GraceC GraceC komentáře u knih

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Kniha mnohými nepochpená a odsuzovaná. Mě však okouzlila jak svými postavami, tak dějem a bohatostí po jazykové stránce. Spoustu slov jsem v životě snad neslyšela, tady jsou však užívána s naprostou samozřejmostí.
Toole v knize klade důraz na to, jak je důležité dokázat se prosadit a nenechat ostatní, aby si z člověka dělali kus hadru. A to je něco, co spousta lidí neovládá. Nedokáží se projevit ani trochu asertivně a jenom se trápí.
Mnoho malých příběhů mnoha různých postav autor poskládal do tohoto díla a všechny kousky utvořily čtivý a řekla bych po mnoha stránkách kouzelný literární poklad.

08.03.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tuhle knihu bych krásně mohla popsat jedním slovem. Minimalismus. Nenajdete v ní žádná zbytečná slova, vášnivé popisy minulosti postav, krajinek, dlouhé spletité rozhovory. Ne. Tohle je jednoduchý příběh jednoduchého muže, který měl rád hebké věci. Je to příběh plný čiré lásky a přátelství a neštěstí.

Hodnocení: 9,5/10
Poslední věta: „Co to sakra můžou mít tyhle dva v hlavě za červa – co myslíte?“

Posel Posel Markus Zusak

Posel, knížka, která se mnou pěkně zacloumala. Po prvních pár stránkách mě dokázala naprosto pohltit svým humorem, napětím, nečekanými zvraty a tajemstvím, kterým byly opředené životy všech postav.
Nevěřila bych, že autor dokáže vymyslet tolik různých příběhů a naspat je do všech těch poselství, přičemž každé z nich je jiného charakteru a vzájemně se dost liší.
Líbil se mi autorův styl psaní a to, že čtenáři přímo nevnucuje nějaká "životní moudra". Bohatě stačily krátké věty, ve kterých dokázal jedním slovem popsat širokou škálu myšlenek.
Tato kniha na mě zapůsobila snad každou svou stránkou. Je úderná, pravdivá, ukazuje spoustu lidských mindráků a chyb, kterých se lidé dopouští. Zároveň hezky podtrhuje myšlenku toho, že každý z nás může něco udělat nejen se svým životem, ale nějakým způsobem pomáhat i ostatní a popostrčit je správným směrem.
Opravdu mě pobavily nenucené rozhovory, u kterých vlastně vůbec nechápete, jak k nim došlo. Samozřejmě narážím na loupežné přepadení, Daryla a Keitha a naprosto skvělého kněze.
Dál mě fascinovaly takové momenty, jako například když na konci Ed Kennedy říká, že by o tom měl napsat knihu a ta by začínala asi takhle: "Pistolník - je nemožnej.", což je první věta této knihy. Kniha je bohatá i na takové momenty, kdy autor zasáhne do čtenářovy mysli, a to naprosto plynule a nenuceně, takže vás pravděpodobně jenom donutí na chvíli knihu zavřít a vnímat ten pocit pochopení celku.
Knihu určitě doporučuji každému, kdo má rád nepředvídatelé zvraty a čtivé příběhy.

22.10.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

"Morální síla" Tohle podle mě vystihuje knihu ve své naprosto jednoduché kráse. Osamělý stařec naposledy okusí dobrodružství svých mladých let a ve výsledku se mnohonásobně překoná. V knize je jeden krásný citát, který bych chtěla vyzdvihnout: „Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možné zničit, ale ne porazit.“ Tohle je vyobrazení síly lidské vůle.

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: Starému se zdálo o lvech.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Skvělé čtení.
Zápletka hodna génia a líbilo se mi, že Harry výjimečně moc nepil. Tahle kniha vás donutí se zamyslet, a to nejen kvůli závěrečnému rozuzlení celého případu, ale taky kvůli psychologickým námětům, které se v příběhu promítají.

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: Jenže si říkal, že někdo by jeho jméno přece jen zavolat měl.

05.05.2019 5 z 5

Kniha se prve zdá téměř nečitelná. Zorientovat se v těch dlouhých souvětích, rozpoznat, co jsou myšlenky, co děj, co řeč, bylo na prvních pár stránkách opravdu obtížné. Poté se ale prokoušete počátečním shlukem slov a zvyknete si.

Knížka určitě nenadchne každého, jelikož děj není zrovna svižný. Jan Dítě vypráví svůj příběh v různých smyčkách a zápletkách, ale nakonec vždy vynese na venek tu krásnou či smutnou pravdu, kterou vidí svýma očima. Občas se mi tajil dech nad tím, jak se nechal zesměšňovat Němci, jindy mi ho bylo líto, když zjistil, že vlastně už nepatří nikam. Ani mezi boháče, ani chudinu. Ani mezi Čechy, ani Němce...

Kniha popisuje značnou proměnu člověka, názorů, hodnot. A to nejen v hlavní postavě, ale i z hlediska historického změny českého národa.

Nelekněte se prvních stran a dejte tomu šanci.

Hodnocení: 9/10
Poslední 2 věty: Stačí vám to? Tím ale opravdu končím.

15.02.2020 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Jen málokdy se spisovatel odhodlá popsat celý život jednoho člověka. Je to úkol nanejvýš obtížný a pracný, ke kterému je potřeba spousta představivosti a zvlášť umění se do všech těch informací nezamotat a schopnost dát celému tomu dlouhatánskému příběhu hlavu a patu. Tato kniha ovšem představuje životy hned dva a k tomu pěknou řádku útržků dalších.

Příběh zachycuje, jak se dva lidé za celý život změní. Ne moc, ale přece jenom je vidět pokrok, jaký učiní v rozhodování svých životních priorit. Jediné, co zůstalo stále stejné, ačkoliv se projevuje jinou podobou, je láska.

Kniha mi svou upřímností často přišla oplzlá a nechutná. Ale tento pravdivý sloh bez předstíraného závoje kýče jsem si brzy oblíbila. Bylo zde mnoho okamžiků, které mi náhlou odpudivostí vyrazily dech. Například popis hřbitova, kde bylo pohřbeno tolik mrtvých, až zem čvachtala. Nebo mrtvoly plovoucí po řece. Popis stáří na posledních pár desítkách stran... To vše ale k příběhu, který chtěl nastínit život takový, jaký je, zkrátka patří.

Pokud nejste uspěchaný čtenář, který v knihách hledá napínavé dobrodružství, ale rádi spíš nad větami hloubáte a vychutnáváte si pomalu jednu po druhé, tohle je kniha, kterou byste si měli přečíst. A nejspíš ne jen jednou.

Hodnocení: 10/10
Poslední věta (která neuvěřitelně vystihuje celou knihu): ,,Celý život,'' řekl.

15.12.2019 5 z 5

To To Stephen King

Od Stephena jsem zatím četla jenom jednu knihu - Zelenou míli. Bohužel mi přišla dost vleklá a začala mě bavit zhruba až v polovině. Bála jsem se, že to samé mě čeká u čtení Toho, ale autor mě mile překvapil. Už první kapitola byla napínavá a zajímavá a já hltala stránky jednu za druhou. Moc se mi líbilo to napětí, prolínání časových os, psychologický podtext a upřímné a věrné popisy i těch nejpříšernějších scén. Líbilo se mi, jak King dokázal popsat způsob myšlení dětí a dospělých a to, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Konec knihy mě doslova fascinoval a chvíli mi trvalo, než jsem se dokázala se vším smířit. Je to kniha definitivní. Tím myslím, že prostě skončí a vy víte, že dál už nic není. Nemyslím tím smrt, spíš jenom psychický konec. Tato kniha je opravdové veledílo a to nejen co do počtu stran, ale též příběhem.

26.05.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zodějka knih je přesně jeden z těch příběhů, kdy autor od začátku až do konce vyvíjí a upevňuje pouto mezi čtenářem a postavmi. Člověk s nosem zabořeným v knize doprovází hlavní hrdiny ve chvílích šťastných i pochmurných a nahlíží do jejich nitra. A přesně v okamžiku, kdy vám přijde, že jste už jako staří známí, protože jste s nimi sdíleli několik roků jejich života vše skončí. Chladně a v této knize i velmi rychle. Určitě doporučuji přečíst každému, kdo se nebojí nahlédnout do krutého nacistického Německa a do srdce jedné malé Zlodějky knih.

30.12.2017 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Kniha, která vyvolá spoustu smíšených pocitů. Rýpe se v nepříjemných tématech nevěry, trestu, cti a těžkých rozhodnutí. Pokud jí však dáte šanci a přijmete bez předsudků takovou, jaká je, pravděpodobně nebudete litovat.

Kundera dokáže výborně využít slova při vysvětlování kýče, Ráje a nezištné lásky. Právě poslední kapitoly, kde tuto lásku ukazuje na vztahu mezi člověkem a psem, mě přesvědčily o tom, že je to příběh, který rozhodně stojí za to si přečíst... Píše o ní jako o lásce, které nejspíš lidé, kteří se milují, nedokáží dosáhnout. Ale nechci tady prozradit moc. Zkrátka běžte a knihu si přečtěte!

Nezbývá mi, než poděkovat Kunderovi, že pro nás, čtenáře, napsal něco tak krásného, smutného a jedinečného. Ještě dlouho mi v mysli budou vyvstávat obrazy z této knihy.

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: Zezdola slabounce zazníval zvuk klavíru a houslí.

14.10.2019 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Trochu mě mrzí, že jsem na knihu neměla dost času, abych si ji užila pokud možno v celku. Tak je to vždy nejlepší. Bohužel maturita mi nedopřává moc volného času, takže jsem ji četla prakticky dva měsíce.

Celou sérii čtu již po několikáté, momentálně v angličtině. Rowlingová má velice osobitý vypravěčský styl. Miluji její zábavná slovní spojení, hru se jmény, vynalézavost na všech stránkách. Máte pocit, že každá z postav opravdu žije, že je reálná, protože Rowlingová se dokáže perfektně držet jednotlivých charakterů. Každopádně v originále je to čtení úplně jiné (i když před českým překladem smekám!), protože spousta frází se prostě napodobit nedá.

V tomto díle se vše postupně připravuje pro gradaci, která následuje v dalších knihách. Moc se mi líbí ta plíživá atmosféra, která je v příběhu cítit. Kdo je tím vetřelcem..?
Dětství Harryho Pottera tady prakticky končí, teď už musí všemu čelit jako muž.

Jednou z mnoha linek tohoto příběhu je i fyzické dospívání hrdinů. Díky plesu můžeme vidět, že postavy již nahlížejí na opačné pohlaví trochu jinak. Uvědomují si své pocity a touhy, které doposud jejich přátelství neposkvrnily.

No, mohla bych se tady rozepsat ještě víc, ale radši to utnu!

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: As Hagrid has said, what would come, would come... and he would have to meet it when it did.

13.05.2020 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Další čtivá detektivka s Harrym v hlavní roli. Už dlouho jsem žádný příběh tak nehltala. Brilantní zápletka, která je i na Nesba výjimečně spletitá, vás rozhodně uchvátí a u popisů míst činů máte pocit, jako byste tam opravdu byli a běhá vám mráz po zádech. Prostě jeho další kniha, kterou můžu jen vřele doporučit a téměř vás prosit na kolenou, abyste si ji taky přečetli.

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: Dostal tip na slibného koně ve třetím dostihu.

20.05.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha, která, jak autor na začátku uvádí, podává obraz o mladých vojácích za první světové války. Příběh v sobě skrývá ohromné množství emocí. Začíná, řekla bych, až optimisticky. Ano, válka, ale mladí vojáci měli jeden druhého, což je drželo nad vodou. Jak se příběh rozvíjí, nabírá stále pochmurnější atmosféru a končí prostým, drsným koncem. Autor zde popírá rozlišení "dobra a zla". Ve válce si zkrátka člověk nevybírá... Kniha velmi čtivě líčí životy pár mladých-starých, zdrcených, bezmocných, zoufalých a odevzdaných chlapců, kterým válka a čas strávený na frontě rozvrátil život.

19.02.2018 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Smrt krásných srnců vypráví o úspěšných neúspěších tatínka. V příběhu cítíte neustále spoustu naděje, víry a pevné vůle. Krátké kapitoly jsou čtivé a v každé se odehrává samostatný příběh, který vám odhalí část tatínkovy osobnosti. Různých postav se v knize objevuje mnoho a zaujala mě autentičnost každé z nich, díky které vzpomínky autora získávají ještě výraznější opravdovost. Začínala jsem číst bez jakýchkoliv očekávání jako první knihu od Oty Pavla a po dočtení mi nezbývá nic jiného, než ji každému dospělému Čechovi strčit pod nos a přesvědčit ho, že tohle za to opravdu stojí.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha předčila mé očekávání, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně brzy sáhnu po dalším díle Jane Austenové, abych mohla posoudit, jestli to nebyla jen pouhá náhoda, že se mi její styl psaní tak zamlouval. Příběh není zdlouhavý, naopak se rychle rozvíjí a v určitých chvílích je dost napínavý. Doporučuji a sama ji v budoucnu pravděpodobně přečtu znovu.

20.08.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Psáno bez zbytečné kaše kolem. Jednoduše, prostě, drsně. Doporučuji, stejně tak jako ostatní Orwellovy knihy.

18.03.2018 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Při čtení jsem se musela mnohokrát zastavit a přečíst odstavec ještě alespoň jednou. Až tak neuvěřitelné mi přišly činy, které byl Dorian schopen udělat a to často i s dobrým úmyslem. On je přesně tou postavou, která si nevidí na špičku vlastního nosu a jeho příběh nám na stříbrném podnosu servíruje, že bychom si z jeho chování měli všichni vzít ponaučení.
V knize je krásně ukázáno, jaký vliv můžou mít naše činy na ostatní a ostatní zase na nás.
Líbily se mi nebezpečné myšlenky Henryho, nezkažená povaha Basila a ve výsledku mě dost pobavily naivní, bezvýznamné, hloupé a naprosto zcestné snahy Doriana o polepšení.
Knihu určitě doporučuji. Hlavně kvůli Henryho brilantním idejím, které se dotýkají dost úzkostlivých témat.

Hodnocení: 8/10
Poslední věta: Teprve když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.

08.02.2020 4 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Děj mi ze začátku přišel hodně zdlouhavý, ale postupně jsem se začetla a příběh malého Olivera si oblíbila. Kniha určitě není pro každého, najdeme v ní mnoho archaismů, takže pokud máte problémy s četbou takových textů, doporučuji sáhnout po něčem jiném.

Poslední třetina mě velice mile překvapila a líbily se mi určité postřehy autora, kterými občas vysvětloval děj a pohnutky postav.

Celkově bych knihu hodnotila na 8,5/10
Poslední věta: Jsem o tom přesvědčen přesto, že ten koutek je v kostele a ona byla slabá a chybující.

07.06.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knížku jsem četla v angličtině. Nepovažuji se příliš zdatnou, co se angličtiny týče, ale tohle bylo jednoduhé, srozumitelné a příjemné čtení. Jsem Potterhead už spoustu let, Kámen mudrců jsem nečetla poprvé, ale i tak zase mile překvapil... Tuhle sérii prostě nejde nemilovat.

Hodnocení: 10/10
Poslední věta: I'm going to have a lot of fun with Dudley this summer...

16.04.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

První kniha, kterou jsem od Čapka četla mě mile překvapila. Sice nemám ráda divadelní hry, většinou mi dělá problém se do nich začíst, ale tahle mě brzy vtáhla do děje a než jsem se nadála, byl konec. Dílo na mě působilo opravdu nadčasově a Čapek mi svým příběhem dokázal, že jeho knihy stojí za to. Takže vřele doporučuji!

Hodnotím 7,5/10

Poslední věta: Nezahyne!