Francesca14 Francesca14 komentáře u knih

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Tohle bylo neskutečně úmorné. První čtvrtinu jsem si tiše naříkala, co jsem to zase proboha koupila, pak mě to začalo bavit a já si čtení opravdu užívala, navzdory tomu, že mě skoro všechno na knize rozčilovalo a vlastně racionálně uznávám, že je to nudné. Je to zvláštní, jak moc se mi román líbil a nelíbil zároveň - postavy jsou příšerné, Frances je nesnesitelně pasivní hlavní hrdinka, vztahy v knize jsou zmatené, autorka bůhvíproč nepíše uvozovky a většinu času se nic neděje. Lidé tam jen vedou nedůležité, pseudointelektuální rozhovory, které neslouží k ničemu jinému než aby spisovatelka vyjádřila své názory a předvedla svůj rozhled o světě. Na druhou stranu... přirovnání k Ferrante mi přijde zcestné, ale chápu z čeho vychází: jelikož upřímnost přátelství a lásky a velmi výstižné popisy emočních pochodů naprosto zdevastované hlavní postavy jsou fascinující. Jsou tam vztahy, které jsou opravdu dobře napsané a Frances s jejím postojem k vlastnímu tělu, k vlastní osobě, její cesta k sebedestrukci a hrozná nesnesitelnost jejího charakteru nějakým způsobem udržely moji pozornost. Na příběhu bylo něco, co mě zkrátka drželo u stránek, ačkoliv jsem často nechápala vůbec nic a obracela oči v sloup, má to jistou jiskru, opravdovost, něco na tom prostě je. Nakonec to vůbec nebyla ztráta času.

29.12.2019 4 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Po knížce bych asi nesáhla, kdybych nejdřív neviděla film, který mě bavil a hlavně se mi líbil styl, kterým byl natočený, tak jsem si říkala, že nějak podobně by mohl být příběh i napsaný. Četla jsem ho v originále a rozhodně nezklamal. Byly tam sice někde uprostřed určité části, kdy už mě to moc nebavilo, protože se tam vlastně nic moc neděje, kniha je hlavně o pocitech, myšlenkách a atmosféře. Tohle všechno je tam ale popsáno velmi dobře. Léto v Itálii a to, co se vytvoří mezi Eliem a Oliverem je živé a neuvěřitelně upřímné. Všechny pocity tam jsou až brutálně otevřené a krásně zachycené, stejně jako spousta zajímavých myšlenek. Čtení jsem si užila a určitě se ke knize za nějaký čas vrátím, abych tam našla ty věci, které mi při prvním čtení unikly.

15.02.2019 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Kniha je tenká, ale autor toho do ní dostal hodně. Příběhy několika lidí, popisy psychiatrické léčebny, úvahy a rozhovory. Chvílemi už mi to přišlo až trochu přehnané, že je to udělané na dojem - ta hrozná pozitivita, poselství knihy v tom smyslu, že si máme užívat života a všechno to rozebírání bláznovství a odlišnosti a smyslu života... Ale na druhou stranu to bylo celkem motivační. Postavy nejsou nesympatické, kniha se čte příjemně a člověk toho v ní najde určitě hodně zajímavého.

11.09.2018 4 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Knížku jsem četla už několikrát a pořád mě baví. Není to moc náročné čtení, ale je zábavné, vtipné, čtivé a se sympatickými postavami. Líbil se mi námět, děj i konec. Našlo se tam pár hezkých myšlenek a i když některé věci mi tam nedávaly smysl a někdy skřípe to, že je celá kniha vyprávěna v psané formě, nijak to nevadí. Mám docela ráda i film, ačkoliv se od knihy dost liší (ale plusové body za hezkého herce), ale vzhledem k tomu, že jsem ho viděla ještě před knihou, tak mi to moc nevadilo.

16.04.2018 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Jasně, v něčem bylo v knize znovu to stejné, co - jak se zdá - ve většině autorčiných knih (chudá ženská a bohatý chlap, láska, šťastný konec), ale rozhodně se nedá říct, že by mě příběh nebavil. Byl přečtený za víkend, stránky ubíhaly pod rukama, na čtení nebylo nijak zvlášť potřeba se soustředit, styl psaní Jojo Moyesové mám rozhodně ráda. Kniha byla vtipná, docela dojemná, oblíbila jsem si všechny hlavní postavy. Jako romantická oddechovka rozhodně splnila svůj účel.

15.04.2018 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Jedna z mých oblíbených knih, které jsem četla už několikrát a pořád mě baví. Obzvlášť se mi líbí příběh Sophie, ale i Liv jsem si poměrně oblíbila, i když jsem jí občas měla chuť nafackovat a taky mi tam nějak nesedělo její počínaní v ohledu k její finanční situaci (například mobil hozený do Temže mě naštval). Ale přijde mi, že autorka dobře vystihla válku i bojovné, zapálené a nadějeplné charaktery obou hlavních hrdinek. Hrozně jsem doufala v dobrý konec, hlavně pro Sophie, kniha se hrozně příjemně čte a stojí za to, se k ní i vracet.

08.04.2018 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Nejdřív mě kniha moc nebavila, ale nakonec jsem byla docela překvapená, jak jsem se začetla. Ne tak, že bych knížku nemohla dát z ruky, ale četla se rychle a já jsem byla zvědavá na konec, i když žádným velkým překvapením nebyl. Od autorky jsem zatím četla tři knihy a tahle je z nich asi nejslabší, ale nebylo to špatné čtení, mělo poměrně zajímavý příběh a hlavně pro mě dost zajímavé prostředí. Navíc jsem si hodně oblíbila Hannah a hlavně Kathleen a jejich vyprávění.

08.04.2018 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Jsem v pokušení zaplnit celý komentář jen srdíčky. Nejsem momentálně schopná dívat se na knihu objektivně a ačkoliv souhlasím se spoustou výtek, které už padly v předchozích komentářích, jediné co za sebe můžu prohlásit je, že kniha je skvělá, že jsem ji přečetla ani nevím jak a ani na chvíli jsem se nenudila, že byla napínavá a vtipná stejně jako předchozí díly, že jsem naprosto spokojená se zakončením a že všechny postavy miluju. U čtení jsem se nabrečela, nasmála a nakřičela jako už nějakou dobu nad nějakou knihou ne. Celá série si mě získala podobně jako před rokem "Měsíční kroniky" a jsem připravená číst ji v následujících letech znovu a znovu, dokud mě jednou bavit nepřestane.

05.04.2018 5 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Ze začátku mě kniha moc nebavila, postupně jsem se ale do ní začetla a začala se mi i poměrně líbit. Podobně jako v "Kečupových mračnech" se autorka pustila do na zpracování dost náročného tématu, ale podle mě ho zvládla dobře. Rasismus, smrt a rodinná traumata vyprávěná desetiletým klukem... Z některých částí mi běhal mráz po zádech, zároveň je to všechno ale uvěřitelné, líbilo se mi, jak Jamie postupně v průběhu knihy dospívá - jak se mění nejen jeho názory a rozšiřuje se mu obzor, ale i jak se mění jeho způsob vyprávění a na konci působí jako sympatický puberťák a ne jako ten vyklepaný chlapeček, co byl na začátku. Taky jsem si samozřejmě zamilovala Sunyu a taky Jas a v průběhu čtení jsem jak brečela, tak se i několikrát rozesmála. Je to rozhodně zajímavá četba, který mi stoprocentně zůstane ještě dlouho v podvědomí.

29.01.2018 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Tenhle díl je ještě lepší, než ten předchozí. Za prvé je tlustší, za druhé napínavější a za třetí je tam Cress s Thornem jakožto jeden z nejlepších a nejroztomilejších párů. V tomhle díle se děj ještě víc rozjíždí, je tam spousta zvratů, úžasných dialogů, slovních přestřelek a velmi dobře napsaných scén. Všechny hlavní postavy člověku přirostou k srdci (i když já osobně nemám ráda Cinder), stejně jako celý příběh. Nemohla jsem dát knihu z ruky a bavila mě úplně stejně i při re-readingu. Okamžitě jsem si celou sérii objednala a vrhla se na poslední díl, protože tahle série zkrátka stojí za přečtení. V ČR není zdaleka tak populární jako v USA a je to vlastně docela škoda.

27.12.2017 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knihu jsem poslouchala na cedéčku, takže jsem u toho mohla zároveň dělat i další věci, což bylo tak ideální. Bavilo mě to, oblíbila jsem si Midori, příběh byl zábavný, odsýpal, byla tam dobře vykreslena atmosféra, i spousta krásných myšlenek. Ale zároveň to na mě bylo příliš depresivní, takže číst to jako knihu - a obzvlášť na podzim - tak bych to asi nedočetla. Některé pasáže bych nejspíš přeskakovala a byla bych z toho smutná. Na mě tam bylo moc smrti, moc depresí a moc deště. Což má i své kouzlo, ale nejsem zrovna v období, kdy bych si ještě tím chtěla zatěžovat hlavu. Murakami ale jako autor rozhodně zaujal, nejspíš se k němu vrátím, až budu trochu starší a už v psané podobě.

17.10.2017 3 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Ne že by téma homosexuality bylo v poslední době v young adult literatuře nějak originální, ale tahle knížka zaujala. Měla hrozně sympatického hlavního hrdinu, což je rozhodně velké plus, protože já mám s většinou hlavních postav vždycky hrozný problém, byla krásně napsaná, zhltla jsem ji za jeden den a taky oceňuju sladký happy end, protože ten byl přesně to, co jsem od téhle knihy potřebovala(:

14.10.2017 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Úžasná autorka, která vymyslela ty nejdokonalejší postavy, napsala je se smyslem pro humor a úžasně odvyprávěným příběhem. Celá trilogie mě chytla a nepustila a já se absolutně zbláznila do Gideona a do cestování časem, takže když jsem usínala, skoro jsem měla pocit, že jsem Gwendolyn. Jedna z mých oblíbených knih, kterou jsem si absolutně zamilovala. Kdyby to šlo, dala bych jí hvězdiček šest.

20.05.2016

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Od knihy jsem si slibovala tolik, že jsem mírně zklamaná. Simon Mawer umí skvěle vyprávět, o tom žádná, takže všechno, co napíše, je svižné a čtivé. Ale tentokrát mě kniha nijak zvlášť nepohltila. Na postavách mi moc nezáleželo, místy mi děj přišel až příliš politický. Ale atmosféra Prahy a života za železnou oponou se mi zdála povedená, obzvlášť konec byl skvěle napsaný. Z tohoto historického hlediska mi kniha přišla vhod. Čekala jsem ale větší bombu, myslela jsem, že z příběhu budu nadšená. Pro mě tedy z této autorovy "československé trojice" zůstává nejlepší "Skleněný pokoj".

06.05.2020 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Liane Moriarty je pro mě taková čtyřhvězdičková autorka. Ještě se nestalo, že by mě její kniha srazila na kolena nebo mě nadchla natolik, že bych se od ní nemohla odtrhnout, ale v podstatě vždy si četbu užívám. Hlavně díky jejímu čtivému vyprávění a vesměs sympatickým postavám. U téhle trvalo hodně dlouho, než jsem se chytla, ale druhou polovinu jsem zhltla za jedno dopoledne na letišti a celý námět mě ve finále velmi zaujal. Líbil se mi vhled do životů všech hostů, nejvíc samozřejmě ale charakter Mashy, který místy téměř nutil ke spadnuté čelisti. Za mě jedna z lepších věcí, co jsem od autorky četla.

04.03.2020 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Podle anotace jsem neočekávala, že by se mi kniha mohla líbit a je dost těžké ji hodnotit, protože místy jsem byla v pokušení s ní seknout, jelikož toho na mě bylo trochu moc. Je to ale opravdu čtivě napsaný příběh, se skvěle popsanou atmosférou a pro mě i s dost originálním námětem. Na mě to občas bylo trochu zbytečně drastické, až jako by to tam bylo trochu prvoplánově přidané, jindy ale nechutnost ukázaná v malých věcech až brala dech. Bude mi asi trvat pár dní to zpracovat a udělat si na knížku ucelený názor.

23.12.2019 3 z 5

Ach jo. Musím říct, že jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila a jen půjčila, protože by to byly neuvěřitelně vyhozené peníze - na některých stránkách jsou jen tři slova a jmenuje se to básnička? Přečtení knížky nebyla úplná ztráta času, to ne, některé pasáže se mi i líbily, ale rozhodně se nedají považovat za poezii. Některé myšlenky hezké (i když většinou ne zrovna originální), ale myslím, že by bylo lepší, kdyby autorka se svými zkušenostmi zkusila vytvořit něco jiného, tohle jsou jen pocity sepsané na papír a nemá to žádnou uměleckou hodnotu. Nejen, že na přečtení téhle knihy by stačila hodina, mám pocit, že na její napsání by člověk nepotřeboval o moc víc.

11.05.2019 2 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Nebudu tvrdit, že jsem nebyla značně skeptická. Českým autorům moc nevěřím, natož někomu mladšího věku a námět mě rozhodně neoslovil, nesáhla bych po další LGBT knize, kdybych přecejen nebyla trochu zvědavá na nějakou domácí literaturu. A pravda je, že příběh není nijak světoborný, to se od něj ale asi ani nedá čekat, přesto mě ale knížka příjemně překvapila. Je krátká, ale čtivě napsaná, poměrně vtipná (musím říct, že Kit a jeho slovní přestřelky mě vážně bavily), a romantická linka je roztomilá. V některých chvílích jsem sice obracela oči v sloup nad tím, kolik tam bylo klišé, ale pak jsem se přistihla, že se mi to vlastně docela líbí, a že se tam dají i přes to všechno najít i nějaká ta témata k přemýšlení nebo hezké myšlenky. Je to rozhodně odpočinkové a co se děje týče zoufale průměrné, ale je to jedna z moc příjemných oddechovek.

06.05.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Původně jsem tuhle knihu vůbec neplánovala číst, protože jsem si říkala, že dvě knihy o Louise Clarkové už byly až až (a já popravdě řečeno tuhle postavu nikdy moc nemusela). Ale v knihovně momentálně neměli od téhle autorky nic jiného a já si vážně chtěla dát nějakou odpočinkovou knížku od Jojo, tak jsem nakonec sáhla po téhle a překvapivě si to užila. Možná mě to bavilo dokonce víc než předchozí dva díly. Louisa tu byla docela snesitelná, poměrně vtipná (i když mojí favoritkou je rozhodně Lily) a příběh byl roztomilý, s pozitivní energií. Mimoto atmosféra New Yorku byla moc hezky vystižená a pohled do života nechutně bohaté rodiny zajímavý. Podle mě příjemné zakončení série.

01.05.2019 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

První díl byl o něco lepší, ale i tak mě příběh Lenú, Neapole a lidských vztahů nepřestal bavit. Knihu jsem téměř nemohla dát z ruky, protože napsaná je čtivě a napínavě, poměrně nepředvídatelně. V něčem se autorka bohužel trochu vzdálila od atmosféry, kterou dala prvnímu dílu, stejně jako od charakteru Lily, v jednom místě mě všechny postavy včetně vypravěčky neuvěřitelně iritovaly a některé části byly zbytečně zdlouhavé. Ale na druhou stranu jsem si užívala, jak se všechno vyvíjelo a měnilo, jak se v průběhu knihy dostaly hlavní postava i Lila někam úplně jinam a jak se věci ubírají novým směrem, osvěžujícím v porovnání s první knihou. Navíc jsou tam stále dobré popisy a myšlenky, takže v sérii budu určitě pokračovat.

21.02.2019 4 z 5