S láskou Rosie

Hlavní hrdinovia, Rosie a Alex sú najlepší kamaráti. Ich vzťah je zo dňa na deň pevnejší a krajší, no ich cesty zakaždým niečo rozdelí. Keď sa Alex musí s rodičmi z Írska presťahovať do Bostonu, obaja tínedžeri kujú plány, že príde Rosie študovať do Bostonu. Tesne pred odletom sa však Rosie opije na záverečnom plese a otehotnie s chlapcom, ktorého s Alexom neznášali. Sny o vysokej škole, Alexovi, o závratnej kariére sa rozpadnú ako domček z karát a osud sa s hrdinami ešte poriadne zahrá. Kniha S láskou Rosie je zaujímavo poskladaná z listov, e-mailov i četov a určite vás udrží v napätí až do poslednej stránky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223903/s-laskou-rosie-Pws-223903.jpg 41

Love, Rosie (2004)

Vydáno:, Motto

Kniha S láskou Rosie

Rodaw

S LÁSKOU ROSIE
Film jsem viděla (i více než-li:)) stokrát a po letech plánování jsem se konečně pustila i do knižní předlohy. Už dopředu jsem počítala s tím, že to bude jiné. Film a kniha - obojí je vlastně odlišné, hodně změn (v knize to naši hrdinové měli daleko těžší). Já to beru jako dvě oddělené jednotky - přičemž obě dvě miluji. :-) Knížka je psaná formou dopisů, mailů, chatů... Tento způsob vyprávění osobně úplně nemusím, trošku jsem se toho bála, ale nakonec jsem si zvykla a četlo se to opravdu dobře - téměř samo. Knížka je velice čtivá a děj opravdu odsýpá, jedna stránka za druhou. 448 stran jsem měla přečtených za cca 2 dny, což myslím mluví za vše.:-) I když jde o oddechovou romantiku, která zahřeje u srdce (minimálně na konci, ale k tomu se ještě dostaneme:)), v hodně momentech kniha ukazuje spíš tu smutnou realitu života (smrt blízkého, nefungující manželství či vztah všeobecně...). Dle mého se dotkne každého, protože tím pro mě byla "opravdová" - k čemuž ještě můžu zařadit to, že z tohoto příběhu jde poznat, jak čas rychle utíká... roky plynou... Naše rozhodnutí nás formují, přichází životní momenty lepší, ale i špatné... I tak je kniha protkána nadějí a to se mi moc líbilo. Nese s sebou poselství, že NIKDY NENÍ POZDĚ ZAČÍT - s čímkoli. A samozřejmě nikdy není pozdě na lásku... :-)
Samozřejmě jsem si velice oblíbila hlavní hrdiny (jak jinak :)) - především Alexe. Pro mě úžasný charakter a především velký sympaťák. A ten jeho dopis a vyznání lásky... překrásné. To jsem (stejně i jako konec) četla několikrát... Fakt se k tomu vracím - což se mi u knížek málokdy stane a většinou to nedělám... Takže jak vidíte, opravdu se tento příběh dotkl mého srdce. A celkově jsem ho rozhodně nečetla naposledy. Zařadil se mezi mé srdcovky (stejně jako film) a budu se k němu pravidelně vracet. :-) První vydání knihy se jmenovalo "Kde končí duha" - což byl název svým způsobem vhodnější, jelikož více celý příběh doplňoval a především ho vystihoval. Naši hlavní hrdinové totiž celou knížku hledají ten svůj "poklad na konci duhy". V knize také zazněla věta: "Dvě spřízněné duše si cestu k sobě vždycky najdou." -což je krásná a romantická myšlenka. Kéžby tomu bylo tak... já si ale sama za sebe myslím, že občas to prostě nevyjde.. Lidé se míjí, velkou roli hraje i samotný osud (v tom smyslu, že někdy se ty dvě spřízněné duše nemusí ani setkat... jen třeba kolem sebe můžu projít na ulici:)).
Nádherný a citlivý příběh. Jak jsem psala výš - moje srdcovka. Už teď se těším na moment, až se ke knížce zase vrátím. Uvařím si čaj, dám si něco dobrého, zabalím se do deky a prožiju se svými milovanými hrdiny zase všechny ty desítky let znovu a budu s nimi hledat jejich poklad za duhou:)))....

silvinka12
10.12.2018

Kniha byla vážně nádherná. Ze začátku to byl pro mě trochu šok, že celá kniha bude napsaná jen v dopisech, emailech a textovkách, ale přeci to nebylo až tak špatné. Chyby to sice mělo, podle mě tak v knize chybí popis mnoha důležitých událostí, kterými se měla autorka více zabývat (svatby, pohřby, narození dětí, ...). V těch emailech a dopisech se tyto události zmínily jen v pár větách a dál prostě nic.
Ale jinak jsem si knihu zamilovala. V knize se pořád něco dělo, byla šíleně čtivá a hlavní hrdiny jsem si oblíbila. Bylo také super, že zprávy si neposílali mezi sebou pouze hlavní hrdinové, ale v v knize byli i zprávy mezi Katii a Tobym, Rosii a její sestrou, Alexem a jeho bratrem a dalšími. Za mě prostě skvělá kniha, která stojí za přečtení!!!

Ivka14
24.11.2018

Kniha mě vůbec nebavila,přečetla jsem si ji jen díky dobrým recenzím,ale zklamalo mě to. Viděla jsem film a ten mám ráda,ale o knize se do říct nedá. Nevyhovovalo mi to,jak to bylo psané formou emailů a textovek.

Dita333
23.11.2018

Pro mě úžasný dojemný příběh o tom, jak roky míjejí rychleji, než bychom si přáli a pár nevyřčených slov může se životem pěkně zamíchat.

Uznávám, že je knížka psána trochu naivně, ale to je vlastně přesně to, co mám na Ceceliiných knihách tak ráda.

Lodja
21.09.2018

No, přiznejme si, že Cecelia Ahern není žádný Goethe, proto ani její román "v dopisech" nedosahuje zrovna závratných literárních kvalit. Dostane se vám obsahu přímo úměrnému obálce - obyčejný nenáročný ženský román. Docela mě to zklamalo, protože jsem sice očekávala nenáročný ženský román, ale neobyčejný a originální, podobný jako film S láskou, Rosie, u něhož jsem měla pocit, že z něj primární myšlenka září mnohem víc. V knížce mi Rosie a Alex nepřišli jako žádní nepřízní osudu smýkaní tragičtí hrdinové, ale spíš neschopní a neempatičtí lidi, kteří, navzdory tomu, jak často tvrdí, že jsou nejlepší přátelé, si nejsou schopni jednou v životě promluvit upřímně.
No a paralelní linka s Rosiinou dcerou je paralelní až tak, že mi z toho bylo spíš trapně. Asi na tom mělo být ukazano, že kopírujeme vzorce chování našich rodičů, ale fakt fakt nevhodně.

JmenujiSeZuzla
17.09.2018

Filmové zpracování jsem viděla už hodně dlouho předtím, než jsem přečetla knihu, takže jsem celou pointu knihy už znala. K jejímu přečtení jsem se ale dostala až nyní. Musím říct, že film a kniha se od sebe dost liší. Zejména v tom, že film se zabývá spíše tou částí Rosiina a Alexova života, kdy byli oba ve věku okolo 18-30 let. Na rozdíl od knihy, která se mi zdála že tuto věkovou kategorii dost odflákla a přelétla. Zrovna toto by mě docela zajímalo. Jak se například Rosie cítila v této době, protože věřím, že to je velice těžké období a to nejen pro ni. Další pokračování příběhu se mi zdálo místy až zbytečně zdlouhavé. Vlastně z toho plyne jedno velké ponaučení. Lidi, mluvte o svých problémech a citech. Nesnažte se to tutlat v sobě, může vám to zkazit zbytek vašeho života. Postavy mi nijak víc nepřirostli k srdci. Ne že by mi byli nesympatické, ale ve srovnání s filmovou verzí, kde mne nadchly mnohem víc, se to s knihou nedá srovnat. Je vidět, že herci odvedli skvělou práci. Slyšela jsem hodně smíšených názorů ohledně formy knihy - dopisy, emaily apod. Za mě je to super originální nápad. U některých pasáží jsem sice litovala, že se blíže nedozvím nic o pocitech postav a spíše byli vylíčeny oklikami prostřednictvím právě těch emailů a zpráv, ale samotný nápad je výborný a musím říct, že se i ke knize dobře hodí. Určitě pro mě budete tato kniha jeden z objevů letošního roku.

Dandy1
31.08.2018

Jak si někdo může takhle podělat život jen proto, že nedokáže říct co cítí? Lidi, kašlete na rozum a dělejte to, co vám radí srdce.

agatha2
19.08.2018

Moc pěkná kniha, občas si ráda přečtu pohádku ze současnosti. Občas mi teda přišla trochu utahaná a rozvláčná, ale asi to k tomuto žánru patří. Příběh dvou lidí, kteří se znají od dětství byl podán zajímavou formou dopisů a vůbec mi tento zvolený styl psaní nevadil. Není to první kniha takto psaná, kterou jsem četla, je to aspoň něco jiného. Ale rozhodně to není kniha, na kterou nikdy nezapomenu.

katee21
03.08.2018odpad!

Pro mě byla kniha velkým zklamáním, poté co jsem slyšela tolik chvály o filmu... Samozřejmě jsem si řekla že si prvně raději přečtu knihu a pak kouknu na film... No, nevím jestli jsem neudělala chybu... Uznávám že zpracování přes dopis je originální, ale mě se četlo dost zle.. Knížka byla v podstatě o ničem... Za mě určitě nedoporučuji a doufám že film bude daleko lepší...

Paja.12
27.07.2018

Cením zpracování knihy, forma dopisů je opravdu originální a čtenář se do stylu textu brzy dostane. I romantický motiv dvou nejlepších přátel, kteří na sebe celý život čekají, zavání slibnou četbou. Jediný problém je ten, že když člověk dopředu ví, jak to celé dopadne (což přičítám částečně tomu, že jsem bohužel před knihou viděla film, nicméně troufám si říct, že i bez znalosti filmu lze závěr snadno předvídat), může mu román po první polovině připadat zbytečně natahovaný a v některých pasážích i nudný. Možná by nebylo na škodu, kdyby kniha byla podobně jako film zkrácena přibližně o třetinu, aby získala větší gradaci a tempo. Jako letní oddychovka dostačující, ale znovu bych si ji nepřečetla.

Yuki_Kuchiki
27.06.2018

Když jsem narazila na stejnojmenný film, utekla jsem z pokoje, abych si přečetla dříve knihu, než daný film uvidím. A udělala jsem dobře!

Kniha je nádherná! Čtivá, citlivá, problematika některých postav i blízká. Snažíte se přijít na to, proč je svět takový, jaký je. S hlavními postavami důvěrně prožíváte jejich trable a přejete si, aby to už dopadlo dobře, protože každý člověk má nárok na štěstí.
Za sebe knihu mohu jen a jen doporučit!

Amia
09.06.2018

Po dlouhé době jsem viděla film. Kdyby byl stejně hmotný jako kniha, chtěla bych ho vzít do ruky a zahodit. Ne proto, že by byl špatný. Protože ten příběh je propracovaný a umí si hrát se čtenářem. A takhle si hrál se mnou.

janyska13
13.05.2018

Nemůžu jinak než 5 hvězdiček. Tato kniha byla tak super. Nemůžu si pomoci, četla jsem ji skoro jedním dechem, posledních 150 stránek skoro doslova. :D Každopádně moc doporučuji. :)

Francesca14
16.04.2018

Knížku jsem četla už několikrát a pořád mě baví. Není to moc náročné čtení, ale je zábavné, vtipné, čtivé a se sympatickými postavami. Líbil se mi námět, děj i konec. Našlo se tam pár hezkých myšlenek a i když některé věci mi tam nedávaly smysl a někdy skřípe to, že je celá kniha vyprávěna v psané formě, nijak to nevadí. Mám docela ráda i film, ačkoliv se od knihy dost liší (ale plusové body za hezkého herce), ale vzhledem k tomu, že jsem ho viděla ještě před knihou, tak mi to moc nevadilo.

Roselunda 1928
12.04.2018

Porušila jsem svou zásadu - první jsem se koukla na film. A musím říct, že kdybych to udělala naopak, tak si ho vůbec neužiju. Film je totiž znatelně upravný a o dost zkrácený. A musím říct, že mi to přišlo uvěřitelnější. Ke knize - v názorech propagovaných v tom příběhu se nebudu piplat, líbila se mi forma dopisů, četlo se mi to překvapivě dobře, rychle jsem se vžila do příběhu i postav. Po nějaké době ale děj začal být natahovaný, místy lehce repetivní a milý příběh mě pomalu přestával bavit. Už v polovině jsem si říkala, co se tam ještě bude dít? Takže za tři.

Dresia
07.04.2018

Miluju tuhle knížku.

Eva88
04.04.2018

Při rychlém prolistování knihy jsem se zalekla formy dopisů, kterou je kniha napsána. Byla jsem ale mile překvapená. Příjemná oddechovka.

nikolka5063
03.04.2018

Knihu jsem četla až potom, co jsem viděla film. Vzala jsem si ji na dovolenou a čekala jsem, že si díky ní budu krátit dlouhé chvíle v letadle či na pláži. Ze začátku jsem byla skeptická i ke stylu psaní této knihy, na který nejsem zvyklá. Proto mě velmi překvapilo, když se z knížky, co měla vyplnit mezery, stala "hlavní náplň" dovolené, i když jsem věděla, jak skončí. Zase úplně jiný zážitek, než ostatní knihy. Moc mě to bavilo, skvěla oddychovka od detektivek a sci-fi :D

Magič
26.03.2018

Styl psaní byl lehký a jednoduchý, ale na mě kniha byla příliš zdlouhavá a ke konci i nudná. Chvíli mi i trvalo se zorientovat v textu kdo komu píše. Příběh je zakončen krásně, jako z pohádky.

Babsy
30.01.2018

Styl dopisů/mailů/chatování byl velmi zajmavý způsob jak sledovat vývoj a vztahy hlavní hrdinky. Chápu, že s tím někdo může mít problém, ztratí se nebo neudrží pozornost .. ale mně to sedlo. Bylo to pohodové, rychlé a příjemné čtení s úsměvem na konci. Já doporučuji dál.

Rea1307
05.01.2018

Trochu mě zklamalo, že je kniha psána formou dopisů. Myslela jsem si, že mě to nebude bavit, ale bavilo. Přečetla jsem jí hned několikrát a pořád mi připadá stejně skvělá. Pokud vám nevadí dopisy, určitě si jí přečtěte.. Není sice tak vtipná jako film, ale čte se dobře.

Beruška_97
04.01.2018

Souhlasím s Lemurkou.
Bylo to docela zajímavé čtení, ale musela jsem knížku číst po kouskách, abych ji dočetla. Četla jsem "Dopisy na konec světa" a když jsem se koukala na "S láskou, Rosie" a četla kladné hodnocení, tak jsem si řekla: "Proč ne?". Knížka je hezky psaná, ale raději si po padesáté pustím film, než si knížku znovu přečíst.

Lemurka
09.12.2017

Ne vždy jiné pojetí knihy je to štastné... Nechápu tak vysoké hodnocení (83%). Ze začátku jsem měla chuť knihu odložit, číst jen dopisy prostě nebylo ono, chyběl tu děj, čekala jsem kdy se bude něco dít a ono nic .. Knihu jsem sice dočetla, ale je to ztráta času. Tak nudná, natahovaná, nezáživná, neschopná hrdinka se dokonce musí radit s cizími lidmi co má dělat, a jako že 5letý děti už umí psát a číst? Nejlepší na knize je epilog. Naprostý souhlas s komentářem od DominaCZ níže.

Denčiknižnísvět
04.12.2017

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Tolik věcí co se z ní člověk dozvěděl, škoda že některé kapitoly nepřidali do filmu. Ale kniha se mi hodně moc líbila určitě doporučuji všem :-)

avalonek
03.12.2017

První jsem viděla film a musím říct,že jsem z něj byla nadšená.Pak jsem se pustila do knihy.Laska nás může potkat už v dětském věku,a z nejlepších přátel se může stát pár,ale teď jen záleží na tom,jestli si jí ti děti a pak dospívající vůbec všimnou,a nebo si ji budou nechávat utíkat..Bylo to krásné,vtipné a svěží čtení,které mě nutilo pořád číst dál a dál..A čekala jsem,až si ty dvě paka konečně uvědomí,že jsou si souzeni...A že jim to tedy trvalo..Takže spokojenost..

Arsi
29.11.2017

Je trochu zvláštní styl, kterým je kniha psaná, ale moc se mi líbila. Moc jsem Rosii a Alexovi fandila. Je fajn mít takové přátelství na život a na smrt. Doporučuji.

AnetKa69
21.11.2017

Když jsem to četla, myslela jsem že se místy rozpustím, místy rozpláču, místy jsem byla naštvaná.. ale prostě bylo to boží :D :D i když na romantiku moc nejsem, tak tohle bylo tak krásné, že jsem z toho mimo ještě teď a to jsem tu knihu dočetla včera. Doporučuji.

PeťkaW.
08.11.2017

Nejdříve jsem viděla film, který opravdu miluju, takže u knihy jsem měla trochu obavy, jestli dostojí mým představám a nebude pro mě zklamáním. Ale naštěstí se tak nestalo. Forma vyprávění je vážně ojedinělá a pro někoho možná trochu zmatkovitá, ale zase vám díky ní ubíhají stránky jedna za druhou a máte možnost nahlédnout "do hlavy" skoro všem postavám a udělat si tak komplexní přehled o jejich motivech, názorech a myšlenkách. Navíc děj obsahuje opravdu velký časový úsek, takže krásně vidíte, jak se vyvíjí jednotlivé vztahy i charaktery - to vám film až tak dobře neumožní. Celkově bych knihu zhodnotila, jako super oddychové dílko, u kterého skvěle vypnete. Ale jen malá rada - nečtěte ji, pokud jste v trochu melancholické náladě, či vztahové krizi, jinak vám z ní bude po dočtení (i přes happyend) trochu smutno ;)

alexijova
03.10.2017

Kniha je velmi čtivá po několik prvních stránek, po chvilce se však stane lehce monotónní.
Díky zvolené formě vyprávění-dopisy, emaily, zprávy apod. se ovšem dá přečíst snadno za jedno, dvě odpoledne, i když to tak na první pohled pro velký počet stránek nevypadá-což neznamená, že by knize o pár stránek méně uškodilo.
Pointa a konec jsou samozřejmě jisté už od začátku, ale kniha si na nic jiného než na oddechovou romantiku nehraje a to splňuje dobře.
Jedná se ale o příběh, kde je výjimečně lepší film.

locin
25.09.2017

*Možný Spoiler*
Opravdu to trvalo tolik let než se konečně stalo to co bylo očividné už v počátcích jejich života??
U středu knihy mi přišlo vyprávění krapet zdlouhavé a zbytečné, ale asi vše svůj důvod mělo.
Možná se podívám i na filmové zpracování.. Zvědavost je veliká :)