FilDaV FilDaV komentáře u knih

Bible Bible neznámý - neuveden

Ať už věřite, či ne, musíte říct, že to výborně a věruhodně popisuje biblické příběhy. Starý i Nový zákon jsou výborně sepsané i zpracované a tzv. Kniha knih - Bible opravdu stojí za řádné přečtění a pokud ji neoceníte, tak buď nejste milovníci klasik, nebo z pouhé nenávisti. Ovšem Bible je opravdu Kniha knih, ať už si kdokoliv kecá co chce. Asi nejklasičtější kniha, kterou jsme kdy četli :-)

18.06.2019 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Docela dobré na to, že je kniha určena výhradně dětem a mládeži. I když tohle není nic pro nás, docela slušně jsme se bavili a jako takové jednodenní čteníčko to náhodou není vůbec špatné, ba dokonce naopak, je to dobré!

18.06.2019 3 z 5

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

Naše druhá Ramsomovka a naše první setkání s Vlaštovkami a Amazonkami (prvně jsme četli Klub Lysek). A opět Dick a Dorotka. Tentokrát v pohádkové krajině kolem jezera. DD se s A a s V nakonec spřátelí a zažijou spolu mnohé dobrodružství a konečně i cestu k severnímu pólu. Mezi tím samozřejmě je nejen několik nečekaných zvratů, ale také napínavých i hezkých chvil, které Ransome neumí nenapsat. "U všech ráhen a kosatek, to byla vynikající kniha!" Doporučení: čtěte vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana, jsou fakt kuzelné!

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Opravdu nádherná, přenádherná a dojemná kniha, kterou sice máte přečtenou za půl hodiny, přesto vás dokonale dojme. Jean Giono nádherně vypráví o lidské vůli a o člověku/hrdinovi, který udělal ze suchých vrcholků ráj na Zemi. Škoda, že je tento příběh fiktivní...

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

My jsme taky takoví "Bratři lví srdce", kteří při sobě stojí, ať se děje, co se děje. A tahle nádherná kniha o bratrské lásce, ale také výpravná kniha, kterou ale spíš my bereme jako poslaní, aby sourozenci stáli vždy při sobě, je opravdu vyjímečný svazek.. ...No, když pomyslíme na to, jak Jonatán ochraňoval Suchárka, nevíme, nevíme, jestli bychom to také tak svedli :-) Mimochodem jediná kniha, kterou jeden z nás přečetl za jedý den, a která má nad sto stran. To už mluví za vše.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Už od tří let, kdy nám poprvé maminka četla tuhle knihu Děti z Bullerbynu čteme asi jednou za tři roky, protože neuvěřitelná atmosféra poklidného venkovského statku a dobrodružství dětí zaujme každou generaci. My jsme samozřejmě fandili klukům (Lasse, Bosse, Olle), i když samozřejmě skoro vždy nechala paní Lindgrenová vyhrát holky (Lisa - vypravěčka, Britta, Anna). Ale ať už to dopadlo jakkoliv, tohle je prostě navždy naše klasika a jedna z nejlepších knih, které jsme kdy měli možnost (nebo spíš čest) přečíst. Přečíst tuhle knihu je pro nás čest!

17.06.2019

Tak tohle bylo dost kruté zklamání! Ne, ře by tento díl byl špatný, ne že by byl nezajímavý, ale už to vůbec není ono. Teď už to není ten roztomilý klučina toužící po dobrodružství, ale zaměstnanec ministerstva mažel, trojnásobný otec a byť jeho děti špatné nejsou, tak jemu nejsou ani po kotníky. Tak to s dětskými hrdiny bývá. Proto tuto knihu raději vždy tak nějak vypustíme a soustředíme se na ty ostatní výborné díly a ještě když jsme (u těch předchozích dílů) byli v Anglii na to se nezapomíná. Jako divadelní hra možná dobré, ale jako kniha se to táhne k lepšímu průměru.

17.06.2019 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Desítky milionů lidí na každém světadílu této planety čekalo několik let na TOTO!!! Ano, ukončení celého Harryho Pottera a rozhodující boj mezi Lordem Voldemortem a tímto mladým kouzelníkem s nachovou jizvou na čele ve tvaru blesku a s kulatými brýlemi. Ale není to jenom tato 1v1 bitva, je to vlastně bitva mezi Dobrem a Zlem, i když nemá cenu číst tuto knihu, když jste nečetli předchozích šest dílů. Rowlingová vydržela a ustála ten obrovský tlak, pod kterým byla a nádherně a snad nejlépe, jak mohla završila tuto naší nej........... knižní sérii, která nás provázela pouhým rokem našeho života (tak jsme to hltali, že jsme všechny díly stihli přečíst cca za jediný rok!). Bravo, bravissimo! ...

17.06.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nejspíše nejtajuplnější a nejnapínávější díl Harryho, kdy začíná sílit moc Zla (=Voldemorta a Smrtijedů) a přijede otravná Umbridgeová, Ministerstvo čar a kouzel je zmanipulované a Hrry zakládá "Brumbálovu armádu". Ve filmech je to asi nejlepší díl, ale v knihách bychom těžko mohli nějaký označit za "nejlepší", když jsou všechny dokonalé... Konec na samotnémministerstvu je opravdu nezapomenutelný!

17.06.2019 5 z 5

Všechny knihy z kouzelného světa paní Rowlingové okolo malého čaroděje Harryho jsme slupli jako čerstvou a sladkou malinu. Vězeň z Azkabanu je neméně výborný díl jako všechny ostatní a navíc je klíčový objevením nové a naší velmi oblíbené postavy Siria Blacka, létající tetkou, jízdou "záchranným autobusem", Hagridem - učitelem a také cestováním v čase!!! Harry Potter je prostě nesmrtelný, ať už ho chce klidně zabít tisíce nepříznivců tohoto románu i této kouzeln(é/nické) ságy!

Slovo proměny Slovo proměny Květa Sokolovská

Básničku si pamatujeme stále nazpaměť, byť je to už léta, co jsme prolistovali zatuchlé stránky původního (a možná i jediného) vydání. Nádherná kniha o letní (a taky první) lásce Vildy, která nás už, když nám ji maminka čítávala chytla pevně za srdce a přidržel ji tam konec, u kterého jsme i po třetím přečtení uronili slzy!

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Dobrodružství parního slona a jeho pasažérů je opravdu další lahůdka z mistrovy dílny. Nejen že poznáte Indii, tamní zvyky, ale také zažijete napínavou a nezapomenutelnou cestu napříč touto zemí! Nejlepší je scéna, kdy se slon potápí v řece a gentlemani si rozdávají a mastí karty :)

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Popravdě pro nás docela zklamání. Ačkoliv se to může zdát poněkud divné, TV seriál je dle nás lepší. Poláček určitě s citem popisuje ta klukovská léta, kdy kluci dělají jen samou neplechu a zažívají samá dobrodružství. Ovšem Mark Twain to zpracoval mnohem lépe. A to ještě ubíráme za kapitolu odehrávající se v Indii (v Péťově hlavě za čtyřicítek horečky - jde to vidět:)

16.06.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

J. K Rowlingová byla chudá britská dívka dokonce na sociálních dávkách! A dnes je jednou z nejbohatších žen planety. Jak je to možné? Přečtěte si celou ságu o Harrymu Potterovi a kdož umí ocenit kvalitní knihy, pochopí. Jak je možné vymyslet během cesty vlakem dokonalý kouzelnický svět? Na to už zodpovědět nedokážeme...

16.06.2019

Tarzanovy šelmy Tarzanovy šelmy Edgar Rice Burroughs

Už je to celé takové nereálné, až moc podobné ostatním dílům a tato kniha nemá vlastní hlavu ani patu. E R. Burroughs už měl skoncovat s Tarzanem dříve, než tak učinil. Ale ilustrace Zdeňka Buriana vždy knihu vyzdvihnou aspoň o hvězdičku :)

16.06.2019 3 z 5

Robinson Crusoe (převyprávění) Robinson Crusoe (převyprávění) František Novotný

Úžasná klasika Daniela Defoe, ve které nám krásně zobrazil život na pustém ostrově o přežití a přátelství. Navíc díky této klasice vznikla spousta dalších skvělých "robinzonád" např. Dva roky prázdnin, Tajuplný ostrov a Strýček námořník (Kormidelník Vlnovský) tak i za tohle děkujme této knize!

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Nesmtelná klasika Eduarda Štorcha, která nejen teoretizuje a odhaluje nám Dobu kamennou, ale také je přesně popsán tehdejší život a celá kniha je jedno velké senzační dobrodružství, které už naši mysl neopustí!

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Vesměs nudná fantasy četba, která se snaží být dobrá jako Harry Potter, ale bohužel není...

16.06.2019 2 z 5

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

I když trochu bláznivá, přesto velmi příjemná a zábavná kniha. Zrovna od Jo Nesba jsme to nečekali, nicméně to asi nikdo :-) Ale líbilo se, podařilo se. Možná by měl Jo tyhle odskoky od Thrillerů zkoušet častěji.

16.06.2019 4 z 5

Klub Lysek Klub Lysek Arthur Ransome

Jedna z mála "Ransomovek", ve které se nevyskytují Vlaštovky (John, Zuzana, Titty, Roger) ani Amazonky (Nancy, Peggy), ale naopak již podruhé (poprvé v Zamrzlé lodi) Dick a Dorotka. Ti přijíždí do nádherného hrabství Norfolk, který proslul tzv. Broads. Tam společně s Tomem, "admirálem", Levkou a Pravkou zažijí nezapomenutelné dobrodružství při plachtění, sledování ptáků i skrývání se před "Hrubiány". Rasome je prostě od přírody ryzí spisovatel, který potěšil tisíce lidí po celém světě a to už je i tak dost!