FilDaV FilDaV komentáře u knih

Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Výborná tragikomická kniha výborně vyprávěná ústy a psaná rukopisem Oty Pavla, jak to tady chodilo za Protektorátu a za socialismu. Samozřejmě obě povídky jsou skvělé a nejlepší na tom je, že ať už se děje cokoliv, celá rodina se sejde u strejdy Proška na Berounce na Křivoklátsku. Občas stačí napsat jen jedna kniha, aby ses nesmazatelně zapsal do duší statisícům lidem!

Babička Babička Božena Němcová

Nádherná a dojemná kniha, u které jsme neudrželi slzy a navíc když jsme sami navštívili Staré bělidlo a viděli ten nádherný kraj, Viktorčin vodopád a spol. bylo nám do breku ještě více. Dokonce kdysi i jeden známý recenzent knih řekl, že jediná česká kniha, která je opravdu výborná je Babička. Takhle si "Barunka" představovala dětství, ač ho měla právě opačné. Jedna z mála knih, která má duši!!! ,,Dobrá to žena!"

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Legendární Erbenova sbírka balad - opravdu velmi pochmurných a tragických lyrickoepických básní, přičemž nejlepší jsou dle nás: Vodník (Sviť měsičku, sviť, ať mi šije niť...), Štědrý den (Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku...), Polednice (Tu slyš: jedna, druhá třetí, poledne zvon udeří. Klika cvakla, dveře letí, táta vchází do dveří.
Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté. Matku vzkřísil ještě ztěží, avšak dítě zalknuté - ještě si pamatujeme ze školy), Kytice (Zemřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly....), ale všechny jsou výborné!

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Jsme absolutně hrdí, že náš spisovatel popsal řeckou mytologii tak, jak se to nikomu jinému (snad až na Homéra:) nepodařilo. Po přečtení (jako školáci) jsme se už řecké bohy nemuseli učit, protože tato výtečná příběhová knížka nám je pevně vtiskla do hlavy.

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Jeden z příběhů, které nesmazatelně patří k našemu dětství. Našemu asi nejlepšímu spisovateli vyhovoval odskok od postapo Sci-Fi k dětským knihám a jedinečný způsob vyprávěni je jenom jeden střípek tohoto blyštivého zrcadla.

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Takhle popsat psí/vlčí život nedokázal ani Karel Čapek v Dášeňce:) Ne, ale teď už doopravdy. Jack London je prostě v tomto ohledu - ještě nejlépe na Aljašce za zlaté horečky - král a potvrdila to i jeho tato nejuznávanější kniha i Volání divočiny. Takhle se vžít do mysli zvířete, to se někomu sotva podaří, ale Jackovi se to podařilo!!!

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Opravdu krásná kniha v pohádkové krajině, ve které jde především o odpuštění. Ta klidná, příjemná atmosféra se ale prostě nezapomíná, i kdyby kniha nebyla dobrá (což jen tak mimochodem dobrá je, a to velmi!).

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Výborné Melvillovo dílo. Kdo čeká nějaké dobrodružství pro děti, tak je na velkém omylu! Melville mistrně popisuje velrybářskou a harpunářskou práci očima zelenáče Izmaela a také lidskou touhu po krvelačné pomstě v podobě šíleného kapitána Achaba a hon na nesmrtelného Moby Dicka, který má všechny zavést do mořských hlubin. Jedna z knih, které ani po generacích nestárnou!

Táta za všechny prachy Táta za všechny prachy David Walliams

Jelikož jsme fanoušci Waliiamse, i když nejsme malé děti, jeho knihy nás fascinují a viděli jsme v červenci 2018 na londýnském Heathrow anglický svazek, už tehdy jsme si usmysleli, že jakmile vyjde kniha i v Česku, koupíme si ji a tak se taky stalo. Opět výborná akční a zábavná kniha s hořkými scénami. Vše se vyvíjelo úplně libově a hladce až do předposlední kapitoly!!! Ta fakt pokazila celou knihu i náš dokonalý obrázek o Davidu Walliamsovi, protože podporovat u malých dětí tohle, to se nedělá!, takže kdo si nechce pokazit jinak výbornou knihu, vynechte předposlední kapitolu! - Rada

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Kouzelná a dojemná kniha, u které, když jsme ji četli poprvé jsme na konci neudrželi slzy. Navíc je to zábavné, hořkosladké, dobrodružné - významnou roli zde navíc hraje WW2 tj. naše nejoblíbenější část dějin lidstva. Ale na tom nesejde, je to prostě výjmečná kniham kterou můžeme třebas i jednou do roka.

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy James R. Hannibal

Pouhý průměr, taková rutinní moderní kniha, která se snaží napodobovat atmosféru starého Londýna, jak to je u Sira A. C. Doyla - neúspěšně a ještě k tomu nudně!

15.06.2019 2 z 5

Tarzanův návrat Tarzanův návrat Edgar Rice Burroughs

Oproti prvnímu dílu už je to značný úpadek, přesto je to stále dost dobrá a zajímavá kniha, kde se SPOILER: konečně dá Tarzan dohromady s Jane.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jedna z nejlepších klukovských knih, kterou Foglar nejen, že vede děti k lepšímu, ale také si zamával (a zamává) s našim napětím. Mirek, Červenáček, Jarka, Rychlonožka, a Jindra to je a vždy bude správná parta!

15.06.2019 5 z 5

Tarzan z rodu Opů (převyprávění) Tarzan z rodu Opů (převyprávění) Svatopluk Hrnčíř

Opravdu dobrodružný klasický příběh člověka, který byl vychováván opy, později se stal králem džungle a nakonec se civilizoval a založil rodinu. První díl je opravdu dokoknalý, potom už kvalita poněkud upadala.....

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Vždycky jsme se my dva bratří hádali, jestli je lepší Foglarova kniha Hoši od Bobří řeky nebo Záhada hlavolamu. Ať už je to tak, či onak, tato velmi výchovná a dobrodružná kniha je opradu bezchybná. Celou cestu, přípravy, stanování, zelenou příšeru apod. jsme s hochy a s Rikitanem prožívali plnými doušky toho svěžího dechu, které Skautovy knihy (přirozeně) mají!

15.06.2019 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Jules Verne vzdal krásnou poctu svému kolegovi Alexandru Dumasovi a splnil si svůj životní sen!

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Tak tato kniha patří na samotný vrchol verneovek. Nejen poučné a vědecké, ale i aristokratické, dobrodružné a ten závod s časem tomu všemu jen napomohl. Jedna z mnoha knih Vernea, na které jsme odrostli, ovšem jedna z mála, které se nedá ABSOLUTNĚ NIC vytknout!

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Tady autor zapojil víc fantazii, než rozumu. O to je to větší, pestřejší a zajímavější ultramegální dobrodružství profesora, synovce a Hanse. Další klasika z Verneova pera.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Extrémně vychvalovaná kniha Julese Vernea, přesto my ji nepovažujeme jako špičku Verneovy tvorby. No, moc dobrodružství tam nebylo, spíš fanatismu kapitána Nema, přesto opět výborný román.

Vinnetou - Poslední výstřel Vinnetou - Poslední výstřel Karel May

Kniha, u které kdo nebrečí, tak nemá srdce. 95%