Ale i tak kniha zejména svým námětem stojí za přečtení, hlavně pro fanoušky žánru.

ziriant
01.06.2018

Tak tohle mě chytlo o dost více než Nadace, a to především druhá část, která je podle komentářů níže asi trošinku kontroverzní. Já na ní jen obdivovala autorovu představivost, která byla schopna vykreslit jinou rasu tak, že se lidem příliš nepodobala a zároveň ve čtenáři (přinejmenším ve mně) dokázala vzbudit velký díl empatie a paralel. A jistěže mi byla blízká především Dua, rebelka, protože: Proč dělat jen to, co se sluší a patří, bez ohledu na to, zda nám to dává smysl či to plní naše přání? Snad jen jediná výtka, a to - jak je u mě zvykem - k závěru. Tady to byl pro mě co se kvality příběhu týče dost drsný sešup dolů. Ani jsem se nevzpamatovala a najednou byl konec a já hledala další rozvíjející/ukončující kapitolu, nebo alespoň odstavec, a ono nic.

Rezolut
23.04.2018

"Ta všeobecná hloupost je skutečně deprimujíci. Myslím, že až lidstvo díky necitelnosti srdce nebo z číré nedbalosti spácha sebebraždu, ani mi to nebude líto. Na tom, jak se díky své neuvěritelné tuposti říti do zkázy, je něco strašně nedůstojného. Má smysl byt člověkem, když na to musíš umřít?"

Zatiaľ som ešte nebol takto prekvapený z hodnotenia knihy - vážne som sa premáhal dať tejto knihe čo i len dve hviezdičky. Prečo má tak vysoké hodnotenie? Nemôžem si pomôcť, a aj keď som knihu čítal pred vyše pol rokom, stále si pamätám, aké ploché boli charaktery postáv, ako sa autor postavám z prvej tretiny knihy až do konca odmietal venovať, ako som musel pretrpieť 70 strán (bohužiaľ som počítal každú stranu) prázdnych a častokrát tupých dialógov Odina a jeho spoločníkov následované možno ešte nudnejšími dialógmi na mesiaci praktikované ešte nudnejšími postavami. A ten neuspokojivý, odnikiaľ sa objavujúci koniec - Obyvatelia Mesiaca sa chceli vzbúriť pozemšťanom kvôli pocitu akejsi rasovej nadradenosti, tak sa rozhodli uniknúť aj s celým mesiacom..neúspešne. The end.

Asimova ako autora naozaj rešpektujem, ale želal by som si, aby z tohto naozaj vytvoril iba poviedku, a nie skoro tristostranový román, v ktorom každá strana zíva prázdnotou. Na druhú stranu to vysoké hodnotenie. Možno mi len niečo ušlo. Nejaká dobre skrytá hĺbka. Hĺbka duše, hĺbka rozumu. Ale premýšľal som nad tým tak dlho... a stále v diele nenachádzam nič iné ako len nič všeobecné.

gersie
19.02.2018

Docela zvláštně napsaný příběh, což způsobuje rozporuplné komentáře. Ani nevím na kterou stranu se přiklonit. Je vidět , že autor je vědec a snaží se spoustu vědeckých myšlenek předložit čtenářům, což je dobré a dokonce umí i vytvořit zajímavé příběhy, ale někdy je to hodně rozvláčné a v americkém stylu stále se opakující což zase mluví proti. Takže zlatý střed.....

konstelanski
03.02.2018

Ačkoliv mám Asimova rád.. příběh o souložících obláčcích ektoplazmy mě z neznámého důvodu tak otrávil že sem musel knihu po sto stranách zavřít.. což často nedělám.. někdo mi po čase prozradil poentu, která je zajímavá.. takže se k ní možná ještě někdy vrátím.. ale brzo to určitě nebude

danny_21
18.01.2018

Trochu mi tenhle román připomněl Dicka a jeho největší úlety. Je mi líto, ale neoslovilo mě to, filozoficky minulo a měl jsem co dělat, abych to dorazil především v para pasáži se všemi emociály, parentály, racionály a tvrdýši jsem byl fakt přesvědčenej, že to odložím. Za mě podprůměr - 40 %

Rup
17.08.2017

Asi je chyba ve mně, ale nějak mě příběh nechytl, až na střední část světa paralidí. Tak dávám střed.

Katranis
03.07.2017

Perfetní příběh, který vám rozevře pohled dokořán. Jak pohlížet na život a jeho smysl jinak. Doporučuji. Stojí za to si jí přečíst.

zaphod3846
01.05.2017

Velmi originální, výborně popsaný pararelní vesmír s jinou formou života z prostředí s malinko jinými fyzikálními zákony. Obzvlášť za to body navíc, tohle skutečně není sci-fi s další - rasou - podobnou - člověku - včetně - vývoje - a pohlaví. Kniha výjimečně mimo robotí - nadační univerzum, ale přesto skvělá.

teltri
04.02.2017

Uff, to bolo čo? Veď to bola iba klasická scifi pre dospelákov :-( Tešil som sa na kvalitnú scifi Lemovho rangu. Tešil som ešte viac po prečítamní komentátov, ale nevyšlo to. Prvá kapitola sa začala zaujímavo rozvíjať, tešil som sa na pokračovanie deja, ale prišla druha, úplne zbytočná kaptiola, v ktorej boli opísané neexistujúce bytosti z neexistujúceho sveta a ich vlastnosti. Na tretiu kapitolu som sa tešil, čakal som zaujímavé rozuzlenie, ale ani to neprišlo. Musel som sa celý deň nútiť knihu dočítať. Ani hlavná myšlienka "elektrónovej pumpy" mi nejak nesedela. Zdal sa mi to trochu lacný nápad. A o komunikácii dvoch paralelných vesmírov ani nehovorím. To by bolo na dlhé hodiny debát s poprednými kozmológmi a astrofyzikmi. Nuž, nevadí. Je to moja prvá asimovka a aspoň budem mať oveľa väčšiu chuť na zbylé Lemovky, ktoré na prečítanie ešte čajakú.

Richie1
17.01.2017

Asimov má zajímavé nápady a umí je výborně popsat ve svých románech. Příběh prolínání našeho vesmíru s paravesmírem se točí především okolo přenosu energie a (přímo vesmírných) důsledků z toho vyplývajících. Popisy cizího světa v paralelním vesmíru nebo kolonizace Měsíce patří k tomu lepšímu, co lze ve sci-fi žánru přečíst. Přesto mě kniha nezaujala tolik, abych z ní byl více nadšený. Některé pasáže (zvláště v první části) mi připadaly poměrně zdlouhavé až zbytečné. 70%

opic 12
05.12.2016

Asimova chovám v uctě a zatím vše přečtené byl čtenářský zážitek. Bohové nesou znaky myšlenkové geniality,ale tomu elementárnu jsem příliš nepřišel nachut,celkově jsem se do toho těžce ponořoval. Jde spíše o napojené tři povídky a nejde tu zas tolik o děj. Hodně dialogu jak jinak o pumpě až jsem se v tom tak nějak ztácel. Prostřední část na autora nezvykle lechtivá a zase skvěle podáno,ale opět jsem se těžce sladil s psaným textem. Tentokrát to pro mě překvapivě nečekaně s mistrem nevyšlo :-)

alef
02.11.2016

... „bylo to zvláštní, ... čas od času se mu na okamžik zdálo, že možná jednou přijde čas, situace, stav, kdy ... pak ztratil ten záblesk pochopení, či spíše jen záblesk záblesku ... a všechno zmeškal ...“

„nemůžeme se vzdát jen proto, že se vzdává Vesmír“ ... „neobvyklý je možné být mnoha způsoby“ ... splývání vědomí ... kdy do poslední chvíle lnete ke svému vlastnímu ... a pak ho naráz ztratíte ... v posledním výkřiku ...

"Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou ..." ... věřím Vám pane Asimove každé slovo ... věřím, že by došlo, kdyby k tomu byla příležitost, k takovým experimentům ...

... výborný příběh, ve kterém navzájem propojené fyzikální reality obou světů, zvláštním způsobem propojují i osudy postav a jejich příběhy ...

martink1
01.10.2016

Kompozice knihy byla zajímavě pojatá. Jednak, co se týkalo času a též i různých úhlů pohledu na problém. Asimov opět nezklamal, naopak

JmenujiSeZuzla
23.09.2016

Určitě obdivuji Isaaca Asimova,protože něco tak úžasně podivného by jen tak někdo nevymyslel. Pouze 3 hvězdičky za to,že mě tyto typy knih zas tolik neberou,ale každopádně klobouk dolů,před jeho výkonem na této knize!

raffi
17.06.2016

Moje prvé stretnutie s I.Asimovom a som spokojná. Táto kniha mi príde tak neuveriteľne do detailu "vymazlená"... Originálny príbeh, tri rôzne pohľady na tú samú vec a pritom je každý iný. Predstavivosť pracovala na plné obrátky, obzvlášť v druhej a tretej kapitole. Priznám, na konci knihy mi bolo ľúto, že ju mám prečítanú a zdala sa mi zbytočne strohá, určite by som zvládla aj väčšiu porciu paravesmíru...

Schary
01.05.2016

Ze začátku jsem myslela, že knihu vzdám, ještě že jsem to neudělala!!! Moc pěkně se to rozjelo a pro mě jedna z nejlepších knih....Kniha má jako by tři příběhy, které tvoří jeden celek. První část je boj jednotlivce s energetickým spasitelsnaem lidstva, druhý se odehrává v paralelním vesmíru, jehož obyvatelé nás v podstatě chtějí zničit pro své přežití- tato část je hodně dobrá a je zde fakt promyšlená jiná forma života...Třetí část je snaha vyřešit problém, který má zničit lidstvo, tento boj se odhrává na měsíci a taky dobré. Tato kniha je můj první kontakt s Asimovem, ale určitě né poslední....

Nunee
15.03.2016

Mě knihy pana Asimova prostě baví :-)
Jsou absolutně neotřelé, originální, vtipné... Chvíli mi trvalo pobrat možnost tří různých pohlaví ze kterých vzniká v podstatě úplně jiný živočišný druh, ale šlo to a moc se mi ten nápad líbil :-)
Určitě mohu jen doporučit, krásně si procvičíte představivost :-)

Dinosaur
03.03.2016

(8.5/10) Kniha nabízí tři pohledy na jednu a tu samou situaci, tudíž je nutné si zvyknout na výměny postav. Nejzvláštnější a nejzajímavější je prostřední část, která nás zavede na planetu para-lidí, kteří jsou ale od lidí dost odlišní. Sice mi chviličku trvalo, než jsem si na ne úplně lidské postavy zvykl, ale moc se mi líbila Dua, která se necítila jako ostatní a nelíbilo se jí, že by se měla chovat tak, jak ji k tomu "předurčuje" její "pohlaví" nebo jak jí "káže" většinová společnost. Když nad tím tak přemýšlím, tak mě to možná zaujalo více, než zápletka okolo Pumpy, i když ta taky byla dobrá - docela dobře si dokážu představit, jak by si lidstvo raději nepřipustilo možnost katastrofy jen kvůli tomu, aby se nemuselo vzdávat svého pohodlí.

Etelea
03.12.2015

Rozhodně zajímavý příběh, přesto i mně se zdála poslední část lehce utahaná a nudná. Ale neodradilo dát knize 4* za originalitu a promyšlenost. Čtení této knížky není ani v nejmenším ztráta času.

Marky.F
22.08.2015

Zajímavý námět a čtivě napsaný příběh. Líbilo se mi, že autor do knihy zahrnul i druhou část, kde byly ukázány i bytosti z paralelního vesmíru a jejich pohled na elektronovou pumpu. Ale trochu mi přišlo, že k parabytostem by vůbec nebylo na škodu příběh dopsat ještě o kousek dál. Ačkoli druhá část vysvětlila některé záležitosti z té první, nepřišla mi moc relevantní k té závěrečné. Celkově ale hodnotím jako knihu, která určitě stojí za přečtení.

duben
02.06.2015

Čtivě napsané, rozdělní do tří hodně samostatných pohledů je moc dobrý nápad a prostřední část knihy, ač se mi zpočátku líbila nejmíň se mi nakonec svým podáním stala nejhezčí částí s kterou jsem se nerad loučil. Dobře promyšlené a celý příběh měl hlavu a patu. Určitě bych doporučil přečíst těm co mají rádi sci-fi literaturu.

PeBl
30.05.2015

Velmi čtiví příběh rozdělený do tří částí, do tří pohledů na vynález pozitronové pumpy, kde každý pohled představuje část toho stejného celku. Svým způsobem všechny tři části tvoří jeden celek, tak jako prostřední část příběhu, kde se racionál, parentál a emocionála spoji při finálním splývání v jednu hmotnou bytost. První část příběhu je z pohledu Země, jakožto nutného členu pro využití pumpy paravesmírem. Druhá část je pohled paravesmíru, který vidí Zemi jen jako nástroj pro dosažení cíle a poslední část příběhu se odehrává na Měsíci, kde se podaří spojit všechny tři části jednoho celku vynálezem pumpy "kosmického vejce" a tím ušetřit Zemi zničení.

mitko
27.04.2015

Od Asimova som zatiaľ čítal len poviedky, tak som bol zvedavý ako zvládne román a splnil moje očakávania. Je úchvatné ako jednoducho dokázal vysvetliť princíp pozitrónovej pumpy a následky jeho čerpania a to všetko tak logicky, že keby taký paravesmír exitoval bolo by to teoreticky aj možné :D . V druhej časti som bol taktiež fascinovaný opisom paraľudí, ktorých sa snažil vykresliť tak, že ako by vyzerali, keby v tom vesmíre bola silnejšia nukleárna interakcia ako u nás a samozrejme potešila aj pointa tohto príbehu. Kameň úrazu vidím hlavne v treťom príbehu, kde sa Asimov až moc sústredí na vzťah dvoch hlavných protagonistov a opisov činností na mesiaci ( výstupy na povrch a športové aktivity obyvateľov mesiaca, ktoré ma strašne nudili ), tak za to slabšie hodnotenie. Ale suma sumárum som veľmi spokojný.

Ence
30.12.2014

Úchvatný začátek následován originálním extraterestriálním působivým středem a zakončeno nemastnou neslanou měsíční telenovelou. Jasně je to Asimov, má to grády, ale posledních +-100 stranám jsem moc neholdoval.

Cureboy
06.12.2014

Jiz samotnym nametem me kniha velmi zaujala. Jeji rozdeleni do trech casti pribeh nejen rozvinulo, ale predevsim dokazalo vysvetlit a poutave popsat elektronovou (resp. pozitronovou) pumpu jak z ideoveho, technickeho, tak i mravniho hlediska vsech zucastnenych postav, ale predevsim civilizaci. Skvele cteni!

LuciusWlk
26.05.2014

Pěkný román, rozdělený do tří kapitol, přičemž se každá odehráva někde jinde. Prostřední je úžasně vymyšlený svět a i po těch letech nádherně originální. Celý příběh je kompaktní, logický, vysvětlený, zkrátka tak, jak je u Asimova zvykem. Román, který měl být původně povídkou vznikl na základě neexistujícího chemického prvku, kolem kterého autor vystavěl fungující příběh.

scr00chy
27.08.2013

Zklamání. Asimov je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale bohužel především na základě jeho povídek o robotech. Z románů jsem četl jen Konec věčnosti a Nadaci a obojí se mi líbilo.

Tato kniha je složena ze tří bloků a především ten druhý (z para-světa) mě moc nebavil. Celkově je kniha na můj vkus moc chladná, přímočará, až nudná.